Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3609)
З потоку життя (6843)
Душі криниця (3685)
Українці мої... (1500)
Резонанс (1588)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1752)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У КРИМУ ТРИР╤ЧНОГО СИНА ПОЛ╤ТВ'ЯЗНЯ СУЛЕЙМАНОВА ЗНАЙШЛИ МЕРТВИМ
У сел╕ Строгон╕вка п╕д С╕мферополем 26 липня знайшли т╕ло трир╕чного Муси Сулейманова.


ПУТ╤НУ ДОВ╤РЯ╢ ВСЕ МЕНШЕ РОС╤ЯН
у Кремл╕ заявляють, що президент Рос╕╖ Володимир Пут╕н задоволений вибудуваною в РФ пол╕тичною...


В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ НАРАХУВАЛИ ПОНАД 1,5 ТИСЯЧ╤ ХВОРИХ НА COVID-19
Про це ╕нформу╓ в Facebook Кримська правозахисна група.


ЧАС БУДУВАТИ КОРАБЛ╤
Лист Асоц╕ац╕╖ суднобуд╕вник╕в Укра╖ни


СТВОРИТИ НАЦ╤Ю З РОЗУМОМ ПЕРЕМОЖЦ╤В
Нещодавно в Ки╓в╕ вийшла друком нова книга Серг╕я Мартинюка «Маю честь бути Укра╖нцем».
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 09.08.2019 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#32 за 09.08.2019
РОС╤Я ЗБРЕХАЛА ╤ ПРИХОВАЛА ЯДЕРНУ КАТАСТРОФУ НА УРАЛ╤

Рос╕я багато раз╕в заперечувала, що восени 2017 року на ╖╖ територ╕╖ сталася авар╕я, в результат╕ яко╖ стався вит╕к рад╕ац╕╖. Але результати розсл╕дування, яке провела група м╕жнародних експерт╕в, вказу╓ на те, що Москва знову збрехала.
Про це пише Gazeta Wyborcza, нагадуючи, що в к╕нц╕ вересня 2017 року у б╕льшост╕ кра╖н ╢вропи, зокрема в Н╕меччин╕, Австр╕╖, ╤тал╕╖, Швейцар╕╖, Франц╕╖, Грец╕╖, Норвег╕╖, Румун╕╖ й Болгар╕╖, а також в Польщ╕ була заф╕ксована присутн╕сть рад╕оактивного рутен╕ю-106. Вим╕рювальн╕ прилади б╕льшост╕ ╓вропейських станц╕й виявляли цей ╕зотоп впродовж двох тижн╕в. Читайте такожКита╓ць продавав тури до Чорнобиля, але возив турист╕в в рос╕йський Челяб╕нськ - ЗМ╤ «Знайдена к╕льк╕сть рутен╕ю не мала ╕ не буде мати жодного впливу на здоров’я польських громадян», - заспокоювала тод╕ в прес-рел╕з╕ Державна атомна агенц╕я Польщ╕. Найвищий р╕вень рад╕оактивного матер╕алу на польськ╕й територ╕╖ сягав 6,4 мБк на метр куб╕чний. Це не багато. При такому фон╕ можна нав╕ть за все життя не отримати небезпечну дозу опром╕нення.
В ╢вроп╕ найвищий фон був заф╕ксований у Румун╕╖ – 170 мБк на метр куб╕чний. Вт╕м, це теж не загрозливий р╕вень. Але попри це, ╓вропейськ╕ служби були стривожен╕. Рутен╕й-106 не ╕сну╓ в природ╕. Це продукт розпаду урану. Вт╕м, вит╕к на атомних електростанц╕ях виключили з╕ списку можливих пояснень, тому що в такому випадку в пов╕тр╕ поруч з рутен╕╓м з’явилися б й ╕нш╕ рад╕оактивн╕ ╕зотопи. Зв╕дки ж взялася ця хмара рад╕ац╕╖? Почалося м╕жнародне розсл╕дування. Рутен╕й-106 отримують з використаного ядерного палива. В╕н використову╓ться в медицин╕ для слабких опром╕нювань при л╕куванн╕ раку. Але авар╕я в одному чи к╕лькох медичних закладах не дала б такий фон, який би пом╕тили в ус╕й ╢вроп╕. Французька агенц╕я ядерно╖ безпеки IRSN п╕сля анал╕зу зразк╕в пов╕тря досить швидко встановила, що джерело рутен╕ю могло бути на територ╕╖ Рос╕╖ чи Казахстану.
Вже тод╕ французька сторона вказувала на те, що рад╕оактивний рутен╕й м╕г потрапити в атмосферу з Озерська в Челяб╕нськ╕й област╕. Адже там розташований завод «Маяк» - один з найб╕льших у Рос╕╖ атомних об’╓кт╕в, як╕ колись займалися виробництвом плутон╕ю для ядерних бо╓головок. Сьогодн╕ тут утил╕зують ядерне паливо з реактор╕в АЕС. На цьому завод╕ вже були авар╕╖. Найб╕льша з них сталася у вересн╕ 1957 року, коли через вих╕д з ладу системи охолодження вибухнув резервуар з десятками тисяч тонн рад╕оактивних в╕дход╕в. Тисяч╕ квадратних к╕лометр╕в були заражен╕. Вважа╓ться. Що понад 200 людей загинули в╕д променево╖ хвороби, 10 тисяч були евакуйован╕, а 470 тисяч людей постраждали в╕д опром╕нення. Але цього разу Рос╕я не пов╕домляла про жодну авар╕ю на «Маяку». Хоча, як вважали в IRSN, ╕нцидент в╕рог╕дно був дуже масштабним. В пов╕тря злет╕в газ з╕ 100-300 тБк рад╕ац╕╖.
7 жовтня 2017 року МАГАТЕ попросила вс╕ кра╖ни-учасниц╕ перев╕рити у себе можлив╕ джерела витоку рутен╕ю. Щоб в╕двести в╕д себе п╕дозри, на початку грудня 2017-го Рос╕я висунула припущення, що рутен╕й-106 м╕г походити з якогось супутника з цим матер╕алом у генераторах. А пов╕тр╕ рад╕оактивн╕ ╕зотопи з’явилися п╕сля того, як апарат згор╕в у атмосфер╕.
В анал╕з╕, який публ╕ку╓ PNAS Академ╕╖ наук США, спростову╓ться г╕потеза про супутник. На додачу в ньому описан╕ результати оц╕нок руху виявлених в пов╕тр╕ ╕зотоп╕в рутен╕ю-106 ╕ рутен╕ю-103, як╕ вказують на походження рад╕оактивних матер╕ал╕в з п╕вдня Уралу. «Можливо, це ядерний комплекс Маяк», - д╕йшли автори анал╕зу на чол╕ з Георгом Штайнхаузером з Лейбн╕цького ун╕верситету й Ол╕в’╓ Массоном з французького IRSN. У сво╖й допов╕д╕ вони нав╕ть вказали, що в╕рог╕дно ядерна авар╕я в Рос╕╖ сталася 25 вересня 2017 року приблизно о 18:00 або ж наступного дня до полудня. В ╕тал╕йськ╕й лаборатор╕╖ на масив╕ Гран-Сассо в Апенн╕нах тривала п╕дготовка до експерименту, метою якого було виявити г╕потетичну елементарну частинку матер╕╖ – так зване стерильне нейтрино. Для цього ╤тал╕╖ було потр╕бне джерело сильного випром╕нювання в╕д рад╕оактивного цер╕ю-144. Доставити його повинен був рос╕йський «Маяк». Рос╕яни повинн╕ були отримати чистий цер╕й-144 з в╕дпрацьованого ядерного палива. Один з поб╕чних продукт╕в цього процесу був оксид рутен╕ю RuO4. З ним потр╕бно обережно поводитися, тому що в╕н ста╓ вибухонебезпечним при температур╕ вищ╕й 100 градус╕в за Цельс╕╓м. Автори анал╕зу, опубл╕кованого в PNAS, вказують, що вибух цього оксиду рутен╕ю м╕г стати причиною появи рад╕оактивно╖ хмари над ╢вропою у 2017 роц╕. Вони допускають, що рос╕яни хот╕ли використати велике джерело цер╕ю для виконання замовлення ╤тал╕╖. Тому вони взяли для процесу паливо з електростанц╕╖, яке було не достатньо охолодженим. Його охолоджували менш н╕ж два роки зам╕сть необх╕дних трьох ╕ б╕льше. Такий матер╕ал дуже рад╕оактивний ╕ небезпечний для переробки. «Рад╕ац╕я могла зм╕нити х╕м╕чну реакц╕ю, а недостатн╓ охолодження використаного палива могло нагр╕ти газопод╕бний оксид рутен╕ю до вибухонебезпечно╖ температури», - пояснив Георг Штайнхаузер.
Це пояснення п╕дтверджу╓ той факт, що невдовз╕ п╕сля появи рад╕оактивного ╕зотопу рутен╕ю над ╢вропою Рос╕я без пояснень в╕дмовилася в╕д контракту з ╤тал╕╓ю. Вочевидь, п╕д час виробництва необх╕дно╖ к╕лькост╕ цер╕ю-144 щось п╕шло не так. Видання пише, що важливо д╕знатися про детал╕ авар╕╖, яка в╕рог╕дно сталася в Рос╕╖ у 2017 роц╕. Адже все вказу╓ на те, що ╖╖ масштаб був дуже великий. ╤ без жертв навряд чи об╕йшлося. «Для прац╕вника, який був поряд з рад╕оактивною хмарою рутен╕ю, це означало надзвичайно великий р╕вень опром╕нення», - сказав Стайнхаузер.
www.unian.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 09.08.2019 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21405

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков