Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3569)
З потоку життя (6812)
Душі криниця (3670)
Українці мої... (1499)
Резонанс (1574)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1749)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ЧОРНИЙ СОН ЧЕРН╤ГОВА
Феномен Черн╕гова поляга╓ у тому, що я не знаю красив╕шого укра╖нського м╕ста ╕ водночас...


ВАЛЕНТИН БУТ: ТАНЦ╤ НА КРАЮ ПР╤РВИ
Нещодавн╕ заяви, зроблен╕ ВВП пров╕дному телеканалу кра╖ни, ╓ ключовими для розум╕ння як бачення...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: УКРА╥НСЬКА ╤ДЕЯ
Роз╕рвати коло укра╖нсько╖ карми може лише курс влади ╕ сусп╕льства на системну укра╖н╕зац╕ю....


У КИ╢В╤ ПРЕДСТАВИЛИ ЗАСНОВАНИЙ НА АРХ╤ВНИХ МАТЕР╤АЛАХ ПРО╢КТ "КРИМ – ЦЕ УКРА╥НА"…
ТИМ ЧАСОМ, ДОЛЯ ЗАЛИШЕНОГО В ОКУПАЦ╤╥ АРХ╤ВУ «КРИМСЬКО╥ СВ╤ТЛИЦ╤» -...


ПРОСТ╤ ВЧИНКИ
Коли тво╓ власне судно вже сьомий р╕к на берез╕, ╓дине, що ти можеш - це подорожувати в╕ртуально.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 26.07.2019 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 26.07.2019
П’ЯТЬ ФАЗ ╤ ОДНА

За останн╕ стол╕ття над укра╖нцями було проведено х╕рург╕чне втручання: ╖хня само╕дентиф╕кац╕я була в╕дтята в╕д ╖хньо╖ етн╕чност╕. Под╕бне було описане вже Ч╕нг╕зом Айтматовим у «Дольше века длится день», але там, внасл╕док надзвичайно болючо╖ процедури, людиною-манкуртом без пам’ят╕ ╕ св╕домост╕, з ╓диною потребою – ╖сти, ставали окрем╕ нещасливц╕, а не м╕льйони. Т╕ нещасливц╕ взагал╕ н╕як себе не ╕дентиф╕кували, бо й людьми вже не були.
То, можливо, св╕дом╕ укра╖нц╕ – це ╓ щось под╕бне до окремого народу, розс╕яного на територ╕╖ кра╖ни, т╕, чи╓ «укра╖нство» пройшло через горнило роздум╕в, анал╕зу ╕, нарешт╕, ц╕лковитого усв╕домлення й прийняття?
Взагал╕ само╕дентиф╕кац╕я – процес непростий ╕... болючий. Це – виб╕р на довгий час або назавжди. Це – остаточн╕сть. Ус╕ляка остаточн╕сть означа╓ св╕дому в╕дмову в╕д ╕нших вар╕ант╕в. Ти вже не можеш бути укра╖нцем ╕ не думати про 13 тисяч загиблих земляк╕в. Ти не можеш розглядати Пут╕на з позитивного боку, як це робить багато «л╕беральних» рос╕ян (мовляв, в╕н у чомусь неправий, але без нього було б ╕ще г╕рше). Ти не можеш злитися ╕з космопол╕тами-«глобал╕стами» та прихильниками «дайверс╕т╕» (а по простому – зденац╕онал╕зованост╕) на протилежному кордон╕ кра╖ни. Само╕дентиф╕куючись, ти береш на себе в╕дпов╕дальн╕сть за народ, до якого ти вир╕шив належати, як це роблять при одруженнн╕, стаючи в╕дпов╕дальними за свою пару ╕ сво╖х майбутн╕х д╕тей, в╕др╕заючи соб╕ шляхи назад – у безтурботн╕сть, абсолютну свободу, у виб╕р ╕нших вар╕ант╕в. У якомусь в╕дношенн╕ це – мала смерть. Так, ти ростеш як людина, але для багатьох розваг ╕ насолод цього св╕ту ти «вмира╓ш» (недаремно на вес╕ллях наречен╕ плакали; вони д╕йсно «вмирали» для д╕воцтва, безтурботних забав, молодо╖ свободи).
У психолог╕╖ вже давно встановлено, що при будь-як╕й тяжк╕й втрат╕, при будь-як╕й смерт╕ – велик╕й чи мал╕й – присутн╕ 5 фаз перебудови св╕домост╕, серед яких перша – заперечення (denial) нев╕дворотност╕ або необх╕дност╕ ц╕╓╖ втрати, а друга – зл╕сть (anger) на цю нев╕дворотн╕сть або необх╕дн╕сть. Оск╕льки прийняття остаточного р╕шення про само╕дентиф╕кац╕ю веде до втрати дитячо╖ безтурботност╕ й безв╕дпов╕дальност╕, до «смерт╕» ╕м╕джу про самих себе як про н╕кому не п╕двладних веселих бунтар╕в (по сут╕ - пол╕тичних "д╕тлах╕в"), що ╖м "н╕хто не указ" ╕ "гуртом добре ╕ батька бити", ц╕ п’ять загальновизнаних фаз доросл╕шання (через втрати) п╕дходять ╕ тут.
Результати вибор╕в – це фаза «заперечення» очевидност╕, а саме – небх╕дност╕ прийняття серйозного р╕шення щодо самих себе, прощання у соб╕ ╕з в╕чним П╕тером Пеном. Вона ╓ т╕льки сходинкою на шляху до радикально╖ зм╕ни св╕домост╕. Це - ховання голови в п╕сок, виставляння задниц╕ ус╕м вчителям ╕ «мудрагелям», тим, хто серйозно сприйма╓ укра╖нську ╕дентичн╕сть ╕ вимага╓ цього в╕д ╕нших. Це – дуля перед ╖хн╕м носом, просто тому, що не хочеться ╖х слухати. Це - ╕стерика ╕з тупот╕нням ногами ╕ криками "Н╓ хачу ╕ н╓ буду!" ╕ "Зроблю вам назло!". Це небажання зрозум╕ти, що в психолог╕чному план╕ для того, щоб народився «ти новий», треба, щоб «ти старий» помер. Невгамовне поливання брудом Порошенка – це прояв фази «злост╕», коли гн╕в за ту важку необх╕дну роботу, яка на тебе чека╓, переноситься на першу-л╕пшу конкретну людину (як написав Karl Volokh, нав╕ть якби це був Черч╕ль, було б те саме).
Наступн╕ три фази – тимчасова депрес╕я, спроба «торгуватись» (bargaining) (щось на зразок: «я зг╕дний бути укра╖нцем, якщо мен╕ знизять тарифи ╕ п╕дбавлять пенс╕╖») ╕, нарешт╕, прийняття (acceptance) – сво╓╖ ново╖ рол╕, нового р╕вня св╕домост╕, «смерт╕» того, ким ти був ран╕ше перед тим, як став ╕ншим.
Як твердять т╕ сам╕ психологи, ч╕тких розмежувань м╕ж цими фазами нема╓. Часто одна прот╕ка╓ з елементами друго╖, часом вони м╕няються м╕сцями. Скаж╕мо, для укра╖нц╕в фаза торгування («який мен╕ сенс бути укра╖нцем, якщо у Рос╕╖ пенс╕╖ вищ╕ ╕ передач╕ ц╕кав╕ш╕?») була першою. Фаза злост╕ на когось за фантомн╕ провини передувала публ╕чному запереченню самих себе ╕ сво╓╖ вже досягнуто╖ планки самоствердження, яке шокувало ц╕лий св╕т (якщо ран╕ше п╕д статтями про Укра╖ну в американських ЗМ╤ стояли сотн╕ коментар╕в, то тепер - 5-6; св╕т втратив ц╕кав╕сть).
Десь у цьому суз╕р’╖ психолог╕чних фаз ╓ одна неминуча, яка повинна врешт╕ «викристал╕зуватись» - фаза прийняття сво╓╖ нац╕онально╖ ╕дентичност╕, т╕╓╖, яка сп╕впада╓ з тво╓ю етн╕чн╕стю, як це ╓ по всьому св╕т╕. Можливо, це не наступить масово, можливо, цього будуть досягати десятки-сотн╕ людей на день, поступово, але нехай нав╕ть так. Люди повинн╕ вийти ╕з фази бездумного «заперечення» необх╕дност╕ доросл╕шання. Це неминуче. Не треба впадати в розпач.
В╕ктор╕я Торон, США

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 26.07.2019 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21357

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков