Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 01.03.2019 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 01.03.2019
П’ЯТА Р╤ЧНИЦЯ АНЕКС╤╥ КРИМУ: ЯК «Р╤ДНА ГАВАНЬ» СТАЛА ПАСТКОЮ

Кримчани мр╕яли про незд╕йсненне, тому коли воно «збулось», то дуже швидко виявилось, що це – лише фантом

П’ять рок╕в тому сталося те, що сталося. Зв╕сно, використання неприкрито╖ в╕йськово╖ сили, помножене на мегатонн╕ пропагандистськ╕ зусилля, зробили свою справу. Сьогодн╕ складно зрозум╕ти як╕м був розклад «за» чи «проти» тод╕ – нема ан╕ соц╕олог╕╖, як╕й можна було б дов╕ряти, ан╕ хоча б тверезого анал╕зу ситуац╕╖, що склалася нин╕, хоча б тому, що для зд╕йснення такого анал╕зу треба мати дуже «холодну голову». Вт╕м, нема й ╕ншого: ╕нформац╕╖ про активний спротив окупац╕╖, в звичному, укра╖нському, розум╕нн╕ цього слова. От ╕ може у когось скластися враження: кримчани таки «за Рос╕ю». Чи це так? Спробу╓мо роз╕братися.

Коли головна мр╕я - повернути «усе, як було»

Уяв╕ть соб╕ людину, яка була вихована в родин╕, де одна частина родич╕в ╓ в╕йськовими, а ╕нша – прац╕вниками бюджетно╖ сфери радянського пер╕оду. Вс╕ вони ╓ ц╕лком лояльними до режиму та живуть на такому соб╕ середньому р╕вн╕: ╓ квартира («хрущовка» чи «брежн╓вка»), в третин╕ випадк╕в – авто штибу «Жигул╕в» чи «Москвича», залежно в╕д посад та звань – дачна д╕лянка в с╕льськ╕й чи курортн╕й м╕сцевост╕. ╤ от так╕ родини переживають крах та розвал СРСР, увесь калейдоскоп 90-х ╕з бандитським «б╓спр╓д╓лом», зупинку економ╕ки, приватизац╕ю, демократ╕ю, гласн╕сть та в╕др╕зн╕ купони. Якась невелика частина – максимум 10-15 % йдуть спочатку у бандити, а пот╕м – в б╕знес, т╕, що вищ╕ званнями та посадами – стають вже чиновниками у нових умовах, а б╕льш╕сть – перебува╓ спочатку в шоковому, а пот╕м – в пристосованому до нових умов стан╕. Здеб╕льшого – на меж╕ виживання.
От приблизно це ╕ ╓ портрет перес╕чного мешканця Криму п╕сля 1991 року. Зв╕сно, так╕ люди жваво реагували на пол╕тичн╕ под╕╖, в них був достатньо високий р╕вень дов╕ри до держави, адже в╕д не╖ вони здеб╕льшого й залежали по життю. Але ця залежн╕сть забезпечила ╖м головну проблему: жити власною думкою та розсудом в абсолютно╖ б╕льшост╕ з них не було ан╕ навичок, ан╕ бажання – ╖м було прост╕ше та зручн╕ше коли вир╕шували за них.
Якщо проанал╕зувати шлях пол╕тичних уявлень середнього кримчанина в╕д 1991 до 2014-го, то картина вималю╓ться така: в╕д на╖вного сприйняття «перебудови» та ╖╖ гасел кр╕зь втрату житт╓вого стрижня – до стаб╕льно╖ депрес╕╖ щодо пострадянських реал╕й.
П╕сля розвалу Союзу, саме в Криму постав ц╕кавий р╕зновид сепаратизму: мова не про те, щоб в╕д’╓днатися в╕д одних та пристати до ╕нших. Мета стояла ╕ррац╕ональна – повернути «усе, як було», а той факт, що на м╕сц╕ спочилого Союзу утворилися нов╕ держави – просто вважати якоюсь н╕сен╕тницею, не звертати на це уваги та й усе. Якщо в Укра╖н╕ таких було чимало, то що говорити про Крим, де зрадянщен╕сть була не просто вищою, а природньою. От вам ╕ п╕дсумок: переважна б╕льш╕сть мешканц╕в Криму були не готов╕ до життя в нов╕й «не радянськ╕й» д╕йсност╕, вони не просто ╖╖ не сприймали, а вважали, що т╕льки ╕з поверненням у «щасливе минуле» можна продовжувати жити звичним порядком. ╤ отак, голосуючи на виборах в Укра╖н╕ спочатку за комун╕ст╕в, пот╕м – за «рег╕они», кримчани й плекали сво╓ уявлення, що колись зд╕йсниться ╖х дивакувата мр╕я.

«Back in USSR» по-кримськи – що не так?

В 2014 роц╕ кримчани н╕бито пов╕рили, що от воно - «те, що потр╕бно» повернулося. Л╕дери сепаратист╕в та зрадники Укра╖ни об╕цяли – Крим стане частиною «велико╖ Рос╕╖», будуть гарантован╕ висок╕ зарплати та пенс╕╖, новий р╕вень медичного обслуговування, соц╕альних гарант╕й ╕ т. ╕. Тобто – поверталася та сама «м╕цна держава», що мала знову подбати та взяти на себе вир╕шення ус╕х проблем нових утриманц╕в – кримських «ватник╕в.

Ностальг╕я за Союзом та його вт╕лення у св╕домост╕ перес╕чного громадянина в образ╕ пут╕нсько╖ Рос╕╖ – це ще той предмет для психолог╕чного вивчення. А що? Ядерна зброя ╓, протистояння ╕з США – також, по ТБ – ╓дине в╕рне трактування усього й вся, нав╕ть – ╓ й сво╖ «вороги народу» у сучасност╕, яких кличуть «л╕бералами» та «агентами Держдепу». Н╕бито, усе «як звикли».
Але зм╕нилося головне – св╕т навколо та сам╕ люди. Можна ск╕льки завгодно перел╕чувати негаразди Укра╖ни, пол╕тичну нестаб╕льн╕сть, безл╕ч невир╕шених чи «заговорених» проблем, але не можна спростувати очевидно╖ реч╕. При всьому цьому саме в умовах Укра╖ни ╓ головне – виб╕р, яким будувати власне життя, яке обирати соб╕ майбутн╓. ╤ кримчани цим от правом вибору користувалися на повну ус╕ ц╕ 23 роки – з 1991 до 2014-го. Адже оця ╖х «особлива думка», описана вище, була в╕дома вс╕й кра╖н╕, могла викликати роздратування чи нерозум╕ння, але – н╕хто ╕ н╕коли не збирався кримчан «ламати через кол╕но» чи нав’язувати ╖м щось – ╕ збер╕гався у пан╕вному становищ╕, усюди, де можна та не можна, той самий «русский язык», ╕ при цьому ман╕фестац╕й регулярних щодо в╕дстоювання власних прав та свобод не було. Чому? Та тому що н╕хто на них не заз╕хав!
╤ от – кримчани н╕бито отримали те, до чого так прагнули. Але втратили: можлив╕сть вибору, природне право на протест та необмежене право висловлення альтернативно╖ думки. Спочатку ╖х це н╕бито не бентежило, нав╕ть, подобалося – вони вважали, що потрапили у ц╕лковито справедливу, правильну реальн╕сть, де нема м╕сця нерозум╕нню ╖х, ще радянським «совком» сформованих уявлень.
╤ тут мешканц╕ Криму ╕ стикнулися саме ╕з тим, чого вони так хот╕ли позбутися саме в Укра╖н╕. Вони вважали, що ╖х не розум╕╓ та не чу╓ Ки╖в, але виявилось, що ╖х також не завжди розум╕╓ та чу╓ Москва. Перш╕ два роки в окупац╕╖ пройшли п╕д гаслом – «треба написати листа Пут╕ну ╕ все вир╕шиться». Не вир╕шилося: як стояли висок╕ паркани, перекриваючи п╕дх╕д до моря – так вони й залишилися, а ма╓тк╕в на благословенному п╕вденному узбережж╕ для людей ╕з пропискою в╕д Москви «до самих до окра╖н» все б╕льше ╕ б╕льше, а м╕ське господарство – теж, як було в кричущому стан╕ – так все й, нав╕ть дороги, що будуються – треба перекладати по два-три рази. Але от якщо до 2014 року н╕хто не обмежував кримчан у прав╕ на протест, ╕ чогось вони таки домагалися, то тепер кожна така спроба проявити ╕н╕ц╕ативу – або наража╓ться на заборону влади, або – скочу╓ться на марг╕нес, на який не звертають уваги, або – й до придушення силою доходить… Бо ж «Это Россия, детка».
Якщо ╓ бажання просл╕дкувати цю кримську «╕стор╕ю хвороби» - заходьте в кримськ╕ групи на Фейсбуц╕: там можна прочитати усе, що завгодно – Фейсбук для мешканц╕в Криму був ╕ залишився майданчиком для висловлення думок та вимог. Багато там ╓ чого: й на╖вного нерозум╕ння – як же ж так сталося, що сучасна Рос╕я – це не СРСР, а жорстка кап╕тал╕стична реальн╕сть, ╕ г╕ркого визнання, що чиновники – дуже швидко зрозум╕ли, що будь що можна трактувати виключно на власну користь та в╕дмахуватися в╕д людей, що ╕нший погляд на реальн╕сть, в╕дм╕нний в╕д оф╕ц╕йного – це вже майже злочин або робота на тих самих «агент╕в Держдепу». Але при Укра╖н╕ н╕хто з кримчан не м╕г сказати, що вибору в них нема – не т╕льки на словах, а й на д╕л╕ – наприклад, на виборах, коли можна було прийти та проголосувати. А от тепер – його нема ╕ в реальност╕, тому що справжня рос╕йська опозиц╕я окупац╕ю Криму не визна╓, а жал╕тися усяким там «кпрф»» - безглуздо само по соб╕.
Ця пастка ╓ вже фактом: якщо кримчани хот╕ли державу, яка усе за них вир╕шу╓ – то вони реал╕зували це на вс╕ 100-%. От т╕льки вир╕шу╓ вона це в сво╖х ╕нтересах, а не так як хот╕лося б обивателям. Ран╕ше – можна було постояти з плакатиком «А я в …., домой хочу». А тепер – просто за несанкц╕онований п╕кет «свинтят» та й все. Ну що ж, як то кажуть – за що боролися. ╤ тут нема в жодному випадку н╕якого нав╕ть сарказму – просто констатац╕я очевидного: доросл╕ люди мають вир╕шувати та в╕дпов╕дати за свою долю сам╕. Кримчани цим очевидним для сучасно╖ людини фактом знехтували. ╤ розплачуватися ╖м за це – довго.
В╕ктор Чопа
https://www.ukrinform.ua

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 01.03.2019 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20923

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков