Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4442)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4115)
Українці мої... (1657)
Резонанс (2107)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1842)
Крим - наш дім (1022)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (305)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (201)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У КРИМУ ПАРТИЗАНИ ЗА ТИЖДЕНЬ СПАЛИЛИ ПОНАД 2000 ГАЗЕТ ╤ ЗАПРОШЕНЬ НА ПСЕВДОВИБОРИ
Ран╕ше рух опору «Жовта стр╕чка» закликав населення на ТОТ до масового ╕гнорування...


НЕЗАКОНН╤ РЕЙСИ ДО КРИМУ:
Ще двом директорам ав╕акомпан╕й РФ оголосили п╕дозру…


У КРИМУ ПОХОВАЛИ ЩОНАЙМЕНШЕ 694 СОЛДАТ╤В РОС╤ЙСЬКО╥ АРМ╤╥
К╕льк╕сть поховань може бути б╕льшою, оск╕льки значна частина в╕дбува╓ться без висв╕тлення…


АВТЕНТИЧН╤ НАЗВИ, ЯК╤ ПОТР╤БНО ПОВЕРТАТИ
У Кримськотатарському ресурсному центр╕ створили карту Криму з ╕сторичними топон╕мами…


МЗС НАЗВАЛО Н╤КЧЕМНИМ РОС╤ЙСЬКИЙ ЗАКОНОПРО╢КТ ПРО «НЕВИЗНАННЯ ПЕРЕДАЧ╤ КРИМУ»
Агресор грубо порушив ╕ продовжу╓ порушувати власн╕ ж зобов’язання…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2019 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 15.02.2019
«ДИВОВИЖН╤ ╤СТОР╤╥ КРИМУ» У МИСТЕЦЬКОМУ АРСЕНАЛ╤

Сяйво моря, шум тополь ╕ кипарис╕в, стр╕мк╕ урвища над хвилями, майже в╕дчутний запах лаванди ╕ безк╕нечний степ, де полин ╕ кургани, а земля кольору св╕тло╖ охри. Таким вигляда╓ Крим на картинах, малюнках ╕ фотограф╕ях: прекрасний, але часом суворий ╕ незнайомий. ╤ зда╓ться, в укра╖нськ╕й колективн╕й уяв╕ Крим поста╓ б╕льше простором, ландшафтом, н╕ж домом безл╕ч╕ – ╕нколи добре вивчених, а часом загадкових дописемних – культур.
26 лютого у Мистецькому арсенал╕ в╕дкри╓ться виставка «Дивовижн╕ ╕стор╕╖ Криму».
Масштабний виставковий проект представить Крим як ун╕кальний мультикультурний прост╕р, що упродовж тисячол╕ть був межею м╕ж ╢враз╕йським Степом ╕ Середземномор’ям. Хто ╕ як тут жив у р╕зн╕ часи? Зв╕дки ц╕ мовчазн╕ кургани? А фортец╕, м╕нарети ╕ колони? Чи╖ корабл╕ лежать на морському дн╕? Що за золот╕ гривни у гробницях забутих цар╕в? Як уявити, зрозум╕ти, в╕дчути цю захопливу ╕стор╕ю?
Нав╕ть географ╕чно в╕докремлений в╕д материка, Крим н╕коли не був культурно ╕зольованим ╕ закритим. Тут жваво перетиналися р╕зн╕ традиц╕╖, в╕н живився контактами з ╕ншими землями. Але коли ц╕ зв’язки слабли, ╕з вза╓мод╕╖ мешканц╕в, ╕з досв╕ду давн╕х метропол╕й завжди народжувалося щось особливе. Те, що й сьогодн╕ склада╓ неповторн╕сть Криму.
К╕мер╕йц╕, ск╕фи, елл╕ни, римляни, а п╕зн╕ше готи, сармати, в╕зант╕йц╕, хозари, печен╕ги, половц╕, генуезц╕, кочовики ординських час╕в, сельджуцьк╕ й османськ╕ турки  – жили в пост╕йному контакт╕ з материком ╕ т╕сно перепл╕талися м╕ж собою. Це й стало тим великим кримським плавильним казаном, у якому народилися сучасн╕ народи й, зокрема, кримськ╕ татари – автохтонний (м╕сцевий, кор╕нний) етнос Криму. На виставц╕ ми розкажемо розма╖т╕ ╕стор╕╖ ╕ про самих киримли.
Виставка «Дивовижн╕ ╕стор╕╖ Криму» представить винятков╕ предмети з колекц╕й 15 укра╖нських музе╖в та приватних колекц╕╖. Коштовн╕ прикраси ск╕фського золота, зразки збро╖ та посуду р╕зних пер╕од╕в, живопис, археолог╕чн╕ знах╕дки та твори сучасного мистецтва розпов╕датимуть дивовижн╕ ╕стор╕╖, що залишили по соб╕ р╕зн╕ епохи. На шляху глядача зм╕нюватимуть одна одну цив╕л╕зац╕╖ та культури, незм╕нними залишиться лише тисячол╕тн╕ зв’язки п╕вострова з материком.
В╕дв╕дувач╕ виставки зможуть б╕льше д╕знатися про традиц╕╖, в╕ру, осв╕ту й особлив╕ церемон╕╖ народ╕в п╕вострову, наприклад, про символ╕ку чар╕вно╖ кримськотатарсько╖ вишивки чи знамениту кавову культуру кримц╕в. Зробити селф╕ у традиц╕йному кримськотатарському одяз╕. Познайомитись з народними ремеслами на майстеркласах ╕ воркшопах для д╕тей та дорослих. Протягом виставки заплановано сер╕ю лекц╕й про ╕стор╕ю та культуру Криму.
Виставка «Дивовижн╕ ╕стор╕╖ Криму» продемонстру╓ неймов╕рно р╕зноман╕тн╕ обличчя культури Криму, як╕ ╓ частиною безц╕нно╖ скарбниц╕ культурно╖ спадщини Укра╖ни.
Олеся Островська-Люта, генеральна директорка Мистецького арсеналу:
«Ця виставка – як строкатий стратиграф╕чний розр╕з ╜рунту, де культурн╕ шари р╕зного часу зм╕нюють одне одного – чим глибше, тим давн╕ше, аж до того, що творився, коли людини ще не ╕снувало. Зараз ми разом запуска╓мо уявний зворотн╕й в╕дл╕к часу, щоб крок за кроком пройти сл╕дами давн╕х народ╕в.
Ус╕ ц╕ культури стали джерелом подальшого етн╕чного формування людност╕ п╕вострова, бо ж  по╓днувалися не лише з сус╕дами на п╕вн╕ч ╕ на п╕вдень, але й стол╕ттями перепл╕талися м╕ж собою».
Ем╕не Джапарова, перша заступниця М╕н╕стра ╕нформац╕йно╖ пол╕тики Укра╖ни:
«Крим завжди був ун╕кальним м╕сцем симб╕озу культур та народ╕в. Вони народжувались, трансформувались, розвивались та залишали св╕й сл╕д в ╕стор╕╖ п╕вострова. Надзвичайно важливим процесом стало народження кримськотатарсько╖ нац╕╖, яка ув╕брала в себе весь етн╕чно-культурний коктейль п╕вострова та сьогодн╕, фактично, ╓ хранителем та нос╕╓м вс╕х цих код╕в на стику ╓вропейсько╖ та ╕сламсько╖ культур й цив╕л╕зац╕й. Даний проект ╓ масштабним св╕дченням нерозривних зв’язк╕в п╕вострова з материком та демонстру╓ неможлив╕сть ╕зольованого розвитку обох. Пол╕культурна спадщина Криму, сутн╕сть яко╖ нараз╕ активно намагаються викривити та присво╖ти, ╓ нев╕д’╓мною частиною надбання держави та ╕╕ громадян».
Ал╕м Ал╕╓в, програмний директор Кримського Дому:
«Наш проект - перша масштабна спроба про╕люструвати яким був ╕ ╓ автентичний Крим: р╕знобарвний, загадковий ╕ такий р╕дний,  а також дати в╕дпов╕дь на питання “хто ж так╕ кримськ╕ татари?”. Ми зануримо вас у св╕ти, що творили минуле п╕вострова та кра╖ни, ╕ додамо сучасн╕ пазли для розум╕ння один одного сьогодн╕».
Ольга Мельник, кер╕вниця в╕дд╕лу музейно╖ справи Мистецького арсеналу:
«Виявилось, що для кожного з причетних до цього проекту Крим – це дуже  особисто. П╕д час зустр╕чей ╕з науковцями, художниками, музейниками вирували емоц╕╖ – спогади про археолог╕чн╕ експедиц╕╖, пленери, мандри. Тому наших партнер╕в не потр╕бно було переконувати в актуальност╕ кримсько╖ тематики. Разом ми спробували подолати головний виклик проекту - створення експозиц╕╖ про Крим без кримських матер╕ал╕в. На анексован╕й територ╕╖ опинились  найв╕дом╕ш╕ колекц╕╖, до яких належать знаков╕ ╕сторичн╕ раритети та визначн╕ мистецьк╕ твори, як╕ ╓ для нас недосяжними. Лишалось лише згадувати про колишню сп╕впрацю Мистецького арсеналу ╕з Нац╕ональним запов╕дником «Херсонес Тавр╕йський» або Центральним музе╓м Тавриди до 2014 року. Тепер на прохання Мистецького арсеналу музе╖ материково╖ Укра╖ни – в╕д Харкова до Львова,  мон╕торили сво╖ фондов╕ зб╕рки щодо наявност╕ предмет╕в кримського походження або дотичних до кримсько╖ тематики матер╕ал╕в. Часом ╕стор╕╖ навколо предмет╕в були не менш захопливими, н╕ж сам╕ реч╕. Загалом разом ╕з музейниками ми переглянули понад дв╕ тисяч╕ предмет╕в – в╕д археолог╕чних знах╕док кам’яного в╕ку до твор╕в сучасного мистецтва. Частину з них буде представлено в експозиц╕╖. Зрештою це був надзвичайно ц╕кавий досв╕д, що створив ц╕л╕сну картину вза╓мод╕╖ кримських ╕ материкових колекц╕й, як╕ доповнюють одна одну».
Орган╕затори проекту:
Мистецький арсенал, Кримський д╕м, за п╕дтримки М╕н╕стерства ╕нформац╕йно╖ пол╕тики та М╕н╕стерства культури Укра╖ни.
У Мистецькому арсенал╕ виставка триватиме з 26 лютого по 5 травня 2019 року.
В╤ДД╤Л КОМУН╤КАЦ╤Й МИСТЕЦЬКОГО АРСЕНАЛУ:
Тел.: +380 44 288 52 26
Email: press@artarsenal.gov.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2019 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20859

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков