Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3277)
З потоку життя (6514)
Душі криниця (3530)
Українці мої... (1470)
Резонанс (1508)
Урок української (992)
"Білі плями" історії (1679)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЗНАКОВИЙ ПОЕТ РОЗСТР╤ЛЯНО╥ ЕПОХИ
7 вересня минуло 110 рок╕в в╕д дня народження знакового укра╖нського поета Михайла Пронченка.


З ЮВ╤ЛЕ╢М!
Цього тижня наша кримська землячка, поетеса, член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни...


ЛЮБОВ К ОТЧИЗН╤ ДЕ ГЕРО╥ТЬ
До 250-р╕ччя в╕д дня народження ╤вана Котляревського


СЛОВО, ЩО ВОСКРЕСЛО, МОВ ФЕН╤КС
До 250-р╕ччя в╕д дня народження ╤вана Котляревського


В╤СНИК УКРА╥НСЬКОГО КРИМУ
Якнайвище п╕дн╕май, Василю, сво╖ в╕трила, щоб п╕д ними якнайшвидше Крим повернувся в р╕дну для...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 18.01.2019 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 18.01.2019
СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ – ДУХОВНА ╢ДН╤СТЬ ПОКОЛ╤НЬ

Святкування 185-╖ р╕чниц╕ народження класика укра╖нсько╖ л╕тератури, громадського д╕яча, великого патр╕ота Укра╖ни, першого м╕ського л╕каря Ялти Степана Руданського (6.01.1834 р. - 3.05.1873 р.) проходить у дн╕ епохальних под╕й – отримання Томосу ╢диною Пом╕сною автокефальною православною церквою Укра╖ни. Можна не сумн╕ватися, що Степан Руданський, великий прихильник укра╖нського слова, р╕дно╖ мови, мр╕яв про благодатн╕ для р╕дного краю часи, коли богослуж╕ння буде проводитись по-укра╖нськи. Боротьбу за свою нац╕ональну церкву проводив ще 100 рок╕в тому видавець твор╕в Степана Руданського, м╕н╕стр в╕роспов╕дань при Гетьманат╕ - Олександр Лотоцький. У передмов╕ до книжки «Твори Степана Руданського» (том I, видавництво Дн╕стер К.-Под╕льський, друкарня Св. Тро╖цького Братства, 1911 р.) в╕н назива╓ твори «Наука», «Гей, бики!» перлами поез╕╖, а «Пов╕й, в╕тре…», ╕ «Ой з-за гори, ╕з-за круч╕» стали народними ╕ дають повне право сказати, що н╕хто з укра╖нських поет╕в п╕сля Шевченка не п╕дносився до такого високого ступеня, як Руданський. У сво╖й промов╕ на сес╕╖ Всеукра╖нського церковного Собору 12 листопада 1918 р. Лотоцький сказав, що в самост╕йн╕й держав╕ повинна бути ╕ самост╕йна церква. «Н╕який уряд, що розум╕╓ сво╖ державн╕ обов’язки, не може погодитися на те, що осередок церковно╖ влади перебува╓ в ╕нш╕й держав╕…». Збулося те, про що в╕ками мр╕яли укра╖нц╕. В час, коли Рос╕йська федерац╕я п╕дступно вчинила агрес╕ю проти Укра╖ни ╕ вже п’ятий р╕к посп╕ль веде неоголошену г╕бридну в╕йну проти нашо╖ держави, анексувала Крим, окупувала частину земель на сход╕, проводить збройн╕ провокац╕╖ на мор╕, коли в боротьб╕ з ворогами загинули тисяч╕ кращих син╕в Укра╖ни, а п’ята колона агресора зсередини намага╓ться нищити все укра╖нське, духовне - вкрай необх╕дне патр╕отичне виховання п╕дростаючого покол╕ння.
Президент Петро Порошенко наголошу╓, що Укра╖на сильна не т╕льки збро╓ю, а головне, патр╕отичним духом, який вихову╓ться в школ╕. В перш╕ роки незалежност╕ Укра╖ни, у 8-му клас╕ загальноосв╕тн╕х навчальних заклад╕в вивчали так╕ патр╕отичн╕ твори Степана Руданського, як «Наука», «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну» та соц╕ально-побутову сп╕вомовку «Добре торгувалось». На Великдень по укра╖нському рад╕о читався уривок твору С. Руданського «Бог на земл╕» (Дума п’ята).
У 2005 р., в розгул антиукра╖нсько╖ ╕стер╕╖ табачник╕вщини, з програми укра╖нсько╖ л╕тератури були вилучен╕ «Наука» та «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну». За поновлення ╖х вивчення в школ╕ звертались до Верховно╖ Ради Укра╖ни, Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни в газетах «Л╕тературна Укра╖на» №33 в╕д 29 серпня 2013 р. та «Кримська св╕тлиця» №36 в╕д 6 вересня 2013 р. та № 16 в╕д 15.04.2016 р. – стаття п╕д назвою «Повернемо Руданського в школу». У 2016 роц╕ був прийнятий Закон Укра╖ни «Про осв╕ту», але н╕чого не зм╕нилось. Твори «Наука», «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну» не вивчаються. В шостому клас╕ зараз вивчають «Добре торгувалось» та «Свиня свинею» - твори побутово╖ тематики.
Враховуючи необх╕дн╕сть протистояти експанс╕╖ ворожо╖ нам ╕деолог╕╖ «русского мира», треба повернути до програми укра╖нсько╖ л╕тератури високопатр╕отичн╕ твори С. Руданського «Наука» та «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну», яка вже стала народною, перекладена на 129 мов св╕ту ╕ ╓ в╕зитною карткою Укра╖ни, викону╓ться на вс╕х заходах, присвячених вшануванню пам’ят╕ Степана Руданського, а також долучити нов╕ твори: «До Укра╖ни», «Гей, бики», «До дуба», «Гей, браття козаки, с╕длайте - но кон╕»
На Великдень читати уривок з твору Степана Руданського «Бог на земл╕», або ╕нш╕ твори на рел╕г╕йну тематику.
Олекс╕й БОРЖКОВСЬКИЙ,
л╕кар, лауреат Всеукра╖нсько╖ прем╕╖ ╕м. С. Руданського, його правнучатий плем╕нник
м. Житомир

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 18.01.2019 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20783

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков