Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 27.09.2019 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 27.09.2019
КНИЖКОВА ПАЛАТА УКРА╥НА В╤ДКРИЛА ФОНДИ ДЕРЖАВНОГО АРХ╤ВУ ДРУКУ

У Нац╕ональному музе╖ л╕тератури Укра╖ни в╕дкрилась виставка "Друкован╕ видання пер╕оду визвольних змагань укра╖нського народу 1917—1921 рр.", присвячена 100-р╕ччю заснування Державно╖ науково╖ установи "Книжкова палата Укра╖ни ╕мен╕ ╤вана Федорова".
Книжкова палата як ун╕кальний заклад, де збер╕гаються вс╕ види друковано╖ продукц╕╖, була заснована урядом УНР 24 с╕чня 1919 року. Однак формування ╖╖ фонд╕в розпочалося значно ран╕ше - з червня 1917 року, коли Уряд Володимира Винниченка зобов’язав надсилати обов’язковий прим╕рник в╕тчизняних книгодрук╕в до б╕бл╕отечного в╕дд╕лу Генерального секретар╕ату народно╖ осв╕ти. Збирання та збереження ус╕╓╖ друковано╖ продукц╕╖, що виходила на теренах Укра╖ни, було продовжено за правл╕ння гетьмана Павла Скоропадського. Тож на момент оф╕ц╕йного утворення Книжково╖ палати в ╖╖ фондах вже нал╕чувалося 2007 в╕тчизняних новодрук╕в. 
Документи, як╕ представлен╕ на виставц╕ з фонду Державного арх╕ву друку, висв╕тлюють один ╕з найскладн╕ших пер╕од╕в ╕стор╕╖ Укра╖ни – пер╕од нац╕онально-демократично╖ революц╕╖ та боротьби за збереження укра╖нсько╖ державност╕ в 1917-1921 рр. Заступник директора Книжково╖ палати Галина Гуцол зауважила, що на виставц╕ демонструються виключно ориг╕нали документ╕в. «Експозиц╕я виставки склада╓ться з╕ 120 експонат╕в. Це раритетн╕ друкован╕ видання р╕зного спрямування – в╕д сусп╕льно-пол╕тично╖ л╕тератури та урядових р╕шень, наказ╕в до наукових праць, п╕дручник╕в, словник╕в, художньо╖ л╕тератури», - наголосила Г. Гуцол.
Зокрема, в╕дв╕дувач╕ мають змогу ознайомитись ╕з текстом Конституц╕╖ Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки, ухвалено╖ у 1918 роц╕, оглянути низку закон╕в, прийнятих в УНР – законом про вибори до Установчих збор╕в УНР, земельним законом, ухваленим УЦР 18 с╕чня 1918 р., законом про 8-мигодинний робочий день (в╕д 25 с╕чня 1918 р.) та закон про державну мову в Укра╖нськ╕й Народн╕й Республ╕ц╕. До реч╕, мовний закон, ухвалений Радою Народних М╕н╕стр╕в 1 с╕чня 1919 року, м╕стить  лише два пункти. У першому зазнача╓ться, що державною мовою в УНР вважа╓ться укра╖нська мова. Дал╕ (правопис збережено): «Через те вона обов’язкова для вжитку в Арм╕╖, Фльот╕ ╕ вс╕х урядових та загальних громадських публ╕чноправних установах». А в другому пункт╕ зазначено, що «приватним особам дозволя╓ться звертатися до цих установ на ╖х мов╕». 
В╕дкриваючи виставку, перший заступник Голови Держкомтелерад╕о Богдан Червак зазначив, що документи, як╕ демонструються сьогодн╕, засв╕дчують: сто рок╕в тому укра╖нц╕ змагалися за свою державу ╕ вибороли ╖╖ незалежн╕сть. Отже в 1991 роц╕ в╕дбулося в╕дновлення ╕сторично╖ справедливост╕. «Вивчення ╕стор╕╖ визвольних змагань, наших перемог та поразок, ╓ надзвичайно важливим для подальшо╖ розбудови держави, - зазначив Богдан Червак. - Адже не ╕стор╕я, якою б болючою вона не була, розколю╓ укра╖нський народ, а в╕дсутн╕сть знань та м╕фи, нав’язан╕ рос╕йською ╕мперською пропагандою, д╕лять Укра╖ну на сх╕д ╕ зах╕д».

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 27.09.2019 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21558

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков