Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3609)
З потоку життя (6843)
Душі криниця (3685)
Українці мої... (1500)
Резонанс (1588)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1752)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НА НАПРАВИЛА ВОСЬМЕ ПОВ╤ДОМЛЕННЯ ДО СУДУ В ГААЗ╤ ЩОДО ЗЛОЧИН╤В РФ У КРИМУ
Матер╕али з╕брали прокуратура АРК разом ╕з правозахисною неурядовою громадською орган╕зац╕╓ю...


УКРА╥НА ЗАПРОШУ╢ ПОЛЬЩУ ДОЛУЧИТИСЯ ДО М╤ЖНАРОДНО╥ ПЛАТФОРМИ З ДЕОКУПАЦ╤╥ КРИМУ
Про це заявив м╕н╕стр закордонних справ Дмитро Кулеба


СУПЕРНИЦЯ ЛУКАШЕНКА НА ВИБОРАХ РОЗПОВ╤ЛА, ЩО ДУМА╢ ПРО ОКУПАЦ╤Ю КРИМУ ТА ДОНБАСУ
"Що стосу╓ться Донбасу, то там йде в╕йна, ╕ це жахливо. Люди не повинн╕ гинути на в╕йн╕. Я...


ОКУПАНТИ ЗАБРАЛИ ЗЕМЛЮ МАЙЖЕ В 4000 КРИМЧАН
збройна агрес╕я Рос╕╖ проти Укра╖ни розпочалася 20 лютого 2014 року з окупац╕╖ Кримського...


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ОБГОВОРИВ З ПУТ╤НИМ ПЕРЕМИР’Я НА ДОНБАС╤
Про це йшлося п╕д час ╖хньо╖ телефонно╖ розмови, пов╕домили у пресслужб╕ глави держави.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2019 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 29.11.2019
«АГЕНТ МАТЮХА НЕ ╢ДИНИЙ»: ЕКСПЕРТ РОЗПОВ╤В ПРО ЗАВДАННЯ «УКРА╥НСЬКИХ ШТ╤РЛ╤Ц╤В» В ОРДЛО

Колишн╕й "народний мер" окуповано╖ Горл╕вки Едуард Матюха, який виявився розв╕дником ГУР М╕ноборони Укра╖ни, – далеко не ╓диний укра╖нський агент в ОРДЛО. Про роботу укра╖нсько╖ розв╕дки на окупованих територ╕ях Донбасу розпов╕в директор Центру досл╕джень проблем нац╕онально╖ безпеки Нац╕онального ун╕верситету "Острозька академ╕я" Тарас Жовтенко, переда╓ «Обозреватель».
Жовтенко наголосив, що агентурна робота – це нар╕жний кам╕нь роботи будь-яких спецслужб, що набува╓ особливо╖ актуальност╕ п╕д час в╕йни або в╕йськового конфл╕кту. "Однозначно, це не поодинокий випадок. Таких людей (як Матюха. – Ред.) набагато б╕льше. Вони перебувають у р╕зних статусах ╕ на р╕зному р╕вн╕", – зазначив в╕н. За словами експерта, агенти-розв╕дники працюють у трьох основних напрямках. "Перший момент – пр╕оритет №1 роботи будь-яких спецслужб – зб╕р ╕нформац╕╖ про реальн╕ потенц╕йн╕ загрози. Причому р╕знопланов╕. Нав╕ть якщо ми говоримо про збройний конфл╕кт, не можна в╕дкидати важлив╕сть ╕нформац╕╖ цив╕льного характеру: про соц╕ально-економ╕чний стан, настро╖ серед населення тощо", – пояснив в╕н. "Другий момент – виконання специф╕чних завдань, пов'язаних ╕з посадою, яку людина об╕йма╓. Наприклад, у даному раз╕ – внесення якихось конфл╕ктних момент╕в у в╕дносини кер╕вництва т.зв."республ╕к", – нав╕в приклад Жовтенко. Кр╕м того, на його думку, ╕нформац╕я про роботу Матюхи була розкрита не випадково. "Трет╕й момент – пох╕дне в╕д перших двох – це створення ╕нформац╕йних привод╕в, як╕ ми сьогодн╕ обговорю╓мо. Бо ╕нформац╕я про роботу таких людей також поширю╓ться не випадково, ╕ вона ма╓ бути вписана в загальну ╕нформац╕йну пол╕тику держави", – резюмував фах╕вець.
Нагада╓мо, розв╕дник Едуард Матюха, якого ЗМ╤ вже прозвали "укра╖нським Шт╕рл╕цем", пропрацював на окупованому Донбас╕ понад 5 рок╕в ╕ нав╕ть був "народним мером" Горл╕вки. Наприк╕нц╕ листопада 2019 року стало в╕домо, що Матюха повернувся на п╕дконтрольну Ки╓ву територ╕ю. В╕н розпов╕в про плани Рос╕╖ захопити Одеську ╕ Харк╕вську област╕. За даними ЗМ╤, у Матюхи ╓ докази злочин╕в Кремля на Донбас╕, ╖хн╕ схеми, ф╕нансов╕ канали, кадров╕ пасьянси та ╕нша важлива ╕нформац╕я.
www.unian.ua

ХТО ВИ, «МЕРЕ» ОКУПОВАНО╥ ГОРЛ╤ВКИ МАТЮХА?
На це запитання ╓ ц╕лий наб╕р в╕дпов╕дей: В╕д «герой розв╕дник» – до «аналог Над╕ Савченко». ╤ приводи для такого розброду оц╕нок – ╓…

Укра╖нський розв╕дник Едуард Матюха б╕льше н╕ж п'ять рок╕в працював п╕д прикриттям на окупованому Донбас╕ та деякий час був "народним мером" Горл╕вки – нед╕льна топ-новина в╕д ТСН, яка одразу ж “роз╕рвала” Мережу.
“Справд╕, Едуард – це той чолов╕к, який надавав необх╕дну ╕нформац╕ю про реальну ситуац╕ю на окупованих територ╕ях”, – сказав представник Головного управл╕ння розв╕дки (ГУР) М╕н╕стерства оборони Укра╖ни Вадим Ск╕б╕цький, додавши, що Матюха п╕шов з посади «мера» через суперечки бойовик╕в. Власне, завданням “укра╖нського Шт╕рл╕ца” було посварити ╖х. Згодом в╕н став першим секретарем м╕ського ком╕тету "компарт╕╖ ДНР".
Матюха розпов╕в, що збирав ╕нформац╕ю про злочини Рос╕╖ та заводив контакти з рос╕йськими комун╕стами. За його словами, невизнан╕ анклави (Абхаз╕я, П╕вн╕чна Осет╕я, Придн╕стров'я, «ДНР» ╕ «ЛНР») координуються Кремлем через КПРФ, у парт╕╖ нав╕ть ╓ в╕дпов╕дальна за це людина – депутат Тайсан Казбек Кучуков╕ч. З цим депутатом та ╕ншими комун╕стами формуються рос╕йськ╕ «гуман╕тарн╕ конво╖», в як╕ включають автомоб╕л╕ ╕з гот╕вкою для «республ╕к» окупованого РФ Донбасу.
Кр╕м того, стверджу╓ Матюха, Москва ма╓ план «Б» щодо Донбасу – проведення референдуму про включення «ДНР» ╕ «ЛНР» до складу Рос╕╖, якщо, мовляв, Укра╖на не п╕де на пол╕тичн╕ поступки – в реал╕зац╕╖ М╕нських угод та особливого статусу Донбасу. А також запевнив, що Кремль розгляда╓ й ╕нший план – створення так звано╖ «Новорос╕╖» ╕з в╕йськовим захопленням Харкова та Одеси. Але, що “так” ╕ “не так” в ус╕й ц╕й ╕стор╕╖ з “мером-розв╕дником” ╕з Горл╕вки? Укра╖нський сегмент соцмереж╕ Фейсбук традиц╕йно розд╕лився: одн╕ називають Матюху геро╓м, ╕нш╕, навпаки, проводять паралель з Над╕╓ю Савченко, критикують факт його розсекречення ╕ так дал╕.
А й, справд╕, нараз╕ важко сформувати якусь однозначну думку з цього приводу. А тим б╕льше, коли над кра╖ною нависла чорна хмара невизначеност╕ – зам╕сть щиро╖ радост╕ в “перемоз╕” або гостро╖ критики “поразки”, намага╓мося ф╕льтрувати, балансувати, анал╕зувати...
Екс-заступник начальника Головного управл╕ння розв╕дки МО Укра╖ни (2000-2003; 2013-2015 рр.), кандидат в╕йськових наук, генерал-лейтенант запасу Юр╕й Радковець наголошу╓ на тому, що розв╕дка – це витончена справа, яка робиться без пр╕звищ, без коментар╕в на загал з боку особи-розв╕дника...
“╤нсайд╕в нараз╕ для висновку, нав╕ть попереднього – замало. Тому в даному раз╕ краще утриматись, перечекати, адже згодом й так щось випливе, хтось “проколеться”, якщо не наш╕, так рос╕яни або с╓пари. Знатимемо. Ут╕м... Хоча й ма╓мо заяву в╕д представник╕в ГУР, мовляв, що це справд╕ ╖х розв╕дник та, чесно кажучи, нав╕ть пригадати не можу, коли б наск╕льки в╕дкрито це в╕дбувалося, а особливо зараз – за тако╖ непросто╖ та напружено╖ во╓нно-пол╕тично╖, геопол╕тично╖ ситуац╕╖, в як╕й опинилися ╕ ми. П╕сля повернення розв╕дники живуть п╕д ╕ншими ╕менами та пр╕звищами. Бо ╓ с╕м’я, ╓ д╕ти, родич╕... То що, тепер ус╕м зм╕нювати паспорти, проводити пластичн╕ операц╕╖, формувати нов╕ б╕ограф╕╖ тощо? Ну, це не серйозно. Тож конкретно сказати, чи це реальний “Шт╕рл╕ц”, чи в╕н фейковий – поки що не можу, – каже пан Радковець. – Однак, ну, якось вже гладенько ляга╓ ця ситуац╕я в контекст╕ майбутньо╖ зустр╕ч╕ “нормандсько╖ четв╕рки”, яка в╕дбудеться 9-го грудня в Париж╕, ба, зокрема дивними видаються озвучен╕ Матюхою меседж╕. Бо ж, ну, не може Пут╕н виглядати якимось лузером. ╤ тут, хай йому грець, гучне викриття укра╖нського мера-шпигуна... Але ж розв╕дка – це ╕нструмент забезпечення нац╕ональних ╕нтерес╕в та безпеки. Тому не виключаю, що все це ╓ частиною добре сплановано╖ Пут╕ним гри п╕д назвою “Паризький сам╕т-2019”, мета яко╖ давно ус╕м в╕дома".
Дещо ╕ншу думку з цього приводу висловив пол╕тичний експерт, заступник директора Укра╖нського ╕нституту досл╕дження екстрем╕зму Богдан Петренко. В╕н каже, що не бачить проблем у тому, що Матюху викрили, зв╕сно, якщо в╕н справд╕ розв╕дник. “По-перше – це дезорган╕зац╕я "там". Тепер вони шукатимуть шпигун╕в серед себе. По-друге, йому 50 рок╕в. ╤, можливо, для оперативно╖ роботи в╕н уже не в тому в╕ц╕, можливо, працюватиме в центральному оф╕с╕. ╤, по-трет╓, загрози життю можуть ╕снувати тод╕, коли ╕нформац╕я д╕йсно важлива для ворога. А його ╕нформац╕я зводиться до потр╕бних Москв╕ тез ╕ причетност╕ КПРФ до утримування окупованого Донбасу. Можливо, це була не вся ╕нформац╕я. Але в╕н не входив у Кремль, тому напряму не матиме доказ╕в щодо причетност╕ когось з близьких до Пут╕на. Тому ще питання – чи д╕йсно РФ зац╕кавлена у його ф╕зичному усуненн╕. Х╕ба що для залякування ╕нших – потенц╕йних переб╕жчик╕в. У будь-якому випадку, якщо укра╖нськ╕ розв╕дувальне сп╕втовариство оф╕ц╕йно розкрило його особист╕сть, то, ймов╕рно, вони спланували й заходи щодо його захисту. Бо це принципово – захистити життя тих, хто захищав Укра╖ну чи плану╓ переходити на нашу сторону”, – каже Петренко.
Водночас експерт наголошу╓, що в ситуац╕╖ з Матюхою його хвилю╓ не так вериф╕кац╕я “укра╖нського Шт╕рл╕ца”, як те, з якими меседжами в╕н повернувся. “Перше – це роль КПРФ. Комун╕сти, в╕дпов╕дно до заяв Матюхи, ╓ посередниками м╕ж Кремлем та «окупованими територ╕ями». Лог╕ка у цьому ╓ – Кремль н╕коли не збирався брати на себе безпосередню в╕дпов╕дальн╕сть. ╤ те, що каже Матюха, це по сут╕ – «розд╕лення» образу ворога. Бо це вигляда╓, як в╕дб╕лювання Кремля з частковим перенесенням в╕дпов╕дальност╕ на КПРФ. Коли рос╕ян притягуватимуть до в╕дпов╕дальност╕ за в╕йськов╕ злочини в Укра╖н╕ – можна буде валити все на КПРФ.
Друге – Рос╕я, в раз╕ провалу «м╕нського формату», ма╓ план “Б”. Тобто проведення референдуму про при╓днання «ДНР» та «ЛНР» до РФ. Для цього н╕бито проводиться перепис населення «там». Це б╕льше звучить як стимул для Укра╖ни прогнутись на «нормандськ╕й зустр╕ч╕» (щоб не втратити окупований Донбас). ╤ як п╕дтримка пророс╕йських настро╖в в ОРДЛО. Бо розчарування Рос╕╓ю “там” величезне, тому кр╕м вкидання рос╕йських паспорт╕в пророс╕йськ╕й частин╕ населення треба чергову «морковку». Щодо реальност╕, то Рос╕╖ Донбас не потр╕бен. Не для того, вона його руйнувала в╕йною ╕ вивозила зв╕дти виробниче обладнання, щоб його при╓днати. Та ╕ його при╓днання призведе до зб╕льшення м╕жнародного тиску на РФ. ╤ найстрашн╕ше для Кремля – об’╓днання проблем Донбасу ╕ Криму в одне питання”, – стверджу╓ Петренко. ╤ дода╓: “Ну, ╕ нарешт╕ трет╓ – план “В”, тобто продовження рос╕йсько╖ в╕йськово╖ експанс╕╖ в Укра╖н╕. Стратег╕я Рос╕╖ щодо розширення свого впливу передбача╓ р╕зн╕ вар╕анти розвитку под╕й. У тому числ╕ й в╕йськову експанс╕ю. Питання у тому, що в╕йськова експанс╕я буде можлива лише за сприятливих для Кремля умов. Тобто зростання пророс╕йських настро╖в, зниження потенц╕алу в╕йськового спротиву та в╕двертання м╕жнародно╖ сп╕льноти в╕д п╕дтримки Укра╖ни. Н╕кому не потр╕бно зб╕льшувати зону окупац╕╖, якщо за це доведеться ще б╕льше. Тому план продовження в╕йськово╖ окупац╕╖ Укра╖ни у Кремл╕ ╓. Але в╕н пилиться у шухляд╕, в оч╕куванн╕ чергового послаблення нашо╖ кра╖ни. В╕н явно не ╓ пр╕оритетним. На в╕дм╕ну в╕д ╕нформац╕йного тиску в╕йськовою експанс╕╓ю”.
Мирослав Л╕скович
https://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2019 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21758

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков