Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 15.03.2019 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 15.03.2019
В╤ЧНО ЖИВИЙ ТАРАС

Тарасу Григоровичу Шевченку – 205 рок╕в, ╕ у зв’язку з ц╕╓ю датою я не можу не згадати про ставлення В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к, мо╓╖ мами, до нашого укра╖нського ген╕я. ╤ це вже другий м╕й спогад в розр╕з╕ – великий поет ╕ проста вишивальниця.
А перша моя стаття до 200-р╕ччя Кобзаря з’явилась у «Кримськ╕й св╕тлиц╕» 7 березня 2014 року п╕д назвою «Тарас Шевченко очима В╕ри Ро╖к». До реч╕, це матер╕ал був надрукований у низц╕ газет Укра╖ни, а рос╕йською мовою в ╕нших газетах Криму.
На цей раз я розпов╕м тр╕шки про деяк╕ музе╖, основа яких – це велика спадщина Т. Г. Шевченка, ╕ про ╖хню сп╕впрацю з В╕рою Ро╖к. У мами завжди була мр╕я ╕ бажання виставляти сво╖ роботи в таких музеях. ╤, як я розум╕ю, сво╖ мр╕╖ вона намагалася вт╕лювати у життя. Так, друга ╖╖ персональна виставка у жовтн╕-листопад╕ 1974 року з великим усп╕хом пройшла в музе╖ Т. Г. Шевченка у Ки╓в╕, а через 5 рок╕в вона взяла участь у творчому конкурс╕ «У в╕нок Кобзарев╕», вишивши к╕лька ориг╕нальних роб╕т з нагоди 165-р╕чниц╕ в╕д дня народження поета ╕, як переможець, отримала запрошення орган╕зувати свою персональну виставку в Кан╕вському Шевченк╕вському музе╖-запов╕днику, та ще й не сама а з 14 ╖╖ ученицями, яка ╕ в╕дбулась у Канев╕ в серпн╕-вересн╕ 1980 року.
Навесн╕ 1981 року науково-досл╕дницький музей Академ╕╖ мистецтв СРСР ╕ громадська рада Мемор╕ально╖ майстерн╕ Т. Г. Шевченка запросили В╕ру Серг╕╖вну взяти участь у заходах, присвячених дню народження Кобзаря, ╕ провести виставку «Укра╖нський рушничок». Ця виставка в╕дбулась, ╕ в╕д ╖╖ орган╕затор╕в В╕ра Ро╖к отримала подяки ╕ грамоти.
У 1995 роц╕ мама д╕зналась, що заступник голови товариства «Укра╖на – Св╕т» Василь ╤ванович Савенко з укра╖нською делегац╕╓ю ╖де в Канаду ╕, звичайно, буде в музе╖ Тараса Шевченка в Торонто. Зрад╕вши ц╕й новин╕, вона терм╕ново вишила новий рушник, який назвала «Букетики», ╕ попросила Василя Савенка подарувати його в╕д ╖╖ ╕мен╕ музею Т. Шевченка в Торонто.
╥╖ прохання було виконано – Василь ╤ванович в урочист╕й обстановц╕ подарував музею цей рушник ╕ прив╕з В╕р╕ Серг╕╖вн╕ подячний лист, у ньому, зокрема, йшлося: «Безмежно ╕ щиро Вам вдячн╕ за неоц╕ненний подарунок душевного пориву та велику працю талановитих рук – рушник «Букетики». Во╕стину, Ваша щедра укра╖нська душа любить ╕ свято береже укра╖нське, тож рушник, Вами вишитий, займе почесне м╕сце в музе╖ Великого Кобзаря». Так розпочалась ╖╖ дружба з цим музе╓м.
Я не забув про стосунки мами з канадським музе╓м. Завдяки внучц╕ ╢вдок╕╖ ╤ван╕вни Шеко, я передав у музей друге видання книги «Мелод╕╖ на полотн╕», а також розпов╕дь про кримський семиметровий рушник, вишитий за в╕зерунками мами до 200-р╕ччя Т. Г. Шевченка у 2014 роц╕. Так почалась вже моя дружба з музе╓м в Торонто.
Його директор Людмила Погор╓лова пер╕одично пов╕домля╓ мен╕ новини музею, який вида╓ власну газету. Одна з останн╕х новин в музе╖ - це в╕дкриття до 205-р╕ччя Шевченка виставки укра╖нських художник╕в. Наводжу переклад з англ╕йсько╖ мови статт╕ з останнього номера музейно╖ газети, присвячено╖ ц╕й под╕╖:

«Музей Тараса Шевченка
березень 2019 р. № 15

МУЗЕЙ ОТРИМАВ В ДАР 49 ТВОР╤В МИСТЕЦТВА З УКРА╥НИ

Музей Тараса Шевченка в Торонто в╕дкрив св╕й 66-й сезон виставкою сучасного образотворчого мистецтва «Живописна Укра╖на», щедро подарованою нам 41 художником практично з ус╕х рег╕он╕в Укра╖ни.
Ус╕ твори з ц╕╓╖ колекц╕╖ виконан╕ ол╕йними ╕ акриловими фарбами, акварел╕, пастел╕, граф╕ка та колаж╕, були створен╕ на честь 200-р╕ччя в╕д дня народження Тараса Шевченка. Ран╕ше вони були представлен╕ у 2014 роц╕ в Нац╕ональному музе╖ Шевченка у Ки╓в╕ в рамках багатоетапного заходу п╕д назвою «200 укра╖нських художник╕в до 200-р╕ччя Тараса Шевченка».
Ц╕ 49 роб╕т зображують красу, природу, людей, культуру ╕ звича╖ Укра╖ни. Вони з любов’ю ╕ повагою ставляться до традиц╕й предк╕в, славно╖ ╕стор╕╖ та ╖╖ геро╖в.
Зрозум╕ло, що особливе м╕сце в колекц╕╖ належить Тарасу Шевченку, великому поету ╕ художнику, ген╕ю з╕ св╕товим ╕м’ям. Протягом багатьох покол╕нь його життя ╕ творч╕сть надихали ╕ продовжують надихати на створення незл╕ченних твор╕в мистецтва на р╕зноман╕тн╕ теми в широкому д╕апазон╕ стил╕в ╕ жанр╕в.
Не випадково назва цього верн╕сажу – «Живописна Укра╖на». У 1844 роц╕ Шевченко створив сер╕ю гравюр, як╕ мав нам╕р видавати як пер╕одичне видання п╕д назвою «Живописна Укра╖на». Воно мало бути присвячене ╕стор╕╖, людям, звичаям, фольклору, природ╕ та ╕сторичним пам’ятникам Укра╖ни. Через ф╕нансов╕ труднощ╕ та арешт в╕н не зм╕г зд╕йснити св╕й шляхетний план. Однак один альбом ╕з ш╕стьма гравюрами, який йому вдалося опубл╕кувати, отримав широке визнання в прес╕.
Музей Тараса Шевченка мав честь отримати цей багатий ╕ щедрий подарунок. Ц╕ твори образотворчого мистецтва ╓ значним ╕ важливим доповненням до колекц╕й ╕ послужать популяризац╕╖ укра╖нсько╖ культури не т╕льки серед канадц╕в, а й серед людей у всьому св╕т╕. Музей висловлю╓ щиру подяку Юл╕╖ Шиленко, головному збер╕гачу фонд╕в Нац╕онального музею Тараса Шевченка в Ки╓в╕, за те, що вона з╕грала важливу роль у передач╕ ц╕╓╖ колекц╕╖ в наш музей».
Спод╕ваюсь, ця стаття зац╕кавить читач╕в «Св╕тлиц╕» ╕ стане г╕дним вшануванням пам’ят╕ Великого Кобзаря.
Вадим РО╥К

На фото: заступник голови товариства «Укра╖на – Св╕т» Василь Савенко переда╓ рушник, вишитий В. С. Ро╖к, у дарунок музею Тараса Шевченка в Торонто
Б╕льше фото – на Фейсбук-стор╕нц╕ «Св╕тлиц╕» з Криму:
https://www.facebook.com/krymskasvitlytsia

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 15.03.2019 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20957

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков