Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3539)
З потоку життя (6783)
Душі криниця (3655)
Українці мої... (1497)
Резонанс (1564)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1746)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАМ'ЯТЬ ПРО ХУДОЖНИКА ВШАНУВАЛИ МЕМОР╤АЛЬНОЮ ДОШКОЮ
22 травня заслуженому художнику Укра╖ни, куратору всеукра╖нських ╕ м╕жнародних пленер╕в...


В╤ТАННЯ З ЕКСКУРСОМ В МИНУЛЕ
Сьогодн╕, у день Весняного Миколи, святку╓ св╕й 66-й день народження (по-сво╓му - кругла дата!)...


«╤ВАНОЧКУ! ТИ ЧУ╢Ш, ДОБРООКИЙ?»
Тенд╕тна душа поета ╕ зал╕зна, мов криця, сила духу… Це все про незламного ╕ н╕жного ╤вана...


НИН╤ ЙОМУ ВИПОВНИЛОСЯ Б 80…
╤м’я талановитого проза╖ка Валер╕я Тарасова знайоме шанувальникам художнього слова не лише...


ВЧИВ Д╤ТЕЙ ЛЮБОВ╤ ДО УКРА╥НИ…
Серед яскравих ╕мен, якими ма╓мо пишатися, згадаймо Юр╕я Шкрумеляка - в╕домого дитячого...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 26.04.2019 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 26.04.2019
В╤ЗЕРУНКИ ПАМ’ЯТ╤

25 кв╕тня виповнилося б 108 рок╕в мо╖й мам╕ – Герою Укра╖ни, заслуженому майстру народно╖ творчост╕ Укра╖ни, заслуженому художнику АР Крим В╕р╕ Серг╕╖вн╕ Ро╖к.
У зв’язку з ц╕╓ю датою в Криму пройшла ц╕ла низка заход╕в.
22 кв╕тня в музе╖ укра╖нсько╖ народно╖ вишивки ╕мен╕ В╕ри Ро╖к в╕дбувся веч╕р, присвячений 108-р╕чниц╕ в╕д дня народження вишивальниц╕. Серед гостей музею були присутн╕ учн╕ 7-А та 10-Б клас╕в г╕мназ╕╖ № 9, яких привела на зах╕д вчителька г╕мназ╕╖ Емма Магдалян. В цьому навчальному заклад╕ В╕ра Серг╕╖вна викладала в 50-т╕ роки минулого стол╕ття ╕ на його буд╕вл╕ ╓ мемор╕альна дошка, що розпов╕да╓ про цей етап ╖╖ життя.
В день народження Майстра, тобто 25 кв╕тня, в самому центр╕ Алушти в будинку творчост╕ «П╕дмосков’я» (м. Алушта, вул. В. Хромих, 18), в╕дкрилась виставка роб╕т В╕ри Ро╖к «Укра╖нський рушничок». Це вже 16 персональна виставка нашо╖ видатно╖ вишивальниц╕, що в╕дбулась п╕сля ╖╖ смерт╕.
Алуштинц╕ добре знають творч╕сть В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к. У сво╖й книз╕ «Мелод╕╖ на полотн╕» художниця пише про алуштинц╕в, як╕ стали частиною ╖╖ подальшого життя. За завданням Управл╕ння культури В╕ра Ро╖к в Алушт╕ орган╕зувала першу м╕ську виставку народно╖ творчост╕. П╕д час ╖╖ монтажу на пороз╕ зали з’явився чолов╕к ╕ став ц╕кавитися, що це за виставка. Це був самод╕яльний художник Г. А. Юловський. В╕ра Серг╕╖вна в╕д╕брала його картини для ц╕╓╖ виставки, яка дала йому пут╕вку в художн╓ життя Алушти. Георг╕й Артемович багато рок╕в керував м╕ською студ╕╓ю образотворчого мистецтва, ╕ з легко╖ руки В╕ри Ро╖к ця студ╕я продовжу╓ працювати, а виставки самод╕яльних ╕ профес╕йних художник╕в стали звичним явищем у м╕ст╕.
П╕д час першо╖ персонально╖ виставки в Алушт╕ В╕ра Ро╖к познайомилася з перекладачем З╕на╖дою Кундиренко, котра дуже любила укра╖нську народну вишивку, що ╖х ╕ здружила. З. П. Кундиренко активно допомагала В╕р╕ Ро╖к у пропаганд╕ укра╖нсько╖ вишивки в Криму.
Активну допомогу В╕р╕ Ро╖к у створен╕ в С╕мферопол╕ музею народних ум╕льц╕в Криму, а п╕зн╕ше Салону живопису самод╕яльних художник╕в, надав в той час головний художник Алуштинсько╖ фабрики дерев’яно╖ ╕грашки Дмитро Радиш, за еск╕зами якого були створен╕ нагрудн╕ значки музею. Один з них був подарований у 1964 р. м╕н╕стру культури СРСР К. Фурцев╕й.
Персональн╕ виставки «Укра╖нський рушничок» В╕ри Ро╖к в Алушт╕ в╕дбулись:
– у серпн╕ 1987 р. у проф╕лактор╕╖ «Пол╕т»
– серпн╕-вересн╕ 2008 р. в ╕сторико-кра╓знавчому музе╖.
Обидв╕ користувались великим усп╕хом, в╕дв╕дувач╕ залишили багато захоплених запис╕в у книз╕ в╕дгук╕в. Ось, зокрема, що написали:
«У 1968 роц╕ Ви створили нашу студ╕ю, в╕дкрили першу художню виставку, ╕ ми це дуже добре пам'ята╓мо ╕ шану╓мо. Перш╕ наш╕ роботи ╕ виставка – дорожче за все, ╕ за це спасиб╕ Вам. Але нас вража╓ Ваш творчий порив нав╕ть тепер, Ваш╕ досягнення як ╕ ран╕ше для нас ╓ прикладом». Георг╕й Юловський
«Як письменник-фантаст, я вражений Вашою фантаз╕╓ю, смаком ╕ майстерн╕стю». Серг╕й Мог╕левцев
«Вража╓ р╕зноман╕тн╕сть ╕ багатопланов╕сть Вашо╖ творчост╕. Раду╓ вм╕ння передач╕ кольору ╕ композиц╕╖». Всеволод Мазепа, заступник головного арх╕тектора м. Ки╓ва
«Щиро вдячн╕ майстрин╕ народно╖ вишивки за чудове укра╖нське розма╖ття мистецтва. Нехай ще багато рок╕в радують роботи сво╓ю щир╕стю, самобутн╕стю, народн╕стю». Олекс╕й Купченко, народний артист Укра╖ни, Ра╖са Купченко, заслужена артистка Укра╖ни, син Стан╕слав (родич╕ геро╖н╕-стюардеси Над╕╖ Купченко)
«Захоплений мистецтвом ╕ подвигом життя В╕ри Серг╕╖вни». В. М. Внуков, секретар Алуштинсько╖ м╕ськради
Виставку можна буде в╕дв╕дати до 6 травня 2019 року.
Цього ж дня в центральн╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. О. С. Пушк╕на пройшов веч╕р-присвята з нагоди дня народження В. С. Ро╖к п╕д назвою «В╕зерунки пам’ят╕». (Фоторепортаж про цю под╕ю розм╕щено на Фейсбук-стор╕нц╕ «Кримсько╖ св╕тлиц╕» - https://www.facebook.com/krymskasvitlytsia). Будуть й ╕нш╕ заходи, про як╕ газета також розпов╕сть.
Як написано в анонс╕ до ц╕╓╖ под╕╖ у б╕бл╕отец╕ ╕м. О. С. Пушк╕на: «Роботи В╕ри Серг╕╖вни – г╕мн крас╕, любов╕, добру – всьому, що лежить в основ╕ народного мистецтва».
Все, про що я розпов╕в, переконливо св╕дчить про те, що пам’ять про творчу спадщину видатно╖ майстрин╕ не згаса╓ ╕ що укра╖нська вишивка залиша╓ться одним з головних пр╕оритет╕в у творчост╕ укра╖нц╕в.
╤ на п╕дтвердження цих сл╕в наводжу в╕дгук добре вс╕м в╕домого кримчанина Олександра Польченка: «Вадиме, неймов╕рно прекрасну справу продовжу╓те робити – Пам’ять про В╕ру Серг╕╖вну - то дух Укра╖ни, ╖╖ серце народне».
Дякую, Олександре! Гуртуймося й кр╕пн╕мо в любов╕ до Укра╖ни!

Вадим РО╥К

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 26.04.2019 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21089

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков