Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3609)
З потоку життя (6843)
Душі криниця (3685)
Українці мої... (1500)
Резонанс (1588)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1752)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У КРИМУ ТРИР╤ЧНОГО СИНА ПОЛ╤ТВ'ЯЗНЯ СУЛЕЙМАНОВА ЗНАЙШЛИ МЕРТВИМ
У сел╕ Строгон╕вка п╕д С╕мферополем 26 липня знайшли т╕ло трир╕чного Муси Сулейманова.


ПУТ╤НУ ДОВ╤РЯ╢ ВСЕ МЕНШЕ РОС╤ЯН
у Кремл╕ заявляють, що президент Рос╕╖ Володимир Пут╕н задоволений вибудуваною в РФ пол╕тичною...


В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ НАРАХУВАЛИ ПОНАД 1,5 ТИСЯЧ╤ ХВОРИХ НА COVID-19
Про це ╕нформу╓ в Facebook Кримська правозахисна група.


ЧАС БУДУВАТИ КОРАБЛ╤
Лист Асоц╕ац╕╖ суднобуд╕вник╕в Укра╖ни


СТВОРИТИ НАЦ╤Ю З РОЗУМОМ ПЕРЕМОЖЦ╤В
Нещодавно в Ки╓в╕ вийшла друком нова книга Серг╕я Мартинюка «Маю честь бути Укра╖нцем».
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 12.07.2019 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 12.07.2019
«НАДО ПОГОВОРИТЬ?». ЧИ ПРИСТАНУТЬ ПУТ╤Н, ТРАМП ТА ╢ВРОПЕЙСЬК╤ Л╤ДЕРИ НА ПРОПОЗИЦ╤Ю ЗЕЛЕНСЬКОГО

Коментуючи анонсований телем╕ст м╕ж рос╕йським та укра╖нським телеканалами, президент Укра╖ни Володимир Зеленський звернувся до президента Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ Володимира Пут╕на ╕з пропозиц╕╓ю провести переговори у М╕нську за участю ╖х обох, а також президента США Дональда Трампа, прем’╓р-м╕н╕стра Великобритан╕╖ Терези Мей, канцлера Н╕меччини Ангели Меркель та президента Франц╕╖ Емманюеля Макрона. Укра╖нський глава держави запропонував обговорити питання про те, «чий Крим ╕ кого там нема╓ на Донбас╕».
Передус╕м сл╕д зазначити, що ╕дея про переговори президент╕в Укра╖ни та Рос╕╖ за участ╕ л╕дер╕в США ╕ пров╕дних ╓вропейських кра╖н не ╓ чимось ун╕кальним ╕ новим. Тому що це ╕ ╓ перемовини у формат╕ «Будапешт+», про який говорили й ╕нш╕ укра╖нськ╕ пол╕тики та експерти, наголошуючи на необх╕дност╕ залучення Сполучених Штат╕в до переговорного процесу з Рос╕╓ю щодо Донбасу та перетворення Вашингтону на повноц╕нного оф╕ц╕йного, а не кулуарного гравця. Нараз╕ ╕сну╓ три р╕вн╕ переговор╕в по врегулювання ситуац╕╖ на Донбас╕: на р╕вн╕ Тристоронньо╖ контактно╖ групи у М╕нську (вона, у свою чергу, под╕ля╓ться на гуман╕тарну, безпекову, економ╕чну й ╕нш╕ п╕дгрупи), переговорний формат ОБС╢ у В╕дн╕ на р╕вн╕ консультац╕й, а також «нормандський формат». Зеленський пропону╓, залишивши вс╕ наявн╕, створити ще й четвертий формат – розширений, ╕з залученням США та Велико╖ Британ╕╖.
Однак, як на мене, зараз не надто зручний час для США ╕ Великобритан╕╖, аби входити в переговорний процес по Донбасу, тому що у них самих нараз╕ спостер╕га╓ться нестаб╕льна внутр╕шньопол╕тична ситуац╕я, ╕ ╓ ознаки кризи. До того ж, у США розпочинаються вибори. В╕дтак д╕╖ Дональда Трампа набувають ознак електорально╖ лог╕ки: в╕н в раз╕ початку таких переговор╕в, у першу чергу, буде намагатися отримати п╕ар╕вський ефект, а не довгограюч╕ домовленост╕. Можливо, в╕дбудеться просто зустр╕ч, п╕сля яко╖ Трамп зможе махати меморандумом про те, що в╕н начебто допом╕г зрушити з м╕сця переговорний процес м╕ж Рос╕╓ю ╕ Укра╖ною. ╤, до реч╕, Рос╕╖ це може сподобатися... Може повторитися ╕стор╕я, схожа на ту, що ми спостер╕гали м╕ж Дональдом Трампом ╕ К╕м Чен Ином. Переговорний процес м╕ж Штатами ╕ КНДР справд╕ в╕дбува╓ться, але в╕дбува╓ться в╕н виключно в ╕нтересах Пхеньяна, який дола╓ м╕жнародну ╕золяц╕ю ╕ виходить на новий р╕вень в╕дносин ╕з сус╕дами, в тому числ╕ рег╕ональними гравцями. Трамп при цьому отриму╓ т╕льки п╕ар╕вськ╕ див╕денди, коли демонстру╓, що саме в╕н розпочав денуклеаризац╕ю П╕вн╕чно╖ Коре╖. Хоча це не в╕дпов╕да╓ д╕йсност╕… Щось схоже може в╕дбутися ╕ у нас на Донбас╕, якщо сп╕впадуть ц╕л╕ – тактична мета Трампа ╕ стратег╕чна мета Пут╕на. З ╕ншого боку, ╓вропейськ╕ гравц╕ не будуть зац╕кавлен╕ в тому, щоб перетворитися на фон передвиборчо╖ кампан╕╖ Трампа. Тому не думаю, що Меркель ╕ Макрон будуть у захват╕ в╕д ╕де╖ про запрошення Трампа до участ╕ у переговорному процес╕. Хоча залучення США (як держави або американських ╕нституц╕й, зокрема, Держдепу) до переговорного процесу, безумовно, було б величезним плюсом для нас. Але сл╕д зважати на те, в якому формат╕ Штати будуть входити в под╕бний процес. До того ж, не варто забувати, що ╕нколи заяви Трампа ╕ Державного департаменту США – дисонансн╕, особливо стосовно Укра╖ни.
Зараз у ╓вропейц╕в нема╓ ╓диного бачення модел╕ щодо врегулювання ситуац╕╖ на Донбас╕ У будь-якому раз╕, для початку потр╕бно з’ясувати у Сполучених Штат╕в, чи хот╕ли б вони долучитися до цих переговор╕в, якщо так – у якому формат╕. Також потр╕бно поц╕кавитися у ╢вросоюзу, як ╓вропейськ╕ л╕дери ставляться до тако╖ ╕де╖. Наск╕льки я розум╕ю, зараз у ╓вропейц╕в нема╓ ╓диного бачення модел╕ щодо врегулювання ситуац╕╖ на Донбас╕, тож навряд чи вони п╕дтримають пропозиц╕ю про таку розширену зустр╕ч за участ╕ Мей та Трампа. Кр╕м того, питання – як все-таки поставиться до ц╕╓╖ ╕де╖ Рос╕я. Прес-секретар рос╕йського президента Дм╕тр╕й П╓сков в╕дпов╕в дуже обережно, пооб╕цявши, що Кремль вивчить пропозиц╕ю. Москва ма╓ з’ясувати, наск╕льки вона доц╕льна, з точки зору рос╕йських ╕нтерес╕в. Тож обережне ставлення Рос╕╖ до ц╕╓╖ пропозиц╕╖ Зеленського поясню╓ться тим, що у Кремл╕ почали вивчати плюси ╕ м╕нуси такого переформатування переговорного процесу. Якщо Москва не побачить можлив╕сть використати у сво╖х ╕нтересах таке переформатування, вона в╕д нього в╕дмовиться. А дал╕ буде реал╕зовуватися пол╕тика, спрямована на ескалац╕ю ╕ примус Укра╖ни до миру. Саме тому зараз в╕дбуваються вс╕ ц╕ обстр╕ли на донецькому напрямку ╕ затишшя на луганському, зв╕дси – ╕ флешмоби про автоном╕ю, в яких беруть участь Пас╕чник ╕ Пушил╕н, зв╕дси – вс╕ фейков╕ ╕де╖ про те, що Зеленський ма╓ зустр╕тися з «кер╕вниками» окупац╕йних адм╕н╕страц╕й Донецька ╕ Луганська. Тобто йде гра на загострення ╕ створення нових виклик╕в для Зеленського. Зв╕дси – ╕ спекуляц╕╖ щодо «телемосту». Я думаю, що Рос╕я обере л╕н╕ю руху на загострення ╕ ескалац╕ю, а не пошуку ново╖ модел╕ переговорного процесу.
Загалом, маю сумн╕ви щодо ефективност╕ заяви Володимира Зеленського. Так, це добра пол╕тична заява для внутр╕шнього споживання. Вона добре зайшла. Хорошим було виконання. Мен╕ сподобалося, як це було зроблено Зеленським. Але ж також ╓ ╕ зовн╕шньопол╕тичн╕ розклади. ╤ в цих розкладах под╕бна ╕н╕ц╕атива не буде зустр╕нута однозначно позитивно, ╕ зовс╕м не факт, що ╖╖ почнуть обговорювати на м╕жнародних майданчиках. Для цього потр╕бна кроп╕тка робота укра╖нських дипломат╕в, експерт╕в, формування громадсько╖ думки у зах╕дних кра╖нах, «човникова дипломат╕я». А це – складний ╕ тривалий процес, який мав би бути заточений на результат. Поки що ми бачимо т╕льки заяву Зеленського ╕ заяви ньюзмейкер╕в парт╕╖ «Слуга народу», але ми не бачимо роботи дипломат╕в, експерт╕в, формування майданчик╕в, ╕нформац╕йного порядку денного в ╓вропейських кра╖нах, роботи у США з лоб╕стами. Якщо всього цього не буде як супроводження дано╖ ╕н╕ц╕ативи (взагал╕, як правило, в╕дбува╓ться така робота, а пот╕м луна╓ заява), то це буде лише п╕ар-крок президента як реакц╕я на телем╕ст, не б╕льше.
А в ц╕лому, започаткування переговор╕в у розширеному формат╕ – це питання не Пут╕на й Зеленського. Тут – питання в ╕нших гравцях, наск╕льки вони будуть готовими до такого кроку. Для Зеленського ╕ Пут╕на так╕ переговори не будуть великою проблемою, але ж ма╓ бути щось у сухому залишку у вигляд╕ м╕жнародного документа (меморандуму, протоколу, домовленостей, причому конкретних домовленостей по секторах – пол╕тичне врегулювання, економ╕чне, безпекове тощо). Поки що ми бачимо лише певн╕ обережн╕ ╕н╕ц╕ативи Ки╓ва, спрямован╕ на зменшення тиску економ╕чно╖ блокади на ОРДЛО, що справд╕ позитивно було сприйняте жителями окупованих територ╕й. Але це може не сприйматися Рос╕йською Федерац╕╓ю, яка не зац╕кавлена у половинчастих р╕шеннях. Тому не думаю, що р╕шення про под╕бну зустр╕ч у розширеному формат╕ дасться Москв╕ так просто ╕ швидко. Все впиратиметься в те, чого у Москв╕ хот╕тимуть отримати в п╕дсумку. Просто зустр╕ч Пут╕на ╕з Зеленським? Це не в ╕нтересах н╕ Рос╕╖, н╕ Укра╖ни. Хоча, звичайно, це було б ц╕каво…
╤ ще пару сл╕в про реакц╕ю б╕лоруського президента Олександра Лукашенка, який з ентуз╕азмом зустр╕в пропозиц╕ю Зеленського ╕ одразу заявив, що готовий надати перегов╕рний майданчик. Це поясню╓ться тим, що для самого Лукашенка це – можлив╕сть поговорити ╕з Трампом та ╓вропейськими л╕дерами. Це – певн╕ можливост╕ для Б╕лорус╕ вир╕шити сво╖ внутр╕шн╕ та зовн╕шньопол╕тичн╕ проблеми: санкц╕╖, тиск, вих╕д на нову як╕сть сп╕лкування ╕з ╢С та США, в╕д╕рватися в╕д дуже м╕цного паска, яким трима╓ Рос╕я Б╕лорусь. Все це – в ╕нтересах Лукашенка, тому, зв╕сно, в╕н буде зац╕кавлений у проведенн╕ таких переговор╕в саме у М╕нську.
В╕тал╕й Кулик,
директор Центру досл╕дження проблем громадянського сусп╕льства
www.unian.ua

ЗВЕРНЕННЯ ПРЕЗИДЕНТА УКРА╥НИ ВОЛОДИМИРА ЗЕЛЕНСЬКОГО

Надо поговорить?
Згоден. Давайте поговоримо. Спочатку, дорог╕ укра╖нц╕, з вами.
Ви – розумн╕ люди й повинн╕ на мить в╕дключити емоц╕╖ та тр╕шки включити голови.
Анонсований телем╕ст – це просто дешевий, але небезпечний п╕ар-х╕д перед виборами, мета якого – знову под╕лити нас, укра╖нц╕в, на два табори.
Одному табору пол╕тики розкажуть:
«Конечно! Давайте поговорим, надо забывать обиды, мы же братские народы. Подумаешь, тысячи погибших наших ребят».
Другий таб╕р пол╕тики закличуть обуритись. ╤, прикриваючись патр╕отизмом, п╕дуть заробляти бали на вибори:
«Див╕ться, як я геро╖чно протистою куму Пут╕на!» Якого, правда, 5 рок╕в не пом╕чав, але то таке…
Почнуть громити й палити телеканал, чим створять прекрасну картинку для рос╕йського телебачення про «озверевших фашистов, которые притесняют свободу слова в Украине».
Тод╕ першому табору пол╕тики розкажуть: «Хватит терпеть эту хунту! Выбирай нас на парламентских выборах».
А ще весь цей трюк дасть прив╕д Рос╕╖ апелювати до м╕жнародно╖ сп╕льноти:
«Вот видите, мы готовы к диалогу, а они не хотят! Так, может, пора снимать санкции?»
Я звертаюся до вс╕х укра╖нц╕в! Ми – не таб╕р. ╤ нас не треба д╕лити.
Зараз вами ман╕пулюють пол╕тики, як╕ дуже хочуть потрапити в парламент.
Р╕зниця м╕ж ними одна – первые будут грабить, а друг╕ будуть грабувати.
Задумайтесь: ╕ так зван╕ про╓вропейськ╕, ╕ так зван╕ пророс╕йськ╕ пол╕тики прекрасно ╕ мирно живуть одне з одним по сус╕дству у в╕домому сел╕ п╕д Ки╓вом.
╤ п╕сля показових потасовок у Верховн╕й Рад╕ та перепалок у студ╕ях пол╕тичних ток-шоу вони спок╕йно збираються за триметровим парканом чийогось ма╓тку та п╕дн╕мають келихи з дорогим в╕ск╕. Яке кошту╓, як три ваш╕ м╕сячн╕ зарплати.
Як дума╓те, за що вони п’ють? За Рос╕ю чи за ╢вропу?
Думаю, точно – не за Укра╖ну.
Я прошу вас збер╕гати спок╕й ╕ не п╕ддаватися на провокац╕╖.
Наша реакц╕я буде в╕дпов╕дною – задля збереження спокою, порядку та ╕нформац╕йно╖ безпеки кра╖ни.
Окремо хочу звернутися до журнал╕ст╕в цих канал╕в!
Хтось купив канали, але не вас.
Ви – не власн╕сть! Не колекц╕я Медведчука, не слуги Раб╕новича.
Ви – четверта влада, ви теж слуги народу.
А теперь хочу обратиться к Президенту Российской Федерации Владимиру Путину. Надо поговорить?
Надо. Давайте.
Обсудим, чей Крым и кого нет на Донбассе...
Компанию для разговора предлагаю следующую – я, Вы, Президент США Дональд Трамп, Премьер Великобритании Тереза Мэй, Канцлер ФРГ Ангела Меркель, Президент Франции Эммануэль Макрон.
Место? Думаю, Александр Григорьевич Лукашенко с удовольствием примет нас в Минске.
Мы не меняем и не отказываемся ни от каких дипломатических форматов.
Мы предлагаем поговорить.
Ведь надо поговорить, правда?
www.president.gov.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 12.07.2019 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21322

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков