Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3537)
З потоку життя (6772)
Душі криниця (3653)
Українці мої... (1496)
Резонанс (1559)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1746)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
Хакан Киримли: НИН╤ШНЯ СИТУАЦ╤Я В КРИМУ МОЖЕ МАТИ ЩЕ Б╤ЛЬШ ТРАГ╤ЧН╤ НАСЛ╤ДКИ, Н╤Ж ДЕПОРТАЦ╤Я 1944 РОКУ
Про ╕сторичний аспект окупац╕╖ та сучасн╕ реал╕╖, про схож╕сть ╕ в╕дм╕нн╕сть, про боротьбу,...


УКРА╥НА ПОКАЗАЛА В ООН ЛЮДСЬК╤ ОБЛИЧЧЯ ТРАГЕД╤╥ ОКУПОВАНОГО КРИМУ
представник Укра╖ни при ООН Серг╕й Кислиця наголосив, що м╕жнародна сп╕льнота ма╓ актив╕зувати...


Р╤К ПРЕЗИДЕНТСТВА ЗЕЛЕНСЬКОГО
Узагальню╓мо в╕дпов╕д╕ на запитання учасник╕в пресконференц╕╖ Президента Укра╖ни Володимира...


ЗЕЛЕНСЬКИЙ НАГАДАВ, ЩО ЗАРАЗ КРИМСЬК╤ ТАТАРИ СТРАЖДАЮТЬ В╤Д УВ’ЯЗНЕНЬ ТА ОБШУК╤В ОКУПАНТ╤В
Президент Володимир Зеленський вважа╓ геноцид кримськотатарського народу страшним злочином проти...


ГОРДОН ЗАЯВИВ, ЩО БРАВ ╤НТЕРВ'Ю У Г╤РК╤НА ЗА СПРИЯННЯМ СПЕЦСЛУЖБ, А ФЛЕШКИ В╤ДПРАВИВ ДО ГААГИ
Заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов зазначив, що сказане Г╕рк╕ним в ╕нтерв'ю може...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 05.07.2019 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 05.07.2019
СУПРУН ЗАСТУПИЛАСЬ ЗА МАТЮКИ: ВЛУЧНО ЗАСТОСОВАНА ЛАЙКА КОРИСНА ДЛЯ ЗДОРОВ'Я

Науков╕ досл╕дження виявили: влучно застосована лайка, що опису╓ ставлення до ситуац╕╖, корисна для здоров’я, позаяк тривале пригн╕чення емоц╕й пов’язане з високим ризиком захвор╕ти на рак або г╕пертенз╕ю.
Про це у Facebook написала в.о.м╕н╕стра охорони здоров'я Уляна Супрун.
"Часом бува╓ так, що деяк╕ народн╕ депутати почуваються геть забутими та н╕кому не потр╕бними. Тож аби хоч якось привернути до себе увагу, вони пишуть законопроекти, як╕ пасують радше П╕вн╕чн╕й Коре╖, ан╕ж сучасн╕й ╓вропейськ╕й держав╕. До прикладу, пропонують заборонити матюкатися", - написала Супрун.
За ╖╖ словами, наука ма╓ чимало аргумент╕в “за” ненормативну лексику:
"Влучно ╕ точно застосована лайка, що опису╓ наше ставлення до ситуац╕╖, ╕ не спрямована образити сп╕врозмовника, корисна для здоров’я. Досл╕дження показують, що саме така лайка ╕ застосову╓ться в побут╕ найчаст╕ше. Вона призводить до нейтральних чи позитивних насл╕дк╕в. Якщо ми реагу╓мо нецензурною лексикою на складну непри╓мну ситуац╕ю, а не на людину, то в╕дчува╓мо полегшення. У цьому раз╕ наше обурення новинами, б╕ль при тренуванн╕, травм╕, тривожн╕сть, подив чи переляк знаходять митт╓ве ╕ досить точне вираження, на що мозок реагу╓ вид╕ленням ендорф╕н╕в", - зазначила Супрун.
Вона поясню╓: нейромед╕атори беруть участь в знеболенн╕ чи задоволенн╕.
"Слова на “б” чи “с” не зам╕нять як╕сно╖ анестез╕╖, але досл╕дження показали ефективн╕сть лайки в зменшенн╕ болю, посилення серцебиття ╕ п╕двищення больового порогу. Якщо нам важко, ╕ ми одним словом це висловили, мозок це сприйма╓ як запуск програми захисту ╕ нападу — “тримайся!” Важливо, що матюками сл╕д послуговуватися саме в найпотр╕бн╕ший момент, а не розмовляти ними пост╕йно. ╤накше мозок звика╓ ╕ переста╓ сприймати лайку як щось екстраординарне", - написала Супрун.
Вона п╕дкреслила, що розум╕ти ╕ висловлювати сво╖ емоц╕╖ — корисно для здоров’я та сп╕лкування.
"Спостереження за людьми, як╕ прожили понад сто рок╕в, показало, що, окр╕м ╕нших чинник╕в, довгожител╕в об’╓дну╓ в╕льне висловлення сво╖х емоц╕й. А ось тривале пригн╕чення емоц╕й, зам╕сть ╖х проявлення (так зване репресивне опанування емоц╕й) пов’язане з вищою захворюван╕стю на рак ╕ г╕пертенз╕ю. Кр╕м цього, люди, що мусять на робот╕ посм╕хатися кл╕╓нтам, п╕сля роботи част╕ше напиваються — пост╕йне приховування справжн╕х емоц╕й ╕ примус до позитиву виснажу╓ псих╕ку", - наголосила оч╕льниця МОЗ.
За ╖╖ словами, близько 20% населення страджають на так званий синдром Туретта, стану за якого не можливо контролювати пот╕к лайки.
"╤сну╓ образ не дуже розумно╖ чи культурно╖ людини, яка розмовля╓ матюками. Цей образ справд╕ ма╓ п╕д╜рунтя, але лише частково. Заборона матюк╕в тут не допоможе. Так, 10-20% людей ╕з синдромом Туретта можуть вдаватися до потоку лайливих сл╕в, коли налякан╕ чи збуджен╕. Ц╕кавим ╓ стан афаз╕╖. У людей з нею порушена мова та ╖╖ розум╕ння, але матюкатися вони подекуди можуть чудово. Науковц╕ пояснюють це тим, що лайка не сприйма╓ться нашим мозком буквально. Ми не уявля╓мо саме те, що чу╓мо ╕ кажемо, та апелю╓мо саме до прикро╖ обурливо╖ ситуац╕╖, а не статевих орган╕в, прим╕ром", - пояснила Супрун.
Вона наголосила, що звичайне мовлення та обсценна (ненормативна) лексика — це окрем╕ реч╕ з точки зору нейроф╕з╕олог╕╖.
"Люди з афаз╕╓ю мають негаразди в центрах мовлення (д╕лянках мозку Брока ╕ Верн╕ке), але лайки обробляються ╕ншими д╕лянками — глибокими ╕ б╕льш древн╕ми д╕лянками, зокрема, амигдалою та базальними гангл╕ями. Амигдала в╕дпов╕да╓ ╕ за бажання лаятися, коли щось впало на ногу, ╕ за переляк та в╕дчуття загрози, коли матюкаються нам в обличчя з метою образити. У тварин також саме амигдала залучена в крики в раз╕ загрози чи травми (котов╕ наступили на хвоста ╕ в╕н зойкнув). Але в людей стара д╕лянка мозку пов’язалася ╕з новою мовною надбудовою — обсценною лексикою, яку св╕дом╕сть зазвичай ф╕льтру╓ як табуйоване явище", - зауважила Супрун.
Вона наголосила, що лайка ╕ життя в соц╕ум╕ т╕сно пов’язан╕.
"Вважа╓ться, що люди оптим╕зували тваринну реакц╕ю зойку на б╕ль та страх, та притаманну приматам агрес╕ю (жбурляння) на прийнятну в соц╕ум╕ лайку. Там можна ╕ висловити сво╖ почуття спец╕альними словами, ╕ н╕кого не травмувати. Вживання матюк╕в в сп╕лкуванн╕ в низц╕ випадк╕в вказу╓ на близьк╕сть людей ╕ хороший емоц╕йний контакт м╕ж ними. Коли колеги починають м╕ж собою матюкатися, значить, вони стали командою — так╕ досл╕дження. Але ненормативна лексика в оф╕ц╕йних промовах сприйма╓ться як некомпетентн╕сть, так що будьте уважн╕", - заявила Супрун.
На ╖╖ переконання, викор╕нювати сл╕д пасивну та активну агрес╕ю, дискрим╕нац╕ю, штампи, але не обсценну лексику як таку.
"Найкраща турбота про укра╖нську мову — це сп╕лкуватися та творити нею, незалежно в╕д сфери роботи, розробляти профес╕йну лексику, перекладати ресурси та л╕тературу, читати укра╖нських автор╕в, а не законодавчо регулювати те, що ми кажемо", - п╕дкреслила Супрун.
Як пов╕домляв Укр╕нформ, на сайт╕ Верховно╖ Ради заре╓стровано законопроект № 10414 "Про протид╕ю лихосл╕в'ю" (дематюкац╕ю мови).Автор законопроекту - народний депутат Ольга Богомолець. На ╖╖ думку, "лихосл╕в’я ╜валту╓ наше щоденне життя", в╕дтак вона вважа╓ за потр╕бне захистити майбутн╓ Укра╖ни, культуру мислення ╕ мови в╕д ненормативно╖ лексики.
У соцмережах законопроект викликав хвилю емоц╕йних обговорень.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 05.07.2019 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21300

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков