Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 27.12.2019 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 27.12.2019
ВОЛОДИМИР СТЕЦЮК: КОЛИ НАРОДЖУЮТЬСЯ ШЕКСП╤РИ?

Ахтем Се╕табла╓в про розвиток укра╖нського к╕но ╕ вза╓мопроникнення укра╖нсько╖ та кримськотатарсько╖ культур.

На л╕тературному фестивал╕ «Кримський ╕нжир», який нещодавно в╕дбувся в Ки╓в╕, на одн╕й з дискус╕йних панелей сво╖ми секретами, як перетворити л╕тературний текст у к╕ношний, д╕лилися в╕дом╕ к╕нематограф╕сти. У дискус╕╖ брав участь ╕ популярний нин╕ актор ╕ режисер Ахтем Се╕табла╓в, широко в╕домий за ф╕льмами «Хайтарма», «Чужа молитва», «К╕борги», «Захар Беркут», «Додому». На прохання нашого кореспондента Ахтем Се╕табла╓в дав ╕нтерв’ю для газети «Кримська св╕тлиця».
– Останн╕м часом укра╖нський к╕нематограф все активн╕ше приверта╓ увагу глядача сво╖ми досить неординарними роботами. Чи справдились ваш╕ оч╕кування, зокрема комерц╕йн╕, п╕сля жовтневого прем’╓рного показу ф╕льму «Захар Беркут»?
– Напевно вже можна сказати, що ц╕лком. Як показу╓ анал╕з касових збор╕в укра╖нських стр╕чок, взагал╕, станом на сьогодн╕, якщо я не помиляюсь, «Захар Беркут» знаходиться на трет╕й сходинц╕ п╕сля комед╕╖ д╕ючого президента «Я, ти, в╕н ╕ вона» (режисери ф╕льму Володимир Зеленський, Дев╕д Додсон. – В.С.) ╕ стр╕чки продюсера Юр╕я Горбунова «Скажене вес╕лля» (частина перша). Якщо ж говорити не про розважальн╕ жанри – комед╕╖ та р╕зн╕ комед╕йн╕ п╕джанри, до яких я ставлюся з величезною повагою, то касовий зб╕р «Захара Беркута» найб╕льший. Враховуючи к╕льк╕сть охоплених к╕нозал╕в по Укра╖н╕, то, як на мене, завдання по к╕нопрокату стр╕чка виконала.
– Тобто для вас це позитивний досв╕д?
– Досв╕д не може бути ц╕лком позитивним, тим б╕льше – на територ╕╖ к╕но. Але якщо тоб╕ щось не вдалося або щось не влаштову╓, це все р╕вно досв╕д, який необх╕дний для того, щоби уникнути помилок у подальшому. Як на мене, головне – зробити правильн╕ висновки, не зламатися ╕ рухатися дал╕, якщо у тебе ╓ така можлив╕сть ╕ таке бажання. Я не можу сказати, що мене як режисера у стр╕чц╕ «Захар Беркут» усе на сто в╕дсотк╕в влаштову╓. Власне, як ╕ в будь-як╕й ╕нш╕й мо╖й стр╕чц╕. Я завжди казав ╕ кажу, що наша профес╕я незвичайна, бо вона взагал╕ не ма╓ меж. Тому ти н╕коли не можеш сказати, що я – «вау», що я все знаю, що мен╕ все вда╓ться ╕ взагал╕ вже н╕чого не потр╕бно. Але ж якщо ти все ж таки це кажеш, ти ╓ просто неадекватною, зухвалою, самозакоханою, але мало об╕знаною ╕ не зовс╕м профес╕йною людиною.
– ╤ все ж, як ви можете пояснити такий суто укра╖нський феномен – ма╓мо таку надзвичайно потужну базу, як народна п╕сня, а що отриму╓мо на виход╕, скаж╕мо, у вигляд╕ сучасного шоу-б╕знесу? Ма╓мо багатющу ╕стор╕ю, а що отриму╓мо у вигляд╕ сучасно╖ ╕сторично╖ л╕тератури або, скаж╕мо, к╕нематографу? Зв╕сно, ╓ окрем╕ яскрав╕ спалахи, але ж в ц╕лому навколо ще досить похмуро ╕ якогось жвавого руху на цьому шляху нараз╕ не спостер╕га╓ться. В чому причина – у нестач╕ кошт╕в, як╕сних сценар╕╖в, нерозвиненост╕ в╕тчизняно╖ к╕но╕ндустр╕╖ чи в╕дсутност╕ загального сусп╕льного запиту?
– Я не зовс╕м з вами згоден. Вся ╕стор╕я людства говорить нам про те, що довершеним фактом справжнього мистецтва з часом стають у кращому випадку не б╕льше 10-15 в╕дсотк╕в твор╕в будь-якого мистецького жанру, й к╕номистецтва зокрема. Саме тому в ╕стор╕╖ залишаються так╕ класики, як М╕келанджело Буонаррот╕, Леонардо да В╕нч╕, Сальвадор Дал╕ або Тарас Шевченко чи Леся Укра╖нка. ╤ це т╕льки п╕дтверджу╓ ╖хню винятков╕сть. Але навряд чи впродовж кожно╖ епохи можуть з’являтися сво╖ Шексп╕ри.
– Я мав на уваз╕ не як╕сь вершинн╕ досягнення, а загальний р╕вень поточного наповнення мистецького простору тим зм╕стом, який форму╓ нац╕ю, в╕дпов╕да╓ ╖╖ щоденним духовним потребам ╕ св╕тоглядно-культурним запитам. Скаж╕мо, часто доводиться чути, що маючи такий ╕сторичний феномен, як укра╖нське козацтво, можна було б ледве не щодня зн╕мати в╕тчизнян╕ бойовики типу голл╕вудських ковбойських вестерн╕в, але ж на наших к╕ноекранах ми цього не бачимо, тож укра╖нськ╕ п╕дл╕тки, молодь ╕ юнацтво приклад бойово╖ звитяги, мужност╕ й в╕дваги мусять брати з японських самура╖в, американських ковбо╖в чи то з рос╕йських бойовик╕в досить сумн╕вного ц╕нн╕сного ╕ в╕дверто пропагандистського зм╕сту.
– Коли б, скаж╕мо, на укра╖нському телебаченн╕ щодня йшли сер╕али про козак╕в, навряд чи це було б так ц╕каво. ╤нша р╕ч, ╕ тут я з вами абсолютно згоден, що в нас або взагал╕ н╕чого нема╓, або якщо й з’явля╓ться щось варт╕сне на цю тему, то надзвичайно р╕дко. ╤ це насторожу╓, адже людина, яка не ц╕кавиться власною ╕стор╕╓ю, з яко╖ завжди можна зробити як╕сь висновки чи рефлекс╕╖, а головне – побачити себе сьогодн╕ ╕, можливо, про щось подумати на завтра, не ма╓ стов╕дсотково╖ гарант╕╖, що з такими випадками або под╕ями, як╕ в╕дбувалися з ╖╖ народом в минулому, вона не з╕ткнеться в час╕ тепер╕шньому, але вже в б╕льш жорстк╕й форм╕.
Тому, з одного боку, дуже важливо, щоби мистецтво ╕снувало в р╕зноман╕тт╕ сво╖х жанр╕в, але, як на мене, воно в першу чергу ма╓ бути, скажемо так, з певним оптим╕стичним зарядом, щоби воно проговорювало те, що ╓ ц╕нн╕сним ╕ фундаментальним для кожно╖ людини – твоя земля, тво╓ небо, тво╖ д╕ти, тво╖ переконання, тво╓ сумл╕ння, тво╖ мр╕╖, тв╕й б╕ль, тво╖ спод╕вання. З ╕ншого боку, мистецтво завжди повинно мати якусь ознаку – або етн╕чну, або якусь м╕сцеву. ╤ цього в жодному раз╕ не треба цуратися.
Що ж стосу╓ться голл╕вудських вестерн╕в, не треба забувати, що це ╓ продукт найпотужн╕шо╖ к╕но╕ндустр╕╖ в св╕т╕. А укра╖нський сучасний к╕нематограф робить лише перш╕ кроки, ╕, як на мене, найголовн╕ше, щоби той сталий розвиток, який ледве-ледве визначився, не припинявся, якщо ми говоримо про феномен укра╖нського к╕но як такого. ╤ такий розвиток укра╖нського к╕но у його р╕зноман╕тт╕ жанр╕в ╕ при ч╕ткому усв╕домленн╕ того, що ми повинн╕ розпов╕дати ╕ проговорювати, в тому числ╕ й через ╕сторичн╕ постат╕, через власну ╕стор╕ю, через те, що нас турбу╓, ╕ те, чого ми оч╕ку╓мо завтра, потребу╓, перш за все, стало╖ державно╖ п╕дтримки.
– Про специф╕ку мови к╕но ви щойно говорили з колегами на дискус╕йному майданчику л╕тературного укра╖нсько-кримськотатарського фестивалю «Кримський ╕нжир». Як ви оц╕ню╓те появу такого форуму в культурному житт╕ кримських татар ╕ укра╖нц╕в?
– Фестиваль «Кримський ╕нжир» в╕дбува╓ться лише вдруге, але, як на мене, цей зах╕д вже став досить пом╕тним культурним явищем на теренах вс╕╓╖ Укра╖ни. Зусиллями Кримського Дому, який ╓ орган╕затором «Кримського ╕нжиру», ми намага╓мось зробити все для якомога потужн╕шого ╕нтегрування укра╖нсько╖ та кримськотатарсько╖ культур. Власне це ╕ ╓ головною стратег╕╓ю ╕ Кримського Дому, ╕ самого фестивалю. Тому я би назвав це справжн╕м буд╕вництвом творчих мост╕в м╕ж нашими культурами, м╕ж людьми, м╕ж традиц╕ями, завдяки яким ╕ в╕дкрива╓ться шлях до вза╓мод╕╖ культур. Ми в╕дкрива╓мо один одного через л╕тературу, через слово, через знайомства, через переклади, тому що як╕сний переклад – це не просто переклад, це сп╕вавторство ╕ вза╓мопрочитання. Разом з тим, фестиваль ╓ й досить потужним ╕нструментар╕╓м, який допомага╓ прибрати багато страх╕в, бо коли ми н╕чого не зна╓мо один про одного, про л╕тературу я взагал╕ мовчу, це й породжу╓ певн╕ страхи та упередження. ╤ те, що така творча вза╓мод╕я в╕дбува╓ться вже не один р╕к, мене особисто дуже т╕шить.
– ╤ наостанок традиц╕йне запитання: над чим ви зараз працю╓те?
– Нараз╕ трива╓ монтаж сер╕алу «Доброволець», знятого на замовлення каналу ICTV за п╕дтримки Укра╖нського культурного фонду. Цей 8-сер╕йний бойовик (режисер – Ахтем Се╕табла╓в, продюсери – ╤ванна Дядюра та ╤гор Кондратюк. – В.С.), ма╓ вийти в еф╕р наступного року. Це детективний бойовик про б╕йця, який повернувся з в╕йни й намага╓ться адаптуватися до цив╕льного життя. Д╕знавшись про те, що в Ки╓в╕ готу╓ться теракт, колишн╕й доброволець збира╓ заг╕н з ветеран╕в АТО, щоби усунути можливу катастрофу. Взагал╕ це ф╕льм про досить непросте повернення учасника бойових д╕й до мирного життя, що ╓ досить актуальним питанням для багатьох захисник╕в Укра╖ни, як╕ пройшли кр╕зь горнило в╕йни на Донбас╕.
Розмовляв Володимир Стецюк
На фото В. Стецюка Ахтем Се╕табла╓в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 27.12.2019 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21867

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков