"Кримська Свiтлиця" > #14 за 05.04.2019 > Тема "Душі криниця"
#14 за 05.04.2019
НАВ╤ТЬ ПТИЦЯ ГН╤ЗДА НЕ В'╢...
Наш╕ традиц╕╖
Свято Благов╕щення (7 кв╕тня) у народ╕ ма╓ св╕й особливий “статус”, ╕ не т╕льки з огляду на церковн╕ канони. Воно нав╕ть вважа╓ться “первинн╕шим” в╕д Великодня. У побут╕ сповнене багатьма пересторогами... В╕д Введення до Благов╕щення не можна працювати на земл╕, бо вона в╕дпочива╓ ╕ набира╓ться сили. А в╕д Благов╕щення можна працювати, бо «в цей день Бог благословля╓ землю ╕ всяке дихання». Вранц╕, коли ще в церкв╕ правиться Служба Божа, випускають пташок з невол╕, щоб сп╕вали, прославляли Бога та приносили щастя-удачу тому, хто ╖х випустив. З ц╕╓ю метою перед святом нав╕ть купували диких голуб╕в. Прийшовши з церкви, господар випуска╓ погуляти «на сонц╕» вс╕х домашн╕х тварин - кор╕в, овець, к╕з, щоб погр╕лися. Котов╕ та псов╕ також нема м╕сця в хат╕. Якщо в день Теплого Олекси пас╕чник не виставляв на пас╕ку вулики, то у свято Благов╕щення в╕н ╖х виставля╓ за будь-яко╖ погоди. У церквах цього дня святять проскурки. ╥х перетирають на порошок ╕ додають до меду, яким п╕дгодовують бдж╕л, щоб вони добре ро╖лися. Закопують у землю, аби град не побив пос╕ви. Благов╕щенська проскурка, як ╕ стр╕тенська вода, вважа╓ться ц╕лющою, л╕ку╓ в╕д пропасниц╕. Д╕вчата на виданн╕ мали св╕й звичай: шукали первоцв╕т. Його пелюстки кидали у полумисок з водою ╕ вмивалися. Отод╕, вважали, личко буде гарним. Про цей день ╕сну╓ багато прикмет: - Якщо перед сходом сонця на Благов╕щення ясно й тихо - буде добрий врожай на зб╕жжя. - Яка погода на Благов╕щення - така на Великдень. - Якщо на Благов╕щення сн╕г - л╕то буде неврожайне. - Якщо на Благов╕щення мороз, то буде багато ог╕рк╕в.
ГР╤М ГРИМИТЬ, ДОЩ ╤ДЕ...
П╕сля деяких найважлив╕ших рел╕г╕йних свят, коли християни згадують про визначальну для людства под╕ю, пов'язану з життям ╤суса Христа, Богородиц╕, наступного дня церква в╕дзнача╓ ще й Собор, приурочений ╕ншим постатям, як╕ були безпосередньо причетними до попереднього свята (под╕╖), але ╖м, начебто, в╕дведено «другорядну» роль. Отож 8 кв╕тня, в╕дразу п╕сля Благов╕щення, святку╓мо Собор Архангела Гаври╖ла. Адже саме в╕н прин╕с благу в╕сть Д╕в╕ Мар╕╖, що та народить Сина Божого. Архангела Гаври╖ла у народ╕ називають Благов╕сником. У цей день оч╕кують першо╖ весняно╖ грози з громом та блискавками, бо це Гаври╖л по небу ╖здить в огнян╕й кол╕сниц╕ ╕ чорт╕в убива╓, спалю╓-спопеля╓ вогняними стр╕лами-блискавицями. За давн╕х час╕в, коли д╕ти вперше весною почули гр╕м, то вони тулитися до плота, наче п╕дпирали його, щоб спина не бол╕ла. Часто так робили й люди старшого в╕ку, в╕рили, що допоможе. Якщо видалася п╕зня весна, то т╕льки п╕сля свята Благов╕сника с╕яли ярину. У народ╕ кажуть: - На Благов╕сника гр╕м ╕ блискавка землю будять, щоб прокидалася, бо вже весна прийшла. - Гаврилова гроза - рай (благодать) для земл╕. За народною легендою, сонце на Благов╕сника не з╕йде доти, поки не в╕дправлять церковну службу.
ХРЕСТОПОКЛ╤ННИЙ ХЛ╤Б
Те, що минула половина Великого посту, символ╕зу╓ Хрестопокл╕нна нед╕ля (четверта у час╕ посту) ╕ Середоп╕стя (завжди припада╓ на середу) — Хрестопокл╕нний день. Тож господин╕ ще напередодн╕ пекли хл╕б у вигляд╕ хреста, який так ╕ називали — хрестопокл╕нний. Половину цього хл╕ба родина споживала, а половину заривала у зерно, яке призначалося для пос╕ву. Коли виходили у поле с╕яти (весняна с╕вба), половину хл╕ба, що збер╕гався у зерн╕, знову ж з'╖дали, а ╕ншу половину закопували у землю на пол╕. Часто цей хл╕б д╕лили на чотири частини ╕ закопували по чотирьох кутках поля, щоб добре родило. (Йдеться не про велик╕ шматки хл╕ба, а скибки). Ус╕ ц╕ маг╕чн╕ д╕╖ мали супроводжуватися щирою молитвою до Господа Бога про майбутн╕й урожай. Побутував ╕ такий обряд у деяких етнограф╕чних рег╕онах Укра╖ни : у хрестопокл╕нному хл╕б╕ зап╕кали грош╕ - др╕бн╕ монети. Пот╕м, коли настав час с╕яти, уся с╕м'я йшла в поле, молилася й д╕лила той маг╕чний хл╕б. Вважали: на того, кому д╕сталися грош╕ (бодай коп╕йчина) з хрестопокл╕нного хл╕ба, чека╓ щасливий р╕к. У народ╕ кажуть: - Якщо над с╕вачами в пол╕ засп╕ва╓ жайворонок - на добрий урожай зернових. - Якщо с╕вач╕ не почули п╕сн╕ жайворонка протягом усього дня - л╕то буде посушливе, не жди доброго врожаю. П╕дготував Тарас ЛЕХМАН
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 05.04.2019 > Тема "Душі криниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21036
|