Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 04.01.2019 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 04.01.2019
ПЕРШ╤ ДН╤ ВИБОРЧО╥ КАМПАН╤╥-2019: НА АВАНСЦЕН╤ — ЛЕГКА АРТИЛЕР╤Я ╤ КОМ╤К

╢ перший кандидат в Президенти, ЦВК скоротило виборч╕ д╕льниц╕, а Володимир Зеленський став темою №1 у соц╕альних мережах…

31 грудня оф╕ц╕йно стартувала президентська передвиборча кампан╕я. Те, що старт перегон╕в прийшовся на новор╕чн╕ свята, зумовило не надто велику активн╕сть кандидат╕в – черг п╕д Центрвиборчкомом нема╓, прогнозован╕ л╕дери перегон╕в заяв про висування ще не подавали ╕ подати не могли.
Вт╕м, к╕лька важливих под╕й за три перш╕ дн╕ передвиборчо╖ кампан╕╖ усе ж таки в╕дбулось. Прим╕ром, вже ╓ перший “оф╕ц╕йний”, тобто заре╓стрований ЦВК кандидат в Президенти. ╢ ╕ другий, поки що не “оф╕ц╕йний”, бо ж документи не подавав, але дуже в╕домий не лише в пол╕тичних колах д╕яч, на «президентське» р╕шення якого чекали. А поки решта кандидат╕в визначаються, ЦВК м╕ня╓ деяк╕ правила проведення вибор╕в.
Отже, що ж в╕дбулось за перш╕ три дн╕ передвиборчо╖ кампан╕╖?
1. Володимир Зеленський таки п╕де в президенти
В новор╕чну н╕ч л╕дер студ╕╖ “Квартал 95” Володимир Зеленський заявив про нам╕ри балотуватись в президенти Укра╖ни. Зробив в╕н це в прямому еф╕р╕ телеканалу 1+1 в перерв╕ м╕ж частинами його авторського шоу “Веч╕рн╕й квартал”. (Те, як, коли ╕ зам╕сть чого це було показано по ТБ, ми св╕домо тут не пишемо. – Ред.) Якщо ран╕ше ус╕ ми не могли побачити реальну картину пол╕тичних вподобань укра╖нц╕в, адже в ус╕х соц╕олог╕чних опитуваннях ф╕гурували “непол╕тики” ╕ Зеленський, ╕ Вакарчук, а в “парламентських” списках – парт╕я-фантом “Слуга народу”, то тепер, ймов╕рно, картина стане зрозум╕л╕шою.
Заява Зеленського сильно схвилювала частину св╕домих укра╖нц╕в – мовляв, Зеленський в раз╕ приходу в пол╕тику буде в╕дстоювати не ╕нтереси держави, а ╕нтереси ол╕гарха ╤горя Коломойського. Кр╕м того, Зеленського ус╕ ми зна╓мо, а його команду – н╕. Тобто – будемо реал╕стами – в╕н фактично п╕д сво╖м ╕м’ям проведе в пол╕тику не тих, хто зг╕дно з закликом кандидата, дос╕ не мав до не╖ жодного стосунку, а ц╕лком ймов╕рно тих, на кого йому покажуть – тобто ╕ пол╕тик╕в, ╕ корупц╕онер╕в, ╕ брехун╕в, ╕ попул╕ст╕в?
Критик╕в Зеленського дуже зачепило й те, що сам ком╕к виголошував промову о 23.55, коли канал традиц╕йно мав би транслювати новор╕чне звернення чинного президента Укра╖ни. Така неповага нав╕ть не до особи президента, а до ╕нституту президентства, не показала ймов╕рного кандидата на цю посаду в хорошому св╕тл╕.
2. ЦВК закрило ус╕ виборч╕ д╕льниц╕ в Рос╕╖
31 грудня ЦВК дослухалась до рекомендац╕╖ М╕н╕стерства закордонних справ Укра╖ни ╕ сво╖м р╕шенням л╕кв╕дувала виборч╕ д╕льниц╕ на територ╕╖ Рос╕йсько╖ федерац╕╖. Можна припустити, що такий крок ╓ насл╕дком видворення з Рос╕╖ 13 укра╖нських консул╕в весною 2018-го. Тод╕ ж в укра╖нському МЗС попереджали, що це призведе до “додаткового навантаження в робот╕ тих укра╖нських дипломатичних представник╕в, як╕ продовжують працювати в Рос╕╖”.
Щоправда, укра╖нських виборчих д╕льниць в РФ було лише п’ять – в дипломатичних представництвах Укра╖ни в Москв╕, Санкт-Петербурз╕, Ростов╕-на-Дону, ╢катеринбурз╕ та Новосиб╕рську. Натом╕сть ЦВК розширила меж╕ сво╖х д╕льниць на територ╕ях посольств Укра╖ни в Груз╕╖, Казахстан╕ та Ф╕нлянд╕╖. Тепер, в╕дпов╕дно, за цими д╕льницями закр╕плен╕ не лише меж╕ цих держав, а й низки областей РФ.
Ця новина викликала обурення серед низки кандидат╕в, яких вважають «пророс╕йськими», а один з таких – Вадим Раб╕нович пригрозив подати на ЦВК до суду.
«За р╕зними оц╕нками, сотн╕ тисяч наших громадян перебувають у Рос╕╖. Хто на зароб╕тках, хто з ╕нших причин. ╤ ось влада позбавля╓ ╖х права голосу. Це неконституц╕йно ╕ протизаконно. Це частина майбутн╕х ман╕пуляц╕й на виборах. Я подаю в суд на це р╕шення», – написав на сво╖й стор╕нц╕ у Facebook Раб╕нович.
Щоправда, стосовно “сотень тисяч наших громадян в Рос╕╖, яких влада позбавля╓ права голосу”, пан Раб╕нович в╕дверто злукавив. Прим╕ром, на минулих виборах – до парламенту, в 2014 роц╕, – на д╕льниц╕ в Москв╕ проголосувало лише 536 укра╖нц╕в, а всього – трохи б╕льше тисяч╕ виборц╕в. До сотень тисяч – далекувато…. Не можна назвати закриття укра╖нських д╕льниць в Рос╕╖ великим ударом по позиц╕ях пророс╕йських парт╕й – на тих-таки парламентських виборах – 2014 в Москв╕ перемогла далеко не пророс╕йська парт╕я “Самопом╕ч”.
3. Першим кандидатом на посаду президента став ╤гор Шевченко
Ще 31 грудня минулого року, тобто у перший же день передвиборчо╖ компан╕╖, в ЦВК зан╕с необх╕дн╕ для ре╓страц╕╖ документи перший кандидат у президенти. Ним став самовисуванець ╤гор Шевченко – екс-м╕н╕стр еколог╕╖ та природних ресурс╕в в постмайдан╕вському уряд╕ Яценюка. Журнал╕сти програми “Грош╕” ще в 2015 роц╕ провели розсл╕дування, за результатами якого виявилось що новоспечений кандидат в президенти ма╓ т╕сн╕ стосунки з екс-рег╕оналом, якого звинувачують у привласненн╕ прибутку “Укргазвидобування”, а нин╕ нардепом-ут╕качем Олександром Онищенком. ╤гор Шевченко, н╕бито, будучи оч╕льником м╕нприроди лоб╕ював ╕нтереси Онищенка – зокрема, таку думку висловив у себе на Facebook пол╕толог Кирило Сазонов.
В 2015 роц╕ одразу п╕сля зв╕льнення Шевченка з посади м╕н╕стра, Генпрокуратура в╕дкрила справу проти нього за п╕дозрою в корупц╕╖. Якщо конкретн╕ше, то п╕д час перебування на посад╕ м╕н╕стра, Шевченко н╕бито неодноразово покидав територ╕ю Укра╖ни на чартерних л╕таках, як╕ н╕би-то належать Олександру Онищенку, що, на думку прокуратури, вказувало на конфл╕кт ╕нтерес╕в ╕ було порушенням статт╕ 28 Закону Укра╖ни “Про запоб╕гання корупц╕╖”. Вт╕м, в березн╕ 2016 року суд закрив справу проти ╤гора Шевченка.
╤ншо╖ думки про Шевченка автори статт╕ про нього у в╕тчизнян╕й “В╕к╕пед╕╖”. Там навпаки, Шевченко виступа╓ вже в рол╕ антикорупц╕онера. “В╕дразу п╕сля призначення Шевченко зв╕льнив ус╕х заступник╕в м╕н╕стра, начальник╕в департамент╕в ╕ кер╕вник╕в Держеко╕нспекц╕╖ та Держгеонадр, причетних до корупц╕╖, л╕кв╕дував в м╕н╕стерств╕ вс╕ (!!!) корупц╕йн╕ схеми, повернув в держвласн╕сть понад 20 родовищ нафти ╕ газу, вкрадених сп╕льниками Януковича”, – йдеться в статт╕, автори яко╖, схоже, аж надто перестарались в реклам╕ екс-м╕н╕стра. Нагада╓мо, авторами “В╕к╕пед╕╖ може бути будь-хто, в тому числ╕ сам╕ пол╕тики або ╖хн╕ прес-служби…
П╕д к╕нець 2018 року ╤гор Шевченко потрапив в черговий скандал. Екс-м╕н╕стр взяв участь у праймер╕з, орган╕зованому парт╕╓ю “Сила людей” (щоб балотуватись вже з п╕дтримкою парт╕╖), ╕ нав╕ть виграв внутр╕шньопарт╕йн╕ вибори, проте парт╕я згодом зняла Шевченка з перел╕ку потенц╕йних кандидат╕в в президенти в╕д парт╕╖. Хто з ким ╕ про що там домовлявся – нам не в╕домо. Вт╕м, оф╕ц╕йно причина – в н╕бито порушенн╕ Шевченком статутних документ╕в парт╕╖, як╕ передбачають, що учасник праймер╕з в якост╕ реклами може використовувати лише дебати та особист╕ зустр╕ч╕ з членами парт╕╖, в той час як ╤гор Шевченко розв╕сив б╕лборди з╕ сво╖м зображенням.
Микола Романюк
https://www.ukrinform.ua

КОГО КРАЩЕ БРАТИ НА РОБОТУ ПРЕЗИДЕНТОМ
Наступн╕ три м╕сяц╕ претенденти пояснюватимуть виборцям, чим ╖х кандидатури кращ╕, або не пояснюватимуть… А кра╖на, тим часом, м╕ркуватиме над вибором…

31 грудня в Укра╖н╕ стартувала виборча кампан╕я з вибор╕в Президента Укра╖ни. За законом, процес мав стартувати за дев’яносто дн╕в до дати голосування, яка припада╓ на 31 березня. Ут╕м, потенц╕йн╕ кандидати на президентство вже к╕лька м╕сяц╕в фактично ведуть сво╖ виборч╕ кампан╕╖, не надто оглядаючись на закон, який прямо це забороня╓. Близько тридцяти пол╕тик╕в за цей час заявили про бажання очолити державу ╕, ймов╕рно, будуть ще охоч╕, зокрема, ╕ так зван╕ «техн╕чн╕ кандидати», заре╓строван╕ задля отримання квотних м╕сць у виборчкомах (включно з подальшими спробами ними «торгувати») та еф╕рного часу на телебаченн╕.

Ск╕льки кошту╓ стати кандидатом у Президенти
Ск╕льки всього буде кандидат╕в? Не один десяток – це точно. Документи можна подавати до 3 лютого включно, на процедуру ре╓страц╕╖ ЦВК да╓ться п'ять дн╕в, тобто п╕сля 8 лютого д╕зна╓мося ╖х точну к╕льк╕сть. Кандидат повинен внести заставу в розм╕р╕ 2,5 м╕льйона гривень. Ця сума поверта╓ться, але т╕льки «ф╕нал╕стам» - тобто, учасникам другого туру, а значить – лише двом... Застави вс╕х ╕нших поповнять державний бюджет, тож з цього погляду - чим б╕льше тим краще. Сума застави визначена ст. 49 Закону про вибори Президента Укра╖ни, не зм╕нилася пор╕вняно з березнем 2014 року, коли в перерахунку на тверду валюту вона була втрич╕ вагом╕шою.

Запит на зм╕ни чи стаб╕льн╕сть?
Юрист ╤гор Шевченко, який ще 31 грудня встиг в╕днести сво╖ документи до Центрально╖ виборчо╖ ком╕с╕╖, в певному сенс╕ вже «виграв» ц╕ вибори, принаймн╕ тим, що не зм╕шався з юрбою, тепер в╕н обгрунтовано назива╓ себе «першим», а його програму, на в╕дм╕ну в╕д ╕нших, хоч хтось прочита╓.
З першою оприлюдненою програмою тепер можна пор╕внювати наступн╕. Вона розкрива╓, про що так чи ╕накше напишуть ╕нш╕ претенденти: про розбудову усп╕шно╖ Укра╖ни, першочергову боротьбу з ол╕гарх╕чно-корупц╕йною системою, про приклад С╕нгапуру ╕ Л╕ Куан Ю, чесних судд╕в, покараних злочинц╕в, потреби малого б╕знесу, фермер╕в, бюджетник╕в, зароб╕тчан, молод╕, переселенц╕в, довк╕лля, арм╕╖, про мир для Донбасу, ст╕ну з Москвою, про тарифи та електромоб╕л╕…
3 с╕чня зранку подали документи до ЦВК теж юрист (з власною юридичною ф╕рмою) ╕ правозахисник з Бровар╕в Володимир Ратуш та л╕дер Соц╕ал-демократично╖ парт╕╖ (виявля╓ться, вона дос╕ ╓ в Укра╖н╕!), народний депутат в╕д БПП Серг╕й Капл╕н. Вдень до них при╓днались голова Аграрно╖ парт╕╖ В╕тал╕й Скоцик та Валентин Наливайченко - голова парт╕╖ «Громадсько-пол╕тичний рух Валентина Наливайченка «Справедлив╕сть» та м╕ський голова Львова Андр╕й Садовий.
Поки що, з того, що ми почули, серед кандидат╕в переважа╓ пропозиц╕я зм╕н. На стаб╕льност╕ акцентуватиме мало хто, ймов╕рно, нав╕ть т╕льки один з учасник╕в перегон╕в.
Натом╕сть серед виборц╕в, зг╕дно з опитуванням, при 74-процентному незадоволенн╕ станом справ 56 в╕дсотк╕в проти того, щоб зм╕нювати його радикальними методами. Тому ╕ трима╓ться серед громадян високий р╕вень невизначеност╕ щодо свого остаточного р╕шення наприк╕нц╕ березня. Хоча запевнення щодо пол╕пшення стану справ в Укра╖н╕ для багатьох, скажемо так, суперечлив╕, проте багато хто з укра╖нц╕в не хоче втратити зопалу й так╕.
В╕дтак прихильники та опоненти «розхитування човна» наступн╕ три м╕сяц╕ на зустр╕чних курсах коригуватимуть сво╖ позиц╕╖. Чинна влада, скаж╕мо, спробу╓ зняти гостроту з болючих проблем, за як╕ ╖╖ найб╕льше критикують опоненти: у питаннях комунальних тариф╕в, боротьби з корупц╕╓ю або ситуац╕╖ в малому б╕знес╕. Що саме це буде, почека╓мо, але за лог╕кою – ма╓ бути.
Натом╕сть претенденти на булаву намагатимуться, з одного боку, не втратити дов╕ру тих, кому за укра╖нським присл╕в’ям «нехай г╕рший, аби ╕нший», а з другого - спробують заспоко╖ти тих, кому ╓, що втрачати, щоб не сполохати прогнозованими крайнощами: як-от зламом децентрал╕зац╕╖, неприйнятним компром╕сом у питаннях миру на Донбас╕, ризиками щодо сп╕впрац╕ з м╕жнародними ф╕нустановами.

╤стор╕ю вибор╕в залишити ╕сторикам
Ц╕ вибори, на в╕дм╕ну в╕д багатьох, як╕ вже бачила Укра╖на - кра╖на двох Майдан╕в, мають стати, нарешт╕, як у цив╕л╕зованому св╕т╕ «просто виборами»: бюлетен╕ вкинули – бюлетен╕ порахували. Музей виборчих «трюк╕в» ма╓ залишитися ╕сторикам: в╕д ман╕пуляц╕й з друком бюлетен╕в, членством у виборчих ком╕с╕ях, списками виборц╕в ╕ парт╕ями-клонами до переписаних протокол╕в, «паралельних сервер╕в», замовних екзит-пол╕в, зв╕льнень губернатор╕в м╕ж турами та м╕шк╕в ╕з банк╕вськими стр╕чками в╕д пачок купюр...
П╕д час вибор╕в к╕нця 1990-х - початку 2000-х слово «виборц╕» взагал╕ зникло з пол╕тично╖ анал╕тики – у ньому жодно╖ потреби не було: адм╕нресурс, силовики, ф╕нансов╕ групи – з ╖х ╕нтерес╕в ╕ складався прогноз пол╕толог╕в.
Президентськ╕ вибори без шахрайських скандал╕в ╕ сумн╕вних п╕драхунк╕в – нин╕ це був би найкращий результат ╕ сп╕льна перемога незалежно в╕д пр╕звищ.

Соц╕олог╕я
У ситуац╕╖, коли 30 в╕дсотк╕в виборц╕в ще вагаються з вибором, ц╕кавим було б рейтингове опитування, де можна назвати, скаж╕мо, в╕д одного до п’яти пр╕звищ, причому в дов╕льних пропорц╕ях: наприклад, за когось три бали ╕ за двох – по одному. Принаймн╕, буде видно: м╕ж ким саме опитуван╕ вагаються, у кого ╕ ск╕льки ╓ над╕йних 4-5-бальних симпатик╕в, а хто здатний набрати чимало на середняцьких 2-3 балах. Це так, у порядку м╕ркування – щось на зразок рейтингового голосування, як, скаж╕мо, за Генерального секретаря ООН або на ╢вробаченн╕.
Останн╕й р╕к в опитування були включен╕ одн╕ й т╕ сам╕ 10-15 ос╕б, вибран╕ самими досл╕дниками. ╤ весь р╕к видно, що попереду в рейтингах дво╓ пол╕тик╕в з 90-х рок╕в, ╕ н╕кого сп╕вставного з ними за впливом у наступн╕ 20 рок╕в так ╕ не з’явилося. У ситуац╕╖, коли багато громадян вагаються з вибором, бо хот╕ли б «когось новенького», чи не запитати, а кого в опитувальному списку вони хот╕ли б ще бачити? За той м╕сяць, який ЦВК прийматиме документи, це навряд чи допоможе комусь ╕з в╕домих укра╖нц╕в неспод╕вано зважитись на президентськ╕ перегони або, навпаки, «з╕скочити». Але ж к╕нець к╕нцем ╕ вибори ц╕ не останн╕, ╕ нин╕шн╕й список одноб╕чний – майже весь складений з оч╕льник╕в парт╕й, а ╓ ж ╕ще ╕ кадров╕ управл╕нц╕: мери, м╕н╕стри, ╓ в╕йськов╕, б╕знесмени, громадськ╕ актив╕сти. Показовою була б прихильн╕сть нав╕ть не до конкретних ос╕б, а до бажаного профес╕йного прошарку.

До кандидат╕в у вожд╕ - прохання не турбуватися
Це мають бути вибори без критичних «або - або». Або вибери Вову-Юлю-Петю (╕мена вигадан╕, можливий зб╕г випадковий. - Авт.), або колапс, хаос, дез╕нтеграц╕я, втрата незалежност╕. Багато майбутн╕х учасник╕в «кастингу» на роль нац╕онального л╕дера, можливо, так ╕ побудують свою виборчу стратег╕ю, нагадуючи дресирувальника з цукром в одн╕й руц╕ ╕ батогом в друг╕й. Але ж потр╕бен не погонич, не отаман, не вождь. У нашому випадку роботодавц╕ (вони ж виборц╕) шукають квал╕ф╕кованого, розумного, в╕дпов╕дального фах╕вця. Кожен, хто шукав роботу, пам'ята╓ як це: в╕дправля╓ш резюме ╕ пот╕м на сп╕вбес╕д╕ намага╓шся добре в╕дпов╕сти на запитання на зразок «Чому ми повинн╕ взяти на роботу саме вас?». Якщо кричати: «Я тут все маю очолити, бо ╕накше вам к╕нець!» - швидше за все, не в╕зьмуть. Так ма╓ статися ╕ з вибором прац╕вника на штатну посаду «президент кра╖ни».
Олександр Волинський
https://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 04.01.2019 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20732

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков