Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 18.10.2019 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 18.10.2019
Вахтанг К╕п╕ан╕: НЕВИВЧЕН╤ УРОКИ, НЕПОСАДЖЕН╤ ЗЛОЧИНЦ╤ ДЕМОРАЛ╤ЗУЮТЬ СУСП╤ЛЬСТВО

Вахтанг К╕п╕ан╕, редактор видання «╤сторична правда»,
автор книги «Справа Василя Стуса»
НЕВИВЧЕН╤ УРОКИ, НЕПОСАДЖЕН╤ ЗЛОЧИНЦ╤ ДЕМОРАЛ╤ЗУЮТЬ СУСП╤ЛЬСТВО

Книга Вахтанга К╕п╕ан╕ «Справа Василя Стуса» стала найпом╕тн╕шою новинкою осен╕. До посл╕довно╖, хронолог╕чно струнко╖ книги, яка спира╓ться на документи з галузевого арх╕ву СБУ, привернув увагу ще й той факт, що колишн╕й адвокат Стуса – народний депутат Укра╖ни, член фракц╕╖ «Опозиц╕йна платформа – За життя» В╕ктор Медведчук, подав на автора в суд, захищаючи свою «честь та д╕лову репутац╕ю».
Чи вдасться куму Пут╕на та нардепу через суд довести свою чесн╕сть – покаже час, на перше судове зас╕дання позивач не прийшов. А ми вир╕шили поговорити про долю Василя Стуса, про долю Укра╖ни, ╖╖ пол╕тику та журнал╕стику ╕з Вахтангом К╕п╕ан╕.
- Вахтангу, я в╕таю вас ╕з виходом книги про Василя Стуса. Коли книга м╕стить 90% документал╕стики ╕ легко чита╓ться, – це ювел╕рна робота автора.
- Дяку╓мо КГБ за як╕сну «п╕дготовку» матер╕ал╕в. Але в проект╕ мен╕ дуже допомогла редакторка видавництва «В╕ват» Галина Сологуб – ми вдвох працювали з текстом. Обсяг роботи був величезний, ш╕сть том╕в справи, тож ми йшли методом пост╕йного зменшення та в╕дс╕кання зайвого. Сам текст ми не правили, арх╕вн╕ документи завжди наводили повн╕стю, щоб не було звинувачень у пересмикуванн╕. Часом в╕дмовлялися в╕д дуже ц╕кавих речей, якщо вони дублювали ╕нш╕ фрагменти.
- Я знаю, що арх╕вн╕ документи здатн╕ викликати так╕ сам╕ почуття, як ╕ художня л╕тература. Читаючи вашу книгу, я теж мала певний шок. Ось Стус ши╓ рукавиц╕, працю╓ в ливарному цеху, понев╕ря╓ться, перебува╓ в атмосфер╕ тотально╖ невол╕ та стеження (бо, наче, допитували вс╕х, хто хоч якось ╕з ним перетнувся) – ╕ паралельно пише повн╕ любов╕ листи близьким, паралельно вчить мови. А що вас шокувало, коли ви писали?
- Я ц╕кавлюся постаттю Стуса так багато рок╕в, що не можу сказати, що мене сп╕ткали як╕сь в╕дкриття. Очевидно, мен╕ було ц╕каво перев╕рити в матер╕алах КГБ популярн╕ м╕фи про Стуса, про його повед╕нку, повед╕нку його друз╕в, адвоката Медведчука, перев╕рити, як це написано «чорним по б╕лому» п╕д диктовку друкаркою КГБ. У цьому сенс╕ б╕льш╕сть того, що ми зна╓мо з самвидаву, п╕дтверджу╓ться. ╤стор╕я про людську г╕дн╕сть, людську ст╕йк╕сть, твердий хребет п╕дтверджу╓ться матер╕алами справи. Причому, КГБ комп╕лювало документи – ╕ в справу 1980 року вставляло матер╕али справи 1972 року. ╤ ми бачимо, якою ╕накшою була позиц╕я Стуса в процес╕ 1972 року.
- Так, в╕н спочатку був м’якший: «Хочу служити В╕тчизн╕, дайте мен╕ можлив╕сть писати…».
- Так. «Я не нац╕онал╕ст ╕ н╕коли ним не стану». В╕н засуджу╓ «бандер╕вських верховод╕в, як╕ без дозволу видали книжку». Хоча, напевно, в╕н був щасливий, бо на той момент уже с╕м рок╕в не мав жодного надрукованого рядка.
У нас часто бачать лише останню сцену з життя Романа Шухевича чи Василя Стуса, чи Андрея Шептицького – ╕ не бачать шлях, який пройшла та чи ╕нша постать. А т╕ справи показують Стуса в розвитку: мудр╕шання, як в╕н став геро╓м п╕д тиском обставин, виклик╕в – ╕ залишив сво╓ м╕сце в ╕стор╕╖.
Важливо, щоб ми, не забуваючи його як поета, не забували про людину, про те, що людиною можна стати. Сам Стус не народився тим Стусом, якого ми любимо та зна╓мо. Були люди, як╕ вийшли з табор╕в деморал╕зованими з п╕дточеними ╕ здоров’ям, ╕ мораллю. Деяк╕ в’язн╕ сумл╕ння м╕ж собою не сп╕лкувалися, бо бачили одне одного в р╕зних обставинах. За це теж не засуджують, бо обставини були надто складними, але справ одне з одним б╕льше не мали.
- Та й у ваш╕й книз╕ Василь Стус по багатьох про╖хався. «Святих людей» тод╕ треба було б люструвати.
- Саме тому, що святих не ╕сну╓, надто серед укра╖нських л╕тератор╕в. ╤снують класики, як╕ мають бронзов╕ або гран╕тн╕ пам’ятники за життя чи посмертно. Але Стус мав право на гостр╕ оц╕нки, в╕н писав це з ув’язнення, куди потрапив, зокрема, за в╕рш╕. А люди, як╕ були в той час не меншого таланту, колаборували, п╕шли назустр╕ч ворогу, почали писати в╕рш╕-«паровози» про Лен╕на-парт╕ю.
- Про Медведчука. Наступне судове зас╕дання за його позовом проти вас – 13 грудня. Я не под╕ляю гумору ваших друз╕в, як╕ кажуть, що судовим позовом та спробою заборонити книгу в╕н п╕дняв вам тираж. ╤з вами судиться один з опонент╕в укра╖нсько╖ нац╕онально╖ ╕де╖. Як гада╓те, в╕н здатен на як╕сь нешаблонн╕ кроки?
- Мен╕ н╕чого не в╕домо про нам╕ри та мотиви Медведчука, в╕д слова «взагал╕». Я багато писав ╕ про Стуса, ╕ про Медведчука. ╤ вс╕ ц╕ реч╕, на як╕ в╕н зараз смертельно образився, в╕д чого постраждали його так зван╕ честь, г╕дн╕сть та д╕лова репутац╕я, – тисячу раз╕в сказан╕ й у ф╕льмах, ╕ в статтях – ╕ в мо╖х, зокрема. Нав╕ть не думав про можлив╕сть судово╖ перспективи, не п╕дкладав н╕яко╖ соломки, але водночас – не було яко╖сь мети образити його честь ╕ г╕дн╕сть.
Я його розглядаю, як ╕сторичну ф╕гуру, яка опинилася в силу певних обставин б╕ля Стуса. ╤ вважаю, що в╕н був н╕кчемним адвокатом та н╕кчемною людиною. В╕н вважа╓ так╕ оц╕нки образливими. Але я бачив людей в рус╕ опору, навколо дисидент╕в ╕ адвокат╕в, як╕ були ╕ншими. Так, б╕льш╕сть людей в адвокатському цеху були такими, як Медведчук, – але були ╕ не так╕. Вони були героями? Н╕. Вони були адвокатами, як╕ мали свою профес╕йну етику, або свою запов╕дь: захисти.
- Зрештою, ви йому ставите в провину лише те, що в╕н був статистом…
- Так, в╕н був статистом. Але в умовах, коли захисник ╓ ╓диним каналом для комун╕кац╕╖ з родиною, з╕ св╕том, – його роль важлива. ╤ якщо людина ╕де в таку богоугодну профес╕ю, як адвокат, – то захища╓ нав╕ть ╜валт╕вник╕в та кан╕бал╕в, а тут захищають поета, члена Гельсинсько╖ групи, члена М╕жнародно╖ амн╕ст╕╖, члена Пен-центру. У ц╕й ситуац╕╖ нав╕ть радянський адвокат мав би поводити себе ╕накше. Це не мо╓ бажання.
╢ дуже гарна стаття двох сучасних юрист╕в, як╕ розбирають ╕стор╕ю Стуса з точки зору адвокатсько╖ етики радянського адвоката, де вони показують – як непрофес╕йно Медведчук поводився. ╢ думка представник╕в профес╕йно╖ сп╕льноти, як╕ прочитали ц╕ ш╕сть том╕в ╕, знаючи матер╕али справи, кажуть, що Медведчук не був добрим адвокатом. Тому претенз╕╖ до нього – не юридичного порядку, а морального. Якщо людина чогось не може (а н╕хто з радянських адвокат╕в не зм╕г урятувати сво╖х кл╕╓нт╕в у под╕бних справах, н╕хто!), але можна було залишатися людиною. Чого ми хочемо сьогодн╕ в╕д пол╕тика Медведчука? Щоб в╕н не ручкався з ворогом. У тебе ╓ ╕нш╕ альтернативи розвитку кра╖ни? Пропонуй. Але по╖хати в Москву – ╕ здатися, чи купити ще тисяч╕ тонн рос╕йського газу – це не ╓ альтернативи розвитку кра╖ни.
- Але ст╕льки рок╕в Медведчук залиша╓ться важковаговиком пол╕тики. Чи в╕н не ман╕пулю╓ президентами, не ман╕пулю╓ опозиц╕╓ю, не розколю╓ одн╕ парт╕╖, не створю╓ ╕нш╕, чи не формував «темники», а тепер – просто купу╓ канали? Чому ми його не витиснули з нашо╖ арени? Це незр╕л╕сть, слабк╕сть наших ел╕т?
- Я би не переб╕льшував його роль. В╕н багато рок╕в на плаву, але вс╕ ц╕л╕, як╕ в╕н ставив, – в╕н все програв. Згадайте початок його пол╕тичного шляху. «Парт╕я прав людини», яку очолив Медведчук. Де вона? Зеро. СДПУ(о) – Зеро. Глава Адм╕н╕страц╕╖ президента Кучми – дов╕в до того, що Кучму ненавид╕ли, кидали йому личаки ╕ в╕шали його опудало на Хрещатику.
Якщо робота оч╕льника оф╕су АП – в тому, щоб допомогти президенту встояти, то в╕н робив усе, щоб Кучма втопився. Але, заради справедливост╕, – Кучма цьому «сприяв», бо у нього були сво╖ гр╕хи, але Медведчук точно не врятував Кучму, не забезпечив йому трет╕й президентський терм╕н. В╕н ус╕м наоб╕цяв, що Помаранчева революц╕я не матиме усп╕ху, – ╕ програв св╕й неоголошений сп╕р. Багато рок╕в був на повному марг╕нес╕, й ось знову…
Звичайно, невивчен╕ уроки, непосаджен╕ злочинц╕ – деморал╕зують сусп╕льство, частина якого ╓ «совками», вони переходять в електоральний наступ. Тож з’являються пол╕тики, як╕, маючи ф╕нансов╕ та ╕нформац╕йн╕ ресурси, пропонують себе у рол╕ речник╕в ╖хн╕х ╕нтерес╕в. Оск╕льки в Укра╖н╕ ╓ частина людей, як╕ ╓ нос╕ями ╕де╖ «руского м╕ра», то в парламент╕ ╓ т╕, хто виража╓ ╖хн╕ ╕нтереси. Та чи ця парт╕я на щось вплива╓?
- Щодня на NewsOne вони нав’язують московський наратив…
- Безумовно. Але ми з вами обговорю╓мо реч╕, як╕ мають обговорювати сп╕вроб╕тники СБУ. Бо ╓ реч╕, як╕ неприпустим╕ п╕д час в╕йни. ╥здити до Пут╕на – ╕ повернутися так, наче н╕чого не сталося, – неприпустимо.
Я вважаю, що земля гор╕тиме п╕д ногами у нин╕шнього ╕ попереднього кер╕вництва й держави, ╕ спецслужб, що вони не зробили це вчасно – н╕ тод╕, н╕ зараз. Не може бути в Укра╖н╕ пол╕тика, який у такий час ╖здить до Пут╕на, про щось домовля╓ться ╕ ма╓ опц╕они на газов╕ чи нафтов╕ родовища, якими н╕бито волод╕╓ Оксана Марченко, його дружина. Або його приятел╕, як╕ н╕коли не займалися б╕знесом, – той самий Тарас Козак – купують телеканали.
Де в наш╕й кра╖н╕ у державному сектор╕ в╕н м╕г заробити так╕ статки, щоб купити три телеканали? Це до того, що кра╖н╕ браку╓ сотень нормальних прац╕вник╕в СБУ чи прокуратури, чи ДБР, чи НАБУ тощо, – ╕ тому «медведчуки» на цьому фон╕ йдуть угору.
В╕домо: те, що не тоне, – з’явля╓ться в пол╕тиц╕, а мали б с╕сти вчасно або просто мали бути зупинен╕. Бо якщо б в╕н ходив у СБУ, як на роботу, допов╕даючи, розпов╕даючи або мовчачи на допитах про сво╖ зустр╕ч╕ з Пут╕ним, то, на м╕й погляд, – значна частина його публ╕чних прихильник╕в в╕двалилися в╕д нього. Бо одне д╕ло: ти товаришу╓ш, пол╕тично ма╓ш п╕дтримку кума Пут╕на, впливово╖ людини, а друге – людини, яка ходить в СБУ як на роботу по статт╕ державно╖ зради.
- Повертаючись до вашо╖ книжки. Я не була таким знавцем б╕ограф╕╖ Стуса, не знала про те цькування, яке йому влаштували м╕сцев╕ районн╕ газети, коли журнал╕сти навмисне шукали будь-який прив╕д, щоб викликати роздратування проти нього. А пот╕м подумала, що якби Стус був сьогодн╕, то все одно знайшлося би чимало журнал╕ст╕в, як╕ топили б такого умовного Стуса… Вам, як директору музею арх╕ву преси, не зда╓ться, що факультети журнал╕стики себе дещо дискредитували? Вони не справляються з вихованням хорошого громадянина. Так, можна було мати сентимент до Рос╕╖ до 2014 року, можна було мати ╕нше бачення державного про╓кта, але п╕сля тисяч загиблих – ╓ люди, як╕ працюють на кошт Москви…
- Ви ст╕льки запитань ставите, що я не думаю, що можу одн╕╓ю в╕дпов╕ддю закрити. Ми живемо у в╕льн╕й кра╖н╕, у в╕льн╕й кра╖н╕ н╕хто не може н╕кому заборонити вчитися на кого завгодно, нав╕ть не маючи жодно╖ перспективи роботи, тому факультети журнал╕стики штампують журнал╕ст╕в в ╕ндустр╕альних масштабах.
Чи потр╕бно ст╕льки журнал╕ст╕в? Оск╕льки у нас тисяч╕ мед╕а, тисяч╕ сайт╕в, тисяч╕ газет якось на ладан дихають, сотн╕ телеканал╕в, – то якось вони працевлаштовуються. Але ст╕льки канал╕в та мед╕а-ресурс╕в кра╖на не може прогодувати – с╕р╕, б╕дн╕, як церковн╕ миш╕, й залежать не в╕д глядач╕в, не в╕д реклами, а залежать в╕д дяд╕ з гр╕шми, в╕д Коломойського, Медведчука, Порошенка, Ахметова, Ф╕рташа та ╕нших людей. Тобто, ця вся журнал╕стська ╕стор╕я ╓ в╕дображенням, дзеркалом нашим, вишенькою на торт╕. Ми, звичайно, в╕дпов╕да╓мо за кра╖ну – р╕вно так само, як ╕ шахтар╕ Донбасу, як шахтар╕ Червонограда, як митники «Рава-Русько╖», як пол╕тики з Верховно╖ Ради, як л╕кар╕…
- Ну, пол╕тики винн╕ б╕льше, бо ел╕та завжди б╕льш в╕дпов╕дальна.
- Корупц╕я в Укра╖н╕ ╕сну╓ ╕ без пол╕тик╕в, порушення правил дорожнього руху ╕сну╓ без пол╕тик╕в, за собаками не прибирають ╕ не пол╕тики… Тобто, я розум╕ю, що в╕дпов╕дальн╕сть за кожен правочин – р╕зна, але в кра╖н╕ ╓ проблеми з громадянами: ми вс╕ ростемо, ми вс╕ т╕льки ста╓мо громадянами, тому звинувачення в б╕к журнал╕стики чи пол╕тики – частково несправедлив╕, тому що пол╕тики ╓ в╕дображенням ус╕х, включно з Медведчуком. ╥х ус╕х послали в пол╕тику укра╖нськ╕ громадяни, вс╕х – ╕ Януковича з Азаровим, ╕ Табачника. Тому, оск╕льки ╓ так╕ громадяни, то будуть так╕ пол╕тики.
- Ви в сво╖й книжц╕ досить гостро, як на мене, нав╕ть гостр╕ше, н╕ж на Медведчука, робили натяки укра╖нськ╕й письменницьк╕й ╕нтел╕генц╕╖.
- Медведчук м╕г не знати – хто такий Стус, а В╕нграновський, Павличко, Ол╕йник – знали. Вони просто «здали» його.
- Ви не да╓те ч╕тко╖ в╕дпов╕д╕ в книз╕ – як Стус помер.
- Н╕хто цього не зна╓.
- Але пишете, що за р╕к до його смерт╕ було створено ком╕тет, який хот╕в висувати його на Нобеля… Тод╕ теор╕я ╓зу╖тського вбивства вигляда╓ б╕льш лог╕чно. Вбити, щоб не допустити ан╕ нагороди, ан╕ зв╕льнення.
- Бути кандидатом на Нобеля – це означа╓ в╕дпов╕дати критер╕ям кандидата. Ми зараз ╕з вами можемо будь-кого висунути на Нобеля – ╕ це зовс╕м не означа╓, що ця людина ╓ кандидатом.
Станом на час смерт╕ Василя Стуса, тобто – 4 вересня 1985 року, не було жодно╖ книжки англ╕йською мовою, яка могла б бути додана до подання на Нобел╕вського лауреата, – така книжка з’явилася т╕льки 1987 року, через два роки п╕сля його смерт╕. Тобто жодних п╕дстав говорити всерйоз, що цей ком╕тет м╕г досягнути хоч бодай якогось усп╕ху, – нема╓.
В╕дкрийте книжку, де укра╖нськ╕ письменники – проти укра╖нського буржуазного нац╕онал╕зму, там же – весь золотий фонд укра╖нсько╖ поез╕╖ й л╕тератури представлений!
Тому я думаю, що це – ╕стор╕я про те, що треба робити реч╕ вчасно. В д╕аспор╕ були люди, як╕ знали масштаб пол╕тичного ген╕я чи таланту Стуса, ╕ так само – так╕ люди були в Укра╖н╕. Коли Стуса арештували, ╓дина людина, зда╓ться, написала заяву на його захист – це правозахисниця, ╓врейка з Москви Мальва Ланда. Вона написала, але н╕хто не написав ╕з Ки╓ва, н╕хто не написав з╕ Львова, н╕хто не написав ╕з В╕нниц╕ чи з Донецька.
Я не те, що д╕лю в╕дпов╕дальн╕сть м╕ж Медведчуком ╕ письменниками, як╕ знали – хто такий Стус, я просто кажу про те, що в ц╕й ситуац╕╖ й сл╕дч╕, й суддя, ╕ прокурор, ╕ кер╕вник ЦК КПУ, ╕ кер╕вник ГБ УССР, ╕ сп╕вроб╕тники 5-го в╕дд╕лу, й лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖, лауреати прем╕╖ Лен╕нського комсомолу, ╕ редактори газет, деяк╕ з яких знали – хто такий Стус, несуть свою частину в╕дпов╕дальност╕ за це.
Або сотн╕ укра╖нських громадян, високопоставлених – ╕ чиновник╕в, ╕ дипломат╕в, й артист╕в, ╕ письменник╕в – ╖здили на зах╕д, пропов╕дували слово Лен╕на в д╕аспор╕ в Канад╕, в Америц╕ тощо, вони могли залишитись там, як залишався Баришн╕ков чи дипломати, ╕ вони б сказали, що в наш╕й кра╖н╕ судять Стуса, судять Валер╕я Марченка, судять Бердника, судять Миколу Руденка. ╤ н╕хто з них не залишився, бо ╖м було що втрачати – Конча-Заспу, Лен╕нську прем╕ю, 10 тисяч рубл╕в на ощадкнижц╕ за ╖хн╕ тексти, бо за оц╕ тексти про Лен╕на ╕ парт╕ю платили краще.
Польський ╕нститут нац╕онально╖ пам’ят╕, на в╕дм╕ну в╕д укра╖нського, ма╓, наприклад, ще й прокурорськ╕ функц╕╖. В╕дтак, якщо був злочин – у цього злочину ╓ ╕м’я, пр╕звище та посада
А ск╕льки сотень огидних книжок вийшло – вони у мене в музе╖ арх╕ву преси ╓ – про буржуазних нац╕онал╕ст╕в, банкрот╕в, про кривавих ка╖н╕в, як╕ написали вс╕ наш╕ ключов╕ таланти. В╕дкрийте цю книжку, де укра╖нськ╕ письменники – проти укра╖нського буржуазного нац╕онал╕зму, там же – весь золотий фонд укра╖нсько╖ поез╕╖ й л╕тератури представлений! ╤ вс╕ вони – вивчаються до сьогодн╕ в навчальному процес╕ так само, як Стус, щодо якого вони, ну, як м╕н╕мум, мовчали, а як максимум – ганили як буржуазного та нац╕онал╕стичного запроданця.
Це все – до того, що не т╕льки Андропов ╕з Брежн╓вим у ц╕й ситуац╕╖ винн╕. ╢ нормальн╕ нац╕╖ – поляки, литовц╕, чехи, н╕мц╕, як╕ в╕дпов╕дально ставляться до минулого, а це означа╓, що вони реально його вивчають, документують, якщо треба – порушують крим╕нальн╕ справи.
Польський ╕нститут нац╕онально╖ пам’ят╕, на в╕дм╕ну в╕д укра╖нського, ма╓ прокурорськ╕ функц╕╖. ╤ якщо якийсь поляк-комун╕ст, прим╕ром, зд╕йснив злочин проти польського народу в 1950-60-х роках, порушу╓ться крим╕нальна справа. Якщо в╕н помер, вона доводиться до пуття, ф╕ксу╓ться, що був злочин – ╕ у цього злочину ╓ ╕м’я, пр╕звище та посада. А у нас н╕хто н╕чого не робить. От колишн╕ сл╕дч╕ Стуса, деяк╕ з них ще жив╕, отримують високу пенс╕ю, тод╕ як дисиденти, яких вони засудили ╕ як╕ повн╕стю реаб╕л╕тован╕ (тобто, держава – чи УРСР, а пот╕м Укра╖на визнала, що вони засуджен╕ незаконно, репресован╕) – отримують пенс╕ю удв╕ч╕, втрич╕, уп’ятеро меншу, ан╕ж т╕, як╕ ╖х посадили.
- Два тижн╕ тому ви сказали, що вашу книгу купив лише один народний депутат Укра╖ни, – чи зб╕льшилася к╕льк╕сть представник╕в?
- Ще к╕лька, про кого я знаю, напевно – тро╓-четверо…
- Скаж╕ть, один пророс╕йський блогер-депутат написав, що вас розглядають як кандидата на посаду голови ╤нституту нац╕онально╖ пам’ят╕. Чи ╓ п╕дстави так думати?
- Н╕чого не знаю про це, це абсолютна абстракц╕я. Я чув так╕ розмови, але вони н╕ на чому не ╜рунтуються – н╕ на мо╓му бажанн╕, н╕ на мо╓му функц╕онал╕, н╕ на теоретичн╕й можливост╕ залучитися.
- Ви в╕дмовитесь, якщо запропонують?
- По-перше, це посада, на яку призначають, по-друге – там ╓ конкурс, трет╓ – там ╓ квал╕ф╕кац╕йн╕ вимоги, я нав╕ть не знаю – як╕ вони. Н╕хто п╕д мене закони писати не буде, я ж не Луценко.
Олександр З╕нченко, який був радником голови Укра╖нського ╕нституту нацпам’ят╕, м╕й колега по ╕сторичних проектах, казав: не бери в голову. Ми живемо в умовах, коли д╕╓ пол╕тична команда, яка ма╓ абсолютно тотальну законодавчо-виконавчу владу ╕ розпливчате поняття нац╕онального ╕нтересу, – ╕ теоретична гра з ними в такому важливому, дел╕катному ╕ консервативному напрямку, яким ╓ корекц╕я нац╕онально╖ пам’ят╕, означа╓, що це просто робота на один м╕сяць. В умовах, коли парламент, не читаючи, штампу╓ закони, а ти мусиш пот╕м ц╕ закони виконувати, – це небезпечно. Якщо завтра, наприклад, вони скасують декомун╕зац╕ю?
- Це неможливо.
- Або як╕сь пункти внесуть ╕ щось зроблять? Це т╕льки ╕люз╕я, що не можна скасувати закон, – все можна в наш╕й кра╖н╕! Тому я це не розглядаю нараз╕, тобто – нема╓ п╕дстав, б╕льше того – н╕хто з╕ мною про це не говорив.
Звичайно, якщо завтра мен╕ подзвонять Зеленський чи Гончарук, – можливо, я п╕ду поговорити. Можливо… ╤ то я не впевнений.
Лана Самохвалова
(Укр╕нформ)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 18.10.2019 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21627

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков