Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 13.12.2019 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 13.12.2019
ПРОЕКТ «ТАВРИДА»

«Здравствуй, древняя Русь! Я твой нервный брат».
(«Рожденный в СССР» Юр╕й Шевчук)

В середин╕ вересня цього року в Криму в╕дбувся симпоз╕ум «Кримська Еллада: грецька спадщина Тавриди», в якому взяла участь делегац╕я з Грец╕╖. В╕дтак, симпоз╕ум отримав статус м╕жнародного. А до всього з прикметником «м╕жнародний» в п╕дсанкц╕йному Криму ставляться з особливим п╕╓тетом. Напоказ, ╕н╕ц╕атором симпоз╕уму, запрошуючою стороною була створена в 2014 роц╕ громадська орган╕зац╕я «Нац╕онально-культурна автоном╕я грек╕в Криму «Таврида», очолювана б╕знесменом, депутатом кримського «парламенту в╕д Единой России» ╤ваном Шонусом. Не торкаючись тут правових аспект╕в, а саме, наск╕льки лег╕тимним було перебування в Криму грецьких гостей з огляду на те, що ан╕ на Чонгар╕, н╕ на Каланчаку, н╕ на Чаплинц╕ н╕чого не знають про те, яким робом вони потрапили на п╕востр╕в, не торкаючись складу само╖ делегац╕╖, зверн╕мо увагу на те, задля чого те шоу призначалося. ╤ тут, як не крути, а найб╕льш пом╕ченим ЗМ╤ результатом симпоз╕уму була пропозиц╕я пана Шонуса додати до сьогодн╕шньо╖ назви п╕вострова його ще античне ╕м’я Таврида.
З огляду на те, що оч╕льники сьогодн╕шньо╖ кримсько╖ влади пропозиц╕ю пана ╤вана не п╕дтримали, б╕льше того, досить р╕зко заперечили проти повзучого перейменування п╕вострова, ма╓мо розум╕ти, що ╕н╕ц╕атива того проекту виходила аж н╕як не в╕д них.
 – Так ╕ казали ж, що не в╕д них, а в╕д пана Шонуса, а чи в╕д очолювано╖ ним орган╕зац╕╖, - зауважить м╕й читач.
Формально, воно може й так, але – погодьтеся – важко уявити, щоб малопом╕тна громадська структура, про яку ще п’ять рок╕в тому н╕хто й не чув, «потягнула» орган╕зац╕ю м╕жнародного симпоз╕уму та ще й в умовах санкц╕й.
Зате ╕дею друго╖ назви для п╕вострова п╕дтримав в╕це-прем'╓р кримського уряду, постпред при президентов╕ Москов╕╖ Георг╕й Мурадов. Тепер м╕й читач в╕дчува╓, зв╕дки в╕тер в╕╓?
Владу Кремля небезп╕дставно хвилю╓ статус Криму. Сьогодн╕ п╕востр╕в, нав╕ть самою сво╓ю назвою, прив’язаний до кор╕нного народу, до кримц╕в. А отже, зг╕дно закон╕в – як прадавн╕х, звича╓вих, так ╕ сучасних, м╕жнародних, формально саме вони мають найб╕льше право вир╕шувати його долю. В Кремл╕ добре те розум╕ють. Саме тому, зайшовши в Крим, намагалися перетягнути кримц╕в на св╕й б╕к, зокрема, запрошуючи член╕в Меджл╕су в структури новостворювано╖ кишеньково╖ влади.
Деяк╕ записн╕ патр╕оти в Укра╖н╕, не надто розум╕ючи кримськ╕ реал╕╖, ╕ дос╕ не можуть вибачити кримцям того, що хтось з Меджл╕су, хай ╕ коротко, побував в тому уряд╕. Хтось, правда, зайшов надовго ╕, показово обласканий, запопадливо служить Нов╕й Гаван╕ дос╕. Але для того, щоб кидати ╕ншим звинувачення у зрад╕ чи холуйств╕, треба перш самим навчитися не кидати на ласку ворога те й тих, що вважа╓мо сво╖ми, та не заводити до власного парламенту п’яту колону.
Як би там не було, Кремлю так ╕ не вдалося поладити з впертими кримцями – н╕ в 2014-му, н╕ п╕зн╕ше. Меджл╕с не визнав законн╕сть анекс╕╖, тож, нав╕ть затягнувши поцупленого ровера да свого двору, кататися на ньому виходить лише в межах того двору. Не дивно, в╕дтак, що великою м╕рою саме на кримц╕в впала немил╕сть Москви: викрадення, вбивства, арешти, судилища, пересл╕дування за ознаками в╕роспов╕дання…
Але то – емоц╕╖. Не так з проектом «Таврида». Не знаю, як кому, але мен╕ тут ввижа╓ться прагматична, добре в╕дпрацьована технолог╕я, мета яко╖ - в╕дд╕лити у людськ╕й св╕домост╕ Крим в╕д ╓дино╖ нац╕╖, яка сформувалася на його теренах. Зв╕дси ╕ розмови про м╕ф╕чний «народ Криму», ╕ спроби представляти кор╕нними ╕нш╕ етн╕чн╕ групи, що мешкають на п╕востров╕, зокрема, грек╕в.
– Чекайте, – скаже м╕й читач, – ви це серйозно? Справд╕ вважа╓те, що якесь там перейменування може щось зм╕нити?
– Ще й як серйозно, любий читачу. На п╕дтвердження – коротенька, але дуже повчальна ╕стор╕я. Так, в╕д XI до початку XVII стор╕ччя, св╕т знав лише про одну державу на ймення Русь (в грецькому трактуванн╕: Рос╕я, в латинському: Рус╕я), а саме, - з центром у Ки╖в╕. Це заф╕ксовано в численних л╕тописах та хрон╕ках, як в╕тчизняних, руських, так ╕ ╕ноземних. Ба! – нав╕ть п╕сля зруйнування давньорусько╖ держави на початку XIII стор╕ччя ми й дал╕ можемо бачити, зокрема, в польських державних актах, що назва Русь стосу╓ться саме земель Ки╖вщини, Черн╕г╕вщини, Черкащини, частини Б╕лорус╕, Под╕лля, Волин╕ та Прикарпаття. Натом╕сть, держава з центром у Москв╕ була в╕дома Европ╕ й не лише п╕д ╕менем Великого княз╕вства Московського, а в╕д час╕в ╤вана Грозного – як Московське царство.
Недалекоглядна, амб╕ц╕йна пол╕тика Богдана Хмельницького, який зам╕сть в╕дштовхуватись в╕д виток╕в, в╕д Рус╕, з╕гнорував принцип нерозривност╕ державотворення, будував замкнуту на сво╖й особ╕ козацьку державу, а до того ще й угода про в╕йськову сп╕лку з Москов╕╓ю, укладена ним 1654 року, дали в подальшому п╕дставу москов╕йському царев╕ Петру I Романову перетягти на себе не лише назву нашо╖ давньо╖ держави – зватися Рос╕╓ю, руськими, видавати нашу давню ╕стор╕ю за свою, а набагато б╕льше – п╕дставу вс╕м подальшим покол╕нням московит╕в вважати нашу землю сво╓ю.
Чи треба казати, що сьогодн╕ у президента Москов╕╖, на в╕дм╕ну в╕д президента Рос╕╖, було б значно менше аргумент╕в для обгрунтування сво╖х захаланних ╕нтерес╕в щодо наших терен╕в. А так, для всього св╕ту вони - Рос╕я, а ми – чи то Укра╖на, чи Окра╖на, яка нев╕домо як затесалася на давн╕, ╕сторичн╕ земл╕ Рос╕╖. Адже мало хто в сучасному св╕т╕ (не вс╕ ж ╕сторики та вчен╕) пам’ята╓, як десь там в темному середньов╕чч╕ Москов╕я, п╕д оглушливе мовчання, а десь ╕ за холуйського вислужування п╕дгорнутих п╕д ╖╖ державне крило хохл╕в – вс╕х тих незл╕ченних прокопович╕в, безбородьок, кочубе╖в – перелицювалася на Рос╕ю. Мало хто згада╓ тепер, як ландкарти з новопоцупленим ╕м’ям поширювалися в Европ╕, дарувалися послам европейських держав, адм╕ралтействам, шк╕перам.
Минув час ╕ св╕т, проковтнувши олжу, сприйма╓ ╖╖ тепер… якщо й не правдою, то вар╕антом буття, з яким треба рахуватися. Що з того вит╕ка╓? А ось що: допоки не надума╓мося повернути сво╓му краю, соб╕ сво╓ ╕стинне ╕м’я – Рус╕, русич╕в, доти загроза бути загарбаними ╕ перетравленими самозванцями дамокловим мечем нависатиме над покол╕ннями наших внук╕в ╕ правнук╕в.
Ось така вага «простого» перейменування. Насправд╕ ж, йдеться про п╕дм╕ну понять – найнищ╕вн╕шу зброю ╕нформац╕йно╖ в╕йни. На жаль, усв╕домлення ╖╖ нищ╕вност╕, схоже, нема╓ й дос╕. Нав╕ть у влад╕, не кажучи вже про широк╕ верстви сусп╕льства. Так, розумна, далекоглядна влада п╕шла б назустр╕ч кримцям, зм╕нивши статус Криму в укра╖нськ╕й Конституц╕╖ на нац╕онально- територ╕альну автоном╕ю, що ще б╕льше прихилило б ╖х до Укра╖ни, об’╓кттвно зб╕льшило б можливост╕ впливу на загарбника з боку м╕жнародних орган╕зац╕й. Але ж – де там! – п’ятий президент в╕дбувся одними лише гарячими об╕цянками, лише поводив кримц╕в за носа упродовж двох рок╕в. На спробу перейменування Криму наша влада, в╕ддамо ╖й належне, в╕дреагувала вустами пост╕йного представника президента в АРК пана Антона Кориневича, який заявив, що будь-яка спроба зм╕ни назви Криму ╓ неправом╕рною з боку окупац╕йно╖ влади. От т╕льки заяву ту було оприлюднено, сказати б, несп╕шно: лише на десятий день.
Цього разу проект «Таврида», за визнанням пана Мурадова, не пройшов. «Це не тема завтрашнього дня, - заявив в╕н, - бо сусп╕льство не готове». Та чи все на цьому зупиниться? Оце вже навряд. Неоголошена в╕йна, попри ткане мереживо сл╕в про мир, попри в╕дведеня чи розведення в╕йськ, продовжу╓ться, нав╕ть коли мовчать гармати – на р╕вн╕ «тавридних» проект╕в, на р╕вн╕ ╕нформац╕йних вовчих ям, на р╕вн╕ дипломатичних ход╕в конем – ╕ Крим в н╕й не остання ╕ не найб╕льша ставка.
Валентин БУТ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 13.12.2019 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21823

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков