Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3609)
З потоку життя (6843)
Душі криниця (3685)
Українці мої... (1500)
Резонанс (1588)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1752)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НА НАПРАВИЛА ВОСЬМЕ ПОВ╤ДОМЛЕННЯ ДО СУДУ В ГААЗ╤ ЩОДО ЗЛОЧИН╤В РФ У КРИМУ
Матер╕али з╕брали прокуратура АРК разом ╕з правозахисною неурядовою громадською орган╕зац╕╓ю...


УКРА╥НА ЗАПРОШУ╢ ПОЛЬЩУ ДОЛУЧИТИСЯ ДО М╤ЖНАРОДНО╥ ПЛАТФОРМИ З ДЕОКУПАЦ╤╥ КРИМУ
Про це заявив м╕н╕стр закордонних справ Дмитро Кулеба


СУПЕРНИЦЯ ЛУКАШЕНКА НА ВИБОРАХ РОЗПОВ╤ЛА, ЩО ДУМА╢ ПРО ОКУПАЦ╤Ю КРИМУ ТА ДОНБАСУ
"Що стосу╓ться Донбасу, то там йде в╕йна, ╕ це жахливо. Люди не повинн╕ гинути на в╕йн╕. Я...


ОКУПАНТИ ЗАБРАЛИ ЗЕМЛЮ МАЙЖЕ В 4000 КРИМЧАН
збройна агрес╕я Рос╕╖ проти Укра╖ни розпочалася 20 лютого 2014 року з окупац╕╖ Кримського...


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ОБГОВОРИВ З ПУТ╤НИМ ПЕРЕМИР’Я НА ДОНБАС╤
Про це йшлося п╕д час ╖хньо╖ телефонно╖ розмови, пов╕домили у пресслужб╕ глави держави.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook

Twitter





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2019 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 29.11.2019
НАЩАДОК СТЕПАНА РУДАНСЬКОГО

27 листопада – 85 рок╕в в╕д дня народження Олекс╕я Васильовича Боржковського, п╕дполковника медично╖ служби у в╕дставц╕, в╕йськового л╕каря-оториноларинголога вищо╖ квал╕ф╕кац╕йно╖ категор╕╖, кра╓знавця й громадського д╕яча, ╓диного у великому родовод╕ нащадк╕в укра╖нського поета-класика й л╕каря Степана Руданського, який справою свого життя обрав медичний фах.
Олекс╕й Боржковський народився 1934 р. у м╕ст╕ козацько╖ слави Брацлав на В╕нниччин╕. У 1953 р. вступив до В╕нницького медичного ╕нституту, п╕сля зак╕нчення якого служив у в╕йськових шпиталях Далекосх╕дного в╕йськового округу (1959–1975), в Груп╕ радянських в╕йськ у Н╕меччин╕ (1975–1980), в ╤вано-Франк╕вському в╕йськовому шпитал╕ (1980–1987). Упродовж 1987–2012 рр. працював у Житомирському базовому в╕йськовому шпитал╕. З 2012 р. – у Чернях╕вськ╕й районн╕й л╕карн╕ на Житомирщин╕. Впродовж 2014–2018 рр. до виходу на заслужений в╕дпочинок – у Житомирському центр╕ проф╕лактично╖ медицини. ╤ нин╕ пошановувач р╕дного слова, людинолюб ╕ житт╓люб ╓ членом Житомирського обласного об’╓днання Всеукра╖нського товариства «Просв╕та» ╕м. Т. Г. Шевченка та парт╕╖ захисник╕в В╕тчизни.
Любов до мандр╕в та фотографування – ще одна риса л╕каря. Побував у вс╕х м╕сцях, пов’язаних з ╕м’ям Степана Руданського. Щороку брав участь у Всеукра╖нському л╕тературно-мистецькому свят╕ гумору й сатири ╕м. С. Руданського на В╕нниччин╕. При╖здив на могилу С. Руданського в Ялту; брав участь у Днях поета й л╕каря в Криму, у Всеукра╖нських фестивалях укра╖нсько╖ книги у Феодос╕╖, у л╕тературно-мистецьких святах «Ялтинська весна Степана Руданського». Свого часу орган╕зував зб╕р книг для б╕бл╕отеки, що також названа ╕м’ям поета й л╕каря в С╕мферопол╕. Надав значну допомогу в створенн╕ музейно╖ к╕мнати в Ялтинському навчально-виховному комплекс╕ № 15 «Г╕мназ╕я-школа-садок» ╕м. С. Руданського; один ╕з тих, хто виборював право для цього навчального закладу носити ╕м’я великого укра╖нця. Л╕кар з╕н╕ц╕ював видання конверта й марки з зображенням С. Руданського до його 175-р╕ччя. Брав активну участь в урочистому в╕дкритт╕ мемор╕ально╖ дошки С. Руданському в м. Кам’янець-Под╕льський (2015).
 Щороку при╖здить до Нац╕онально╖ науково╖ медично╖ б╕бл╕отеки Укра╖ни на л╕тературно-мистецьк╕ вечори, пам’ят╕ С. Руданського. Олекс╕й Васильович – автор численних кра╓знавчих статей, серед яких ч╕льне м╕сце належить публ╕кац╕ям про його славний р╕д. Св╕тлини О. Боржковського ╕люструють низку видань: «Степан Руданський (1834–1873). Поет, л╕кар, громадянин» (Ки╖в, 2009; О. Боржковський – один ╕з укладач╕в); «╤ я знов живий св╕т оглядую…». До 180-р╕ччя в╕д дня народження Степана Васильовича Руданського (Ки╖в, 2014; О. Боржковський – науковий консультант). Один з ╕н╕ц╕атор╕в та спонсор╕в видання антиокупац╕йно╖ зб╕рки сатири «Московська ╕кра» (В╕нниця, 2016).
 На могилах Ольги Рудансько╖ та ╖╖ чолов╕ка, священика Стефана Комарницького в с. Мал╕ Кутища на В╕нниччин╕ л╕кар за власний кошт виготовив ╕ встановив мемор╕альн╕ дошки. Усп╕шно зак╕нчилося його клопотання про спорудження пам’ятника поету та перейменування центрально╖ площ╕ в Калин╕вц╕ на В╕нниччин╕ й присво╓ння ╖й ╕мен╕ С. Руданського. Незважаючи на поважний в╕к, л╕кар живе повнокровно, активно, творчо.
Останн╕ми роками в╕дв╕дав свою alma mater – ВНМУ ╕м. ╕м. М. ╤. Пирогова; побував у л╕тературно-мемор╕альному музе╖ М. М. Коцюбинського, де взяв участь в презентац╕╖ книжки «╤ я знов живий св╕т оглядую…»; зустр╕чався з учнями Ки╖всько╖ школи № 215 та Житомирського м╕ського колег╕уму; брав участь у Дн╕ вишиванки в р╕дному Брацлав╕; побував на в╕днайден╕й могил╕ д╕да С. Руданського, священника Добротворського у с. Павл╕вка на В╕нниччин╕; бере активну участь у зйомках короткометражних ф╕льм╕в на пошану свого роду та Укра╖ни.
Олекс╕й Боржковський – лауреат Всеукра╖нсько╖ л╕тературно-мистецько╖ прем╕╖ ╕мен╕ Степана Руданського (2010). Нагороджений медалями «Буд╕вничий Укра╖ни» (2014), дв╕ч╕ медаллю «За в╕рн╕сть традиц╕ям» (2015, 2016), «За заслуги перед м╕стом» 3-го ступеня (в╕дзнака Житомирсько╖ м╕сько╖ ради; 2017), нагрудним знаком «180 рок╕в Руданському С. В.» (2014), численними юв╕лейними медалями, грамотами й подяками начальник╕в в╕йськових шпитал╕в ╕ в╕йськових гарн╕зон╕в та ╕н.
Дво╓ син╕в, восьмеро внук╕в, п’ятеро правнук╕в л╕каря ╓ продовжувачами славетного роду. Олекс╕й Боржковський ув╕йшов до Книги рекорд╕в м. Житомир, як найстар╕ший в╕йськовий працюючий л╕кар ╕ ╓диний нащадок Степана Руданського у м╕ст╕. Чимало зробив для вшанування достойник╕в свого роду, р╕дно╖ мови, культури, возвеличення нац╕╖. Все сво╓ життя творив добро, примножував славу роду, славу Укра╖ни.
О. А. Юрчишина,
лауреат Всеукра╖нсько╖ прем╕╖ ╕м. С. Руданського
м. В╕нниця

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2019 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21759

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков