Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3476)
З потоку життя (6713)
Душі криниця (3636)
Українці мої... (1489)
Резонанс (1551)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1733)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОСИЛЕННЯ КАРАНТИНУ: В УРЯД╤ ПЕРЕЛ╤ЧИЛИ НОВ╤ ЗАБОРОНИ ДЛЯ УКРА╥НЦ╤В
Доктор Комаровський жорстко в╕дреагував на р╕шення уряду посилити карантин ╕ написав свою думку у...


ЗЕЛЕНСЬКИЙ VS КОЛОМОЙСЬКИЙ: БИТВА ЗА МВФ, В ЯК╤Й ЗАГИНУЛА МОНОБ╤ЛЬШ╤СТЬ
Ця битва була неминучою. Як би часто не показували ще-ком╕ка Володимира Зеленського на канал╕...


ЗАРОБ╤ТЧАНИ ЗА Р╤К ПЕРЕКАЗАЛИ В УКРА╥НУ ПОНАД $12 М╤ЛЬЯРД╤В
обсяг приватних грошових переказ╕в в Укра╖ну у 2018 роц╕ становив 11,111 м╕льярда долар╕в.


ЗАВАЛИМО РОС╤Ю ПОЗОВАМИ, А ЩЕ – Д╤ЗНА╢МОСЯ В КОГО ЯК╤ ПАСПОРТИ…
Окупанти в Криму продовжили сво╓ звичне – грабунок. Цьому треба протистояти. А ще –...


"ВСЕУКРА╥НСЬКА ШКОЛА ОНЛАЙН" БУДЕ ДОСТУПНА ДЛЯ ШКОЛЯР╤В З КРИМУ ТА ОРДЛО
6 кв╕тня в Укра╖н╕ старту╓ осв╕тн╕й проект «Всеукра╖нська школа онлайн».
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 14.06.2019 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#24 за 14.06.2019
«МЫ – ГОЛУНОВ», АБО ЯК У РОС╤╥ ПОХИТАЛИ СТ╤ЛЕЦЬ П╤Д ПУТ╤НИМ

╤стор╕я рос╕йського журнал╕ста, якому пол╕цейськ╕ п╕дкинули наркотики, змушу╓ замислитися над неминучими майбутн╕ми под╕ями

У середу в Москв╕ проходив марш на п╕дтримку журнал╕ста онлайнового ресурсу "Медуза" ╤вана Голунова, затриманого к╕лька дн╕в тому п╕сля того, як у нього н╕бито знайшли наркотики. Треба сказати, що оск╕льки акц╕я не була узгоджена з владою, саме видання «Медуза» закликало актив╕ст╕в утриматися в╕д участ╕, тим б╕льше, що влада дала «задн╕й х╕д», справу проти Голунова закрили ╕ дехто в Рос╕╖ розц╕нив це ледве не як перемогу «демократ╕╖ над режимом». ╤ван Голунов теж закликав не ризикувати. Проте к╕лька тисяч людей все одно на протест вийшли. Ну, а дал╕  - все п╕шло за звичним сценар╕╓м. На середину дня пол╕ц╕я та Росгвард╕я затримали близько 400 ос╕б, пов╕домля╓ "ОВД-Инфо". Затримували, зокрема, за футболки «Я/Мы Голунов». В автозаки кидали тих, хто прийшов з плакатами, ╕ тих, хто намага╓ться зн╕мати те, що в╕дбува╓ться - в тому числ╕ ╕ журнал╕ст╕в з посв╕дченнями. Серед затриманих пол╕толог Катерина Шульман, засновник Фонду боротьби з корупц╕╓ю Олекс╕й Навальний, прац╕вники Reuters, «Дождя», Der Spiegel, Le Temps. Так от «перемога демократ╕╖»… Пут╕нський режим в╕дпов╕в просто: «Вы хоть нас и победили, но… Упал-отжался! Лежать-бояться!».
Ш╕сть дн╕в, як╕ минули з початку скандалу, дали чимало ╕нформац╕╖ про стан справ у тамтешн╕й влад╕ та сусп╕льств╕. Спроба усунути журнал╕ста-розсл╕дувача ╤вана Голунова шляхом пол╕цейсько╖ провокац╕╖ обернулася проти влади, дала громадянам можлив╕сть в╕дчути силу сол╕дарност╕, а також побачити ясно злочини, про як╕ вс╕ знали ╕ саме тому вони вважалися «звичайними».
Нагада╓мо, що сталося, для тих, хто пропустив
Спершу «н╕чого особливого» - 6 червня московськ╕ пол╕цейськ╕ п╕дкинули наркотики замовлен╕й жертв╕, пот╕м ще п╕вдня пройшли «як зазвичай»: били, не давали зв'язатися з близькими ╕ адвокатом, в╕дмовляли в обов’язкових у таких випадках експертизах. Але пот╕м «щось п╕шло не так»: з’ясувалося, що фотограф╕╖ буц╕мто з м╕сця злочину, дарма, що розм╕щен╕ на сайт╕ аж самого МВС (!) – а все одно фейков╕, а анал╕зи затриманого – чист╕ в╕д наркоти, а сам затриманий – журнал╕ст видання «Медуза» ╤ван Голунов - в╕дмовля╓ться приймати ╖жу в С╤ЗО, щоб не п╕дсипали наркотик╕в «для експертизи».
Два дн╕ б╕ля буд╕вл╕ ГУВС Москви тривали п╕кети на п╕дтримку журнал╕ста, в них взяли участь сотн╕ москвич╕в. Акц╕╖ пройшли також в Санкт-Петербурз╕ та ╕нших м╕стах. ╤нтернет рясн╕в заявами в╕домих людей. Петиц╕я журнал╕ст╕в швидко набрала 2500 п╕дпис╕в. За згадками в ╕нтернет╕ Голунов випередив нав╕ть Пут╕на… ╤ вже ввечер╕ 8 червня сталося небачене: одна голова дракона в╕дмовила ╕нш╕й, прост╕ше кажучи, московський суд в╕дмовив московськ╕й же пол╕ц╕╖ ╕ в╕дправив спецкора «Медузи» не в С╤ЗО, а п╕д домашн╕й арешт – хай з найсувор╕шими умовами, але ж вирвався з щелеп.
Ще за два дн╕ м╕н╕стр МВС Рос╕╖ пов╕домив, що з журнал╕ста знят╕ обвинувачення: «За результатами проведення б╕олог╕чних, крим╕нал╕стичних, дактилоскоп╕чних ╕ генетичних експертиз прийнято р╕шення про припинення крим╕нального пересл╕дування громадянина ╤вана Голунова у зв'язку з недоведен╕стю його участ╕ у ско╓нн╕ злочину».
Натом╕сть в╕дсторонили пол╕цейських, як╕ його «пакували», та об╕цяно усунути з посад двох пол╕цейських генерал╕в – думайте сам╕: чи то за злочин проти журнал╕ста, чи то за те що не змогли його «закрити».
Як журнал╕ст за дв╕ доби став популярн╕ший за Пут╕на…
36-р╕чний ╤ван Голунов – в╕домий журнал╕ст-розсл╕дувач, автор б╕льше 20 резонансних розсл╕дувань за останн╕ ш╕сть рок╕в, героями яких були «чорн╕ р╕елтори», розкрадач╕ бюджет╕в, земельн╕ та банк╕вськ╕ афери, чорний б╕знес РПЦ та високих чиновник╕в. У вересн╕ 2014 року було оприлюднене розсл╕дування «Що робить у Рос╕╖ укра╖нських ол╕гарх Курченко», а в червн╕ 2015-го «На чи╖ грош╕ живе Донбас».
У день затримання 6 червня в╕н встиг передати до редакц╕╖ нове розсл╕дування про похоронний б╕знес, кришований впливовим силовиком, ймов╕рно з ФСБ. У виданн╕ дос╕ не розкривають детал╕, щоб не зашкодити розсл╕дуванню, але в╕домо, що погрози у зв’язку з цим матер╕алом ╤ванов╕ надходять вже б╕льше року.
При цьому образ переможного борця з╕ злом – супермена, берсерка в╕д журнал╕стики – н╕чого не ма╓ сп╕льного з реальним ╤ваном, людиною слабкого здоров’я, скор╕ше сором’язливою, н╕ж публ╕чною, ╕ за в╕дгуками ус╕х, хто прагнув розпов╕сти про нього в ц╕ дн╕, дивовижно╖ доброти ╕ чуйност╕. Його журнал╕стська зброя – ретельн╕сть. Як розпов╕ла генеральний директор «Медузи» Галина Тимченко, за жодним з розсл╕дувань – жодних позов╕в, бо все оприлюднене вив╕рено фахово ╕ досконало.
Т╕ дво╓, як╕ крутили ╤ванов╕ руки на вулиц╕, напевне знали, що в╕н журнал╕ст, ╕ ╖х це не бентежило («…и не таких ломали»). Але не знали, що журнал╕ст з доброю репутац╕╓ю. Наст╕льки доброю, що н╕хто не пов╕рив у маячню про наркоб╕знес. Для десятк╕в або сотень людей, як╕ його знали, першою думкою було: «Якщо ╤вана взяли, то це край». За емоц╕йним зм╕стом – беззахисн╕сть перед пол╕цейщиною, як╕й довзолено все, ╕ тихий р╕шучий гн╕в - це щось схоже на побиття студент╕в в листопад╕ 2013 року в Ки╓в╕. На марш в п╕дтримку Голунова 12 червня готов╕ були вийти 30-40 тисяч ос╕б попри те, що акц╕я була неузгоджена ╕ загрожувала з╕ткненнями з пол╕ц╕╓ю на вулицях.
Рос╕йська влада, до яко╖ з допов╕ддю ходила сама омбудсвумен Москалькова, мусила щось зробити на випередження, щоб не повторити шлях Януковича.
У Рос╕╖ зараз сперечаються, що це було: поступка, яка св╕дчить про послаблення Пут╕на, чи влада «спустили пару» саме вчасно - адже пр╕звище Golunov легко чита╓ться латинкою ╕ за день-два могло з’явитися на шпальтах св╕тових видань ╕ заф╕ксуватися в ряду, що марку╓ пут╕нськ╕ злочини: Sentsov, Boeing, Novichok, YUKOS, Vagner, Roldugin, Nemtsov та вже забагато ╕нших.
А герой розсл╕дування - генерал ФСБ, т╕ньовий власник похоронного б╕знесу, який намагався в такий спос╕б прибрати журнал╕ста, може себе прив╕тати: тепер текст ╤вана Голунова, людини популярн╕шо╖ за Пут╕на, точно читатимуть так, як в╕н у страшному сн╕ не м╕г би уявити.
… ╕ як тепер Пут╕ну годувати пол╕цейських
Принаг╕дно з’ясувалися ц╕кав╕ ╕ важлив╕ реч╕. Стаття «два-два-в╕с╕м» Крим╕нального кодексу РФ, за якою мали «закривати» Голунова – горезв╕сна антинаркотична, або «народна». За нею можна вкинути за ╜рати будь-кого, швидко ╕ на великий терм╕н. За статистикою, щороку за статтею 228 с╕дають до в’язниць 100-120 тисяч рос╕ян. ╤ пол╕толог Катерина Шульманп╕дказала як порахувати, ск╕льком з них наркотики було п╕дкинуто: аномально велика к╕льк╕сть рос╕ян «з дивовижною точн╕стю» носять ╕з собою саме ту дозу, п╕сля яко╖ передбачена тяжка – в╕д 10 до 15 рок╕в – в╕дпов╕дальн╕сть («Совпадение? – Не думаю»). Виходить к╕лька десятк╕в тисяч щороку – ╕ це т╕льки т╕, як╕ не змогли в╕дкупитися…
Це не просто непропорц╕йно жорстка стаття. Це справжн╓ золоте дно, потр╕йна год╕вниця: по-перше, в╕дкуп в╕д призначених у жертву, по-друге, можлив╕сть знищити будь-кого - ╕ в╕дтак всевладдя, ╕ по-трет╓ (можливо, найголовн╕ше), ╕м╕туючи статистику боротьби з наркотиками, пол╕ц╕я може не ч╕пати справжн╕х наркод╕лк╕в ╕ ╖х мереж╕ - на цих доходах ╕ трима╓ться рос╕йська пол╕цейщина, тому вона готова на будь-яку брудну роботу «для начальства». Тож зараз, коли «два-два-в╕с╕м» потрапила в центр публ╕чно╖ уваги, коли рос╕яни бачать, що кожного з них можна оголосити наркод╕лком будь-яко╖ мит╕, ╕ н╕чого не допоможе - ╖╖ вимагають зм╕нити.
Але ж як тод╕ «годувати» пол╕ц╕ю? Це як зламати н╕жку ст╕льцев╕, на якому сидить «казковий цар».
Чи готов╕ плани "на пот╕м"?
Який це ма╓ стосунок до держави Укра╖на? Хочемо чи н╕, але дв╕ тисяч╕ к╕лометр╕в сп╕льного кордону роблять важливими все, що може спричинити зм╕ни «за пор╓бр╕ком». Спроба усунути журнал╕ста-розсл╕дувача ╤вана Голунова ще раз показу╓ як негативна селекц╕я в РФ вихову╓ замовник╕в ╕ виконавц╕в особливо ╕д╕отичних злочин╕в, здатних потягти нав╕ть крах власного режиму… Це мов «генеральна репетиц╕я» того, що колись станеться: може, за к╕лька рок╕в, а, може, вже сьогодн╕ надвеч╕р…
Чи ╓ у укра╖нсько╖ державно╖ влади алгоритм нев╕дкладних д╕й на випадок втрати керованост╕, дестаб╕л╕зац╕╖ в сус╕дн╕й кра╖н╕? Як це бува╓, вже в╕домо за розпадом СРСР: на десятир╕ччя просякнута крим╕налом ╕ насильством боротьба за перед╕л влади ╕ власност╕.
╤ванов╕ Голунову бажа╓мо в╕дновитися п╕сля пережитого ╕ мати можлив╕сть продовжити свою важливу для людей роботу. А ще краще (чому не помр╕яти) «залишитися без роботи», коли його персонаж╕ вс╕ сядуть у колон╕╖ на м╕сця, зв╕льнен╕ в╕д десятк╕в тисяч незаконно ув’язнених.
Серед яких, зокрема, ╕ наш колега Роман Сущенко, ╕ Володимир Балух з так само «п╕дкиненим злочином», сп╕йманий на провокац╕ю Павло Гриб, викрадений з територ╕╖ Укра╖ни Олександр Шумков, за╜ратован╕ через рос╕йський ручний суд Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Олекс╕й Чирн╕й, Микола Карп’юк, Стан╕слав Клих, Андр╕й Колом╕╓ць, Серг╕й Литвинов, Микола Шиптур, Дмитро Штибл╕ков, Олекс╕й Бессарабов, Володимир Дудка, Артур та ╢вген Панови, Володимир Виг╕вський, 24 укра╖нських моряки та десятки учасник╕в кримськотатарського нац╕онального та правозахисного руху.
Олександр Волинський
(Укр╕нформ)

The Atlantic: РЕПРЕСИВНА МАШИНА РОС╤╥ ВИРИВА╢ТЬСЯ З-П╤Д КОНТРОЛЮ ПУТ╤НА

Впродовж к╕лькох дн╕в п╕сля арешту журнал╕ста ╤вана Голунова десятки репортер╕в ╕ публ╕чних ос╕б почали буквально вишиковуватися в чергу на проведення особливо╖ рос╕йсько╖ форми непокори – «одноос╕бного протесту». Демонстранти в Рос╕╖ повинн╕ отримувати дозв╕л в╕д влади на акц╕╖, нац╕лено╖ проти не╖ ж. Тому щоб уникнути заборони, люди виходять на вулиц╕ самост╕йно з плакатом в руках. Тим часом, неподал╕к збира╓ться юрба готових зам╕нити демонстранта, щоб в╕н в╕дпочив.
Як пише The Atlantic, законодавство Рос╕╖ забороня╓ стояти двом окремим учасникам одиночних протест╕в на в╕дстан╕ 50 метр╕в один в╕д одного. Тож б╕ля головного управл╕ння пол╕ц╕╖ Москви з’явилися три «одиночних п╕кети», як╕ проводилися одночасно, з метою привернути увагу до арешту журнал╕ста. Влада згодом визна╓ його помилковим п╕д тиском уваги рос╕йських ЗМ╤, а також св╕тово╖ сп╕льноти. Протримавши Голунова у в’язниц╕ к╕лька дн╕в, пол╕ц╕я Рос╕╖ зняла з нього обвинувачення. А м╕н╕стр внутр╕шн╕х справ РФ оголосив, що зв╕льнить двох оф╕цер╕в за цей арешт. Однак, окр╕м ╕люстрац╕╖ лаз╕вок у рос╕йському законодавств╕ щодо протест╕в ╕ приниження деяких чиновник╕в, еп╕зод з Голуновим викрива╓ ще одну проблему: Володимир Пут╕н не контролю╓ под╕╖ в Рос╕╖ й д╕яльн╕сть його силового апарату. Хоч рос╕йський автократ д╕йсно ма╓ надзвичайну владу в кра╖н╕, останн╕й еп╕зод викрива╓ дисонанс м╕ж тим, як його бачать за кордоном, ╕ межами його можливостей в реальност╕.
Голунов працював репортером на сайт╕ Meduza. Незадовго до арешту в╕н писав про корупц╕йн╕ справи заступника мера Москви Петра Б╕рюкова, а також про причетн╕сть оф╕цера розв╕дки Рос╕╖ у сумн╕вному похоронному б╕знес╕. Журнал╕ста звинуватили у торг╕вл╕ наркотиками, хоча в╕н стверджував, що йому п╕дкинули речовини. Його арешт затьмарив Економ╕чний форум в Санкт-Петербурз╕, який мав особливе значення для Пут╕на. Адже його учасником цього року став л╕дер Китаю Си Цзиньп╕н. «Весь прес-центр форуму говорив лише про Голунова. Н╕хто не м╕г зосередитися на Пут╕н╕ й Си Цзиньп╕н╕», - сказала заступник головного редактора «Эхо Москвы» Ольга Бичкова. Зг╕дно з даними компан╕╖ Brand Analytics, в останн╕й день форуму в Санкт-Петербурз╕ ╕м’я журнал╕ста згадали в соц╕альних мережах 34 тисяч╕ раз╕в. ╤ це б╕льше, н╕ж нав╕ть ╕м’я самого Пут╕на. Коротше кажучи, еп╕зод в╕двернув всю увагу сусп╕льства в╕д зустр╕ч╕ з китайським л╕дером, на широке обговорення яко╖ рос╕йський автократ розраховував. Навряд чи це те, чого прагнув уряд в╕д початку. «Не Кремль хот╕в кинути Голунова за ╜рати», - сказала виданню директор Human Rights Watch у Москв╕ Тетяна Локшина. Арешт журнал╕ста ╕ його швидке виправдання стало останн╕м прикладом того, що у влади Пут╕на ╕снують меж╕. Анал╕тики й критики кажуть, що ╕сну╓ певний р╕вень свободи д╕й для урядовц╕в ╕ чиновник╕в з╕ служб безпеки, як╕ переконан╕, що можуть д╕яти за мовчазною згодою Кремля. Читайте також Bloomberg: Нав╕ть власний уряд не в╕рить об╕цянкам Пут╕на про покращення в Рос╕╖ Прим╕ром, на початку цього року прем’╓р-м╕н╕стр Дмитро Медвед╓в з ус╕х сил намагався в Соч╕ переконати б╕знесмен╕в ╕ економ╕ст╕в у тому, що Рос╕я – стаб╕льна для ╕нвестиц╕й кра╖на. А наступного дня спецслужб╕ арештували американського ╕нвестора Майкла Калв╕. «Серед московських ел╕т ходить популярний жарт про те, що Пут╕н – лише аватар рос╕йських спецслужб. В╕н живе у бульбашц╕, його году╓ система ╕ в╕н б╕льше не може ╖╖ контролювати», - сказав рос╕йський опозиц╕йний пол╕тик Дмитро Гудков. Найкращим доказом правдивост╕ цього жарту видання назива╓ отру╓ння колишнього рос╕йського шпигуна Серг╕я Скрипаля ╕ його доньки на територ╕╖ Велико╖ Британ╕╖. Жертви змогли вижити. А винними у напад╕ виявилися два агенти рос╕йсько╖ розв╕дки. Москва, зв╕сно ж, заперечувала свою причетн╕сть. Але через м╕жнародне обурення низка столиць Заходу видворили рос╕йських дипломат╕в, як╕ були шпигунами. «Операц╕╖ на кшталт ц╕╓╖ або арешту Голунова можуть в╕дбуватися не з благословення рос╕йських л╕дер╕в, а в с╕р╕й, нап╕вкрим╕нальн╕й зон╕, яку Пут╕н не може контролювали», - сказав виданню прокремл╕вський пол╕толог Юр╕й Крупнов.
www.unian.ua

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 14.06.2019 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21232

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков