Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3748)
З потоку життя (6952)
Душі криниця (3739)
Українці мої... (1517)
Резонанс (1625)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1762)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВОЛОДИМИР СТЕЦЮК: «Т╤ЛЬКИ ПОВСТАННЯ НАШЕ СПАС╤ННЯ»
Продовження публ╕кац╕╖ «Сп╕льники степового в╕тру», «КС» №1 в╕д 8....


Ш╤СТЬ МОН╤ТОР╤В
Колись школяр Сашко Чудновець в сел╕ Мала Б╕лозерка Васил╕вського району Запор╕зько╖ област╕ взяв...


ВОЛОДИМИР СТЕЦЮК: СП╤ЛЬНИКИ СТЕПОВОГО В╤ТРУ
23 грудня 1921 року в нер╕вному бою з чек╕стськими та в╕йськовими п╕дрозд╕лами б╕льшовицько╖...


«МАР╤Я» В МУЗЕ╥ ГОЛОДОМОРУ
Проект «Мар╕я» ув╕чню╓ пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 рок╕в. Виставка м╕стить...


ШКОЛУ РЯТУВАВ З БЕЗОДН╤: УШИНСЬКИЙ
22 грудня виповню╓ться 150 рок╕в з дня смерт╕ одного ╕з засновник╕в педагог╕чно╖ науки та...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 24.05.2019 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 24.05.2019
ОПРИЛЮДНИЛИ ДОКУМЕНТИ КДБ ПРО ПОВЕРНЕННЯ КРИМСЬКИХ ТАТАР З ДЕПОРТАЦ╤╥

99 документ╕в КДБ про майже п╕встол╕тню ╕стор╕ю повернення кримських татар ╕з заслання виклали у в╕дкритий доступ. Про це ╕нформу╓ Рад╕о Свобода.
"Серед матер╕ал╕в, оприлюднених Центром досл╕дження визвольного руху та Арх╕вом СБУ, – лист╕вки та допов╕дн╕ про голодування Мустафи Джем╕л╓ва, в╕домост╕ про «смолоскипа свободи» кримськотатарського народу Мусу Мамута та його акт самоспалення, звернення та ман╕фести", - йдеться у пов╕домленн╕.
За словами директора Галузевого державного арх╕ву СБУ Андр╕я Когута, якого циту╓ ЗМ╤, КДБ ╕нформував кер╕вництво УРСР, що станом на липень 1987 року в Криму було трохи б╕льше 20 тисяч кримських татар. "У липн╕ 1990-го до Криму повернулося б╕льше 80 тисяч киримли. А у вересн╕ ╖х було вже б╕льше 100 тисяч", - розпов╕в в╕н.
Наприклад, у лютому 1988 року у записц╕ першому секретарев╕ ЦК КПУ Володимиру Щербицькому голова КДБ Микола Голушко допов╕дав: «Останн╕м часом почаст╕шали звернення до Кримського облвиконкому татар, що проживають в Узбекистан╕ та Краснодарському кра╖, з питань куп╕вл╕ домогосподарств, ре╓страц╕╖ та працевлаштування. Екстрем╕стами виношуються нам╕ри з початком весни орган╕зувати масовий за╖зд таких ос╕б на територ╕ю Криму».
Б╕льше розсекречених документ╕в радянських спецслужб про повернення кримських татар до Криму можна знайти на сайт╕ Арх╕ву визвольного руху.
18 травня Укра╖на вшанову╓ пам'ять жертв депортац╕╖ кримських татар та в╕дзнача╓ День боротьби за права кримськотатарського народу.
Депортац╕я кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року вноч╕ й тривала до початку червня. Оф╕ц╕йною п╕дставою для цього стала та╓мна постанова Державного ком╕тету оборони № 5859-сс «Про кримських татар» в╕д 11 травня 1944 року, в як╕й кримським татарам висувалися претенз╕╖ у начебто масов╕й зрад╕ та масовому колаборац╕он╕зм╕ за час╕в окупац╕╖Криму г╕тлер╕вськими в╕йськами.
За оф╕ц╕йними даними, було депортовано 183 тис. 144 особи; за кримськотатарськими джерелами – понад 400 тисяч, з яких упродовж першого п╕втора року померло близько 46%.

У ДЕПОРТОВАНИХ КРИМСЬКИХ ТАТАР ВИЛУЧИЛИ 25 М╤ЛЬЙОН╤В КНИГ

Експертиза, проведена Нац╕ональною академ╕╓ю наук Укра╖ни, встановила ряд ╕сторичних факт╕в щодо депортац╕╖ кримських татар, зокрема, про вилучене у них майно, серед якого понад 25 тисяч будинк╕в, 25 млн книжок та фонди 180 б╕бл╕отек. Про це пов╕домля╓ прокуратура АРК Крим, яка зд╕йсню╓ досудове розсл╕дування за фактом геноциду кримськотатарського народу та представник╕в ╕нших нац╕ональних груп у в 1944 роц╕.
"У кримських татар в Криму внасл╕док депортац╕╖ було вилучено: 25 561 будинок, 15 000 дворових забудов, 18 736 земельних над╕л╕в, майже 100 тис. гол╕в св╕йсько╖ тварини, 25 млн книг, фонди 180 б╕бл╕отек", - йдеться в пов╕домленн╕.
При цьому прокуратура посила╓ться на комплексну судову ╕сторично-правову експертизу, яку було призначено для встановлення факт╕в, под╕й, сусп╕льно-пол╕тичних процес╕в, як╕ мали м╕сце протягом 1944 року та надал╕, оц╕нки прийнятих радянською владою нормативно-правових акт╕в, якими супроводжувався геноцид кримськотатарського народу.
Нараз╕ прокуратурою отримано ╕сторичну частину вказано╖ експертизи, проведено╖ Нац╕ональною академ╕╓ю наук Укра╖ни.

ПРОКУРАТУРА КРИМУ ВСТАНОВИЛА ОРГАН╤ЗАТОР╤В
╤ ВИКОНАВЦ╤В ГЕНОЦИДУ КРИМСЬКИХ ТАТАР

Прокуратура Автономно╖ Республ╕ки Крим встановила орган╕затор╕в та виконавц╕в геноциду кримськотатарського народу. Як пов╕домля╓ прес-служба в╕домства, прокуратура АР Крим розсл╕ду╓ крим╕нальне провадження за фактом геноциду шляхом насильницького переселення у 1944 роц╕ кримськотатарського народу та представник╕в ╕нших нац╕ональних груп з територ╕╖ Кримсько╖ АРСР для проживання до непристосованих район╕в Узбецько╖ РСР, Казахсько╖ РСР, Башкирсько╖ АРСР та ╕нших областей РСФСР.  На сьогодн╕ оголошено про п╕дозру у вчиненн╕ крим╕нального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 442 Крим╕нального кодексу Укра╖ни (геноцид) колишньому кер╕вництву Радянського Союзу, встановлено виконавц╕в та причетних до злочину ос╕б.
У ход╕ досудового розсл╕дування встановлено, що депортац╕я кримськотатарського народу та ╕нших нац╕ональних груп з Кримсько╖ АРСР до вищезазначених республ╕к та областей СРСР в╕дбувалась п╕д кер╕вництвом колишнього заступника м╕н╕стра НКВС СРСР, заступника НКДБ СРСР та заступника начальника Управл╕ння в╕йськ НКВС СССР з охорони зал╕зниц╕. Також встановлен╕ орган╕затори вказаного злочину з числа кер╕вництва СРСР та колишн╕х союзних республ╕к. У прокуратур╕ зауважили, що головним викликом в даному крим╕нальному провадженн╕ на сьогодн╕ ╓ отримання документ╕в з кра╖н, де було завершено цей злочин.  З метою отримання коп╕й необх╕дних арх╕вних документ╕в, установлення та допиту можливих св╕дк╕в прокуратурою АРК направлено запити про м╕жнародну правову допомогу до Республ╕ки Узбекистан, Республ╕ки Казахстан ╕ Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. П╕сля неодноразових лист╕в-нагадувань, ан╕ Узбекистан, ан╕ Казахстан не надали цю ╕нформац╕ю, а РФ в╕дпов╕ла в╕дмовою. Зокрема, у лист╕ Генпрокуратури РФ зазначено, що надання тако╖ ╕нформац╕╖ суперечить ╕нтересам нац╕онально╖ безпеки Рос╕йсько╖ Федерац╕╖.
Нещодавно з тими ж завданнями до правоохоронц╕в прокуратурою АР Крим скеровано нов╕ м╕жнародно-правов╕ доручення до Республ╕ки Таджикистан та Киргизько╖ Республ╕ки. У ход╕ досудового розсл╕дування за постановою сл╕дчого проведено демограф╕чну експертизу. В╕дпов╕дно до висновку експерта ╤нституту демограф╕╖ та соц╕альних досл╕джень ╕мен╕ Птухи НАН Укра╖ни, насильницьке переселення кримськотатарського народу та представник╕в ╕нших нац╕ональних груп з Кримсько╖ АРСР у 1944 роц╕ призвело до загибел╕ 57,9 тис. ос╕б, тобто 25,1% в╕д чисельност╕ цих народ╕в. Для встановлення факт╕в, под╕й, сусп╕льно-пол╕тичних процес╕в, як╕ в╕дбувалися протягом 1944 року та у подальшому, оц╕нки прийнятих радянською владою нормативно-правових акт╕в, якими супроводжувався геноцид, призначено комплексну судову ╕сторично-правову експертизу. Нараз╕ прокуратурою отримано ╕сторичну частину висновку щодо под╕й та сусп╕льно-пол╕тичних процес╕в, як╕ мали м╕сце протягом досл╕джуваного у крим╕нальному провадженн╕ пер╕оду. Отриманою ╕сторичною частиною вказано╖ експертизи, проведено╖ Нац╕ональною академ╕╓ю наук Укра╖ни, п╕дтверджено ран╕ше встановлен╕ у ход╕ досудового розсл╕дування та виявлен╕ ╕нш╕ важлив╕ для крим╕нального провадження обставини.
Так, незважаючи на те, що формальною п╕дставою винесення постанови Держком╕тету оборони № 5859сс в╕д 11 травня 1944 року була антирадянська д╕яльн╕сть кримських татар, ╕сторичною частиною ран╕ше призначено╖ ╕сторико-правово╖ експертизи ╕нформац╕я щодо антирадянських повстань на територ╕╖ Кримсько╖ АРСР як на передодн╕, так ╕ п╕сля зв╕льнення Криму не п╕дтвердилось. Проте т╕╓ю ж експертизою п╕дтверджено факти створення умов, несум╕сних з життям депортованих та нелюдських умов проживання у спецпоселеннях, адже "депортованих було розм╕щено у землянках, п╕дсобних прим╕щеннях (конюшнях, сушилах тощо) та п╕д в╕дкритим небом”. У кримських татар в Криму внасл╕док депортац╕╖ було вилучено: 25 тис. 561 будинок, 15 тис. дворових забудов, 18 тис. 736 земельних над╕л╕в, майже 100 тис. гол╕в св╕йських тварин, 25 млн книг, фонди 180 б╕бл╕отек. П╕сля перем╕щення кримських татар до спецпоселень було введено комендантський режим. Ус╕х працездатних одразу було направлено на роботи (буд╕вництво, зб╕р бавовни тощо). Забезпечення ╖жею у спецпоселеннях в╕дбувалось таким чином: працездатним видавали на добу 200 грам╕в хл╕ба, непрацездатним – 125, придатно╖ питно╖ води не було. У спецпоселеннях депортован╕ хвор╕ли на тиф, дизентер╕ю, жовтуху, при цьому медична допомога ╖м не надавалась, кр╕м того, була значна смертн╕сть через систематичне недо╖дання.
Як пов╕домляв УН╤АН, прокуратура АРК у грудн╕ 2015 року розпочала розсл╕дування у крим╕нальному провадженн╕ за фактом насильницького переселення у 1944 роц╕ кримськотатарського народу та представник╕в ╕нших нац╕ональних груп з територ╕╖ Кримсько╖ АРСР. 18 травня 2017 року у Генпрокуратур╕ заявили, що сл╕дч╕ прокуратури АР Крим п╕дписали пов╕домлення про п╕дозру радянському вождю Йосипу Стал╕ну та його попл╕чнику Лаврент╕ю Бер╕╖ у вчиненн╕ злочину - депортац╕╖ кримськотатарського народу та представник╕в ╕нших нац╕ональностей з територ╕╖ Кримсько╖ АРСР.
www.unian.ua

ЗЕЛЕНСЬКИЙ В╤РИТЬ У ЗВ╤ЛЬНЕННЯ КРИМУ В╤Д РОС╤ЙСЬКО╥ ОКУПАЦ╤╥

Переможець вибор╕в президента Укра╖ни Володимир Зеленський в╕рить у зв╕льнення Криму в╕д рос╕йсько╖ окупац╕╖. Про це новообраний президент заявив у Facebook з нагоди 75-х роковин депортац╕╖ кримськотатарського народу. "Сьогодн╕ 75-та р╕чниця початку депортац╕╖ кримських татар. Цей день нагаду╓ нам, що можна знищити людей, але дух ц╕лого народу – н╕коли. Кримськ╕ татари повернулися на ╕сторичну батьк╕вщину. Та зараз вони знову стали жертвами репрес╕й – як ╕ т╕, хто залишився в╕дданим Укра╖н╕ в окупованому Криму. Наша п╕дтримка, наш╕ зусилля, наш╕ думки з ними щодня", - сказав Зеленський. В╕н висловив переконання, що «ми зв╕льнимо батьк╕вщину кримських татар в╕д окупац╕╖».  «╤ хай яким довгим буде шлях до повернення Криму, ми пройдемо його разом з киримли. Ми зробимо це разом. Не забуваймо, що нав╕ть найтемн╕ша н╕ч зак╕нчу╓ться св╕танком!", - наголосив Зеленський.
www.unian.ua

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 24.05.2019 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21172

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков