Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3440)
З потоку життя (6674)
Душі криниця (3607)
Українці мої... (1481)
Резонанс (1539)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1717)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВАЛЕНТИН БУТ: ╤НФОРМАЦ╤ЙНА В╤ЙНА - ФАРИСЕЙСТВО, НА ЯКЕ В╤ДПОВ╤ДА╢МО ЗАПОБ╤ГЛИВ╤СТЮ?
Те, що москов╕йськ╕ ЗМ╤ згодовують на внутр╕шньому ринку в╕дверто перекручене уявлення про реал╕╖...


ВАЛЕНТИН БУТ: ВЛАДА МА╢ ЗНАЧЕННЯ-2
В парадоксальному мор╕ нашо╖ пол╕тики, все навпаки. ╤ чого б то?


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: КРИВАВ╤ БРИЗКИ НА Б╤ЛИХ ПАЛЬТАХ
П╕д тиском несприятливих обставин ╕ реально╖ загрози втратити державу, укра╖нц╕ починають потрохи...


«ЩО ТО ЗНАЧИТЬ – В ЧОРН╤Й ПРИЗМ╤ ЗРАДИ ХОЧ БИ РАЗ СЕБЕ ПЕРЕЛАМАТЬ…»
Вже 10 л╕т промайнуло в╕дтод╕, як на початку 2010 року на прес-конференц╕╖ в прямому еф╕р╕...


ВЛАДА МА╢ ЗНАЧЕННЯ
Не усв╕домивши причини хвороби, чи можна спод╕ватися вил╕кувати ╖╖? Чи можна вир╕шити проблему,...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 18.10.2019 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 18.10.2019
РУБАЮТЬ ДЕРЕВА З МОВЧАЗНО╥ ЗГОДИ М╤СЦЕВО╥ ВЛАДИ

Як це часто бува╓ у нашому прагматичному ╕ жорстокому св╕т╕, одне порушення часто ста╓ прологом до ╕ншого, б╕льш масштабного. Така соб╕ ланцюгова реакц╕я, яко╖ могло й не бути, якби… Якби… Як часто ми говоримо в умовному час╕, даремно намагаючись бодай уявно спинити д╕╖ правопорушник╕в. Та все похапцем, все невчасно. Якби я вчасно при╖хала до села, то зупинила б чийсь каральний меч, який вже зд╕йнявся над беззахисним деревом. Якби вчасно прибула того дня пан╕ Тетяна з ╕ншо╖ вулиц╕, то ╖╖ кв╕туча абрикоса – окраса всього села – й дос╕ обдаровувала сво╖ми нектарними плодами м╕сцеву д╕тлашню. Проте ми, на жаль, не м╕сцев╕. Так вже долею судилося, що в╕д бабус╕ мен╕ д╕стався спадок – хатинка у мальовничому сел╕ Гребен╕, що на Ки╖вщин╕. Моя вт╕ха ╕ м╕й тихий, наше у Тараса Шевченка, рай. М╕сце сили, як зараз модно говорити. Природа зц╕лю╓ душу, наснажу╓ й обер╕га╓ в╕д усього лихого. Шевченкова поез╕я ожива╓ ╕ розгорта╓ться у широку метафору: «Дн╕про геть-геть соб╕ розкинувсь! С╕я╓ батько ╕ горить!» Та вмить ус╕ чари, дарован╕ природою, згасають, коли за справу береться «в╕нець Божого твор╕ння» - гомо сап╕╓нс.
Отак соб╕, наснажуючись Шевченковою поез╕╓ю, й гадки не мала, що того гожого л╕тнього дня побачу поб╕ля свого паркану… Зам╕сть розк╕шно╖ вишн╕ – самотн╕й пень, наче глум над здоровим глуздом. Наче безжально зламана кв╕туча г╕лка. Зрештою, це дерево таким й було – попри морози, холоди, в╕три воно кв╕тнуло, вибухало б╕лосн╕жними кв╕тами. ╤ завжди рум’ян╕ щ╕чки – вишеньки були на цьому невибагливому дерев╕. Посаджена мо╓ю незабутньою бабусею, ця вишня була для мене пам’яттю про колишн╕ сп╕льн╕ щаслив╕ роки. ╤ ось я стовбичу б╕ля того пенька, знищена ╕ розчавлена. Нав╕ть не знала, що робити. Та недаремно кажуть, що язик до Ки╓ва доведе. Примусила взяти себе в руки ╕ поговорити з селянами.
Слово за словом – ╕ вимальовувалася бодай якась картина. Виявля╓ться, то с╕льський староста Валер╕й Василенко таким чином наводить «порядок у сел╕». Розчища╓ дорогу в╕д «дерев, як╕ заважають». Справедливост╕ ради треба сказати, що в╕н ма╓ рац╕ю. Справд╕, ╓ так╕ господар╕, як╕ роками не нав╕дують сво╖ садиби, ут╕м, природа бере сво╓. ╤ ось вже ма╓мо справжн╕й акац╕╓вий л╕с навпроти нашо╖ хати. Один ╕з сус╕д╕в нав╕ть на себе взяв цю м╕с╕ю, потрохи розчищаючи дорогу (аби авт╕вка його про╖хала). Проте цього акац╕╓вого л╕су староста Василенко не пом╕тив. Селяни говорили, що найнят╕ ним роб╕тники особливо не переймалися як╕стю зробленого. Мовляв, робота не вовк. Нав╕що б╕ля тих акац╕й упр╕вати, коли в оч╕ впала самотня вишня? ╤ дарма, що вона н╕кому не заважала ╕ не була сухосто╓м. Адже зг╕дно ╕з Законом «Про благоустр╕й населених пункт╕в», зелен╕ насадження можуть видалятися у тому випадку, якщо належать до «авар╕йних, сухост╕йних дерев, а також загрожують експлуатац╕йним роботам в охоронн╕й зон╕ пов╕тряних л╕н╕й електропередач».
Проте вишня н╕кому не загрожувала, вона лише впала п╕д бензопилою найманця, який виконував волю свого господаря. А що було дал╕ – то мене зрозум╕╓ той, хто ходив пекельними колами, на як╕ така щедра наша невмируща бюрократична система. Оск╕льки село Гребен╕ вже р╕к як входить до Ржищ╕всько╖ територ╕ально╖ громади, то змушена була звернутися до виконуючо╖ обов’язки м╕ського голови Христини Чорненько╖. Ус╕ факти виклала у рекомендованому лист╕ ╕ паралельно в╕дправила СМС–пов╕домлення. Треба в╕ддати належне пан╕ Чорненьк╕й – вона в╕дпов╕ла теж, п╕дтвердивши у СМС–пов╕домленн╕, що листа отримали ╕ готу╓ в╕дпов╕дь.
А дал╕ почалася найц╕кав╕ша ╕стор╕я. С╕льський староста змушений був в╕дпов╕дати за сво╖ «благородн╕» вчинки, спрямован╕ на «озеленення населеного пункту», ╕ тому над╕слав на адресу в.о. м╕ського голови, секретаря Ржищ╕всько╖ м╕сько╖ ради Христини Чорненько╖ розлогий документ. Вдумайтесь лише: його просять подати необх╕дн╕ акти за 2019 р. (оск╕льки дерева були зрубан╕, як говорять селяни, навесн╕ ц.р.).
Проте пан Василенко спод╕вався, очевидно, на м╕й дальтон╕зм чи кретин╕зм, бо як ╕накше пояснити той факт, що в╕н над╕слав документи, датован╕ …2018 роком?! «Виписка з протоколу зас╕дання виконавчого ком╕тету в╕д 22 лютого 2018 року, №02 – село Гребен╕». Дал╕ йдеться про те, що «виконавчий ком╕тет с╕льсько╖ ради вир╕шив:
 1. Надати Гаценку Юр╕ю Миколайовичу, жителю м. Кагарлик, дозв╕л на видалення 172 дерева на територ╕╖ Гребен╕всько╖ с╕льсько╖ ради в╕дпов╕дно до акту зелених насаджень, що п╕длягають видаленню.
 2. Роботи проводити з дотриманням правил техн╕ки безпеки.
 3. Територ╕ю на м╕сц╕ випиляних дерев привести до належного сан╕тарного стану.
 4. Доручити ком╕с╕╖ з обстеження зелених насаджень, що п╕длягають знесенню чи пересаджуванню, проводити перев╕рку в╕дтворених компенсац╕йних насаджень протягом 2018-2019 рок╕в з╕ складанням в╕дпов╕дних акт╕в.
 5. Зобов’язати Василенка Валер╕я Васильовича, с╕льського голову, зам╕сть видалених зелених насаджень посадити компенсац╕йн╕ насадження та доглядати за ними до моменту повного приживання.
 6. В╕дкрити ордер на видалення зелених насаджень в╕д 22 лютого 2018 р. №07».
╤ вони в╕дкрили ордер. П╕д н╕ж п╕шло 59 тополь, 85 акац╕й, 21 клен, 4 верби, 2 шовковиц╕, 1 берест. ╤ хоча в «Акт╕ обстеження зелених насаджень, що п╕длягають видаленню» було зазначено, що ус╕ дерева в авар╕йному стан╕, проте т╕ сам╕ селяни стверджують, що це не зовс╕м так. У будь-якому випадку Валер╕й Василенко не виконав власного розпорядження. Сам себе зобов’язав «зам╕сть видалених насаджень посадити компенсац╕йн╕ насадження», ╕ сам не виконав. Жодного компенсац╕йного насадження. ╤ вздовж траси «милують око» спилян╕ дерева (точн╕ше, пн╕). Очевидно, чим ╖х б╕льше, тим мил╕ше на серц╕ Василенка.
А що ж в.о. м╕ського голови Ржищева пан╕ Чорненька? Вдумливо ознайомилася з над╕сланими актами та протоколами за минулий р╕к? Чи знайшла час роз╕братися ╕з ситуац╕╓ю? Ви╖хала на м╕сце? Бодай у телефонному режим╕ посп╕лкувалася з журнал╕стом?
Бюрократична машина працю╓ справно. Н╕хто не да╓ соб╕ зайвого клопоту на те, щоб роз╕братися ╕з ситуац╕╓ю докладно, проанал╕зувати наведен╕ факти та п╕дготувати об’╓ктивну в╕дпов╕дь. Проте на мою адресу над╕йшов лист-в╕дписка: «Виконавчий ком╕тет Ржищ╕всько╖ м╕сько╖ ради доводить до Вашого в╕дома, що видалення дерев проводилося зг╕дно ордеру на видалення зелених насаджень в╕д 22 лютого 2018 р. Також пов╕домля╓мо, що прац╕вниками комунально╖ служби Гребен╕всько╖ с╕льсько╖ ради не проводилися роботи по видаленн╕ вишн╕, на рахунок яко╖ Ви звернулися (стил╕стика збережена – авт.), так як даного дерева нема╓ у перел╕ку дерев на видалення, як╕ зазначен╕ в ордер╕».
Принаг╕дно пов╕домляю, що грамотно було б сказати – «стосовно, з приводу дерева», а зам╕сть «так как» вжити «оск╕льки, тому що». Це так, принаг╕дно, урок укра╖нсько╖ для ржищ╕вських чиновник╕в. Ут╕м, щось мен╕ п╕дказу╓, що урок вони цей не засвоять. Бо якщо чиновник, вперто ╕гноруючи наведен╕ факти, посила╓ться на акт 2018 року, то виникають питання, в╕дпов╕д╕ на як╕ мають дати компетентн╕ органи.
В усякому раз╕, запитань у мене назбиралося б╕льше, ан╕ж в╕дпов╕дей. Зокрема, маю велик╕ сумн╕ви щодо авар╕йних та сухост╕йних дерев, спиляних вздовж автотраси. Хот╕лося також знати, чому зам╕сть спиляних дерев не посадили ╕нш╕ – молод╕ та здоров╕? Спод╕ваюся, що у ситуац╕ю втрутиться Державна еколог╕чна ╕нспекц╕я, яка мала б роз’яснити старост╕ села Гребен╕ п. Василенку, що зрубати дерево набагато легше, ан╕ж його в╕дновити. ╢ питання ╕ до до в.о. м╕ського голови пан╕ Чорненько╖, яка п╕сля в╕дправлення мен╕ в╕дписки-в╕дпов╕д╕ взагал╕ перестала виходити на зв’язок. Не в╕дпов╕да╓ на телефонн╕ зв’язки та СМС-пов╕домлення.
Чому, пан╕ Чорненька? Адже у щотижнев╕й газет╕ Ржищ╕всько╖ об’╓днано╖ громади «Ржищ╕вський в╕нок» Ви ма╓те зовс╕м ╕нший ╕м╕дж… В╕таючи пан╕ голову з днем народження, виконавчий ком╕тет м╕сько╖ ради дяку╓ ╖й за ╕н╕ц╕ативн╕сть, працелюбн╕сть, сучасн╕ погляди, мудр╕сть, далекоглядн╕сть. Ось така працелюбна та далекоглядна ця пан╕, яка, ут╕м, не побачила елементарно╖ п╕дтасовки факт╕в. Чи може це таке порозум╕ння з╕ старостою Василенком, коли не потр╕бно зайвих сл╕в?
До реч╕, газета «Ржищ╕вський в╕нок» чимало уваги прид╕ля╓ тем╕ озеленення м╕ста. ╤ тут пан╕ Чорненька виступа╓ поборником озеленення Ржищева. У зам╕тц╕ «Ржищ╕в: озеленення» йдеться про ╕н╕ц╕ативи Христини ╤ван╕вни: створення зон в╕дпочинку, реконструкц╕я парку Трип╕льсько╖ культури, система поливу, благоустр╕й прилегло╖ територ╕╖. Справа важлива, адже Ржищ╕в – м╕сто над Дн╕пром – може стати справжньою туристичною перлиною. Так само, як ╕ село Гребен╕, зв╕сно, якщо на цих землях господарюватимуть люди слова ╕ справи. А не чиновники з подв╕йними стандартами, як╕ на словах «за» озеленення, а на практиц╕… А що бачимо на практиц╕, кожен може зробити висновки, прочитавши цей матер╕ал.
То ж як╕ висновки, товариство? Як же нам притягнути до в╕дпов╕дальност╕ с╕льського старосту, який у телефонн╕й розмов╕ з журнал╕стом криком кричав: «Я не рубав вашу вишню!» Зв╕сно, що сам пан староста - надто вагома постать, аби б╕гати по селу з бензопилою. Або тишком-нишком, ховаючи сокиру, рубати фруктов╕ дерева б╕ля людських осель. Для ц╕╓╖ «чорно╖» роботи ╕снують в╕ддан╕ виконавц╕. Зрештою, якщо вже панов╕ Василенков╕ так корт╕ло «навести лад» в сел╕, то роботи тут – непочатий край. Для початку можна було б привести в порядок дорогу на вулиц╕ Дн╕провськ╕й (взимку не пройти – суц╕льна льодова г╕рка). Зрештою, ╓ багато м╕сць, де можна виявити себе господарем села. Справжн╕м. Таким, який дба╓ про те, аби жилося тут вс╕м затишно ╕ комфортно. Та поки що про це можна лише мр╕яти.
Зрештою, мр╕╖ ╕ фантаз╕╖ – р╕ч потр╕бна у нашому житт╕, проте жорстока реальн╕сть примушу╓ повернутися на гр╕шну землю. У сво╓му зверненн╕ до в.о. м╕ського голови пан╕ Чорненько╖ я поставила низку питань, на як╕ хот╕ла одержати в╕дпов╕дь. На жаль, кр╕м в╕дписки ╕ минулор╕чних акт╕в, мен╕ так ╕ не судилося почути в╕д чиновниц╕ жодного слова.
Тож спод╕ваюся продовжити наш д╕алог за допомогою прац╕вник╕в Державно╖ еколог╕чно╖ служби. Можливо, вони навчать с╕льського старосту та м╕ського голову ставитися до збереження зелених насаджень в╕дпов╕дально? А також дадуть в╕дпов╕дь на запитання: коли ж компенсують знищен╕ дерева, про як╕ йшлося в «Акт╕ обстеження зелених насаджень, що п╕длягають видаленню» в╕д 21 лютого 2018 року? Зрештою, хто в╕дпов╕сть за мою зрубану вишню, вирок як╕й винесли вже у 2019 роц╕? Тож сл╕дкуватимемо за ситуац╕╓ю дал╕, адже крапку в ц╕й ╕стор╕╖ ставити ще зарано.
Натал╕я ОСИПЧУК,
письменниця, член НСЖУ, член НСПУ
 
 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 18.10.2019 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21644

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков