Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3539)
З потоку життя (6783)
Душі криниця (3655)
Українці мої... (1497)
Резонанс (1564)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1746)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СААКАШВ╤Л╤ РОЗПОВ╤В ПРО П╤ДГОТОВКУ КРЕМЛЕМ КРИМСЬКОГО ВАР╤АНТУ
Президент Груз╕╖ Миха╖л Саакашв╕л╕ заявля╓, що Рос╕я п╕дживлю╓ сепаратизм у Криму для тиску на...


ВИЖИТИ, ЩОБ ПЕРЕМОГТИ: П'ЯТЬ КРИМСЬКИХ ╤СТОР╤Й ПРО ДЕПОРТАЦ╤Ю ╤ НЕ Т╤ЛЬКИ
Наша розпов╕дь – про тих, кому пощастило вижити ╕ завдяки кому в╕дроджу╓ться...


ВАЛЕНТИН БУТ: СУДНОП╤ДЙОМНА ЕПОПЕЯ
Зак╕нчення, початок в №16 за 2020 р.


ВОЛОДИМИР СТЕЦЮК: СПРАВА КРИВОР╤ЗЬКО╥ ПОВСТАНСЬКО╥ ОРГАН╤ЗАЦ╤╥
У кв╕тн╕ 1920 року на Кривор╕жж╕ виникли два петлюр╕вськ╕ повстанськ╕ центри, як╕ почали готувати...


ПОВЕРТАВСЯ З В╤ЙНИ СОЛДАТ
Опов╕дання
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 20.09.2019 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 20.09.2019
Д╤М, В ЯКОМУ ЖИВ ФРАНКО

Коли заходиш у л╕тературно-мемор╕альний музей ╤вана Франка у Львов╕, то склада╓ться враження, що господар вийшов на хвилинку ╕ ось-ось повернеться, посп╕лку╓ться з тобою, говоритиме про л╕тературу, журнал╕стику, фольклор, ╕стор╕ю, пол╕тику... Тут вита╓ дух Каменяра, його “жива” присутн╕сть в╕дчутна у всьому. А якщо не повернеться (ма╓мо на уваз╕ ф╕зично) ╤ван Франко, то таку духовну розмову охоче проведуть прац╕вники музею...
П╕сля багатьох рок╕в понев╕рянь «по чужих кутках» письменник, нарешт╕, м╕г збудувати власний д╕м. Коштами допомогли друз╕, шанувальники його слова. ╤ван Франко прожив у ньому з 1902 по 1916 р╕к. ╤ хоч часто у ст╕нах буд╕вл╕ було довол╕ холодно (майстер-поляк як на зло спорудив у робочому каб╕нет╕ Франка кепську п╕ч, що погано гр╕ла), все ж серце з╕гр╕вала рад╕сть: «В сво╖й хат╕ - своя правда». Та й с╕м'я почувала себе комфортн╕ше. Тут Каменяр написав чимало нових твор╕в (щоправда, найлегше писалося на кухн╕, де було найтепл╕ше, а гам╕р домочадц╕в йому н╕коли не заважав). В╕н уже м╕г систематизувати ╕ розташувати свою б╕бл╕отеку, яка нал╕чувала 10 тисяч том╕в, в т.ч. ╕ ц╕нних стародавн╕х рукопис╕в.
Тепер тут д╕╓ Льв╕вський нац╕ональний л╕тературно-мемор╕альний музей ╤вана Франка. Не для реклами, а для зац╕кавлених ос╕б: м. Льв╕в, вул. ╤вана Франка, 150/152; директор Богдан Тихолоз.
26 с╕чня 1940 року за ╕н╕ц╕ативою Сп╕лки радянських письменник╕в Народний ком╕сар╕ат осв╕ти УРСР (так тод╕ називалося М╕н╕стерство осв╕ти Укра╖ни) ухвалив р╕шення про в╕дкриття такого музею. Його директором призначили Петра Франка, який на той час був депутатом Верховно╖ Ради УРСР. Урочисте в╕дкриття в╕дбулось 10 жовтня 1940 року о восьм╕й годин╕ вечора. Однак Петро Франко був директором музею лише короткий час, бо вже 29 червня 1941 року його вивезли з╕ Львова н╕би в евакуац╕ю через напад Н╕меччини на СРСР. З цього часу доля Петра Франка (сина ╤вана Франка) нев╕дома.
П╕д час н╕мецько╖ окупац╕╖ Львова музей не працював. Експонати перенесли до Нац╕онального музею, м╕сько╖ б╕бл╕отеки та Наукового Товариства ╕м. Т. Шевченка. П╕сля зак╕нчення Друго╖ Св╕тово╖ в╕йни музей знову в╕дкрили для в╕дв╕дувач╕в - 27 липня 1945 року.
╤нформац╕я з дов╕дник╕в:
- У Льв╕вському музе╖ ╤вана Франка ╓ мемор╕альна ╕ л╕тературна експозиц╕╖, що розташован╕ у будинку письменника, максимально точно в╕дтворено обстановку, у як╕й жив ╤ван Франко ╕ його с╕м'я. Будинок двоповерховий. На першому поверс╕ ╓ 5 експозиц╕йних к╕мнат ╕ передпок╕й, на другому поверс╕ - нова частина мемор╕ально╖ експозиц╕╖ (в╕дкрита у 2006 роц╕) - дв╕ невелик╕ к╕мнати (син╕в ╕ дружини).
Л╕тературна експозиц╕я розташована у будинку поруч. Тут в╕дтворено житт╓вий ╕ творчий шлях письменника, експонуються його твори, портрети, фотограф╕╖, документи.
У Льв╕вському музе╖ ╤вана Франка збер╕гаються майже вс╕ першовидання твор╕в письменника, арх╕вн╕ документи, фотограф╕╖, рукописи, матер╕али, що стосуються л╕тературно-науково╖, пол╕тично╖ ╕ громадсько╖ д╕яльност╕, юв╕лейних святкувань ╕ похорону ╤вана Франка. Окрема зала присвячена всесв╕тн╕й слав╕ Каменяра.
З 2000 року виходить щор╕чний «Науковий в╕сник музею ╤вана Франка у Львов╕», у якому публ╕куються науков╕ прац╕ сп╕вроб╕тник╕в музею, досл╕дження, листування з ╤ваном Франком, спогади про нього, хрон╕ка д╕яльност╕ музею.
До реч╕, поруч - будинок, у якому мешкав Михайло Грушевський. Сус╕дам було про що поговорити. Але у житт╕ ген╕╖в завжди трапляються кумедн╕ ╕стор╕╖. Виявля╓ться, що добросус╕дству псував пес ╤вана Франка, який пост╕йно гавкав ╕ заважав працювати Михайлов╕ Грушевському. Про це нав╕ть ширилися анекдоти...
А от ╤ван Франко м╕г писати будь-де ╕ будь-коли...
Марк╕ян ЛЕХМАН,
студент факультету мед╕акомун╕кац╕й та п╕дпри╓мництва Укра╖нсько╖ академ╕╖ друкарства
м. Льв╕в

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 20.09.2019 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21542

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков