Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 21.06.2019 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 21.06.2019
Грегор Розумовський: МИ ЗАВЖДИ БУЛИ УКРА╥НСЬКИМ РОДОМ, НЕ ╤ДЕНТИФ╤КУВАЛИ СЕБЕ З РОС╤ЯНАМИ

Прямий нащадок останнього гетьмана Укра╖ни Кирила Розумовського – Грегор Розумовський – зараз живе у В╕дн╕. Йому 54 роки, в╕н ╕сторик за фахом ╕ спец╕ал╕ст по Сх╕дн╕й ╢вроп╕ (зокрема, Укра╖н╕), працював журнал╕стом, сп╕вроб╕тником анал╕тичного центру у В╕дн╕, експертом в п╕дрозд╕л╕ ╢вроком╕с╕╖ з питань розширення ╢С, волод╕╓ консалтинговою компан╕╓ю.
Незважаючи на те, що р╕д Розумовських давно був змушений покинути Укра╖ну, пан Грегор активно ц╕кавиться укра╖нськими под╕ями, сп╕впережива╓, в╕дчуваючи сильну емоц╕йну прив’язан╕сть до батьк╕вщини свого славного пращура. За його словами, в╕н завжди вважав Розумовських укра╖нцями, "хоча ╕ в дещо арха╖чному сенс╕". На в╕дм╕ну в╕д деяких громадян Укра╖ни, в╕н також ч╕тко розум╕╓, що на Донбас╕ – "не якесь повстання, а в╕йна, яку Рос╕я веде проти Укра╖ни". Як ╓вропейцю, йому також неприйнятн╕ танц╕ Пут╕на з Кнайсль чи ж його "туристичн╕" подорож╕ в деяк╕ кра╖ни ╢вропи, як ╕ "пол╕тика замирення" ╢вропи в ц╕лому. ╤ррац╕ональну повед╕нку оч╕льника Кремля в╕н спису╓ на його стар╕сть, ╕ вважа╓, що нин╕шн╓ кер╕вництво РФ веде власну кра╖ну до розвалу. Поруч ╕з цим, в╕н переконаний, що г╕бридна агрес╕я Кремля в╕дкрива╓ для Укра╖ни "в╕кно можливостей" та да╓ низку фахових порад з пол╕пшення ╕м╕джу Укра╖ни в Австр╕╖ зокрема, та ╢С у ц╕лому.
Про це та багато ╕ншого Грегор Розумовський розпов╕в в ╕нтерв’ю власному кореспонденту Укр╕нформу в Австр╕╖.

РОЗУМОВСЬК╤ ЗАВДЖИ БУЛИ УКРА╥НСЬКИМ РОДОМ
- Пане Грегоре, з боку рос╕йських ╕сторик╕в неодноразово лунають твердження про те, що ваш пращур Кирило Розумовський ╕ весь ваш р╕д мають вважатися рос╕йськими. Чи не могли б ви, як головний представник Дому Розумовських, внести ясн╕сть щодо цього питання?
- Передус╕м давайте спробу╓мо зрозум╕ти, чому саме рос╕яни так прагнуть асим╕лювати Розумовських. Я гадаю, це спрямовано не проти нашо╖ родини, а ма╓ на мет╕ стерти п╕встор╕ччя укра╖нсько╖ ╕стор╕╖. Це лише черговий ╕з безл╕ч╕ приклад╕в поступового знищення факт╕в з укра╖нсько╖ нац╕онально╖ пам’ят╕. ╤стор╕я перепису╓ться, пам’ять розмива╓ться, нац╕ональна ╕дентичн╕сть втрача╓ться. Це – складов╕ одного плану проти Укра╖ни, який рос╕йськ╕ правител╕ реал╕зовують з 1654 року. Як саме, а головне – чому – зникли вс╕ ориг╕нали документ╕в Переяславсько╖ угоди? Лише незначна к╕льк╕сть укра╖нц╕в знають про в╕йну п╕д проводом ╤вана Виговського проти Москов╕╖, чому це так? Чому рос╕йськ╕ п╕дручники з ╕стор╕╖ повн╕стю оминають Гадяцький мирний догов╕р 1658 року, або ж подають ╕нформац╕ю про нього, як про зраду?
П╕сля Полтави, п╕сля поразки ╤вана Мазепи ╕ знищення Батурина Меншиковим, в╕н продовжував знищувати все укра╖нське, до чого т╕льки м╕г дотягнутися. Так було знищено майже весь арх╕тектурний пер╕од козацького бароко в Гетьманщин╕. ╤ тут мова йде про 1712-1713 роки – це п╕встол╕ття до Кирила Розумовського.
Обмеженням Розумовських до двох ╕мперських фаворит╕в-везунчик╕в, як╕ не мають особливих пол╕тичних ╕нтерес╕в ╕ реальних зв'язк╕в з батьк╕вщиною, ╕ досяга╓ться потр╕бний рос╕янам ефект. Мета – звести ╕стор╕ю "золото╖ осен╕" Гетьманщини з 1750 по 1764 роки на щось несутт╓ве, як ╕ стерти весь пер╕од з 1713 по 1764 роки.
Гадаю, це да╓ в╕дпов╕дь на ваше запитання, чи не так? Ми завжди були укра╖нським родом, ╕ н╕яким б╕льше. Тим б╕льше мене драту╓, коли так зван╕ патр╕оти, укра╖нц╕, говорять, що моя родина ­– рос╕йська. Так╕ заяви повторюють рос╕йську пропаганду, сфабриковану ще з 1764 року.
П╕дсумовуючи: н╕хто з тих, хто залишився серед живих в╕д нашого укра╖нського походження, починаючи з Кирила, через його сина Григор╕я ╕ до мене, не служив Рос╕╖ й не ╕дентиф╕кував себе рос╕янином. Але, зв╕сно, це не означа╓, що вс╕ члени нашо╖ родини завжди були ╕ завжди будуть в╕рними пам’ят╕ свого предка Кирила.
- Отже, ми ма╓мо ч╕тко говорити про укра╖нське кор╕ння вашо╖ родини?
- Сам гетьман Кирило, як зазнача╓ у сво╖х спогадах княгиня Дашкова, розмовляв лише "малорос╕йською гов╕ркою". Це – типовий для рос╕йського дворянства ╕ багатьох рос╕ян-сучасник╕в вираз, що застосову╓ться по в╕дношенню до укра╖нсько╖ мови. Отже, якщо в╕рити вищезгаданому св╕дченню, Кирило не розмовляв рос╕йською, а сп╕лкувався укра╖нською. Хоча я не можу сказати, наск╕льки добре в╕н нею писав. Значна частина його дипломатичного сп╕лкування велася французькою, однак в╕н також вивчив ╕ н╕мецьку мову.
П'ятий син Кирила, Григор╕й – наш предок – був змушений залишити Рос╕йську ╕мпер╕ю через свою ревну критику на адресу царсько╖ системи ╕ корупц╕╖ Петербурга та Москви. Нащадки Григор╕я залишилися в Зах╕дн╕й ╢вроп╕. Онук Григор╕я, м╕й прад╕д Кам╕лло старший, по╖хав на машин╕ з Чехословаччини до Батурина, де спланував ╕ проф╕нансував реконструкц╕ю гетьманського палацу. Його син, м╕й д╕д Андреас старший, розмовляв укра╖нською. Невдовз╕ п╕сля початку Першо╖ св╕тово╖ в╕йни його взяли в полон рос╕яни ╕ в╕н пров╕в майже два роки в рос╕йському табор╕ для в╕йськовополонених.
М╕й батько, Андреас молодший, був, певно, найв╕дом╕шим членом нашо╖ родини в минулому стол╕тт╕. Але, як ╕ в його батька, першою слов'янською мовою в нього була насправд╕ чеська, нав╕ть при тому, що в╕н себе не ╕дентиф╕кував як чеха. В╕н зробив соб╕ ╕м’я як пол╕тичний оглядач, пишучи для Frankfurter Allgemeine Zeitung, на стор╕нках якого активно попереджав про загрозу, яку Радянський союз становив для в╕льного св╕ту.
Що стосу╓ться мене, то зростаючи в Голланд╕╖, Белград╕, Франц╕╖ та П╕вденн╕й Африц╕, я завжди вважав нас по сут╕ "укра╖нцями", хоча ╕ в дещо арха╖чному сенс╕. ╤ я зрозум╕ю, якщо деяк╕ з ваших читач╕в знайдуть це трохи дивним, враховуючи, як давно наша с╕м'я змушена була залишити свою батьк╕вщину. Можливо, наша с╕м'я просто ма╓ ╕нше бачення ╕стор╕╖.

РАЗУМОВСЬКИЙ ЧИ РОЗУМОВСЬКИЙ
- Поруч ╕з цим, зараз ваше пр╕звище пишеться в рос╕йськ╕й трансл╕терац╕╖ Razumovsky, а не в укра╖нськ╕й – Rozumovsky.
- Так, це питання поста╓ час в╕д часу. Власне, я сам не до к╕нця впевнений з цього приводу. Григор╕й п╕д час подорожей по Зах╕дн╕й ╢вроп╕, в основному, використовував латинську трансл╕терац╕ю через "а", як ╕ його брати та ╖хн╕й батько. Гадаю, це сталося тому, що у св╕доцтв╕, що засв╕дчувало титул Олекс╕я Розума як графа Священно╖ Римсько╖ ╕мпер╕╖, використовувалося написання "Rasumoffski", через "а". Св╕доцтво було видане у Франкфурт╕ 27 кв╕тня 1744 року, у пер╕од правл╕ння ╕мператора Карла VII.
Хоча, все трохи складн╕ше: м╕й предок Григор╕й продовжував п╕дписуватися "Rozoumovsky" – з другим "о" п╕сля "z" – аж доки не оселився у Богем╕╖, в тепер╕шн╕й Чех╕╖. П╕сля цього вс╕ папери п╕дписан╕ у верс╕╖ латинсько╖ трансл╕терац╕╖ як "Razumovsky", яку наша с╕м’я й використову╓ з 1811 року. Але кирилична верс╕я, як вона була надрукована Михайлом Козачинським у 1745 роц╕ в його панег╕рику для нашо╖ с╕м'╖, була "Розумовський" ("Rozumovskyi"). ╤ це показу╓, що обидв╕ верс╕╖ пр╕звища правильн╕.

УКРА╥НСЬКОЮ ХОТ╤ЛОСЯ Б ГОВОРИТИ КРАЩЕ
- Ви в╕льно розмовля╓те трьома мовами: англ╕йською, н╕мецькою та французькою. Як щодо укра╖нсько╖? “Ви говорите укра╖нською?"
(╤нтерв’ю проходить англ╕йською мовою, пан Грегор м╕сцями тут в╕дпов╕да╓ укра╖нською).
- "Не дуже багато"... Хот╕лося б говорити краще. Я вивчаю ╖╖, пер╕одично, але "не можу дуже багато говорити... Ну так, розум╕ю трохи, так". Насправд╕, я чудово усв╕домлюю, наск╕льки абсурдним ╓ те, що моя укра╖нська наст╕льки жахлива.
- Ви, певно, як ╕сторик, добре об╕знан╕ з ситуац╕╓ю довкола ╕стор╕╖ розвитку укра╖нсько╖ мови, яка вижила, незважаючи на пост╕йн╕ утиски й нав╕ть у певний час заборону. Наск╕льки важливою ви вбача╓те укра╖нську мову як одну з основ для ╕снування незалежно╖ та суверенно╖ Укра╖нсько╖ держави?
- Ус╕ ц╕ реч╕ я давно говорю про укра╖нську культуру та ╕дентичн╕сть. Поруч ╕з цим, я вважаю, що можна мати укра╖нську ╕дентичн╕сть ╕, водночас, розмовляти рос╕йською чи будь-якою ╕ншою мовою. Я переконаний, що це ╓ д╕йсно важливим – ототожнювати себе з╕ сво╓ю кра╖ною ╕ вс╕м ╖╖ народом, в╕дчувати справжню повагу до держави ╕ поважати закони. А в╕дчуття себе частиною культури – це набагато важлив╕ше, ан╕ж мова, якою ви розмовля╓те, оск╕льки ваш╕ батьки, бабус╕ й д╕дус╕, з профес╕йних причин або внасл╕док радянсько╖ ╕деолог╕╖, у якийсь момент перейшли на рос╕йську.
Не забуваймо, що Радянський Союз був в'язницею народ╕в. ╤ що тиск русиф╕кац╕╖ був величезний. Будемо толерантними ╕ щедрими. Зрештою, це дв╕ хорош╕ риси, притаманн╕ укра╖нцям.
- Але без укра╖нсько╖ мови як державно╖, чи може Укра╖на бути Укра╖нською державою?
- Укра╖нська мова повинна бути основною оф╕ц╕йною державною мовою, вона також повинна бути мовою викладання в ун╕верситетах. ╤ для цього ╖╖ треба викладати у вс╕х школах, оск╕льки молод╕ рос╕йськомовн╕ укра╖нц╕ можуть бути позбавлен╕ доступу до вищо╖ осв╕ти та робочих м╕сць. Але це не означа╓, що не повинно бути можливост╕, особливо для людей похилого в╕ку, сп╕лкуватися з державними службовцями рос╕йською мовою, у т.ч. в оф╕ц╕йних документах. Швейцар╕я легко справля╓ться з трьома мовами; нав╕ть у Н╕меччин╕ ╓ датська та сорбська мови, використання яких дозволене на рег╕ональному р╕вн╕. Чому Укра╖на ма╓ бути менш гнучкою, ан╕ж Швейцар╕я?

ВИБОРИ ЗАСВ╤ДЧИЛИ ДЕМОКРАТИЧН╤СТЬ УКРА╥НИ
- Тепер питання до вас, як досл╕дника, глибоко зац╕кавленого в укра╖нських питаннях. Як ви сприйняли президентськ╕ вибори в Укра╖н╕, як╕ висновки з ╖хн╕х результат╕в могли б зробити щодо укра╖нсько╖ нац╕╖ та демократ╕╖?
- Власне, я був дуже вражений ╕ задоволений тим, що вибори в╕дбулися так, як вони пройшли. Вони засв╕дчили, що в Укра╖н╕ гарантовано реальний демократичний процес, якого ми прагнемо досягти в ус╕х ╓вропейських кра╖нах. Укра╖на ╓ не менш ╓вропейською, ан╕ж ╤спан╕я, Франц╕я чи Н╕меччина. ╤ саме це було продемонстроване всьому св╕тов╕ на цих виборах. Не було масових заворушень, як ╕ масштабного п╕дкупу виборц╕в кандидатами. Цим ми ма╓мо завдячувати панов╕ Порошенку, оск╕льки це, значною м╕рою, саме його заслуга.
Обрання пана Зеленського президентом означа╓ прих╕д до влади людини ╕ншого в╕ку, ╕ нав╕ть з ╕ншо╖ ери, ан╕ж його попередник. Пан Зеленський молодий ╕ пол╕тично "недосв╕дчений", як його характеризують критики. Я, якщо чесно, вважаю це одн╕╓ю з його головних позитивних якостей. Особи мого в╕ку ╕ старше росли й навчалися в часи "холодно╖ в╕йни". Багато хто, якщо не б╕льш╕сть, так ╕ не встигли пристосуватися до св╕ту, яким в╕н ╓ сьогодн╕. Людин╕, як╕й зараз 41 р╕к, було 13, коли Радянський союз розпався. Ця людина виросла вже в новому св╕т╕.
- В╕рите в те, що новий президент досягне усп╕ху в сво╖й робот╕?
- Лише, якщо йому вдасться зробити, принаймн╕, одну ключову р╕ч – зменшити к╕льк╕сть ментально-ор╕╓нтованих на Радянський союз людей у парламент╕. Думаю, зараз це найголовн╕ше – очистити та омолодити Раду.
Я не знайомий особисто ╕з Зеленським, ми н╕коли не зустр╕чалися, тому не можу судити про нього. Але ╓ реч╕ видим╕: в╕н динам╕чний, в╕н зосереджений на сво╖й робот╕, в╕н серйозно сприйма╓ ╖╖, ╕, зда╓ться, в╕н д╕йсно зац╕кавлений у пол╕тичн╕й сторон╕, в обов'язку насправд╕ покращувати, а не просто керувати ситуац╕╓ю, збер╕гаючи статус-кво ╕ владу. Так, я оптим╕ст.

НА ДОНБАС╤ – В╤ЙНА РОС╤╥ ПРОТИ УКРА╥НИ
- Укра╖нц╕ протягом стол╕ть боролися за створення незалежно╖ та суверенно╖ держави, останн╕ спроби щодо чого були зроблен╕ й вашим предком Кирилом Розумовським. Однак, пост╕йно ц╕ спроби обривалися ╕мперськими амб╕ц╕ями Рос╕╖. Чи не розгляда╓те ви нин╕шню рос╕йську агрес╕ю проти Укра╖ни як черговий виток цього ╕сторичного протистояння та як насл╕док пост╕йного прагнення Москви зберегти св╕й вплив, контроль над укра╖нськими територ╕ями?
- Так. ╤ я вкрай розчарований тим, як зах╕дний св╕т реагу╓ на агресивн╕ д╕╖ Пут╕на. Ми пост╕йно стика╓мося з новими загрозами з боку Кремля. Можливо, я неправильно трактую ситуац╕ю, але для мене ╓ т╕льки одне пояснення, чому Пут╕н оголосив про видачу рос╕йських паспорт╕в громадянам Укра╖ни на Донбас╕: прокласти шлях до в╕йськово╖ ╕нтервенц╕╖, щоб "урятувати" сво╖х рос╕йських "сп╕вв╕тчизник╕в", як це було в Груз╕╖ у 2008 роц╕. Або ж погрожувати зробити це, знаючи, що укра╖нц╕ зможуть провести паралел╕, нав╕ть якщо зах╕дн╕ ЗМ╤ та пол╕тики ╖х не пом╕чають.
При цьому, я побоююся, що Укра╖на стала розм╕нною ф╕гурою у Велик╕й гр╕ м╕ж великими державами: Рос╕╓ю, що хапа╓ться за ╕люзорний статус наддержави – з одного боку, ╢вропейським Союзом та Сполученими Штатами – з ╕ншого. Питання, чи зможе Укра╖на стати членом ╢С, чи повинна вона стати членом НАТО – грають вир╕шальну роль. Тому що доти, доки в Укра╖н╕ ╕сну╓ будь-який в╕йськовий конфл╕кт, ╖й не буде дозволено вступати ан╕ в ╢С, ан╕ в НАТО. ╤ це одна з переваг в╕д ц╕╓╖ в╕йни для Кремля.
Давайте називати реч╕ сво╖ми ╕менами: те, що в╕дбува╓ться на Донбас╕ – це не якесь повстання, а в╕йна, яку Рос╕я веде проти Укра╖ни, а весь св╕т в╕дводить оч╕ й запрошу╓ Пут╕на на веч╕рки й вес╕лля, як, наприклад, до м╕н╕стра закордонних справ Австр╕╖ Кар╕н Кнайсль. Дипломатична традиц╕я та м╕жнародн╕ конвенц╕╖ гарантують главам держав можлив╕сть в╕льного в'╖зду та ви╖зду, коли ╖х запрошують у м╕жнародних або державних справах. Але чому Пут╕н, в╕дпов╕дальний за вбивства на територ╕╖ ╢С ╕ загарбницьк╕ в╕йни проти сус╕дн╕х кра╖н, отриму╓ таке ж ставлення, як ╕ звичайний турист? Одним ╕з аспект╕в санкц╕й, на мою думку, ма╓ бути саме така заборона.

ПУТ╤Н СТАР╤╢ ╤ ВЕДЕ СЕБЕ ╤РРАЦ╤ОНАЛЬНО
- Як ви описали б нин╕шн╕й пол╕тичний режим у Рос╕йськ╕й Федерац╕╖, чи розум╕╓те ви спос╕б мислення його кер╕вництва?
- Я не под╕ляю думку багатьох ╕нших анал╕тик╕в стосовно того, що Пут╕н все особисто контролю╓ наст╕льки сильно, як прийнято вважати. У минулому, в перш╕ роки свого президентства, в╕н мав стратег╕чне бачення сво╓╖ кра╖ни, ╕ сьогодн╕ в╕н, зда╓ться, д╕╓ все б╕льш реакц╕йно.
Думаю, що Пут╕н уже в╕дчува╓, однак ╕ще не здатний прийняти ряд речей. В╕н стар╕╓. П╕сля того г╕гантського поштовху, що нафта ╕ газ дали економ╕ц╕ Рос╕╖, коли Пут╕н знаходився на п╕ку розумово╖ й ф╕зично╖ форми, в╕н раптом опиня╓ться президентом економ╕чно слабко╖ кра╖ни ╕ водночас почина╓ в╕дчувати св╕й в╕к. Це поясню╓ його гн╕в, його параною ╕ його розчарування. ╤, як ╕ багато вкрай амб╕тних л╕дер╕в, що прийшли на зм╕ну слабкому попереднику, в╕н н╕кого не п╕дготував на роль свого наступника. Н╕кого, хто в потенц╕йно демократичн╕й майбутн╕й Рос╕╖ гарантував би йому недоторканн╕сть, або дозволив би йому зберегти вс╕ багатства, як╕ в╕н н╕бито накопичував, якщо не для себе, то для сво╖х д╕тей, крадучи в рос╕йського народу.
Тому я бачу людину, яка хот╕ла знову зробити Рос╕ю великою, а себе – впливовим ╕ багатим. Але тепер в╕н усв╕домлю╓, що йому вдалося зруйнувати економ╕ку кра╖ни ╕ спричинити катастрофу в довгострокових в╕дносинах з Укра╖ною. На мою думку, Пут╕н став ╕ррац╕ональним, про що св╕дчать його непотр╕бн╕ в╕йськов╕ витрати в той час, коли його люди д╕йсно мають ╕нш╕ проблеми. Саме ця ╕ррац╕ональн╕сть робить його таким небезпечним. Саме тод╕, коли люди зазнають невдач╕, треба дуже уважно за ними стежити.

ЧОМУ ПУТ╤Н ХОЧЕ ╤ЗОЛЮВАТИ СВОЮ КРА╥НУ?
- Чи не вважа╓те ви, що г╕бридну в╕йну з використанням в╕йськових ╕нструмент╕в, яку пут╕нська Рос╕я почала проти Укра╖ни, сл╕д розглядати в б╕льш широкому контекст╕ т╕ньово╖ в╕йни з використанням р╕зноман╕тних нев╕йськових засоб╕в проти зах╕дних л╕беральних демократ╕й, метою яко╖ ╓ п╕д╕рвати вс╕ ц╕ кра╖ни пол╕тично ╕ дестаб╕л╕зувати ситуац╕ю в них?
- Власне, ╕ передус╕м, так. Я абсолютно впевнений, що нам╕ри саме так╕. Думаю, що концепц╕я демократ╕╖ та сама думка про не╖ в Рос╕╖ ╓ н╕чним жах╕ттям для Пут╕на ╕ його банди. З таким настро╓м, Рос╕я не лише просто зд╕йсню╓ вплив на населення зах╕дних кра╖н, зловживаючи використанням соц╕альних мед╕а. Вона, зда╓ться, усп╕шно завербувала чимало пол╕тик╕в ╕ журнал╕ст╕в, як╕ представляють ╕нтереси правих парт╕й ╕ видань, щоб поширювати кремл╕вську пропаганду.
╤ тут я, зв╕сно, кажу про н╕мецьку парт╕ю "Альтернатива для Н╕меччини" (AfD), або про ймов╕рну ф╕нансову п╕дтримку французького "Нац╕онального фронту" чи ж в╕дом╕ особист╕ стосунки з "Австр╕йською парт╕╓ю свободи". Якщо це правда, то так╕ д╕╖ можна вважати просто непрофес╕йними, оск╕льки вони недалекоглядн╕. Так само не на користь довгостроковим ╕нтересам Рос╕╖ ╓ й в╕йна на Донбас╕.
Нав╕що вс╕ ц╕ психолог╕чн╕ операц╕╖ проти деяких найпотужн╕ших держав ╢С? Чому, зрештою, Москва ╕нвесту╓ ст╕льки зусиль у лоб╕ювання, щоб зняти санкц╕╖ проти Рос╕╖, одночасно зд╕йснюючи так╕ агресивн╕ кроки? Невже ж Пут╕н справд╕ в╕рив, що все це з часом не стане загальнов╕домим? Чи в╕н д╕йсно в╕рить, що ╢С ╓ ворогом Рос╕╖, ╕ йому просто байдуже, чи ж в╕н активно прагне протистояння ╕з Заходом? Це страшн╕ думки.
Так чи ╕накше, зараз Москва заявила про те, що вона виходить з ДРСМД в╕д 1987 року, додавши до вищеописаного ще й ядерну загрозу. Шанси на в╕дновлення дов╕ри до ╢С, довгострокове сп╕вроб╕тництво м╕ж ╢С та Рос╕йською Федерац╕╓ю з кожним днем тануть. Нав╕що, чому Пут╕н хоче ╕золювати свою кра╖ну?
Це приводить нас до питання в╕дносин Рос╕╖ з ╖╖ "братською кра╖ною" Укра╖ною. Пробачте за цин╕зм, але якщо хтось д╕йсно хоче мати хорош╕ стосунки з╕ сво╖м "братом", то в╕н не буде вбивати його д╕тей. Якщо Пут╕н був незадоволений ╢вромайданом ╕ невдачею свого ╢враз╕йського економ╕чного союзу, то в╕н, хоч ╕ з сумом, але мав би з цим погодитися. Знову ж таки, ви не вбива╓те д╕тей вашого брата, тому що ви незадоволен╕ ╖хньою повед╕нкою. Це не просто питання етики, це питання формування альянс╕в.
Кремлю завжди добре вдавалося грати в шахи з ╕ншими народами, як ╕ з╕ сво╖м власним. Культивування незгоди ╕ ворожнеч╕; под╕л ╕ панування. Таким чином Кремль стол╕ттями дом╕нував над Укра╖ною. В╕н все ще гра╓ в т╕ ж ╕гри, але тепер – з╕ збоями в систем╕ – один за одним. Спроба вбивства Скрипаля в Солсбер╕ минулого року ╓ хорошим прикладом для тако╖ анахрон╕чно╖ повед╕нки. Уряди цив╕л╕зованих кра╖н не направляють к╕лер╕в, щоб убити когось у дружн╕й кра╖н╕: це жахливо контрпродуктивно.
- Так, може, ми наближа╓мося до нового типу так звано╖ "холодно╖ в╕йни"?
- Я спод╕ваюся, що н╕. Але може бути, що ми й вже у н╕й. ╤нод╕ я боюся, що саме так ╕ ╓. Д╕алог м╕ж Рос╕╓ю та рештою св╕ту – жахливо порушений, ╕ без вза╓мно╖ дов╕ри в╕дновити його – як це було, коли Пут╕н уперше пос╕в пост президента, – буде неможливо.

КРЕМЛЬ СЛ╤ПО ВИГАДУ╢ РЕЦЕПТИ РОЗВАЛУ ВЛАСНО╥ КРА╥НИ
- Чи погоджу╓теся ви з тим, що всеб╕чне завершення в╕йни на Донбас╕ буде можливим лише тод╕, коли РФ прийме пол╕тичне р╕шення припинити свою агрес╕ю ╕ вивести сво╖ збройн╕ сили й збройн╕ формування з суверенно╖ територ╕╖ Укра╖ни?
- Так, звичайно, безумовно. Рос╕я вою╓ з Укра╖ною, це одноб╕чна ╕ асиметрична в╕йна велико╖ агресивно╖ кра╖ни, яка вторглася до меншого сус╕да з метою територ╕ально╖ експанс╕╖. Давайте визна╓мо це.
Донбас ╓ частиною Укра╖ни – як ╕сторично, так ╕ в╕дпов╕дно до м╕жнародних договор╕в. Пан╕вна ел╕та РФ, зда╓ться, не розум╕╓ одного: те, що в╕дбува╓ться сьогодн╕ на Донбас╕, може легко статися завтра – або через 10-20 рок╕в – у Саха чи в будь-якому ╕ншому рег╕он╕ Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. Повстання не завжди ╕нсп╕рован╕ з-за кордону.
Насправд╕, я вважаю, що Кремль сл╕по вигаду╓ рецепти розвалу власно╖ ж кра╖ни. Можна припускати, що це все ж не ╓ в нам╕рах рос╕йського уряду. Але чому тод╕ в╕н так бавиться з вогнем?

ПОТР╤БНО ПОСИЛЕННЯ МЕД╤ЙНО╥ РОБОТИ
- У багатьох експертних колах вважають, що чим менше Пут╕ну протид╕яти, тим агресивн╕шими ставатимуть його д╕╖. Чи повинна м╕жнародна сп╕льнота зб╕льшити св╕й тиск на Рос╕ю, у тому числ╕ шляхом посилення санкц╕йного режиму, щоб стримати ╖╖ агресивн╕сть ╕ змусити дотримуватися сво╖х м╕жнародних зобов'язань?
- По-перше, дозвольте мен╕ зазначити, що я не знаю, як д╕ють чинн╕ санкц╕╖, чи мають вони пол╕тичний вплив, – тому питайте про це краще когось ╕ншого. Я не ╓ економ╕стом ╕ не бачив жодних достов╕рних даних з цього питання. Але так – якщо санкц╕╖ працюють, то ╖х треба неодм╕нно посилювати.
Що, на м╕й погляд, необх╕дно, так це посилення роботи ЗМ╤. ╤нформування зах╕дних ЗМ╤ та ос╕б, як╕ приймають р╕шення та формують думки про Укра╖ну. Не пропаганда, яку продуку╓ Рос╕я. Факти, реальн╕сть ╕ р╕зн╕ аспекти ╕стини. Зах╕д повинен д╕знатися про Укра╖ну, про ╖╖ сильн╕ та слабк╕ сторони. Треба бути в╕дкритими та чесними з цього приводу. ╤ треба спробувати достукатися до рос╕йського народу. Питання: як? Як в╕дкрити оч╕ рос╕ян на ╖хню в╕дпов╕дальн╕сть за жахливий безлад, в який ус╕х нас втягнув Пут╕н. Так, Пут╕н поки-що не оголосив повно╖ диктатури, але давайте в╕дверто визна╓мо: в╕н вже не такий ╕ далекий в╕д цього.
При цьому треба бути ч╕ткими та чесними в ус╕х в╕дношеннях. Д╕╖ Заходу по в╕дношенню до Рос╕╖ у в╕дпов╕дь на в╕йну на Донбас╕ – це не що ╕нше, як "пол╕тика замирення". Така ж сама, як ╕ в╕дпов╕дь британського прем'╓р-м╕н╕стра Нев╕лла Чемберлена Адольфу Г╕тлеру в Мюнхен╕ 1938 року за дуже схожих обставин. Ан╕ ╢С, ан╕ США дос╕ не показали себе тими союзниками ╕ друзями Укра╖ни, якими вони себе вважають.
- Чи може робота ЗМ╤ змусити Рос╕ю зм╕нити свою позиц╕ю?
- Ну, це може змусити частину населення, можливо, б╕льш розумну частину, почати думати про становище РФ у св╕т╕. Я не думаю, що Пут╕на винесуть ╕з його каб╕нету на виборах, адже в╕н збира╓ться ще неодноразово п╕дтасовувати ╖хн╕ результати. ╢диним способом позбутися його було б – якби в╕н подав у в╕дставку або був примушений п╕ти у в╕дставку членами сво╓╖ хунти, або якщо ╓ достатн╕й тиск з боку рос╕йсько╖ громадськост╕, щоб винести його з уряду.
- Але спочатку треба вимкнути телев╕зор... На мою думку, рос╕яни розум╕ють лише силу, а тому необх╕дне посилення санкц╕й.
- Проблема в тому, що завжди, коли ви застосову╓те силу, ви породжу╓те насильство. ╤ подив╕ться на рос╕йський уряд, який використову╓ силу проти нас: чи послаблю╓ це Укра╖ну, чи це сприя╓ стаб╕льност╕ в ц╕й кра╖н╕?
- Але вони вже застосували силу.
- Коли ви почина╓те застосовувати силу до певно╖ групи, то, як правило, ви досяга╓те лише згуртування в колектив╕. ╤ це робить силу, насправд╕, контрпродуктивною, руйну╓ саму мету, з яко╖ ви починали. Це те, що Будда ╕ ╤сус зрозум╕ли ще понад 2000 рок╕в тому, ╕ що Ганд╕ й Мандела усп╕шно застосовували. Ось чому я вважаю, що треба намагатися "контратакувати", звернувшись до рос╕йського народу. Але не через брехливу пропаганду, як Рос╕я робила на Заход╕. Просто через ╕нформац╕ю.
З ч╕тким, простим зм╕стом.
Водночас, я переконаний, що нац╕я ма╓ право на самооборону, як останн╕й зах╕д. ╤ так, я в╕рю, що в╕дмова Укра╖ни в╕д свого ядерного арсеналу на початку 90-х рок╕в стало жахливою помилкою, винними в як╕й ╓ зах╕дно╓вропейськ╕ кра╖ни, передус╕м Н╕меччина.

УКРА╥НА БУЛА Б ЧУДОВИМ ДОПОВНЕННЯМ ДО ╢С
- Як, на вашу думку, рос╕йська агрес╕я вплине на подальшу ╓вроатлантичну ╕нтеграц╕ю Укра╖ни, чи можете ви уявити соб╕ Укра╖ну як частину ╢С ╕ НАТО в майбутньому?
- Я думаю, що Укра╖на була б чудовим доповненням до ╢С, просто тому, що вона ╓ у вс╕х аспектах ╓вропейською кра╖ною. ╤ якщо ╖й вдасться досягнути критер╕╖в вступу до ╢С, то Укра╖н╕ не сл╕д давати дозв╕л, а кра╖ни-члени ╢С просто повинн╕ визнати природне право Укра╖ни на при╓днання без подальшого обговорення.
Говорячи про НАТО, ми не повинн╕ забувати про його негативну сторону: альянс був створений для захисту зах╕дного св╕ту в╕д нападу того, що вважалося "червоною ╕мпер╕╓ю", "╕мпер╕╓ю зла", де розмовляли рос╕йською, ╕ людей витягали з л╕жка серед ноч╕, щоб в╕двести на розстр╕л. Не переоц╕нюйте Зах╕д. Як╕сть розв╕дувальних даних була набагато г╕ршою, н╕ж ви дума╓те, ╕ НАТО також не мало нам╕ру зв╕льняти п╕дкорен╕ народи СРСР. Зрештою, ракети НАТО були нац╕лен╕ й на укра╖нськ╕ м╕ста ╕ вбили б м╕льйони укра╖нц╕в у раз╕ ядерного конфл╕кту. З ц╕╓╖ причини, нав╕ть якщо це було лише символ╕чно, я думаю, що ма╓ бути якась нова орган╕зац╕я.
В╕йськова орган╕зац╕я ╢С, однозначно з Укра╖ною включно, а також США. ╤, можливо, колись, ╕ демократична Рос╕я.
У всякому раз╕, я переконаний, що зараз для Укра╖ни в╕дкрива╓ться дивовижна можлив╕сть переоц╕нити свою роль у ╢вроп╕. Якщо це робити з розумом ╕ з обережн╕стю. Ми повинн╕ пройти через в╕кно можливостей, яке нам люб'язно в╕дкрив Володимир Пут╕н.
- Що за в╕кно можливостей?
- Ми повинн╕ подякувати Пут╕ну за психолог╕чну та ╕нформац╕йну в╕йну, яку в╕н веде проти Заходу, поширюючи брехню в соцмережах, на ТБ, по рад╕о та в друкованих ЗМ╤, спрямовану на громадськ╕сть ╢С та США. Зв╕сно, в╕дверте ╕ т╕сне сп╕лкування з кер╕вниками правоекстрем╕стсько╖ австр╕йсько╖ Парт╕╖ свободи або наст╕льки ж правого "Альянсу для Н╕меччини", не забуваючи про французький "Нац╕ональний фронт", а також про ультраправу Рос╕ю, – пов╕льно породжу╓ багато обурення в широкому пол╕тичному спектр╕.
Я вважаю, що зах╕дно╓вропейська громадськ╕сть н╕коли не була такою в╕дкритою по в╕дношенню до Укра╖ни та укра╖нських ╕нтерес╕в, як зараз. ╤сторична д╕алектика в робот╕, чиста ╕ проста. Я думаю, що це нова ситуац╕я. Нав╕ть Помаранчева революц╕я, яка вже позитивно вплинула на зах╕дн╕ ЗМ╤, не створила такого ефекту в зах╕дному сприйнятт╕, як ╢вромайдан. Р╕зниця була очевидною. Цьому, звичайно, сприяла агресивна реакц╕я Рос╕╖ на п╕дписання Укра╖ною Договору про асоц╕ац╕ю з ╢С.

СПРИЙНЯТТЯ УКРА╥НИ НА ЗАХОД╤ ДОС╤ РОЗПЛИВЧАСТЕ
- До реч╕, про сприйняття Укра╖ни на Заход╕, чи в╕дпов╕да╓ воно реальност╕?
- Якщо не помиляюся, президент США Рональд Рейган вв╕в в об╕г фразу “╕мпер╕я зла”. Вона, в ц╕лому, узагальню╓ сприйняття "Сходу" на Заход╕. З 1918 по 1991 р╕к це так ╕ було. Укра╖на, разом з Б╕лоруссю, Рос╕╓ю та Казахстаном, в╕дчували себе в центр╕. Тод╕ ж ╕снувала й ╕нша група, яку можна було б назвати "не так погано, але ще не добре". До не╖ входили вс╕ ╕нш╕ члени Орган╕зац╕╖ Варшавського договору. Ви н╕коли не замислювалися, чому на Заход╕ його називали Варшавським "пактом", а не "асоц╕ац╕╓ю" або "договором"?
Як там було б, через 28 рок╕в п╕сля розвалу Радянського союзу загальне сприйняття Укра╖ни зах╕дними л╕дерами думок, у кращому випадку, дос╕ надзвичайно розпливчасте. Укра╖нська мова дос╕ значною м╕рою вважа╓ться рос╕йським д╕алектом. "Kyiv" ╓ звичайно ж "Kiev", мат╕р Рос╕╖, а не Рус╕ – й таке ╕нше. Укра╖на як така розгляда╓ться як щось "нове", що маг╕чним чином постало п╕сля розвалу СРСР, ╕ н╕хто не зна╓ – як ╕ чому. Невеличка частина великого св╕ту, яку просто н╕хто н╕коли не в╕дв╕дував, кр╕м дипломат╕в, шпигун╕в чи т╕ньових б╕знесмен╕в. Люди, трохи б╕льш осв╕чен╕, ур╕внюють ╕снування Укра╖ни з бажанням Стал╕на мати додатковий голос в ООН. Ще менша к╕льк╕сть людей згадають про жахи Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, ╕ майже н╕хто не говоритиме про так╕ теми, як Голодомор.

ПОТР╤БН╤ ПРАВДИВ╤ КОМУН╤КАЦ╤ЙН╤ КАМПАН╤╥
- Що сл╕д зробити для пол╕пшення ╕м╕джу Укра╖ни в Австр╕╖ зокрема, та в ╢С у ц╕лому?
- Гаразд, оск╕льки це сфера, яка т╕сно стосу╓ться мо╓╖ профес╕╖, дозвольте мен╕ в╕дпов╕сти трохи менш особист╕сно. Почнемо з фундаментального принципу. В основ╕ кожно╖ комун╕кац╕йно╖ стратег╕╖, яка ув╕нчана довгостроковим усп╕хом, ╓ прозор╕сть ╕ правдив╕сть. Я знаю, це звучить на╖вно. Насправд╕, все абсолютно прагматично. Кампан╕╖, що базуються на нап╕вправд╕ або брехн╕, – рано чи п╕зно, будуть викрит╕. А дов╕ра – це кап╕тал, який уряд, або в даному випадку, кра╖на, не може повернути, щойно в╕н його втратить.
У прямому пор╕внянн╕ з Рос╕╓ю Укра╖на може стверджувати: "Нам не треба брехати або щось приховувати. Ми можемо вам в╕дкрити двер╕ й в╕кна нашо╖ кра╖ни – ╕ ви побачите, що коли у нас президентськ╕ вибори, то хлопець з опозиц╕╖ може отримати 73%, ╕ його не заарештують за к╕лька дн╕в до вибор╕в. ╤ не застрелять. ╤ не отруять. ╤ коли новий хлопець ста╓ президентом, то старого не заарештовують ╕ не кидають за грати. Вони тиснуть руки – ╕ це все. Це – цив╕л╕зац╕я. Це – демократична, цив╕л╕зована повед╕нка".
Хочете ще простих факт╕в? ╢вроспоживач, на превеликий жаль для виробник╕в, дос╕ не сформувався. Те ж саме стосу╓ться й пол╕тично╖ аудитор╕╖. Ор╕╓нтац╕я на Франц╕ю, Н╕меччину чи Велику Британ╕ю все ще вимага╓ ╕ндив╕дуальних ╕нформац╕йних кампан╕й. Це звучить дорого, але в основному ╓ трудом╕стким. Якщо ретельно спланувати д╕яльн╕сть ╕, це житт╓во важливо, зосередитися на ч╕тко визначених ц╕льових аудитор╕ях у в╕дпов╕дних кра╖нах, знадобиться час ╕ зусилля – але досягти результату можливо.
Оперативна мета – розповсюдження фактично╖ та перев╕рено╖ ╕нформац╕╖ про Рос╕ю, ╕ наст╕льки ж достов╕рних даних – про Укра╖ну. Без будь-якого перекручування, ╕нформац╕я послужить приводом до демонстрац╕╖ внутр╕шньо╖ р╕зниц╕ м╕ж Рос╕╓ю та Укра╖ною, численних невдач ╕ злочин╕в рос╕йського уряду, а також сформу╓ переконлив╕ аргументи на користь вступу Укра╖ни до ╢С. Ц╕льов╕ аудитор╕╖ не обов'язково мають бути класичними. Пол╕тиками, очевидно, нехтувати не сл╕д, але ╓ й ╕нш╕, на диво ефективн╕, – соц╕ально значущ╕ групи. Виявлення ╕ охоплення цих груп буде ключовим для реал╕зац╕╖ загально╖ стратег╕╖.
╤ Укра╖на ма╓ все необх╕дне для досягнення ц╕╓╖ мети.
Василь Короткий
В╕день

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 21.06.2019 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21250

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков