Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3476)
З потоку життя (6713)
Душі криниця (3636)
Українці мої... (1489)
Резонанс (1551)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1733)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОСИЛЕННЯ КАРАНТИНУ: В УРЯД╤ ПЕРЕЛ╤ЧИЛИ НОВ╤ ЗАБОРОНИ ДЛЯ УКРА╥НЦ╤В
Доктор Комаровський жорстко в╕дреагував на р╕шення уряду посилити карантин ╕ написав свою думку у...


ЗЕЛЕНСЬКИЙ VS КОЛОМОЙСЬКИЙ: БИТВА ЗА МВФ, В ЯК╤Й ЗАГИНУЛА МОНОБ╤ЛЬШ╤СТЬ
Ця битва була неминучою. Як би часто не показували ще-ком╕ка Володимира Зеленського на канал╕...


ЗАРОБ╤ТЧАНИ ЗА Р╤К ПЕРЕКАЗАЛИ В УКРА╥НУ ПОНАД $12 М╤ЛЬЯРД╤В
обсяг приватних грошових переказ╕в в Укра╖ну у 2018 роц╕ становив 11,111 м╕льярда долар╕в.


ЗАВАЛИМО РОС╤Ю ПОЗОВАМИ, А ЩЕ – Д╤ЗНА╢МОСЯ В КОГО ЯК╤ ПАСПОРТИ…
Окупанти в Криму продовжили сво╓ звичне – грабунок. Цьому треба протистояти. А ще –...


"ВСЕУКРА╥НСЬКА ШКОЛА ОНЛАЙН" БУДЕ ДОСТУПНА ДЛЯ ШКОЛЯР╤В З КРИМУ ТА ОРДЛО
6 кв╕тня в Укра╖н╕ старту╓ осв╕тн╕й проект «Всеукра╖нська школа онлайн».
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 11.10.2019 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 11.10.2019
АКЦ╤Я «Н╤ КАП╤ТУЛЯЦ╤╥!»: ЯК НЕ ВИЙТИ ЗА МЕЖ╤ МИРНОГО ТИСКУ НА ВЛАДУ?

Ми звернулися до в╕домих в Укра╖н╕ людей, як╕ належать до р╕зних сфер, ╕з проханням дати в╕дпов╕дь на це запитання.

У нед╕лю, 6 жовтня, в багатьох м╕стах Укра╖ни в╕дбулися протести. Це була перша акц╕я новоствореного Руху опору кап╕туляц╕╖. Люди пов’язують нин╕ з кап╕туляц╕╓ю все, що в╕дбува╓ться навколо погодження представниками Укра╖ни так звано╖ «формули Штайнма╓ра», за якою вони вбачають форсування проведення вибор╕в в ОРДЛО без виконання, як м╕н╕мум, обов’язкових безпекових умов - виводу окупац╕йних збройних формувань за меж╕ Укра╖ни, повернення контролю над кордоном, зокрема, п╕дготовки та ╕мплементац╕╖ в╕дпов╕дного укра╖нського законодавства тощо. Протестанти також заперечують встановлення на окупованих Рос╕╓ю територ╕ях Донеччини ╕ Луганщини, особливого статусу та в╕дведення укра╖нських в╕йськ в╕д л╕н╕╖ розмежування... Основн╕ вимоги було задекларовано в Резолюц╕ю Народного В╕ча “Зупинимо кап╕туляц╕ю”.
Як в╕дреагувала на ц╕ под╕╖ влада? Оф╕ц╕йно╖ позиц╕╖ з цього приводу нараз╕ нема╓. Натом╕сть, ╓ допис голови ОПУ Андр╕я Богдана стосовно “проплаченого м╕тингу порохобот╕в” – це обурило багатьох; а також заява голови Ком╕тету ВРУ з питань зовн╕шньо╖ пол╕тики та м╕жпарламентського сп╕вроб╕тництва Богдана Яременка, який з одного боку п╕дтримав учасник╕в масових акц╕й, а з ╕ншого - назива╓ позиц╕ю "Н╕ кап╕туляц╕╖" небезпечною, тому що, як висловився нардеп, це “про нерозум╕ння того, що в╕дбува╓ться”. Вт╕м, тут варто зазначити, що це “нерозум╕ння” в сусп╕льств╕ виникло не на пустому м╕сц╕, а через брак ефективно╖ комун╕кац╕╖.
Судячи з анонсовано╖ на 14 жовтня чергово╖ акц╕╖ протесту, незгодн╕ знову вийдуть на вулиц╕, причому, це буде на свято Покрови у День захисника Укра╖ни. Тобто людей оч╕ку╓ться ще б╕льше, н╕ж ╖х було на м╕тингах минуло╖ нед╕л╕. Тож тут принциповим ╓ те, щоби наступна акц╕я також пройшла в межах принципу “чинимо мирний тиск на владу”, а не призвела до чогось небезпечного: не допустити критично╖ дестаб╕л╕зац╕╖ всередин╕ кра╖ни, не поглиблювати розкол м╕ж тими, хто виступа╓ “за” нин╕шн╕ д╕╖ влади, ╕ тими, хто - “проти”. Адже цим – тут сумн╕ву нема╓ – митт╓во скориста╓ться Кремль, зд╕йснюючи р╕зноман╕тн╕ провокац╕╖, дискредитуючи Укра╖ну в очах Заходу . Мовляв, “ви лише гляньте на них, гляньте, що там ко╖ться... Що, знову я (Пут╕н) у цьому винен? ╤ ви ще хочете з ними про щось домовлятися?”
Ми звернулися до л╕дер╕в думок з двома запитаннями: по-перше, як Укра╖н╕ не потрапити в пастку, не допустити ймов╕рних небезпек, а по-друге, що можна взагал╕ порадити влад╕ в сенс╕ реагування на акц╕╖ РОКу - Руху опору кап╕туляц╕╖?
Мирослав Маринович, укра╖нський ф╕лософ, правозахисник, учасник Групи “Першого грудня”:
“Тримати руку на пульс╕ й не розхитувати ситуац╕ю в Укра╖н╕, тому що будь-яка дестаб╕л╕зац╕я ситуац╕╖ д╕ятиме на користь Пут╕на”
— Запитання правильн╕ та вчасн╕. Дуже важливо сьогодн╕ зберегти оту р╕вновагу. З одного боку треба заявити влад╕ про свою позиц╕ю ╕ остерегти ╖╖ в╕д небезпечних крок╕в. З ╕ншого — нам варто також розум╕ти, що укра╖нськ╕ емоц╕╖ здатн╕ швидко переходити межу. ╤ це, передус╕м, мо╓ звернення до вс╕х орган╕затор╕в: я вдячний ╖м за цю акц╕ю, вона потр╕бна, але прошу тримати руку на пульс╕ й не розхитувати ситуац╕ю в Укра╖н╕, тому що будь-яка дестаб╕л╕зац╕я ситуац╕╖ д╕ятиме на користь Пут╕на.
Щодо другого питання. Мене дуже стривожила реакц╕я пана Богдана, який окреслив вчорашн╕ демонстрац╕╖ як «проплачен╕ акц╕╖ порохобот╕в». Це засв╕дчу╓, що принаймн╕ пан Богдан не може зрозум╕ти суть укра╖нських процес╕в, суть укра╖нсько╖ душ╕. Водночас я схвально оц╕нюю спробу пана Зеленського дати сигнал ман╕фестантам, мовляв, я вас почув. Це ╓ добрий сигнал з боку президента. Але! Потр╕бно щоби президент це засв╕дчив не т╕льки словами, але й д╕ями, тобто справд╕ почув людей. Кр╕м того, раджу йому поменше слухати поради свого оточення, зокрема в╕д вже згаданого пана Богдана. Тому що поради таких людей нер╕дко можуть стати руйн╕вними ╕ для президентства Зеленського, ╕ для Укра╖ни загалом. Я уважно спостер╕гав за тим, як п╕д час вибор╕в команда президента грала на тому, що д╕лила укра╖нц╕в на порохобот╕в, на злочинц╕в ╕... на позитивну сторону. Але сьогодн╕ державна влада в Укра╖н╕ ма╓ подоросл╕шати ╕ перестати це робити, перестати д╕лити Укра╖ну на добрих ╕ злих. А натом╕сть — д╕яти на консол╕дац╕ю сусп╕льства.
Ян Валетов, письменник ╕ публ╕цист:
“У нас нема╓ революц╕йно╖ ситуац╕╖. У нас ╓ бажання громадянського сусп╕льства контролювати владу”
— Можу т╕льки порадити орган╕заторам мирного протесту уважно стежити за тим, щоб в рядах учасник╕в протесту не з'явилися провокатори. У нас повно профес╕йних провокатор╕в, д╕яльн╕сть яких завжди призводить до кров╕ ╕ нещасть. В ╕сторичному аспект╕ це, на жаль, так. Я вже бачив, як профес╕йн╕ мерзотники влаштовували кровопролиття, сам╕ залишаючись у безпец╕. Для пожеж╕ завжди потр╕бен с╕рник, для вибуху - запал. У нас нема╓ революц╕йно╖ ситуац╕╖. У нас ╓ бажання громадянського сусп╕льства контролювати владу. Це перше.
Друге. Влад╕ можна порадити уважно ставиться до тих, хто ╓ основними сп╕керами, комун╕кувати з сусп╕льством, пояснювати сво╖ вчинки ╕ нам╕ри. Щоб не було нерозум╕ння у тих, хто за них проголосував. ╤ не було приводу звинувачувати у тих, хто голосував проти. Рейтинг можна втратити за пару м╕сяц╕в. Це ми вм╕╓мо. Досить одн╕╓╖ заяви Богдана, щоби десять правильних промов полет╕ли в н╕куди. Коротше – «за базаром треба стежити», як говорив Янукович. Ф╕льтрувати хто, що ╕ для чого говорить на публ╕ку.
Дмитро С╕нченко, пол╕толог, голова Асоц╕ац╕╖ Пол╕тичних Наук:
“Ймов╕рн╕сть вуличного протистояння м╕ж тими, хто виступа╓ проти кап╕туляц╕╖, ╕ тими, хто п╕дтриму╓ будь-як╕ д╕╖ чинно╖ влади — практично нульова”
— Перше. Особлив╕стю прихильник╕в д╕ючого президента ╓ ╖хня пасивн╕сть на вулицях. Вони можуть написати коментар у соцмережах, але вони не здатн╕ до самоорган╕зованих протест╕в чи акц╕й п╕дтримки. Тому ймов╕рн╕сть вуличного протистояння м╕ж прихильниками патр╕отичних орган╕зац╕й, що виступають проти кап╕туляц╕╖, ╕ прихильниками будь-яких д╕й чинно╖ влади - практично нульова. ╢диний вар╕ант - це штучне залучення "т╕тушок", як це робила попередня влада, для створення "Антимайдану". Загалом ми це вже проходили. Головна загроза, як на мене, поляга╓ не в цьому. Головною загрозою була б спроба використати правоохоронн╕ органи проти протестувальник╕в. Але тут, як на мене, ╓ запоб╕жник - значна частина правоохоронц╕в брали участь у бойових д╕ях на Донбас╕, а тому ц╕лком п╕дтримують вимоги протестуючих, що завадить ╖м виконати наказ щодо розгону нового Майдану, якщо такий ╖м над╕йде.
Друге. В╕дсутн╕сть оф╕ц╕йно╖ реакц╕╖ - ц╕лком лог╕чна ╕ прогнозована для ново╖ владно╖ команди. У них очевидн╕ проблеми з налагоджування комун╕кац╕╖ - ╕ з журнал╕стами, ╕ з громадянським сусп╕льством, - що вилива╓ться у пост╕йн╕ «хайпи» навколо то глави оф╕су президента, то його прессекретаря. Влада спод╕ва╓ться на те, що протести з╕йдуть нан╕вець сам╕ собою, якщо на них не реагувати. Зв╕сно, це абсолютно хибна стратег╕я. Що би я порадив? Я би порадив виконати вимоги протестуючих, а саме: припинити в╕дведення наших в╕йськ ╕ не погоджуватись на вибори на окупованих територ╕ях доти, доки там не буде повноц╕нно в╕дновлено укра╖нську владу, не проведено розсл╕дувань та не засуджено терорист╕в та колаборант╕в.
Са╖д ╤смаг╕лов, муфт╕й Духовного управл╕ння мусульман Укра╖ни “Умма”:
“Якщо влада почне заарештовувати, тиснути, бити, забороняти... — отрима╓ в╕дпов╕дну реакц╕ю в╕д сусп╕льства”
— Нед╕льн╕ м╕тинги, зокрема в Ки╓в╕ на Майдан╕, з╕брали величезну к╕льк╕сть небайдужих людей. А тому буде великою помилкою вважати, що це якась пол╕тична акц╕я “за” або “проти” якогось пол╕тика, що н╕бито все проплачено ╕ так дал╕. Це абсолютно не в╕дпов╕да╓ д╕йсност╕. Акц╕я позапарт╕йна, суто громадянська. Я сам там був ╕ бачив чимало неперес╕чних, дуже осв╕чених людей — професори, рел╕г╕йн╕ д╕яч╕, волонтери... Ус╕ вони прийшли туди через власне занепоко╓ння, прийшли за поясненнями подальших крок╕в з боку влади, про як╕, на жаль, остання не ╕нформу╓, не деклару╓ ╖х достатньо ч╕тко. В╕дтак сусп╕льство черпа╓ “поживу” для мозку з ╕нших джерел, часом неукра╖нських, де все вигляда╓ загрозливо. Тому под╕бн╕ мирн╕ акц╕╖, вважаю, позитивно впливають як на сусп╕льство в ц╕лому, так ╕ на владу зокрема.
Тож я об’╓днаю ваш╕ запитання — як не перейти межу, а також, як╕ поради можна дати влад╕? — в одне. На мою думку, тут все просто. Якщо влада почне заарештовувати, тиснути, бити, забороняти... — отрима╓ в╕дпов╕дну реакц╕ю в╕д сусп╕льства. Яскравий приклад — Революц╕я г╕дност╕, де вс╕ ц╕ загострення йшли по сп╕рал╕, а саме: люди не задоволен╕ — влада ╖х не чу╓, застосову╓ проти них силу — люди в╕дпов╕дають. Тож моя порада: дослухатися до голосу народу ╕ не йти проти нього з насильством. Кр╕м того, влада ма╓ налагодити д╕алог, ма╓ сп╕лкуватися ╕з сусп╕льством. ╤ бажано робити це ╕нформативно. ╤ стосу╓ться не т╕льки президента, але ╕ Кабм╕ну, ╕ Верховно╖ Ради... Бо непо╕нформован╕сть породжу╓ п╕дозри (прим╕ром, що здаються нац╕ональн╕ ╕нтереси), а в╕дтак — п╕двищу╓ться градус незадоволення.
Поговорив Мирослав Л╕скович
(Укр╕нформ)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 11.10.2019 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21604

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков