Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.


ЗЕЛЕНСЬКИЙ: РОС╤Я ГОТУ╢ НОВИЙ НАСТУП
Нав╕ть завтра рос╕йськ╕ ракети можуть долет╕ти до будь-яко╖ держави…


╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…


НАШ╤Й ╢ВРОП╤ ПОТР╤БНА РЕАЛЬНА ОБОРОННА САМОДОСТАТН╤СТЬ
Виступ Президента Укра╖ни на зас╕данн╕ ╢вропейсько╖ ради.


У ДЕНЬ УКРА╥НСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ МИ ДЯКУ╢МО КОЖНОМУ Й КОЖН╤Й, ХТО СТАВ НА ЗАХИСТ УКРА╥НСЬКО╥ ДЕРЖАВИ ТА СУСП╤ЛЬСТВА
Президент вручив нагороди во╖нам…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2019 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 29.11.2019
Олена Зеркаль:КОЛИ СУДД╤ М╤ЖНАРОДНОГО СУДУ ООН ОГОЛОШУВАЛИ СВО╢ Р╤ШЕННЯ, МИ ВС╤ ПЛАКАЛИ

Олена Зеркаль, заступник м╕н╕стра закордонних справ Укра╖ни з питань ╓вропейсько╖ ╕нтеграц╕╖
КОЛИ СУДД╤ М╤ЖНАРОДНОГО СУДУ ООН ОГОЛОШУВАЛИ СВО╢ Р╤ШЕННЯ, МИ ВС╤ ПЛАКАЛИ

Олена Зеркаль, без сумн╕в╕в, ╓ одним ╕з найб╕льш в╕домих облич сучасно╖ укра╖нсько╖ дипломат╕╖. При цьому назвати ╖╖ «кар’╓рним дипломатом» – не зовс╕м правильно. Хоча Зеркаль була т╕╓ю людиною, яка, багато рок╕в працюючи в М╕нюст╕, готувала та зробила можливим п╕дписання Угоди про асоц╕ац╕ю з ╢С, у МЗС вона пропрацювала всього 5 рок╕в ╕ 3 м╕сяц╕. Причому на одн╕й ╕ т╕й же посад╕ – заступника м╕н╕стра з питань ╓вропейсько╖ ╕нтеграц╕╖.
Але ж якими були ц╕ 5 рок╕в! Усп╕шн╕ позови Укра╖ни проти Рос╕╖ в м╕жнародних судах, на яких дипломований юрист Зеркаль виступала агентом нашо╖ держави (не плутати з агентом 007, як пожартував колишн╕й шеф Олени Володимир╕вни Павло Кл╕мк╕н), стали першими под╕бними прецедентами та забезпечили соб╕ м╕сце в ╕стор╕╖ й п╕дручниках. Попри перш╕ переможн╕ кроки, правове протистояння Укра╖ни з п╕вн╕чним сус╕дом на м╕жнародних майданчиках т╕льки почина╓ться. ╤ саме в цей момент Зеркаль оголошу╓ про те, що залиша╓ посаду. Р╕шення, яке дуже засмутило укра╖нц╕в ╕ викликало в╕дверту й неприховану рад╕сть рос╕ян.
Вже до к╕нця тижня Зеркаль складе повноваження. Але не збира╓ться в╕дмовлятися в╕д служ╕ння ╕нтересам сво╖ кра╖ни.
Про плани та здобутки Олена Зеркаль розпов╕ла в ╕нтерв’ю Укр╕нформу п╕д час в╕зиту в Берл╕н, де побувала на початку тижня.

ЗАВЖДИ В╤РЮ, ЩО ВСЕ МОЖЛИВЕ
- Пан╕ Олено, так уже сталося, що для вас, як замм╕н╕стра закордонних справ, в╕зит до Берл╕на став останн╕м закордонним.
- Зна╓те, для мене Берл╕н – такий майданчик, де ми фактично прийняли р╕шення рухатися по справ╕, яка стосу╓ться ╕мун╕тету в╕йськових корабл╕в ╕ член╕в ек╕пажу. У лютому ми тут мали зустр╕ч з юридичними командами МЗС Н╕меччини й Франц╕╖ та обговорювали можлив╕ шляхи зв╕льнення укра╖нських моряк╕в ╕ взагал╕ правову базу щодо можливостей. Попередньо перед цим ми зустр╕лися з нашими професорами та провели веч╕р у внутр╕шн╕й дискус╕╖ щодо того, як ми рухатимемося дал╕, зважаючи на те, що вс╕ дипломатичн╕ зусилля по зв╕льненню наших моряк╕в залишилися без результату. Було важливо нам внутр╕шньо, для себе визначити саме правовий шлях. ╤ тод╕ й народилися ╕дея щодо застосування Морсько╖ конвенц╕╖ та взагал╕ руху дал╕ цим треком. ╤ ми вийшли на зустр╕ч ╕з н╕мцями й французами з ч╕тким розум╕нням – як ми руха╓мося. ╤ воно було зрозум╕ло й для н╕мецьких, ╕ для французьких колег.
Так що для мене це м╕сце, Берл╕н, ╓ свого роду вир╕шальним. Саме тут ми почали застосовувати правов╕ механ╕зми в зв’язку з тим, що дипломатичн╕ провалилися.
- Окр╕м участ╕ у Берл╕нськ╕й м╕жнародн╕й зовн╕шньопол╕тичн╕й конференц╕╖, де ви виступили на панельн╕й дискус╕╖, у вас у н╕мецьк╕й столиц╕ були також двосторонн╕ зустр╕ч╕, зокрема в МЗС. Як╕ питання ви тут обговорювали цього разу?
- Енергетику, питання газу, питання майбутнього контракту, питання ╕мплементац╕╖ зм╕н до ╢вропейсько╖ газово╖ Директиви – все те, чим я займалася останн╕ 5 рок╕в.
- Ви почули в╕д н╕мецько╖ сторони те, щоби можна було не думати, що це зрада з боку Берл╕на?
- Я почула, що вони розум╕ють: р╕шення Стокгольмського арб╕тражу, яке стосу╓ться майже 3 млрд долар╕в, ма╓ бути виконане рос╕йською стороною, ╕ що не може бути мови про те, щоб Укра╖на в╕д нього просто в╕дмовилася.
- Чи д╕йсно ми в╕римо в те, що ще можна зупинити про╓кт «П╕вн╕чний пот╕к 2», який вже майже добудований? За допомогою американських санкц╕й?
- Я завжди в╕рю в те, що все можливо.
Д╕йсно, ╓дине, що може зупинити про╓кт, – це санкц╕╖, що накладаються на компан╕╖, як╕ займаються прокладанням цього газопроводу.
Тому важливо, щоби це в╕дбулося ще цього року, а не чекало до наступного.
Я розум╕ю, що санкц╕╖ непопулярн╕ в Н╕меччин╕. Але ми розраховували, що Н╕меччина повн╕стю забезпечить ╕мплементац╕ю вс╕х необх╕дних умов до газового законодавства, як╕ передбачать, що ╓вропейське законодавство розповсюджуватиметься на весь «П╕вн╕чний пот╕к 2», а не т╕льки на його частину, яка знаходиться в 12 морських милях, що фактично зменшу╓ вплив ц╕╓╖ директиви на про╓кт.

П╤СЛЯ ОГОЛОШЕННЯ Р╤ШЕННЯ СУДУ ООН МИ ВС╤ ПЛАКАЛИ
- Ви останн╕ 5 рок╕в займалися не т╕льки газовими питаннями, а й також в╕дстоюванням ╕нтерес╕в Укра╖ни в м╕жнародних судах. М╕жнародний суд ООН 8 листопада в╕дхилив ус╕ заперечення з боку Рос╕╖ щодо юрисдикц╕╖, тож РФ уперше буде в╕дпов╕дати за порушення м╕жнародного права. Що ви в╕дчували, коли суддя зачитував р╕шення?
- Насправд╕, ми були дуже напруженими. Тому що коли сприйма╓ш на слух, то завжди розум╕╓ш, що ╓ багато питань, на як╕ суд ще ма╓ дати в╕дпов╕д╕.
У нас було к╕лька сценар╕╖в того, як╕ можуть бути вар╕анти р╕шення, ми в╕дпрацьовували ╖х вс╕. Коли судд╕ виходили, ми стояли й чекали, ╕ Всеволод Ченцов, наш посол у Н╕дерландах ╕ наш коагент, мене запитав: це перший сценар╕й? Я кажу: так. В╕н перепиту╓: точно перший? А тут уже наш╕ юристи передають записочку, в як╕й написано, що в╕дбувся сценар╕й номер 1. Тобто повна перемога.
В╕дчуття було наст╕льки… Це важко передати. Емоц╕╖ зашкалювали, ми вс╕ плакали. Тому що для нас це було дуже важливо.
- Це перша наша перемога в юридичн╕й битв╕. Укра╖на змогла переконати суд, що в╕н може розглядати справу по сут╕. Слухання почнуться не ран╕ше 2022 року…
- Слухання почнуться п╕сля того, як рос╕яни подадуть св╕й меморандум. ╤ дуже ц╕каво – що буде в цьому меморандум╕. Бо ╖м доведеться в╕дпов╕дати на дуже незручн╕ питання ╕ надавати не просто ╕нформац╕ю, а докази того, як вони попереджували, як вони не допускали ф╕нансування тероризму будь-якими особами, включаючи державних службовц╕в, включаючи пол╕тик╕в, про яких ми зазначили в сво╓му меморандум╕; включаючи те, як вони з нами проводили правове сп╕вроб╕тництво, як вони проводили сл╕дство, а також результати цих розсл╕дувань.
- Вони можуть взагал╕ не подавати контрмеморандум? (Укра╖нський, поданий у червн╕ минулого року, м╕стить понад 17,5 тисяч╕ стор╕нок ╕ п╕дтверджу╓ порушення Рос╕╓ю м╕жнародного права в Криму та на Донбас╕, ц╕лий автобус доказ╕в рос╕йсько╖ агрес╕╖, завважки 90 к╕лограм╕в).
- Т╕льки в тому випадку, якщо ми в╕дмовимося в╕д процесу.
- Одразу п╕сля завершення судового зас╕дання ви вийшли до журнал╕ст╕в ╕ прив╕тали вс╕х «╕з повною перемогою». Ви сказали, що суд повн╕стю в╕дхилив ус╕ заперечення РФ ╕з м╕н╕мальним рахунком – 15 до 3.
- Насправд╕, 13 до 3. Я недочула тод╕.
- Укра╖на також позива╓ться проти Рос╕╖ у Пост╕йн╕й палат╕ третейського суду…
- Це арб╕тражна палата.
Але це просто майданчик. Ми не позива╓мося там.
Ми позива╓мося ╕з цього року в╕дпов╕дно до 7 додатку до Конвенц╕╖ з м╕жнародного морського права та використову╓мо як майданчик цю Пост╕йну третейську палату.
Загалом у нас зараз ╓ три справи. Перша – в М╕жнародному суд╕ ООН щодо ф╕нансування тероризму та расово╖ дискрим╕нац╕╖ (це р╕шення в╕д 8 листопада). Ще ╓ справа з 2016 року по Морськ╕й конвенц╕╖, яка стосу╓ться прав Укра╖ни як прибережно╖ держави (позов щодо порушення Рос╕╓ю Конвенц╕╖ ООН з морського права було подано 14 вересня 2016 року — ред.), по як╕й ми в другому тижн╕ червня провели слухання по юрисдикц╕╖ та оч╕ку╓мо р╕шення по юрисдикц╕╖.
╤ третя справа, яка розпочалася цього року, – це про порушення ╕мун╕тету в╕йськових корабл╕в ╕ член╕в ек╕пажу.

МОЖЕ ЙТИСЯ ПРО ДУЖЕ ВЕЛИК╤ СУМИ КОМПЕНСАЦ╤Й
- Ця справа починалася в травн╕ у Гамбурз╕, ми там ╕з вами зустр╕чалися...
- Так. ╤ там ми отримали р╕шення 19 до 1. (Проти проголосував суддя в╕д Рос╕╖ – ред.).
А 21 листопада в Гааз╕ в╕дбулися перш╕ процедурн╕ слухання Арб╕тражного трибуналу в справ╕ щодо порушення ╕мун╕тету трьох укра╖нських в╕йськово-морських корабл╕в та 24 член╕в ╖хн╕х ек╕паж╕в.
- Моряки повернулися 7 вересня. Днями судна таки повернули також, але ж, м’яко кажучи, в не дуже гарному стан╕. Можете це прокоментувати?
- Але це жодним чином не вплива╓ на справу. ╤мун╕тет держави було порушено минулого року, якраз р╕к тому. А все решта – це вже питання компенсац╕╖ за порушення ╕мун╕тету.
- Стосовно компенсац╕╖. Про як╕ компенсац╕╖ ╕ по яким справах ╕деться?
- Вс╕ хочуть знати про грош╕…
А мова йде про порушен╕ права. ╤ це першочергово – поновити порушен╕ права. А вже пот╕м, на п╕дстав╕ р╕шень, як╕ визначають ц╕ порушення, може йти мова про компенсац╕ю. Вона п╕драхову╓ться п╕сля визначення порушень. ╤ якщо ми говоримо про ф╕нансування тероризму та расову дискрим╕нац╕ю, то йтиметься про компенсац╕ю не т╕льки держав╕, а й людям, як╕ постраждали в╕д цих незаконних д╕й Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, як╕ порушують ц╕ конвенц╕╖.
Якщо ми говоримо про Морську конвенц╕ю, ╕ буде встановлена юрисдикц╕я М╕жнародного арб╕тражу, то мова може йти про дуже велик╕ суми, як╕ пов’язан╕ з тим, що Рос╕я незаконно видобува╓ на нашому шельф╕ газ, нафту; що Рос╕я незаконно проводить свою д╕яльн╕сть. ╤ ми все це ма╓мо п╕драхувати – як це вплинуло на наш╕ права ╕ яку це ма╓ прогрес╕ю.
Вс╕ п╕драхунки ведуться п╕сля встановлення порушення.
- Ну ось ми просимо суд п╕дтвердити права Укра╖ни в Чорному й Азовському морях, й у Керченськ╕й протоц╕. Рос╕я намага╓ться довести, що суд не ма╓ права розглядати справу по сут╕. Як завжди, вт╕м. Ми можемо оч╕кувати?..
- Ми вже оч╕ку╓мо. Залишилося почекати трошки на р╕шення.
- Ск╕льки?
- Вони його пишуть. У них нема╓ обмежень.
Ми розраховували, що це р╕шення буде ще до того, як мало бути р╕шення по М╕жнародному суду ООН.
Вони ще продовжують роботу, зважаючи на складн╕сть цих справ ╕ необх╕дн╕сть дуже ретельного та виваженого ставлення арб╕тр╕в до р╕шення, того, як воно буде написано, оск╕льки воно буде джерелом права п╕сля цього.

ГОЛОВНЕ – НЕ ПРИПИНЯТИ РОЗПОЧАТЕ
- Зараз у робот╕, як ви нагадали, три справи. Ми плану╓мо як╕сь нов╕?
- Якщо й будуть ще як╕сь, мен╕ про це не в╕домо.
Головне, щоби ми не припиняли ц╕.
Для порушення нових справ мають бути п╕дстави та пропрацьована вся база. Оск╕льки просто йти за справами… Ми вже ходили в м╕жнародну торговельну орган╕зац╕ю (Св╕тову орган╕зац╕ю торг╕вл╕) й отримали р╕шення, не на нашу користь. На жаль.
- Ваше зв╕льнення з МЗС викликало ц╕лу бурю. Ви вже написали заяву про зв╕льнення?
- Я не можу написати заяву, коли мене нема╓ в Ки╓в╕.
Я повертаюся в Ки╖в у середу, в четвер я подаю заяву.
- З новим м╕сцем роботи вже визначилися?
- Я вже говорила, що я виходжу в громадянське сусп╕льство та створюватиму платформу, яка займатиметься розвитком людського кап╕талу.
Бо я вважаю, що ми багато рок╕в не працювали взагал╕ з ц╕╓ю тематикою, що в нас нема╓ наступник╕в, людей, як╕ можуть прийти та займатися чимось ╕ розум╕ти – що вони роблять. Адже, коли експерти стають м╕н╕страми – це добре, але в них залиша╓ться ментал╕тет експерт╕в.
- Ви нещодавно сказали, що завжди бралися за роботу, яка включа╓ виклики, за яку не хочуть братися ╕нш╕. Ваш новий виб╕р – це саме така робота?
- Так.
- Але ви – юрист, ви вели вс╕ ц╕ надважлив╕ для держави справи. Якщо буде потреба у ваш╕й допомоз╕ – стосовно продовження справ, як╕ ви починали, – будете готов╕ прийти на допомогу?
- Я не полишаю людей, з якими працюю. Я завжди залишаюся в процесах, нав╕ть якщо я формально не там.
╤ мене не треба викликати, я сама приходжу.
Ольга Танас╕йчук
Берл╕н
(Укр╕нформ)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2019 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21769

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков