Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 11.01.2019 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#2 за 11.01.2019
ВБОГ╤ ТЕКСТИ: П╤СНЯ БЕЗ МОВИ, МОВА – БЕЗ П╤СН╤

Вбог╕ тексти сучасних п╕сень нав╕ть страшно публ╕кувати, бо зразу впада╓ в оч╕ нав╕ть не прим╕тивн╕сть, а в╕дсутн╕сть зм╕сту. Спроби покласти на музику тексти сучасних поет╕в вкрай р╕дко бувають вдал╕. Це все ма╓ щось означати, бути знаком перем╕н в св╕домост╕ сучасно╖ людини. У неписьменн╕ часи закони, ╕стор╕я, б╕ограф╕я сп╕вались. У Карпатах ще донедавна ╕снували п╕сн╕-хрон╕ки, а найв╕дом╕шою хрон╕кою ╓ п╕сня про Довбуша, де дуже конкретно описан╕ обставини його загибел╕ й назван╕ винуватц╕. Якби не було т╕╓╖ п╕сн╕, довелося б в╕рити на слово австр╕йськ╕й окупац╕йн╕й адм╕н╕страц╕╖.
Кобзар╕ супроводжували в╕йсько не для того, аби розважати його, вони вели щоденник поход╕в. Л╕рники теж ходили ╕ передавали ╕нформац╕ю, яку легко було запам’ятати, бо вона висп╕вувалась. Ц╕ хрон╕ки переважно зникли без сл╕ду, до нас д╕йшли в╕дцензурован╕ вар╕анти. Нав╕ть зараз в╕длунням тих хрон╕к ╓ в╕рш╕, як╕ пишуть здеб╕льшого ж╕нки: я п╕д час Майдану тримала в руках зошит, де ж╕нка написала в╕ршовану хрон╕ку под╕й. В╕рш╕ були поган╕, але вони документували не лише ставлення до под╕й, а й паш╕ли здоровим глуздом, що нав╕ть не снилось нашим пол╕тологам. ╤ попри це в них була присутня одержим╕сть, нав╕ть транс. См╕ятись над цим могли т╕льки люди, геть в╕дчужен╕ в╕д усього укра╖нського. Таких у нас дуже багато. У них порожн╕ оч╕, вони не здатн╕ на любов ╕ на жертву. Вони часом уже народжуються тупими й жорстокими, ╖х не вряту╓ш.
Я веду до того, що п╕сня – це не наб╕р безглуздих звук╕в. Под╕бний п╕дх╕д композитора до тексту знец╕ню╓ не лише мову, а й музику. Написати, щоб продати – цим автори п╕сень н╕чим не в╕др╕зняються в╕д автор╕в сучасних роман╕в, як╕ не мають жодного уявлення про стиль. Р╕зниця лише в одному – погану п╕сню ск╕льки не крути, ╖╖ не стануть слухати, а поганий роман можна так розрекламувати, що в╕н нав╕ть отрима╓ прем╕ю Б╕-Б╕-С╕.
Вл╕тку я ╖хала з Косова через Коломию ╕ вод╕й автобуса тихо крутив п╕сн╕ «Смер╕чки». Не тому, що це патр╕отично, а тому, що вони не токсичн╕, нав╕ть ц╕лющ╕. ╢ п╕сн╕, що завдають болю, але викликають катарсис. Вт╕м, ви сам╕ добре зна╓те, яку силу ма╓ гарна п╕сня, в як╕й мелод╕я промовля╓, а слова звучать. П╕сня р╕дною мовою не мусить сама перетинати континенти, ╖╖ туди занесуть на руках т╕, кому вона зволожила оч╕ й з╕гр╕ла серце. Це те, що не в╕дберуть у нас н╕як╕ митники ╕ н╕як╕ окупанти. Це – добре, з╕рки загинули, але ╖х св╕тло сяятиме ще дуже довго. Ск╕льки довго?
У нас виросло покол╕ння д╕тей, як╕ засинали п╕д мультики рос╕йською мовою, як╕ н╕коли не чули колисково╖, першого досв╕ду сприйняття р╕дно╖ мови. ╥х батьки безнад╕йно уражен╕ совковою пл╕снявою, народжен╕ тремтячими рабами, що працювали за пайку. Душею вони все ще у ╢гипт╕. Бо не було б тод╕ замовчування Володимира ╤васюка ╕ обписаного матюками родинного гн╕зда Миколи Леонтовича, рос╕йського репу у вухах п╕дл╕тк╕в ╕ тюремного шансону по автобусах. Нищення укра╖нсько╖ мови починалось з п╕длих убивств кобзар╕в ╕ зак╕нчу╓ться ситом, через яке не потрапить талановитий п╕сняр, чия п╕сня розбудила б Укра╖ну, половина яко╖ стала культурною пустелею, яку напувають рос╕йськ╕ поми╖, аби виросли покруч╕, а не люди.
Не питайте мене, де вих╕д. Виховуйте д╕тей укра╖нцями ╕ особистостями, навч╕ть ╖х пити з чистого джерела, яке все ще пробива╓ться з-п╕д зотл╕лого листя.

Галина ПАГУТЯК,
укра╖нська письменниця, лауреат Шевченк╕всько╖ прем╕╖ з л╕тератури
https://zik.ua
***
P.S. в╕д КС:
А все ж, може, не все так погано у нашому дом╕?
http://newsvideo.su/music/video/213422
https://www.pisny.net/ukrainian-musik-uk/мамо-в╕чно-будь
https://www.facebook.com/krymskasvitlytsia/videos/1646087902129474
https://www.youtube.com/watch?v=mB5Ecs0itTA
…╕ т.д., ╕ т.п. – ╕ безл╕ч ╕нших шанованих автор╕в. ╤нша р╕ч, що - нав╕ть за нин╕шн╕х укра╖нських еф╕рних квот - в еф╕р╕ ╖х н╕де чомусь не чути…

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 11.01.2019 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20746

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков