Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3708)
З потоку життя (6918)
Душі криниця (3714)
Українці мої... (1513)
Резонанс (1616)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1757)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ЦИН╤ЧН╤ ПОРАДИ Л╤ТЕРАТОРАМ-ПОЧАТК╤ВЦЯМ
Ви хочете стати письменником? А яка у вас мотивац╕я? Мотивац╕я бува╓ р╕зна.


ВАЛЕНТИН БУТ: ЧИ ПРИЙДЕ П╤СЛЯМАЙДАННЕ ПРОСВ╤ТЛЕННЯ?
Сьогодн╕ мина╓ р╕вно с╕м рок╕в в╕дтод╕, як п╕сля 2001 ╕ 2004 рок╕в я знову опинився на Майдан╕.


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ЦИН╤ЧН╤ ПОРАДИ ЧИТАЧАМ СУЧЛ╤ТУ
Нудота – ознака появи критичного мислення ╕ зачаток ╕мун╕тету.


ВАЛЕНТИН БУТ: ТИМ, ХТО НОСИТЬ ШОРИ
Як я те бачу, б╕да нашо╖ пол╕тики в тому, що вона н╕як не вийде з-п╕д впливу злого ╕нтелекту,...


ВАЛЕНТИН БУТ: ОПЕРАЦ╤Я "УСИК", або QUI PRODEST?
Цього бою чекали в╕д самого березня, але COVID-19 ╕ тут вн╕с сво╖ правки. Як би там не було, б╕й...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 25.06.2004 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 25.06.2004
Чи впізнав би себе Шевченко в Будапешті?
Прес-центр УВКР.

1 червня в Будапешті за підтримки Посольства України в Угорщині відкрили пам'ятник Тарасові Шевченку. Відкриття присвятили візитові до Угорщини Голови Верховної Ради України Володимира Литвина та, здається, нікого з високих посадовців не цікавить те, що пам'ятник, м'яко кажучи, геть не схожий на оригінал. Тут радше можна говорити про сплюндрування образу поета, а не вшанування його. Тому українська громада Угорщини виступила з протестом проти блюзнірства (htpp://www/ukrajinci.hu) і закликає підтримати цей протест "усіх українців, кому дорога пам'ять Кобзаря".
Історія виникнення "скульптури Тараса Шевченка", як повідомляє громада українців Угорщини, така: "Декілька років тому ми випадково прочитали в одній із центральних угорських газет, що в Будапешті планується встановлення пам'ятника Шевченку. Першою реакцією було почуття радості, що в Угорщині матимемо пам'ятник Кобзарю. Звернувшись до Посольства України, дізналися, що встановлення пам'ятника ініційовано фантомним товариством української інтелігенції на чолі з Омеляном Русином, колишнім завідувачем відділу агітації та пропаганди Ужгородського обкому партії. Сумнозвісна "діяльність" цієї людини була нам відома раніше, тому ми почали вимагати, щоб нам показали, де буде стояти і який вигляд матиме ця скульптура.
З'ясувалося, що встановлення планується в одному із віддалених від центру місць, та ще й під бункером, що залишився з часів Другої світової війни. Побачивши місце, ми одразу ж заявили свій протест у Посольство України в Угорщині. Тодішній Посол України в Угорщині доктор Орест Климпуш рішуче припинив знущання над пам'яттю Кобзаря. Була домовленість між нашим Державним Самоврядуванням Українців Угорщини та Посольством України про те, що Посольство буде сприяти в пошуках гідного місця для пам'ятника нашому Кобзареві.
Для того, щоб запобігти подальшій дискредитації пам'яті Шевченка, на Змішаній угорсько-українській міжурядовій комісії з прав питань національних меншин було прийнято Резолюцію. Встановлення будь-яких пам'ятників, що мають відношення до українців, має бути узгоджено з Державним Самоврядуванням Українців Угорщини. Тож ніколи не могли й подумати, що справа з пам'ятником Шевченку зайде так далеко. Зовсім недавно ми дізналися від Посла України в Угорщині пана Юрія Мушки, що мерія Будапешта за підтримки Посольства встановлює пам'ятник
1 червня, а нас - запрошують на відкриття. На прохання показати макет ми отримали відповідь, що він уже в ливарні. 25 травня ми отримали дозвіл побачити готову скульптуру в майстерні автора - угорського скульптора Іштвана Марошіча. Разом із керівництвом Самоврядування та активістами прийшов туди й аташе з питань культури пан Микола Держалюк. Наша реакція була одностайною. Коли ми висловили свою негативну думку Послу п. Юрію Мушці, він відповів, що "при повному глузді й здоровій пам'яті заявляє, що "це - Шевченко, і пам'ятник буде встановлено, хочемо ми того чи ні". На питання, що ж скажуть українці в Україні, коли побачать відкриття, відповів, що "люди зараз зайняті пошуками хліба насущного. Головне те, що пам'ятник є, а який - не має значення".
І нарешті, на наше запитання до голови комісії з питань культури мерії Будапешта, скільки коштує пам'ятник, почули, що то не наша справа.
У прес-службі МЗС на запитання "Слова Просвіти" про ситуацію з пам'ятником відповіли, що нічого про це не знають. "Може, знає наш речник, але його зараз немає", - "втішила" незнайома співрозмовниця. Вона ж відмовилася з'єднати по телефону з кимось із відповідальних працівників МЗС, які були б у курсі справ українців за кордоном - в Угорщині.
Тим часом у прес-службі Верховної Ради повідомили, що в Будапешті "все відбувається за планом. Володимир Литвин поклав квіти до пам'ятника".

("Слово Просвіти", 9 червня 2004 р.).

А у нас?

У номері за 16 січня цього року "Кримська світлиця" реплікою "На городі - "бузина", в центрі міста - теж вона?" привертала увагу української громади півострова та властей до пам'ятника Кобзарю в сімферопольському кінотеатрі ім. Шевченка. Дуже вже наш класик-поет видавався схожим на зовсім іншого класика - світового пролетаріату. Кажуть, погруддя після того трохи підрихтували, облагородили, що тепер й поспішив зафіксувати фотокореспондент "КС" Ю. Жаглін. Але чи став після цього Тарас Григорович більше схожим на самого себе - вирішувати вам, шановні читачі. Запрошуємо вас при нагоді відвідати кінотеатр ім. Шевченка і поділитися з редакцією своїми враженнями, які ми радо опублікуємо, щоб автор цього монумента наступного разу вже не сумнівався, з якого боку слід підступатися до Тараса...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 25.06.2004 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2130

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков