Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 27.12.2019 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 27.12.2019
╤ВАН НИЗОВИЙ: «ЛЮБЛЮ ╤ В╤РЮ В УКРА╥НУ!».

«Гадюкою вповза╓ в Укра╖ну
Прав╕чний «друг» ╕з пут╕нським лицем,
Несе ру╖ну в нашу кура╖ну,
╤ в нашу душу щиру та на╖вну
Знов пов╕ва п╕вн╕чним в╕терцем…»

Ц╕ рядки 2004 року, ще за 10 рок╕в до прямо╖ рос╕йсько╖ агрес╕╖, написав ╤ван Данилович Низовий – письменник-ш╕стдесятник, який 45 рок╕в в╕дстоював укра╖нськ╕ ╕нтереси на Донбас╕.
А далекого 1993 року поет звертався до сп╕вв╕тчизник╕в:
«Ми й нин╕ щедр╕,
Як були,
Без м╕ри ╕ без меж:
╤ флот, ╕ море в╕ддали,
╤ Севастополь теж.
╤ Крим невдовз╕ в╕ддамо
(Н╕чого ж нам не жаль!) –
На нього ж ласиться, само
Собою, брат-москаль».
1994 р╕к. Чита╓мо:
«Вони вже ╕дуть – зар╕зяки московськ╕,
Готов╕ давно ╕ на все:
Попереду псевдомоскаль Жириновський
По-фюрерськи голову гордо несе…»
А це 2000-й р╕к:
«Напередодн╕ вже, напередодн╕,
Ан╕ зупинки вже, н╕ вороття:
Прип╕т╕ ми,
Придатн╕ ми
╤ згодн╕
Покласти на олтар сво╖ життя –
Для Укра╖ни!»
╤ 2006-й:
«Топчуть орди мо╖ святин╕,
облягають м╕й стольний град...
Укра╖ну рятуймо нин╕,
як ╕ тисячу л╕т назад!».
╤ таких передбачень-застережень у духовному доробку ╤вана Низового безл╕ч. Не почули… Як ╕ дос╕ не винесли урок╕в ╕з пророчих рядк╕в Великого Тараса Шевченка, який стол╕ття промовля╓ до нащадк╕в, не винесли урок╕в з ус╕╓╖ ╕стор╕╖ Укра╖ни.
╤вана ж Низового ми почина╓мо в╕дкривати для себе лише по смерт╕ поета, який ╕ сьогодн╕ продовжу╓ боронити пракозацьку Луганщину, залишившись назавжди в ╖╖ лон╕…
Народився ╤ван Низовий 3 с╕чня 1942 року в сел╕ Рудка Марк╕всько╖ с╕льради Штеп╕вського (нин╕ – Б╕лоп╕льського) району Сумсько╖ област╕. У п╕вторар╕чному в╕ц╕ залишився круглим сиротою. Увесь р╕д ╤вана Низового по материнськ╕й л╕н╕╖ загинув п╕д час Голодомору 1932–1933 рок╕в, а останньому ╕з дядьк╕в поета ╕ його матус╕ вкоротили в╕ку червон╕ «визволител╕» та ╖х пос╕паки. ╤вана Низового та його сестру виховувала бабуся. По зак╕нченн╕ шостого класу ╤ван Низовий працював у колгосп╕. Доточивши соб╕ чотири роки, по╖хав на буд╕вництво шахт Донбасу, п╕зн╕ше сплавляв л╕с на п╕вн╕чн╕й Онез╕, будував електростанц╕ю поблизу Караганди, ще одну – у Зм╕╓в╕ б╕ля Харкова, цементовий завод у Балакл╕╖. Зв╕дти й п╕шов до арм╕╖ (1961–1964 рр.). П╕сля демоб╕л╕зац╕╖ жив ╕ працював на Льв╕вщин╕: у Буському будинку творчост╕, одночасно навчаючись у веч╕рн╕й школ╕; у редакц╕╖ Кам'янка-бузько╖ районно╖ газети. Зак╕нчив факультет журнал╕стики Льв╕вського нац╕онального ун╕верситету ╕мен╕ ╤вана Франка. Писати й друкуватися почав 1960 року в районних ╕ обласних газетах, а з 1963 року – у журнал╕ «Дн╕про», газетах «Л╕тературна Укра╖на» ╕ «Молодь Укра╖ни». У с╕чн╕ 1964 року в Ужгород╕ за редакц╕╓ю в╕домого письменника-закарпатця Петра Скунця вийшла перша зб╕рка поез╕й «Народжуються кв╕ти».
╤з весни 1966 року життя ╤вана Низового назавжди пов’язу╓ться з Донбасом, ╕ зокрема з Луганщиною, де протягом чотирьох з половиною десятил╕ть ╕ до к╕нця сво╖х дн╕в в╕н самов╕ддано й безкомпром╕сно творив укра╖нську Укра╖ну, переймався долею укра╖нсько╖ мови, укра╖нсько╖ державност╕. Спочатку ╤ван Низовий живе й працю╓ в Новоайдар╕ Лугансько╖ област╕, а вже вл╕тку 1966 року пере╖здить до Луганська. У 1971 роц╕ побачила св╕т друга зб╕рка ╤вана Низового «Провес╕нь». 1972 року його було прийнято до Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни. Навчався на заочному в╕дд╕ленн╕ ф╕лолог╕чного факультету Луганського педагог╕чного ╕нституту ╕мен╕ Т.Г. Шевченка, у 1979–1980 рр. – на Вищих л╕тературних курсах при Л╕тературному ╕нститут╕ ╕мен╕ О.М. Горького.
Понад десять рок╕в працював в обласних ╕ районних газетах, зокрема в газетах «Молодогвард╕╓ць» ╕ «Прапор Перемоги», був старшим редактором обласно╖ телев╕з╕╖, консультантом сп╕лчансько╖ орган╕зац╕╖, керував обласним л╕тературним об'╓днанням. 1988 року в обласн╕й газет╕ «Молодогвард╕╓ць» було опубл╕ковано статтю ╤вана Низового «Бути – народом!» на захист укра╖нсько╖ мови та державност╕, яка стала руш╕йним складником нац╕онального в╕дродження на Луганщин╕. З 1992 до 1998 року – голова Лугансько╖ обласно╖ орган╕зац╕╖ Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни. Член Всеукра╖нського товариства «Просв╕та» ╕мен╕ Тараса Шевченка. Заслужений д╕яч культури Слобожанщини.
За 50 рок╕в л╕тературно╖ д╕яльност╕ ╤ван Низовий написав понад сто зб╕рок поез╕╖, публ╕цистики, переклад╕в, твор╕в для д╕тей, як╕ нараховують понад с╕м тисяч твор╕в. Духовна спадщина ╤вана Низового багатогранна, р╕зножанрова й соковита. Але уся його творч╕сть пронизана великою любов’ю до Укра╖ни та водночас пекучим болем за ╖╖ долю та долю сьогодн╕шн╕х ╕ майбутн╕х покол╕нь укра╖нц╕в.
╤ван Низовий лауреат м╕жнародних л╕тературно-мистецьких прем╕й ╕мен╕ брат╕в Лепких, ╕мен╕ Олекси Г╕рника та прем╕╖ за кращий музичний тв╕р-оратор╕ю «Лелече». Нагороджений медаллю «Буд╕вничий Укра╖ни».
Помер ╤ван Низовий 30 вересня 2011 року. Похований у Луганську. Посмертно нагороджений Орденом Покрови Пресвято╖ Богородиц╕.
Через непохитну проукра╖нську позиц╕ю ╤вана Низового Низового, його принципов╕сть ╕ чесн╕сть, зокрема у викритт╕ морального виродження, ╕сторичного склерозу та духовного занепаду численних сво╖х сучасник╕в ╕ попередник╕в (а б╕льш╕сть його твор╕в насправд╕ виявилися пророчими й на сьогодн╕ залишаються актуальними!), не т╕льки книги поета, видан╕ однодумцями та за власний рахунок самого автора, не потрапили до широкого кола читач╕в, не т╕льки його Слово, звернене до краян протягом майже п╕встол╕ття в численних виступах, не було почуте, нав╕ть ╕м’я ╤вана Низового було нев╕доме б╕льшост╕ сп╕вв╕тчизник╕в.
Отже, повторюсь, лише сьогодн╕, на жаль, уже по смерт╕ ╤вана Низового, а особливо починаючи з 2014 року, завдяки невтомн╕й прац╕ доньки письменника Лес╕ Низово╖, яка врятувала з окупац╕╖ весь доробок батька, ╕ завдяки п╕дтримц╕ вс╕х небайдужих краян нашо╖ Батьк╕вщини укра╖нц╕ в╕дкривають для себе цю постать – великого патр╕ота, просв╕тянина, ген╕ального поета ╕ чудову людину.
На вшанування пам’ят╕ ╤вана Низового встановлено мемор╕альну дошку у Сватовому на Луганщин╕ та в р╕дному сел╕ Марк╕вц╕ на Сумщин╕. ╤м’ям ╤вана Низового названо одну з вулиць села Марк╕вки Б╕лоп╕льського району Сумщини. За сприяння оч╕льник╕в ╕ депутат╕в Льв╕вщини, кер╕вництва Лугансько╖ в╕йськово-цив╕льно╖ адм╕н╕страц╕╖ та депутатського корпусу Микола╖всько╖ селищно╖ ради Б╕лоп╕льського району Сумщини протягом 2017 – 2018 рок╕в побачили св╕т перш╕ три томи посмертного п’ятитомного видання ╤вана Низового «Бути – народом!», а за сприяння осв╕тян Городоччини Льв╕всько╖ област╕ та за ф╕нансування народного депутата Укра╖ни Я. Дубневича видано «Городоцьку читанку» ╕з позакласного читання для учн╕в 1–4-х клас╕в, яку отримали навчальн╕ заклади Льв╕вщини ╕ яку також придбали укра╖нськ╕ д╕аспори в Н╕меччин╕, Бельг╕╖, Франц╕╖ та Н╕дерландах.
На вшанування ╤вана Низового та з метою глибокого вивчення духовного спадку письменника 2017 р╕к було проголошено Роком ╤вана Низового на Льв╕вщин╕, а 2019 р╕к – Роком ╤вана Низового на Микола╖вщин╕ Б╕лоп╕льського району Сумсько╖ област╕.
До к╕нця 2019 року читач╕ побачать 4 том п’ятикнижжя «Бути – народом!».

* * *
«Козацькому роду нема переводу…»
Висок╕ могили степи стережуть,
╤ пращур╕в кон╕,
Забр╕вши у воду,
Пливуть до нащадк╕в, заклично ╕ржуть.
Озвися, бандуро, дзв╕нка ╕ басиста, –
Нема╓ Мазепи,
Нема ж ╕ Петра!
╤стор╕я наша правдива ╕ чиста,
Й вов╕к незм╕лима,
Як води Дн╕пра.
Зруйновану С╕ч поминаймо не всу╓ –
До не╖ з повагою ставився Маркс,
╤ слово С╕рка повнокровно пульсу╓
У серц╕ ╕ в пам’ят╕ кожного з нас.
Пишаюся тим,
Що козацького роду,
Що я укра╖нець по мов╕ й кров╕…
Великому роду нема переводу –
Ми дос╕ жив╕,
П╕сля в с ь о г о – ЖИВ╤!
1993

* * *
╤ще з Боголюбського, з князя Андр╕я,
Смертельне братання оце почалось,
Воно лиш одних «боголюбченк╕в» гр╕╓
╤ тисячу л╕т пот╕ша╓ когось,
Чужого...
А нам би в╕д того братання
Вт╕кати подал╕,
Бо то ж не секрет,
Що в нас в╕д «братання» вже шкура остання
Сяк-так прикрива╓ худющий скелет!
Буду╓мо знов незалежну державу
У повн╕й залежност╕, як ╕ ран╕ш,
╤ «брат» наш, як завше, усм╕шку лукаву
Дару╓, ховаючи в пазус╕ н╕ж.
1994

ДО ПОРТРЕТА В. ЖИРИНОВСЬКОГО
Калатаймо у дзвони ╕ в таб╕рн╕ рейки,
╤ – серцями – у ребра
В╕д Луганська до Львова:
На грузьких роздор╕жжях
У нетрях аз╕йських
Закипа╓ орда,
Дочекавшись Батия!
Ми ще ма╓мо час, щоби скликати в╕че
╤ з╕братись на Калц╕,
Меч╕ нагостривши, –
Ще ж Батий прим╕ря╓ться, ще ж вибира╓,
Павуком роз╕п’явшись на мап╕ ф╕ктивн╕й.
Не чекаймо свого Куликового поля
╤ Боброка свойого – ╖х може й не бути…
Калатаймо у дзвони, збираймось на в╕че –
На в╕днайден╕й Калц╕ й на мить не схитн╕мось!
1994

* * *
хохлянд╕╓ ненависна страждаю
тво╖м стражданням
краюсь на шматки
н╕хто не виганя з твойого раю
пекельного ╕ в ньому залюбки
рабу╓мо ╕ зводимось н╕нащо
попихач╕ посм╕ттюхи старц╕
нема╓ краю виродитись краще
в н╕що ан╕ж рай-радощ╕ оц╕
хохлянд╕╓ в╕дновлена ру╖но
св╕домост╕ й традиц╕й в╕кових
в╕дчуй нарешт╕ в м'язах вузлових
священний б╕ль
що зветься – Укра╖на!
чужу парсуну з чистого лиця
з╕рви й спали на вогнищ╕ купальськ╕м
засм╕йся розкр╕пачено й по-панськи
в╕д Сяну до Дн╕пра ╕ до Д╕нця
щоб на Дону почули й на Кубан╕
не посм╕х а козацький дужий см╕х
довол╕ вже ловить москальських бл╕х
в чудному бутафорському жупан╕!
серпень 1996

* * *
П╕д моторошний гул набату
В т╕ дн╕, траг╕чн╕ ╕ жахн╕,
Вели мазепинц╕в на страту
В Батурин╕ й Лебедин╕.
Рубали, в╕шали й стр╕ляли –
Для укра╖нського ж добра:
Цим утверждали ╕деали
Криваворукого Петра.
Розпечен╕ гарматн╕ жерла
М╕сили ядрами т╕ла...
Тод╕ Вкра╖на дв╕ч╕ вмерла
╤ трич╕, вмерши, ожила.
╤ в╕дродилась по ру╖н╕
Така ж мазепинська,
Така
Петлюр╕вська –
На Укра╖н╕
Козацька вольн╕сть не зника!
Рубали, в╕шали й стр╕ляли
В Базар╕, Крутах, Чигрин╕,
Але порубан╕ вставали,
Вставали спален╕ в огн╕
╤ повставали!
Ще й понин╕
З могил встають ╕ повстають:
Проти московсько╖ навали
Не в╕дкип╕ла давня лють.
Н╕, Укра╖на ще не вмерла
Серед пол╕в, га╖в, луг╕в...
╤ржав╕ють гарматн╕ жерла
У найлют╕ших ворог╕в!
17.10.1997

* * *
Тож, певне, через переляки
В суц╕льну непровидь н╕чну
Мене «придумали поляки»
В середньов╕чну давнину…

Коли ж оговтались помалу
Й в╕дмились трохи в╕д кров╕,
Лукаву «вигадку» зухвалу
Тихцем п╕дкинули Москв╕.

М╕ж москалем, в╕дтак, ╕ ляхом
Я крайн╕м став, ╕ на краю
Меча
Блукав Чумацьким Шляхом,
В боях виборював свою
В╕тчизну кровну.
Аж допоки й
В╕дчув душею: ав-то-хтон! –
А це ж бо значить:
Дн╕пр широкий,
╤ син╕й Сян,
╤ тихий Дон –
Мо╖ вов╕к, аборигени
Оцих степ╕в, де я живу,
Де терноцв╕том вс╕ терени
Киплять в п╕снях ╕ наяву!

Я подолав одв╕чн╕ страхи
На ц╕й знекровлен╕й земл╕:
Нехай кепкують соб╕ ляхи
╤ зубоскалять москал╕
З мо╖х потуг, з мо╖х амб╕ц╕й…
Н╕ рос╕янин, н╕ поляк
В серцях посталих укра╖нц╕в
Вже не пос╕ють переляк!

Керуючись сво╖м законом,
Сво╖ утверджую права
╤ почуваюсь автохтоном
Скр╕зь, де калина ще жива.
2001

* * *
Ж╕нки не дивляться в м╕й б╕к,
Та це лиш п╕вб╕ди:
Я – самост╕йний чолов╕к,
Знайду соб╕ завжди
Розраду в чомусь. Ось – б╕да:
Держава молода
Мене зневажила! Згорда
На мене погляда,
Мов на комашку… Та невже
Таких, як я, малих,
Н╕хто й н╕що не вбереже
В╕д соц╕альних лих?
Воно ж в╕домо: св╕тлу путь
Зум╕ють ╕ без нас
Прокласти – в грейдер п╕дгребуть
См╕ття народних мас…
Воно ж як водиться здавен:
Минуть епохи чвар,
╤ буде знов благословен
Безсмертний яничар!
А патр╕отам – як завжди:
Н╕чого ╕ н╕де…
Але ╕ це – ще п╕вб╕ди.
Б╕да ╕ще гряде!
2001

* * *
Н╕хто й н╕що не похитне
Мо╓╖ в╕ри в Укра╖ну…
Хай св╕тла доля обмине
М╕й д╕м; зневажать хай мене
У р╕дн╕м кра╖… До загину
В душ╕ палатиме одне:
Люблю ╕ в╕рю в Укра╖ну!
2001

ТАК ЗВАНОМУ «СТАРШОМУ» БРАТОВ╤
Не зваримо каш╕ й д╕тей не одружим,
Онук╕в не будемо разом хрестити –
Ти гостем незваним прийшов,
При оружж╕,
В м╕й д╕м,
Ти наст╕льки мен╕ осоружний,
Що марно просити забути й простити!
Я знаю: нема в мене старшого брата,
Тож маю себе ╕ сестру захистити
Один…
╤ фортецею – батьк╕вська хата,
Хай б╕дна, та р╕дна, –
В цей храм супостата
Найперший обов’язок м╕й
Не впустити!
2003

* * *
Я сам себе лякаю час в╕д часу,
Аби чужих ще б╕льше залякать:
Н╕коли вже на простори Донбасу
Не з╕йде св╕тла Божа благодать!

Я сам ╕з себе, гр╕шного, см╕юся,
Щоб тошно стало недругам ус╕м, –
Допоки я боюсь, але см╕юся,
Не вв╕йде лихо в м╕й злиденний д╕м!

В душ╕ ж глибинах т╕шу я над╕ю
На те, що знову край м╕й оживе,
╤ я в н╕м наостанок порад╕ю,
Аж поки човен м╕й не в╕дпливе
В╕д берега життя…
2003

* * *

 Поете, любити св╕й край не ╓ злочин,
 Коли це для вс╕х!
 П.Г. Тичина

Великий класику час╕в кривавих збочень,
Коли на рунь ╕ р╕нь
проливсь червоний см╕х,
Ти знай:
Любить св╕й край – найб╕льший злочин,
А особливо, коли це для вс╕х!

Тво╖ нащадки, ми – також злочинц╕:
Оп╕сля вс╕х поразок ╕ незгод
Ми любимо св╕й край лиш поодинц╕,
А кричимо, що це за весь народ.

Сп╕ва╓мо: «Прийшов новий Мес╕я!» –
А нас ведуть, мов стадо, в каламуть.
Хтось возс╕яв за вс╕х,
А хтось пос╕явсь –
За вс╕х –
У землю…
Так не може буть?!
А тут ╕ще Рос╕ю нам наврочив
Лихий –
Його кривавий чути см╕х…
Отож любить св╕й край –
найб╕льший злочин,
А особливо, коли це для вс╕х!
В╕д голоду в душ╕,
 в╕д холоду не сплю я –
Не см╕ю проклинать святе мен╕ ╕м’я…
Хай будуть Б╓лий…
Блок…
╢сен╕н…
нав╕ть Клю╓в…
А як же наш Кобзар?!
А як же, власне, я?!
2003

* * *
Мав рац╕ю Мазепа:
Ми сам╕
Себе – гарячкуват╕ ж! – звоювали,
╤ втратили ╕ волю, й причандали
Козацьк╕,
Щоб волячити в ярм╕.

Ми звикли перти воза,
Як воли...
Нам волю дарувало провид╕ння,
Та ми, через невм╕ння-невез╕ння,
Ту волю прогули ╕ пропили,
╤ продали за безц╕нь...
Сотн╕ л╕т
Ми няньчили та╓мно ╕деали
Свободи
Й дивували ц╕лий св╕т,
Як ╕деали власн╕ продавали!

╤ нин╕ ми – воли...
Куди звели
Нам перти воза –
Попремо уперто
В над╕╖,
Що зум╕╓мо померти
Вкра╖нцями...
Так╕-то ми хохли!

Нас поганяють зверхники сво╖,
Оск╕льки ╖х сам╕ ж ми обирали:
По Ки╓ву гарцюють – генерали! –
А по Москв╕ плазують – холу╖!

...Танцюю на мороз╕ гопака,
Сп╕ваю «Ще не вмерла...» п╕сля чарки, –
На превеликий жаль, нема╓ шкварки
До путнього м╕цного первака!
2003

* * *
Таж н╕, не в╕д неандертальц╕в
Взяли ми символи от╕:
Ф╕гури, складен╕ з трьох пальц╕в,
╤ знаки тризуба свят╕;
╤ т╕ три поля, що Трип╕ллям
Вв╕йшли в ╕стор╕ю; ╕ три
Кити-п╕дпори; й тро╓з╕лля,
╤ три, попутн╕ нам в╕три;
╤ три верби, що зажурились
На три в╕ки при журвод╕;
╤ святотр╕йця – ╖й молились
Прадавн╕ во╖ ╕ вожд╕!..

В╕д Бористена ми, в╕д Рос╕
Справ╕к в╕к╕в – дов╕к в╕к╕в,
Гатил нащадки й Кривонос╕в,
Пор╕ддя Байд╕в ╕ С╕рк╕в!

Дарма нам про малорос╕йство
Торочать зайди-москал╕ –
Ми ор╕╖! Ор╕мо й с╕ймось
На р╕дноправедн╕й земл╕!
2004

* * *
Я втратив усе, кр╕м в╕ри,
Й над╕я моя – жива,
Дарма, що недобрим зв╕ром
Порику╓ ще «братва»,
В яко╖ музейн╕ ярма
Ще й дос╕, гляди, в ц╕н╕...
Н╕кому вов╕к не дам я
Прим╕ряти ╖х мен╕!
Лупаю надсилу брилу,
Зв╕льняюся в╕д кайдан,
Й мене п╕дпира╓ з тилу
Опора над╕╖ – Майдан.

Ще трохи пожити б,
Доки
Народ м╕й не перем╕г,
Допоки брудн╕ потоки
З розмитих дощем дор╕г
Не схлинули в пр╕рву часу!
А поки що в п╕ку злу
В найглибш╕й нор╕ Донбасу
Лупаю свою скалу.
2005

* * *
Будеш знов, ╤сусе, на Голгоф╕
мученицьку смерть за нас приймати,
бо прийшли до влади справжн╕ «проф╕»,
на торгах скупивши вс╕ мандати.

Мають повне право катувати
╕менем нов╕тнього П╕лата,
тож готуйся, страднику, до страти
в╕д руки попл╕чника ╕ брата.

З рег╕он╕в сунуть лег╕они,
вже не римськ╕ – з Криму ╕ Донбасу,
╕ для них нема╓ перепони
н╕ на жодн╕м руб╕кон╕ часу.

Ще воскреснеш ти бодай на днину,
на часину ще з╕йдеш з ╕кони,
лиш не перетворюйсь на людину
б╕ля н╕г всевладно╖ персони!
17.04.2006

КУРОРТНИЙ СЕЗОН

Занегодило – дал╕ незримо
затуманилось нин╕ в Криму,
море й гори, так╕ нелюдим╕,
заховались в диму. А чому –
не пойму, заховались…Назовс╕м,
чи на хвилю… Чи вал, чи аврал
Чорноморсько-азовсько-московський
б’╓-вбива╓ сезон ╕ загал
весь курортний?!
 …Абортно-забортний
абордажно ╜валту╓ться флот
антинатовський, антикурортний –
прямо заколот ╕ заколот!

А на п╕рс╕, при памперс╕, Натка
витина чи гопак, чи галоп,
прол╕таюча екс-кандидатка
конотопська, врагиня ╢вроп…
А при н╕й – при античн╕й богин╕,
берегин╕ прогресних ╕дей,
всетайфунно кипить в за╓динн╕
чорне море безликих людей!
Не по╖ду н╕защо до Криму,
до батально-фатальних дим╕в –
маю вдома повн╕с╕нько диму
в╕д лугансько-поганських шторм╕в!
06.07.2006

* * *
 Под╕ляй ╕ волод╕й!
 В╕чний дев╕з гнобител╕в

╤ як т╕льки нас не д╕лили
На право- ╕ л╕вобережних,
На б╕льше ╕ менше залежних,
На «ваш╕» ╕ «наш╕» могили…

╤нстинкти др╕муч╕ будили,
Знамена кривавили й гасла,
У ватру, яку розпалили,
Потоки московського масла
Лили – для «брат╕в» не жал╕ли –
Вузлом найтуг╕шим в’язали,
╤ржавим ножем розр╕зали,
Щоб вол╕ – воли – не хот╕ли…

╤ нин╕ на Сх╕д ╕ на Зах╕д
Чуж╕, ще й домашн╕, ╕уди
Нас д╕лять: одних – до казах╕в,
Других – на Сиб╕р, для остуди,
А трет╕х – у прийми до «ляха»,
Оск╕льки «матьор╕ бандьори»,
А кримськ╕ «осво╓н╕» гори
Пригорне хай Пут╕н-рубаха…

В ╕мперськ╕м сво╓му розгул╕
Донбас аж кишить москалями…
Та ми ╖м показу╓м дул╕
╤ шлем ╖х до ╖хньо╖ «мами».

Нам «кожно╖ твар╕ по пар╕»
Не треба у р╕дн╕й господ╕,
Майданно сказали ми: «Год╕
У сх╕дному жить «П╕ссуар╕»!»

Без «брата старшого» ми зможем
У ватр╕ вогонь розпалити,
Зусилля сво╖ ми помножим,
Щоб нас не змогли вже д╕лити!
2006

* * *
Одне лише гасло: «За Укра╖ну!»
А прапор я маю. ╤ тризуб. ╤ г╕мн.
Земля ж мене прийме, я знаю, мов сина,
пухк╕шою буде за пост╕ль вес╕льну
щасливу,
над╕йно схова╓ мене в╕д повторних смертей,
прикривши дом╕вку мою в╕д стороннього ока
густою травою, г╕рким полином ╕ калиною
нав╕ки в╕к╕в…

Жебон╕тиме поруч з╕ мною
джерельце,
з якого уперше малим я напився
любов╕ до р╕дного,
що Укра╖ною зветься.
18.12.2006

* * *
В спекотн╕ дн╕ ховаюся в к╕мнат╕,
Що в╕кнами до п╕вноч╕. Здаля,
ледь-ледь в╕дчутно прохолоднуват╕
(не те, що з пол╕тичного Кремля!),
докочуються пов╕ви. Рятують
в╕д перегр╕ву згусло╖ кров╕…

Подумалось: а що мен╕ готують
до р╕здвяних кан╕кул в т╕й Москв╕,
в т╕й газонебезпечн╕й, вибухов╕й
столиц╕ зла? Вона вже не хова
свого «лиця» – у власному гр╕хов╕
найпершим винуватцем назива
мене. й не визна╓ мою державу…

А я, коли вже так, не визнаю
Москву лукаву, що прикрала славу
чужу, щоб видавати за свою!

…На день чи два змотаюся до Криму,
де зми╓ з мене п╕т морська вода, –
як не помру, то ╕ майбутню зиму
переживу. Все ╕нше – не б╕да.
2007

* * *
 Мо╖м друзям – кримським татарам

В дик╕м пол╕ нападники с╕яли чвари –
Що Москва, що Варшава,
А врожай пожинали укра╖нц╕ й татари,
На безвинн╕й кров╕ вип╕калась неслава.

Та згадаймо на док╕р учен╕й ╢вроп╕,
Як Виговський з ординцями вкуп╕
Потовкли москаля в Конотоп╕,
Мовби просо у ступ╕!

А згадаймо, як т╕ ж укра╖нц╕ й татари
Побивали нападник╕в зл╕ва ╕ справа,
Аж допоки розв╕ялись хмари
Й заясн╕ла п╕д сонцем ╓дина держава.

А не в╕рмо жодн╕с╕ньск╕й пут╕нськ╕й фраз╕,
Що просякнула наскр╕зь брехнею,
╤ прямуймо в ╢вропу, подал╕ в╕д Аз╕╖,
Шлях Чумацьк╕й п╕дм╕вши матнею!
18.05.2008

* * *
Недобр╕ в╕рш╕ пишуться щодень,
а добрих щось не видно ╕ нечутно –
затишшя п╕дозр╕ле, н╕телень,
а як теленькне, певно буде скрутно.
Теленькнуло! – ворона на кущ╕
накаркала б╕ди: на Прикарпатт╕
всепотопельн╕ випали дощ╕,
заливши ватру радост╕ на свят╕
охрещення Рус╕. В недобрий час
молились несмиренн╕ патр╕архи –
не об’╓днало православних мас
перевисання райдужно╖ арки.
Грим╕ла в телепростор╕ брехня,
пекельн╕й спец╕ додавала шалу.
Богдан ледь гамував свого коня,
аби той не з╕скочив з п’╓десталу.
Штил╕╓ чорномор’я – вшух «С╕ бриз…»
В Криму гримить рос╕йска кононада…
В пригасл╕й ватр╕ тл╕╓ мокрий хмиз…
На пляжах засмага зрадлива влада…
28.07.2008

* * *
Не престижно бути укра╖нцем
в нин╕шн╕м Луганську –
довели
це сво╖м поводженням хохли,
всерос╕йським знаджен╕ черв╕нцем.

Кривоносо нюхаючи сл╕д
криводушних пращур╕в ординц╕в,
люто ненавидять укра╖нц╕в
руських, древньоки╖вських пор╕д.

К╕зяки повсюди – продихнуть
н╕як – заряб╕ло козаками,
що на Русь проклали матюками
Чинг╕схану-Пут╕нов╕ путь.

Правилом керуючись старим –
«Хто з мечем прийшов», того мечем ми
стр╕немо ╕ славно пос╕чемо –
╕ Донбас в╕дсто╖мо, ╕ Крим!
2008

* * *
Не кличте московитського попа
до т╕ла мого зболеного. Хочу
в цю мить святу: нехай не п╕дступа
до мене чужов╕рець! Я не збочу
╕ п╕сля смерт╕ з чесного шляху
сво╓╖ церкви! Буду й з домовини
московську «дружбу», п╕дл╕стю лиху,
клясти безмовно…
2010

* * *
Вже й сам соб╕ до б╕са остогид,
не т╕льки сво╖м недругам ╕дейним –
живу, пасу луганський кра╓вид,
забувши необачно, хто я, де я,
╕ що пишу й для кого...

Я ж чужий
в ц╕м дикопол╕,
я ж ╕ногородн╕й,
хоч сорок щонайкращих л╕т прожив
╕ заслужив звання «поет народний»!
Однак народ мене не визна╓
заступником сво╖м –
його св╕дом╕сть
затьмарили ненавистю.
Натом╕сть
народу нав’язали несво╓,
нер╕дне сприйняття родини й роду
чуж╕ по кров╕, прийшл╕ з-за бугра...
Коли ж настане для мого народу
прозр╕ння й всеочищення пора?!
2010

* * *
В╕дверта нелюбов до тебе влади –
найвищий показник тво╖х д╕янь,
за це тоб╕ пробачаться вс╕ вади
й зд╕йсниться б╕льш╕сть щирих спод╕вань.
2010

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 27.12.2019 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21861

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков