Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3476)
З потоку життя (6713)
Душі криниця (3636)
Українці мої... (1489)
Резонанс (1551)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1733)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЧУБАРОВ ПОВ╤ДОМИВ ПРО ПЕРЕНЕСЕННЯ "МАРШУ НА КРИМ" ЧЕРЕЗ КОРОНАВ╤РУС
Дата проведення м╕жнародно╖ ненасильницько╖ акц╕╖ "Св╕т проти насильства ╕ окупац╕╖. Марш...


НЕЗВАЖАЮЧИ НА МАСШТАБ ДЕЗ╤НФОРМАЦ╤╥, МА╢МО ВЕЛИКУ ДОВ╤РУ ДО СЛ╤ДСТВА
Про атмосферу довкола «справи МН17» у Н╕дерландах та можлив╕ прогнози на ╖╖...


ОКУПАНТИ ЗАКРИВАЮТЬ КЕРЧЕНСЬКИЙ М╤СТ
Так звана "влада" в окупованому Криму прийняла р╕шення про встановлення блокпосту на Керченському...


ОКУПАНТИ ЗАБОРОНИЛИ КРИМЧАНАМ ВИ╥ЗД НА МАТЕРИКОВУ УКРА╥НУ ЧЕРЕЗ КОРОНАВ╤РУС
Як запевня╓ окупац╕йна влада, жител╕ з кримською ре╓страц╕╓ю зможуть в'╖хати на територ╕ю...


╢ВРОСОЮЗ НАЗВАВ ПОРУШЕННЯМ М╤ЖНАРОДНОГО ПРАВА УКАЗ ПУТ╤НА ЩОДО ЗЕМЛ╤ В КРИМУ
Про це йдеться у заяв╕ речника ╕з закордонних справ ╕ пол╕тики безпеки у ╢вропейськ╕й служб╕...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 28.06.2019 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 28.06.2019
ЕКСТРАДИЦ╤Я Ф╤РТАША: АМЕРИКАНСЬКА ФЕМ╤ДА ВЖЕ ЗАЧЕКАЛАСЯ

Газовому магнату ╕ с╕рому кардиналу укра╖нсько╖ пол╕тики Дмитру Ф╕рташу загрожу╓ 80 рок╕в американсько╖ тюрми. Ол╕гарх догрався...

Верховний суд Австр╕╖ дозволив екстрадиц╕ю укра╖нського ол╕гарха Дмитра Ф╕рташа до США, в╕дхиливши його скаргу на р╕шення апеляц╕йного суду, прийнятого в лютому 2017 року. Од╕озний ол╕гарх, якого називають укра╖нським газовим магнатом, перехову╓ться в Австр╕╖ уже п’ять рок╕в, в╕д пересл╕дувань американських сл╕дчих, як╕ давно на нього полювали. Укр╕нформ вир╕шив нагадати, за що звинувачують ол╕гарха, а також поц╕кавитися, як╕ насл╕дки матиме його екстрадиц╕я для Укра╖ни.
Слони, титан ╕ л╕таки — як усе це об’╓днала справа Ф╕рташа
Дмитра Ф╕рташа затримали у В╕дн╕ за запитом ФБР 12 березня 2014 року, але випустила п╕д рекордну заставу розм╕ром у 125 м╕льйон╕в ╓вро. Його звинувачують у змов╕ з метою дати хабар чиновникам у ╤нд╕╖ (йдеться ймов╕рно про $18,5 м╕льйон╕в) за л╕ценз╕ю на розробку титанових родовищ поза конкурсом.
Причому тут США? Титан використову╓ться у реактивних двигунах, ╕ Ф╕рташ обговорював з американським виробником ав╕алайнер╕в Boeing можливост╕ для подальшо╖ сп╕впрац╕ п╕сля отримання “╕нд╕йсько╖” л╕ценз╕╖. Тож, за ствердженням федерально╖ судд╕ у Чикаго, така корупц╕йна схема належить до юрисдикц╕╖ США. Представники Boeing заявили, що угоди з Ф╕рташем не п╕дписували, але п╕дтвердили ╕нформац╕ю про те, що так╕ переговори були. За словами американського юриста, партнера юридично╖ ф╕рми Arnall Golden Gregory LLP Джина Берда, ол╕гарху загрожу╓ понад 80 рок╕в в’язниц╕ з конф╕скац╕╓ю майна.
За останньою ╕нформац╕╓ю журналу Фокус, станом на 2013 р╕к ол╕гарх пос╕дав четверте м╕сце у рейтингу найбагатших укра╖нц╕в з╕ статками $3,327 млрд. Окр╕м того, що його називають с╕рим кардиналом укра╖нсько╖ пол╕тики (ф╕нансово п╕дтримував “Парт╕ю рег╕он╕в”, а згодом “Опозиц╕йну платформу — За життя”, ╕ разом з Валер╕╓м Хорошковським ╕ Серг╕╓м Льовочк╕ним в╕н волод╕╓ мед╕ахолдингом Inter Media Group). Дмитро Ф╕рташ — б╕знесмен, який зум╕в монопол╕зувати газовий ринок Укра╖ни, сьогодн╕ йому за р╕зними оц╕нками належать 70% великих газорозпод╕льних п╕дпри╓мств - облгаз╕в. Перш╕ сво╖ велик╕ грош╕ в╕н теж заробив на газовому б╕знес╕, ╕мпортуючи природн╕й газ з Рос╕╖ в Укра╖ну та ╢С за допомогою створено╖ ним компан╕╖ “РосУкрЕнерго”, яка ╕снувала з 2004 по 2009 роки. У св╕й час борги “РосУкрЕнерго” перед “Газпромом” стали основою для газового шантажу з боку Рос╕╖, в результат╕ чого м╕ж Укра╖ною ╕ Рос╕╓ю розгорнулася газова в╕йна 2008-2009 рок╕в.
Нараз╕ Дмитро Ф╕рташ ╕ його захисники в╕дкидають ус╕ звинувачення, мовляв в╕н н╕чого не знав про плани п╕дкупу чиновник╕в ╤нд╕╖, не займався б╕знесом у США ╕ нав╕ть н╕коли там не був. Хоча американськ╕ сл╕дч╕ вважають ╕накше. Що ж, перший в╕зит в США, схоже, Ф╕рташу запам’ята╓ться. За словами американського юриста Джина Берда, п╕д час сл╕дства над Ф╕рташем може бути розкрито ще й схеми, як╕ в╕н будував у 2000-х разом ╕з укра╖нськими та рос╕йськими топ-чиновниками. “Ф╕рташ добре знайомий з р╕зноман╕тними ф╕нансовими угодами, в яких залучен╕ топ-пол╕тики р╕зних кра╖н, зокрема Укра╖ни та Рос╕╖. Тож можливо, в╕н ма╓ ╕нформац╕ю, яка може зац╕кавити Сполучен╕ Штати. Але при цьому для нього залиша╓ться можлив╕сть сп╕впрацювати й укласти угоду про визнання провини, де в╕н надасть цю ╕нформац╕ю в обм╕н на зм╕ну обвинувачень”. Щоправда, його активи при цьому можуть конф╕скувати.
Чи зрозум╕ють натяк укра╖нськ╕ ол╕гархи?
Укр╕нформ запитав у голови експертно╖ орган╕зац╕╖ StateWatch Гл╕ба Кан╓вського — чи можна вважати таке р╕шення американсько╖ фем╕ди глобальним кроком у боротьб╕ з корупц╕╓ю в Укра╖н╕?
“Те, що укра╖нського ол╕гарха, який вважа╓ться всесильним в Укра╖н╕, будуть судити за законодавством США ╕ цей ол╕гарх буде в╕дправлений до ц╕╓╖ кра╖ни, — ╓ красномовним сигналом ус╕м укра╖нським ол╕гархам про те, що червону л╕н╕ю перейдено, ╕ б╕льше жодному з них краще не намагатися взяти п╕д контроль владу в кра╖н╕. Ф╕рташ завжди входив у вузький пул впливових ос╕б в кра╖н╕ разом з ╕ншими ол╕гархами - Ахметовим, Коломойським, ╕ в╕дпов╕дно Укра╖на, як держава. не могла себе захистити в╕д потужного ол╕гарх╕чного впливу. Ол╕гархи контролюють майже вс╕ ЗМ╤, народних депутат╕в, як╕ приймають потр╕бн╕ закони, мають сво╖х м╕н╕стр╕в, як╕ регламентують д╕яльн╕сть б╕знесу в р╕зних галузях. Оск╕льки США боролися за Ф╕рташа з початку 2014 року, то думаю там поставили соб╕ за ц╕ль — показати вс╕м ол╕гархам Укра╖ни, що до них дотягнуться, якщо вони спробують узурпувати державну владу в Укра╖н╕ за допомогою власних ресурс╕в (не варто забувати, що американських грошей в Укра╖ну вкладено достатньо, щоб американська влада переймалася цим фактом — Ред.). Це фактично кам╕нь у сторону вс╕х ╕нших ол╕гарх╕в, щоб вони не заважали проведенню реформ, як╕ зроблять Укра╖ну незалежною ╕ сильною, не заважали робот╕ НАБУ, САП, ╕нших антикорупц╕йних орган╕в, скороченню частки державного сектору, тобто продажу ╕ корпоратизац╕╖ державних п╕дпри╓мств, як╕ ╓ одними з найб╕льших корупц╕йних д╕рок тощо...” - говорить експерт. За його словами, американц╕ роз╕грали стосовно Ф╕рташа саме ╕нд╕йську карту тому, що в т╕й ╕стор╕╖ були з╕бран╕ найб╕льш вагом╕ докази злочину, щоб переконати австр╕йську систему правосуддя передати його США. А дал╕ вже в╕дкриються нов╕ факти, зокрема ╕ щодо Укра╖н╕ ╕ його зв’язк╕в з рос╕йським б╕знесом ╕ крим╕нал╕тетом.
Експерт також в╕дм╕ча╓, що арешт Ф╕рташа потягне за собою к╕лька сусп╕льно-пол╕тичних насл╕дк╕в:
не виключено, що в Укра╖н╕ розпочнеться перед╕л сфер впливу ╕ б╕знесу там, де панував Ф╕рташ;
оск╕льки це сигнал для ол╕гарх╕в не вижимати з Укра╖ни останн╕ ресурси, то ймов╕рно влад╕ дадуть можлив╕сть зробити певн╕ ефективн╕ кроки, зм╕цнити правоохоронну, антикорупц╕йну системи, ╕ не заважатимуть новим пол╕тичним силам;
Рос╕я, яка мала св╕й плив через Ф╕рташа, почне шукати нового ол╕гарха йому на зам╕ну, ╕, можливо, незабаром на економ╕чному небосхил╕ з’явиться нове обличчя;
укра╖нськ╕ ол╕гархи намагатимуться прибрати сво╖ “хвости” на м╕жнародному р╕вн╕, в╕дмовляючись в╕д певних мах╕нац╕й п╕д загрозою понести реальну крим╕нальну в╕дпов╕дальн╕сть в США.
Що ж, схоже американська фем╕да може зробити для Укра╖ни те, що ми поки що не можемо зробити сам╕ для себе — знешкодити насл╕дки ол╕гарх╕чно╖ модел╕ в╕тчизняно╖ економ╕ки.
Юл╕я Горбань

КОНФ╤СКАЦ╤Я АКТИВ╤В Ф╤РТАША В╤ДБУВАТИМЕТЬСЯ НА КОРИСТЬ США
На конф╕скован╕ активи укра╖нського ол╕гарха Дмитра Ф╕рташа у випадку його екстрадиц╕╖ до Сполучених Штат╕в Америки та доведення провини у суд╕ претенду╓ виключно американський уряд. Про це в еф╕р╕ Громадського пов╕домила юристка Центру протид╕╖ корупц╕╖ Тетяна Шевчук.
«Обвинувачення Ф╕рташа стосуються ╕нд╕йського корупц╕йного кейсу, де Укра╖на не ╓ ан╕ м╕сцем злочину, ан╕ потерп╕лою стороною», — пояснила експертка.
Вона також зазначила,  що у випадку екстрадиц╕╖ Ф╕рташа з Австр╕╖ до США, укра╖нський ол╕гарх матиме два вар╕анти. Перший — угода з╕ сл╕дством, п╕дсумком якого стане визначення суми конф╕скованого майна та прийнятний для обох стор╕н тюремний терм╕н. Другий — проходження через повний судовий процес, слухання та вирок.
«Наск╕льки пам’ятаю, це буде справа ╕з судом присяжних – тобто це буде тривалий процес», — додала Шевчук.
В╕дпов╕даючи на питання журнал╕ста Громадського, чи нев╕дворотне покарання американською Фем╕дою укра╖нського ол╕гарха юристка пов╕домила, що поки не можна впевнено це стверджувати, «але зважаючи на те, як сильно Дмитро Ф╕рташ боровся з ц╕╓ю екстрадиц╕╓ю – йому ╓ чого боятися». 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 28.06.2019 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21271

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков