Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3539)
З потоку життя (6783)
Душі криниця (3655)
Українці мої... (1497)
Резонанс (1564)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1746)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НА ВИНЕСЛА НА ОБГОВОРЕННЯ В ОБС╢ СИТУАЦ╤Ю В АЗОВО-ЧОРНОМОРСЬКОМУ РЕГ╤ОН╤
Ситуац╕я в Азово-Чорноморському рег╕он╕ вперше винесена на обговорення Форуму безпекового...


УКРЗАЛ╤ЗНИЦЯ ЗАПУСКА╢ ЩЕ 9 ПО╥ЗД╤В З ЧЕРВНЯ
Про це пов╕домили в прес-служб╕ «Укрзал╕зниц╕».


РОС╤Я НАМАГАЛАСЯ З╤РВАТИ "НЕДОРЕЧН╤" ВИСТУПИ ЩОДО КРИМУ В ОБС╢
За словами укра╖нського дипломата, було побоювання, що рос╕йська делегац╕я сво╖ми пост╕йними...


НА ЗДОБУТТЯ ПРЕМ╤╥ ╤МЕН╤ В'ЯЧЕСЛАВА ЧОРНОВОЛА
Держкомтелерад╕о оголошу╓ прийом публ╕цистичних твор╕в на здобуття прем╕╖ ╕мен╕ В'ячеслава...


ПОНАД 100 КРИМЧАН НЕЗАКОННО В╤ДПРАВИЛИ НА В╤ЙСЬКОВУ СЛУЖБУ В РОС╤Ю
Загалом п╕д час весняного призову до арм╕╖ РФ «з суб'╓кт╕в п╕вдня Рос╕╖» будуть...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 06.09.2019 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 06.09.2019
УКРА╥НА ВКЛЮЧИЛА Ф╤ГУРАНТА СПРАВИ МН17 ЕКС-БОЙОВИКА ЦЕМАХА ДО СПИСКУ НА ОБМ╤Н

П╕дозрюваного у справ╕ про збитий ракетою "Бук" малайз╕йський Boeing колишнього начальника розрахунку "ППО ДНР" окупованого м╕ста Сн╕жне Володимира Цемаха внесено до списк╕в на обм╕н м╕ж Рос╕╓ю ╕ Укра╖ною. Про це з посиланням на ╕нформоване джерело пише рос╕йський "Интерфакс". "Цемах, в╕дпущений на свободу за р╕шенням суду в Ки╓в╕, внесений до обм╕нних списк╕в", - сказав сп╕врозмовник агентства.
Нагада╓мо, як пов╕домляв УН╤АН, 5 вересня Ки╖вський апеляц╕йний суд зм╕нив запоб╕жний зах╕д бойовику Володимиру Цемаху на особисте зобов’язання та випустив з-п╕д варти у зал╕ суду. Наприк╕нц╕ червня укра╖нськ╕ спецслужби провели спецоперац╕ю на окупован╕й територ╕╖ Донбасу ╕ вивезли з окупованих район╕в Донецько╖ област╕ колишнього начальника розрахунку ППО Сн╕жного (з околиць якого була випущена ракета "Бук" по малайз╕йському Boeing - прим.ред.) Володимира Цемаха, який може бути причетним до справи у ав╕акатастроф╕ MH17 2014 року. За даними джерел, в╕д 26 червня 2014 року до 27 червня 2019-го в окупованому Сн╕жному в╕н об╕ймав посаду "командира батальйону протипов╕тряно╖ оборони в/ч 08801", який згодом став "1-ю окремою мотостр╕лковою бригадою "Слов'янська" ДНР". Згодом "зен╕тник" був "заступником командира батальйону в/ч 08819". Тим часом з’явилася ╕нформац╕я, що н╕бито Рос╕я внесла його до списк╕в на обм╕н. Сво╓ю чергою головний прокурор Н╕дерланд╕в звернувся з листом до ГПУ з проханням не видавати Рос╕╖ п╕дозрюваного у справ╕ про катастрофу Malaysia Airlines.

СОТН╤ ЛЮДЕЙ ВИЙШЛИ НА МАЙДАН ╤З ЗАКЛИКОМ
ДО ЗЕЛЕНСЬКОГО НЕ ДОПУСТИТИ ВИДАЧ╤ ЦЕМАХА РОС╤╥

Учасники акц╕╖ «Червон╕ л╕н╕╖» закликають президента Укра╖ни Володимира Зеленського не допустити видач╕ колишнього «начальника ППО» Слов'янсько╖ бригади так звано╖ «ДНР» Володимира Цемаха Рос╕йськ╕й Федерац╕╖.
Як переда╓ кореспондент УН╤АН, на Майдан╕ Незалежност╕ з╕бралось близько 200 учасник╕в акц╕╖ - вони вимагають в╕д президента Зеленського втрутитися у ситуац╕ю для того, щоб не допустити втеч╕ Цемаха до Рос╕╖ або ж обм╕ну його разом з ╕ншими терористами на укра╖нських заручник╕в, полонених бойовиками. Актив╕сти переконан╕, що Цемах ╓ ц╕нним св╕дком у справ╕ збиття малайз╕йського "Бо╖нга" рейсу МН-17, а також, що в╕н ╓ терористом ╕ тому не може бути обм╕няний на укра╖нських полонених. Також учасники акц╕╖ вимагають притягнути до в╕дпов╕дальност╕ судд╕в Ки╖вського апеляц╕йного суду, як╕ ухвалили випустити Цемаха з-п╕д варти. Вони закликали президента «не перетинати червон╕ л╕н╕╖», не руйнувати дов╕ру зах╕дних партнер╕в до Укра╖ни. Учасники акц╕╖ переконан╕, що в раз╕, якщо Цемаха в╕ддадуть Рос╕╖, - це буде розц╕нено зах╕дними партнерами Укра╖ни вкрай негативно.
Досл╕дники м╕жнародно╖ групи розсл╕дувач╕в Bellingcat припускали, що Цемах причетний до збиття «Бо╖нга» ╕ був св╕дком тих под╕й. У Bellingcat переконан╕, що арешт Цемаха може мати ╕стотний вплив на розсл╕дування Сп╕льно╖ сл╕дчо╖ групи. Наприк╕нц╕ серпня засновник Bellingcat Ел╕от Г╕╜╜╕нс припустив, що Цемах включений до списку на обм╕н утримуваними особами м╕ж Укра╖ною та РФ. Водночас адвокат екс-бойовика Роман Гонтар╓в у коментар╕ УН╤АН заявив, що йому про це н╕чого не в╕домо. В СБУ в╕дмовились коментувати цю ╕нформац╕ю.

ЗВ╤ЛЬНЕННЯ ЦЕМАХА: Ц╤НА ПОРЯТУНКУ УКРА╥НСЬКИХ
ПОЛОНЕНИХ ЧИ СТРАТЕГ╤ЧНА ПОМИЛКА?

Ки╖вський апеляц╕йний суд в╕дпустив ключового св╕дка у справ╕ про збиття МН17 Володимира Цемаха — колишнього “зен╕тника ДНР” — п╕д особисте зобов’язання
“Зв╕льнити Цемаха Володимира Борисовича з-п╕д варти в зал╕ суду негайно, - оголосив суддя. Ухвала ╓ остаточною та оскарженню не п╕дляга╓.
Олег Пересада, прокурор у ц╕й справ╕, коментуючи р╕шення суду, не виключа╓, що Цемах або втече, буде переховуватися в╕д сл╕дства, або... “Ми розум╕╓мо, що наш п╕вн╕чний сус╕д (Рос╕я) досить жорстко поводиться з небезпечними для себе особами, а Цемах — важливий елемент встановлення ╕стини у цьому провадженн╕”, - заявив прокурор.
Власне, ма╓мо дуже показовий момент: одразу п╕сля р╕шення суду президент РФ Володимир Пут╕н заявив, що переговори стосовно обм╕ну затриманими з Укра╖ною близьк╕ до ф╕нал╕зац╕╖. “З приводу обм╕ну: я думаю, що в╕н буде таким досить великим, масштабним. Я думаю, що найближчим часом це стане в╕домо”, - сказав Пут╕н.
Ц╕лком можливо, що конкретною перепоною на шляху обм╕ну була справа Цемаха, особливо з огляду на публ╕чно виявлену зац╕кавлен╕сть до ф╕гури бойовика н╕дерландськими сл╕дчими.
“Це р╕шення Укра╖ни, р╕шення укра╖нського суду, тому я не можу його коментувати. Це не означа╓, що розсл╕дування справи MH17 буде зупинене, воно триватиме. Ми хот╕ли з ним поговорити, а тепер це буде складно. Хот╕лося б, що в╕н залишався в Укра╖н╕, щоб ми могли з ним поговорити”, - прокоментувала зв╕льнення Цемаха з-п╕д варти речниця м╕жнародно╖ Сп╕льно╖ сл╕дчо╖ групи (займа╓ться розсл╕дуванням справи MH17) Брехть╓ ван де Мосдейк.
Що ж, Володимир Зеленський нин╕ опинився в мегаскладн╕й ситуац╕╖, адже з одного боку з’явився реальний шанс визволити наших бранц╕в з кремл╕вських кат╕вень, а з ╕ншого, в раз╕, якщо в╕н п╕де на такий крок, ╕ таки в╕ддасть Цемаха Рос╕╖ — доведеться поступитися нац╕ональними ╕нтересами (Див. нижче). Ут╕м, щоб не вир╕шив президент — шквал критики йому 100% забезпечений у будь-якому раз╕. Це неабияк зачепило укра╖нське сусп╕льство, яке в “доречност╕” того чи ╕ншого р╕шення розд╕лилося на два фронти: одн╕ кажуть, що це “нехтування м╕жнародним правосуддям” ╕ “продаж кра╖ни”, ╕нш╕ ж стверджують, що “Цемах – це ц╕на порятунку укра╖нських полонених, яку треба заплатити”.
Тож ми попросили експерт╕в проанал╕зувати вс╕ можлив╕ ризики.

╤гар Тишкевич, експерт програми “М╕жнародна ╕ внутр╕шня пол╕тика” Укра╖нського ╕нституту майбутнього:
“Укра╖на с╕да╓ на розтяжку ╕ входить в потенц╕йний конфл╕кт з державами, чи╖ представники делегован╕ в групу з розсл╕дування справи MH-17”
— Цемах - можливий учасник процесу обм╕ну. Якщо це так, то для Укра╖ни це означа╓, що ми с╕да╓мо на розтяжку ╕ входимо в потенц╕йний конфл╕кт з державами, чи╖ представники делегован╕ в групу з розсл╕дування справи MH-17. ╤, якщо належним чином не оформили його св╕дчення у справ╕ малаз╕йського бо╖нгу, з урахуванням, природно, питань, як╕ хот╕ли поставити прокурори Н╕дерланд╕в, ми ма╓мо конфл╕кт ╕ з ц╕╓ю державою.
П╕сля цього, п╕сля 2-3 м╕сяц╕в, якраз до ново╖ допов╕д╕ по справ╕ "Бо╖нга" - РФ може п╕дготувати ╕ реал╕зувати (мен╕ зда╓ться, що нав╕ть не може, а зробить) ╕нформац╕йну атаку п╕д загальною тезою "сьогодн╕ Укра╖на блоку╓ розсл╕дування трагед╕╖". Наступний етап - чергове "надання сво╖х доказ╕в". ╤, якщо до того моменту у нас не буде нового "витягнутого з ОРДЛО св╕дка", наша аргументац╕я буде слабкою. Трет╕й етап для РФ - постановка питання по санкц╕йних пакетах, як╕ були введен╕ "п╕сля Бо╖нга". Адже якщо у Кремля вийде зробити свою верс╕ю про "блокування Укра╖ною розсл╕дування", нехай не основною, але "одн╕╓ю з" - санкц╕╖ будуть виглядати трохи дивно з точки зору об╜рунтування ╖х введення. На цьому ж етап╕ посилиться тиск на нас у Нормандському формат╕ з точки зору "примусу до компром╕су". Якщо до того моменту (це 4-6 м╕сяц╕в) Укра╖на не матиме власного плану по завершенню в╕йни, з розписаними вар╕антами, з необх╕дними ресурсами ╕ лог╕кою пол╕тики в цьому рег╕он╕ на найближч╕, хоча б 5-7 рок╕в. У внутр╕шн╕й пол╕тиц╕ Укра╖ни, якщо таке станеться, це означатиме появу ще одн╕╓╖ точки напруженост╕ як м╕ж р╕зними пол╕тичними силами, так ╕ всередин╕ правлячо╖ парт╕╖. Кр╕м того, це буде потужний удар по в╕дносинах силовик╕в з президентом ╕ його командою.
╤, нарешт╕, видати Цемаха - це порушити, серед ╕ншого, статтю 25 Конституц╕╖ Укра╖ни, а саме: "Громадянин Укра╖ни не може бути вигнаний за меж╕ Укра╖ни або виданий ╕нш╕й держав╕". Чи не видати — ╕ з╕рвати обм╕н. Але обм╕н може бути з╕рваний ╕ще одним способом - театром у виконанн╕ того ж Цемаха ╕ Вишинського. Обидва ╓ громадянами Укра╖ни ╕ в останн╕й момент можуть сказати "ми не хочемо ╖хати". В такому формат╕ висилка власних громадян, та ще й силова - це шоу, яке виставить кра╖ну та владу в досить непривабливому св╕тл╕. Для самого Цемаха це означа╓ смерть. Так склалося, що за останн╕ 2-3 роки практично вс╕ ключов╕ потенц╕йн╕ св╕дки, як╕ проживали в РФ, в╕д╕йшли в ╕нший св╕т. Когось збила машина, хтось потонув, у декого не витримало серце. Цемах порозда╓ ╕нтерв'ю к╕лька м╕сяц╕в, пот╕м по╖де жити в рос╕йську глибинку. ╤ там, о, неспод╕ванка, з ним може трапитися нещастя.
Таким чином, за рахунок гри з одн╕╓ю-╓диною людиною, Рос╕йська Федерац╕я може досягти в╕дразу к╕лька дуже важливих для себе ц╕лей. Перша — входження Укра╖ни у в╕дкритий пол╕тичний конфл╕кт з Н╕дерландами ╕ ще рядом ╢вропейських держав. Друга — створення умов для обговорення питання доц╕льност╕ ╕ виправданост╕ д╕╖ санкц╕й, накладених п╕сля краху Бо╖нга. Третя — створити в╕сь напруженост╕ м╕ж укра╖нськими силовиками ╕ укра╖нським президентом, що може бути п╕зн╕ше використано для комб╕нац╕й по розгойдуванн╕ ситуац╕╖ всередин╕ кра╖ни. Четверта — створення передумов для виникнення пол╕тично╖ кризи. Або, якщо бути точним, наб╕р фактажу для кризи, який з великою ймов╕рн╕стю виникне в 2020-2021 роц╕ в раз╕ в╕йни влади з ол╕гарх╕чними групами.
У зв'язку з ус╕м цим я дуже спод╕ваюся, що, по-перше, Цемаха не включатимуть до групи обм╕ну, по-друге, якщо все ж включили, то в╕н, як м╕н╕мум, дав св╕дчення, як╕ були оформлен╕ належним чином, а так само Укра╖на вир╕шила питання з його громадянством (наприклад, сам Цемах написав заяву про в╕дмову в зв'язку з наявним громадянством РФ), ╕ по-трет╓, Укра╖на встигне за найближч╕ 4-6 м╕сяц╕в доопрацювати св╕й план по Донбасу.

Богдан Петренко, заступник директора
Укра╖нського ╕нституту досл╕дження екстрем╕зму:
“Володимир Зеленський став заручником ╕м╕джу, який сам соб╕ створив”
— “Президент миру» на противагу «Порошенко-президент в╕йни». Причому, потрапивши у полон цього концепту, новий президент, ╕мов╕рно, психолог╕чно вибудував соб╕ меж╕, за як╕ не хоче виходити. Насправд╕, ми не зна╓мо наск╕льки Цемах мав в╕дношення до збитого малаз╕йського Бо╖нгу. ╤ зараз саме на цьому робитимуть кампан╕ю президентськ╕ сп╕кери, - на тому що в╕н якийсь «п╕шак». Але – п╕д нього було створене таке ╕нформац╕йне супроводження, що нав╕ть голландськ╕ сл╕дч╕ зац╕кавились цим св╕дком. ╤ позиц╕я Рос╕╖, яка затягнула саме через нього процес обм╕ну полоненими, говорить про те, що в╕н таки важливий.
Отже, Укра╖на отриму╓ сво╖х бранц╕в. Президент Зеленський – закр╕плення в ╕м╕джев╕й позиц╕╖ «президент миру».
Кремль, у свою чергу, отриму╓: 1) бранц╕в (най╕мов╕рн╕ше у сп╕вв╕дношенн╕ 1:1); 2) виконання р╕шення М╕жнародного трибуналу ООН з морського права, який вимагав в╕дпустити полонених в╕йськових моряк╕в; 3) гальмування оф╕ц╕йного судового визнання Рос╕╖ винною у трагед╕╖ з Бо╖нгом над Сн╕жним у 2014 роц╕; 4) визнання укра╖нсько╖ влади ненад╕йним партнером Заходу (Н╕дерланди просили не в╕ддавати св╕дка); 5) потенц╕йне зниження санкц╕йного тиску, бо почали домовлятись.
Укра╖нськ╕й влад╕ браку╓ стратег╕чного мислення. ╤ це проблема не лише ц╕╓╖, ново╖ влади, це — проблема вс╕х 28 рок╕в Незалежност╕.

╤л╕я Куса, експерт з м╕жнародно╖ пол╕тики та глобально╖ безпеки Укра╖нського ╤нституту Майбутнього:
“Зв╕льнення Цемаха з-п╕д варти та нам╕р включити його в процес обм╕ну ув'язненими — це стратег╕чна помилка”
— Безумовно, повернути укра╖нських пол╕тв'язн╕в необх╕дно. Це зрозум╕ло ╕ правильно. Але, вибачте, робити це на будь-яких умовах - це стратег╕чна помилка, яка зробить нам боляче одразу на дек╕лькох напрямках. Перше. Ми ув╕йдемо в кл╕нч з Н╕дерландами, для яких Цемах - ╓диний ╕ важливий св╕док у справ╕ про розсл╕дування MH17, збитим над Донбасом в липн╕ 2014 року. Хто зна╓, ск╕льки таких живих св╕дк╕в залишилося, а Цемах - джерело ╕нформац╕╖, щоб справа не розвалилася. А так може статися, з огляду на останн╕ зм╕ни в позиц╕╖ Малайз╕╖, яка бере участь в розсл╕дуванн╕. Друге. Ми ув╕йдемо в конфл╕кт з ╢С, як╕ просили нас не видавати Цемаха. Буде виглядати так, що ми сам╕ п╕дрива╓мо розсл╕дування справи, за яке, в тому числ╕, введен╕ санкц╕╖ проти РФ. Це може негативно вплинути на розклади сил у протистоянн╕ з Рос╕╓ю. Трет╓. У нас буде проблема з точки зору власно╖ Конституц╕╖, яка забороня╓ видавати сво╖х громадян ╕ншим кра╖нам. Як м╕н╕мум, це стане проблемою, як максимум - непри╓мним порушенням закону ╕ прецедентом для майбутн╕х ситуац╕й з обм╕ном. Четверте. Якщо Цемаха видати, то ╕нш╕ ув'язнен╕ вже не будуть йти на сп╕впрацю, а спок╕йно почекають обм╕ну. Мотивац╕я у них розглядати ╕нш╕ вар╕анти пропаде. Перший масштабний обм╕н може закласти модель для ╕нших. П’яте. Ми понесемо ╕м╕джев╕ та репутац╕йн╕ втрати в ╢вроп╕, ЗМ╤ яких писатимуть про те, що Укра╖на, незважаючи на прохання, видала Рос╕╖ св╕дка у справ╕ масово╖ загибел╕ ╓вропейських громадян. Така мед╕а-кампан╕я, та ще й п╕д╕гнана рос╕йськими, погано в╕д╕б'╓ться на сп╕впрацю ╕з Заходом та сприйнятт╕ Укра╖ни в ╢С, де, нагадаю, пол╕тична ситуац╕я склада╓ться не на нашу користь.
Поговорив Мирослав Л╕скович
(Укр╕нформ)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 06.09.2019 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21506

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков