Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3539)
З потоку життя (6783)
Душі криниця (3655)
Українці мої... (1497)
Резонанс (1564)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1746)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПЛУТАНИНА З ╤НФОГРАФ╤КОЮ: ВИДАННЯ LE MONDE "ПОВЕРНУЛО" КРИМ УКРА╥Н╤
Нараз╕ на карт╕ Le Monde Крим – це Укра╖на.


ЯКЩО ЦЕ НЕ МАРОДЕРСТВО – ТО ЩО?
Та наперек╕р всьому – «Св╕тлиця» у Криму ╓! ╤ наполеглив╕ потуги нин╕ ки╖вських...


МАСТИ ФЕДЯ МЕДОМ, А ФЕДЬ УСЕ ФЕДЬОМ, АБО ПОЛ╤Т П╤Д КРИЛОМ КУНИЦИНА
Якщо хтось раптом не зна╓, нагада╓мо, що «герой» цих арх╕вних публ╕кац╕й пан В....


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ЯК РОЗП╤ЗНАТИ УКРА╥НСЬКОГО ПАТР╤ОТА
Укра╖нський л╕берал зак╕нчу╓ться на дороз╕ до укра╖нського села. Я в цьому переконалась давно.


ПАША
На початку цього тижня п╕шов з життя ПашА (наголос саме такий, вельможний, на другому склад╕) -...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 26.04.2019 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 26.04.2019
ЧАС ЗБИРАТИ КАМЕН╤

Кра╖на потроху отямлю╓ться п╕сля вибор╕в. Сказавши «прохмелю╓ться», чи не був би ближчим до стану, в якому й дос╕ перебува╓ чимала верства безмежно дов╕рливих наших громадян? Хтось вже нар╕ка╓ на надм╕рну запол╕тизован╕сть, вкотре лукаво п╕дкидаючи думку про те, що брудна пол╕тика – не справа «маленького укра╖нця», тож аби не бути обдуреними, використаними, краще триматися в╕д не╖ подал╕. Бо що ж, мовляв, отримали? Ось вже й ц╕, хто ще вчора об╕цяли вам ╕ скоре зак╕нчення в╕йни, ╕ повернення полонених, ╕ зниження тариф╕в, ╕ в╕дновлення святая святих – заморожених клятою хунтою п╕льг, починають в╕дчутно пригальмовувати в озвученн╕ об╕цяного: ╕ се, виявля╓ться, не так просто буде зробити, ╕ те. А он того ╕ взагал╕ н╕як не могло бути об╕цяно, бо ж поза конституц╕йною компетенц╕╓ю Гаранта.
- Кажете, на власн╕ ж вуха чули? Н╕-н╕, то якесь прикре непорозум╕ння. Сказано було зовс╕м не так ╕ не те. А якщо б нав╕ть ╕ так, ╕ тими словами, то не в тому сенс╕. ╤ пот╕м, х╕ба воно десь заф╕ксоване якимись п╕дписами, скр╕плене в╕дпов╕дними печатками?
П╕сля такого в╕дчутне розчарування, а десь ╕ тихий в╕дчай ширяться нав╕ть в середовищ╕ найзапекл╕ших адепт╕в ново╖ команди. Особливо серед них. Бо ж так в╕рили!
В╕рили… В╕ра – неймов╕рне джерело людсько╖ душ╕. Ц╕люще. Житт╓дайне. Але його божественна волога, сказати б, не зовс╕м придатна для пол╕тики. Б╕льше того – зазвичай протипоказана. Ну, не залива╓мо ж ми в паливний бак живлющу для живих кришталево-джерельну воду, так само, як не полива╓мо сад високооктановим бензином. Кожному сво╓. В╕д пол╕тик╕в, зам╕сть всеосяжно╖ на╖вно╖ в╕ри в ╖х добр╕ нам╕ри ╕ щедр╕ об╕цянки, ма╓мо навчитися, врешт╕, вимагати конкретних план╕в, навчитися глибоко ╕ детально анал╕зувати ╖х програми, контролювати ╖х виконання. Лише ч╕тке ╕ безумовне дотримання задекларованого упродовж рок╕в може дати нам в╕дчуття прогнозованост╕ д╕й влади ╕ п╕дстави для тако╖ розкош╕, як певний ступ╕нь дов╕ри до не╖. Але за будь-яких обставин мова не йде про сл╕пу в╕ру.
Для належного, ефективного контролю сусп╕льство ма╓ не лише навчитися ц╕кавитися програмами парт╕й та окремих ос╕б, делегованих ним у владу, ц╕кавитися пол╕тичним життям кра╖ни в ц╕лому, але, за найменшо╖ необх╕дност╕, брати безпосередню участь в ньому. Казки про тотальну апол╕тичн╕сть зах╕дного сусп╕льства, якими нас годують продажн╕ «експерти», не витримують щонайменшо╖ критики. В цьому сенс╕ досить згадати гранд╕озний Марш Ж╕нок напередодн╕ ╕ногурац╕╖ президента США, бурхлив╕ пол╕тичн╕ батал╕╖ у Велик╕й Британ╕╖ у справ╕ Брекз╕ту, виступи «жовтих жилет╕в» у Франц╕╖, ще ран╕шу хвилю демонстрац╕й у Грец╕╖.
Але для того, щоб належним чином контролювати тих, кого воно над╕лило владними повноваженнями, сусп╕льство ма╓ потурбуватися про достатньо ефективн╕ ╕нструменти, як╕ б забезпечували той контроль. Окр╕м анонсованих командою новообраного Президента референдум╕в, окр╕м такого ефективного засобу впливу на владу, як масов╕ демонстрац╕╖, до базових ╕нструмент╕в сл╕д в╕днести вичищене в╕д можливост╕ будь-яких зловживань виборче законодавство. Ще серйозн╕ший ефект матимуть зм╕ни до Конституц╕╖, спрямован╕ на забезпечення д╕╓во╖ можливост╕ швидкого в╕дкликання депутат╕в будь-якого р╕вня, включно з народними депутатами Укра╖ни, в раз╕ в╕дхилення ╖х в╕д задекларованого в передвиборчих програмах чи вчиненн╕ ╕нших порушень, що шкодять ╖х виборцям, кра╖н╕ в ц╕лому. До того ж ╕нструментар╕ю належить ╕ можлив╕сть ефективного застосування закону про ╕мп╕чмент Президента.
Вперше звертав увагу сусп╕льства ╕ окремих представник╕в влади на критичну необх╕дн╕сть цього ╕нструментар╕ю ще в в листопад╕-грудн╕ 2013 року, виступаючи на Майдан╕, писав про те в статтях для КС (http://svitlytsia.crimea.ua/index.php?section=article&artID=12658).
Тим часом, наш в╕з ╕ нин╕ там. Як би не сумно було говорити про те, але не лише сусп╕льство, але нав╕ть деяк╕ депутати з мандатом Майдану – з тих семи десятк╕в, як╕ щиро намагалися демократизувати кра╖ну – вочевидь недооц╕нюють важлив╕сть, принаймн╕, деяких з тих ╕нструмент╕в. Так, б╕льш╕сть з них не в╕дчувають принципово╖ р╕зниц╕ м╕ж в╕дкликанням депутата ╕ позбавленням його депутатсько╖ недоторканост╕, п╕дм╕няючи перше другим. В результат╕, виходить на те, що попри кривав╕ уроки Майдану, ми й дос╕ не втямили, що ╕гноруючи осягнення, бодай, названих вище ╕нструмент╕в, ми ризику╓мо рано чи п╕зно знову опинитися гол╕руч проти узурпатор╕в влади. ╤ нав╕ть якщо нам, як те було в 2014 роц╕, знову вистачить снаги не допустити того, ц╕на, скор╕ш за все, буде на порядок вищою. А чи треба казати, наск╕льки це актуально тепер, в час╕ в╕йськово╖ агрес╕╖? Чи треба пояснювати, чим загрожу╓ за таких обставин добров╕льне в╕дсторонення в╕д усв╕домлено╖ участ╕ в процесах управл╕ння державою, бездумна в╕ра в доброго «царя», ╕нфантильне бажання перекласти виконання сво╖х обов’язк╕в (бо ж виключне право на владу передбача╓ такого ж р╕вня обов’язки!) на трет╕х ос╕б, про яких часто ма╓мо лише поверхов╕ уявлення!
╤нфантил╕зм в пол╕тиц╕, як правило, окр╕м голо╖ в╕ри в прих╕д мес╕╖ – такого соб╕ батька нац╕╖, який руками розведе вс╕ б╕ди, вир╕шить вс╕ наш╕ проблеми, характерний шк╕дливою для пол╕тики емоц╕йн╕стю та небезпекою п╕дпадання п╕д вплив спец╕альних технолог╕й, частина з яких вочевидь далеко не в╕тчизняного походження. Всьому цьому ми були св╕дками в ход╕ ц╕╓╖ президентсько╖ кампан╕╖, де зовс╕м невипадково в другий тур було виведено зав╕домо програшного чинного Президента, заплямованого як участю в реальн╕й корупц╕╖, в зловживаннях владою, так ╕ безп╕дставними звинуваченнями в невчинених ним злочинах, та «темно╖ конячки» - мед╕йного проекта з явно малорос╕йським п╕дбо╓м.
Неприхований захват клану «пап╓р╓дн╕каф» перемогою останнього, р╕вно як ╕ явне задоволення, демонстроване деякими представниками влади п╕вн╕чно-сх╕дного сус╕ди, мало б привести нас до тями, протее - не сталося. Кул╕ш – вже який в╕н ╓ – зварено: ╖жте, не обпеч╕ться.
Н╕-н╕, - це не нагн╕тання пан╕чних настро╖в, не стягнення негативу на команду нового Президента. Тим б╕льше, що в т╕й команд╕ ╓ принаймн╕ дек╕лька ц╕лком фахових ос╕б, людей знаних ╕ достойних. В╕дтак, було б лише справедливо, якби ╖й було надано вс╕ можливост╕ для пл╕дно╖ роботи на благо нац╕╖. Головним же ╕ндикатором усп╕шност╕ ново╖ команди ма╓ бути стан укра╖нсько╖ економ╕ки. Але не лише в╕н. Питання в╕йни ╕ миру, питання умов, на яких ми хочемо купити той мир, питання окупованих територ╕й, строк╕в ╕ способ╕в ╖х повернення, питання повернення в╕йськовополонених ╕ пол╕тв’язн╕в – все те так непросто нав╕ть для уявно╖ ╕деально╖ команди найкращих з-пом╕ж кращих. Тож ма╓мо залишити позаду вс╕ чвари, вс╕ протистояння ╕ п╕дтримувати кожен крок ново╖ влади, спрямований на викор╕нення корупц╕╖, на прогресивне зростання економ╕ки, на щонайшвидше зм╕цнення в╕йська, на демократизац╕ю державних ╕нституц╕й, на в╕дновлення суб’╓ктност╕ держави на м╕жнародн╕й арен╕, на побудов╕ укра╖нсько╖ Укра╖ни врешт╕-решт. Чи вдасться те нам без усв╕домлення ц╕нност╕ держави? Вочевидь, н╕. Саме тому всяк╕ порухи на ╖╖ ослаблення мають бути негайно зупинен╕. ╤ як тут об╕йтися без ╕нструмент╕в впливу на владу? В╕дтак, висновок один – ма╓мо отримати ╖х – ╕ то якнайшвидше. Час тут ╓ величиною критичною, бо ж сказано: всьому св╕й час ╕ година своя кожн╕й справ╕ п╕д небом: час розкидати камен╕ ╕ час збирати ╖х. Нин╕ нам час збирати камен╕ ╕ будувати м╕цну державу. ╤ час той не жде, бо вже й в Криму питають: коли ж, нарешт╕?!

Валентин БУТ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 26.04.2019 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21109

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков