Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 04.01.2019 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 04.01.2019
НА НЕБ╤ З╤РКА ЯСНО С╤Я╢...

Наш╕ традиц╕╖

6 с╕чня — Надвеч╕р'я Р╕здва Христового, Святий веч╕р, Багатий веч╕р, якого з нетерп╕нням чека╓ уся родина. А перша з╕рка на неб╕ спов╕стить, що народилося Дитятко Боже.
З давн╕х-давен в Укра╖н╕ готувалися до цього свята дуже ретельно. Колись ╕ вогонь для печ╕ добували старим прад╕д╕вським способом: за допомогою кремн╕ю та кресала, або терли пол╕ном до пол╕на. Пот╕м господиня запалювала дванадцять пол╕н ╕ готувала на них дванадцять страв, хоч ╕ п╕сних, але таких, що щедро представляють плоди поля ╕ городу (насамперед - плоди людсько╖ прац╕) - горох, квасоля, капуста, картопля, гречана каша... Додавалися до них риба, гриби. Та основа багатого столу - узвар ╕ кутя.
У цей час господар порався б╕ля худоби. Вдарити сьогодн╕ тварину чи сказати до не╖ лайливе, лихе слово - великий гр╕х. Нав╕ть котика ╕ песика не ображали. В╕рили, що у Святий веч╕р тварини вм╕ють говорити людською мовою, отож неодм╕нно поскаржаться ╤сусиков╕ на господаря.
Здавна в Укра╖н╕ у переддень Р╕здва Христового строго постили. Тако╖ об╕тниц╕ дотримувалися нав╕ть д╕ти. П╕сля заходу сонця господар з╕ вс╕╓ю родиною ставав на молитву. П╕сля молитви в╕н вносив до хати д╕духа - сн╕п жита, який символ╕зував дух предк╕в та достаток. С╕ном прикривали ст╕л ╕ лише пот╕м накривали скатертиною. Оберемо с╕на також клали п╕д ст╕л або п╕д покуть - пост╕ль для ╤сусика. Це робили д╕ти до семи рок╕в. На чотири кути столу клали по зубчику часнику, «щоб зуби не бол╕ли». Запалювали воскову св╕чку. Мати ставила на ст╕л дванадцять страв, а д╕ти з батьком дивилися у небо, виглядали першу з╕рку, з появою яко╖ починалася вечеря. ╥ли мовчки, у духовних роздумах. Оп╕сля частинку вечер╕ д╕ти розносили б╕дним, стареньким самотн╕м людям; частинку залишали на стол╕ «для померлих», власне, столу не прибирали. По вечер╕ першою лунала колядка «Бог Предв╕чний народився...».

ТА╥НСТВО Р╤ЗДВА

7 с╕чня — Р╕здво Христове. ╤сус був посланий Богом на землю для спокутування гр╕х╕в наших ╕ спас╕ння людства. Ще старозав╕тн╕ пророки передбачили м╕сце ╕ час народження Спасителя — 5508 р╕к в╕д створення св╕ту. Зв╕сно, ця дата розб╕га╓ться з науковими твердженнями...
Зг╕дно з переказами ╢вангел╕я, мати ╤суса Христа Мар╕я та ╖╖ обручних Йосип жили в Назарет╕, а до Вифле╓му прийшли виконати наказ правителя Августа з'явитися всьому населенню на Оск╕льки на перепис з╕бралося дуже багато населення Римсько╖ ╕мпер╕╖, Мар╕я та ╤сус не змогли найти м╕сце для ноч╕вл╕, тому ╖м довелося шукати притулку у невелик╕й печер╕, у як╕й за погано╖ погоди ховалися пастухи. Там Мар╕я ╕ народила Сина Божого. Тод╕ з неба спустився Ангел ╕ прин╕с зв╕стку пастухам, що Бог народився. Вони першими прийшли вклонитися Немовлят╕.
З народженням Дитятка на неб╕ зас╕яла Вифле╓мська з╕рка. Ор╕╓нтуючись на не╖, до печери прийшли три цар╕ з╕ Сходу ╕ принесли Богу подарунки: золото - символ царсько╖ влади, ладан - символ Божо╖ вол╕, смирно - долю пророка.
Саме тих давн╕х час╕в сяга╓ традиц╕я виготовляти Вифле╓мську з╕рку та прикрашати новор╕чну ялинку. Вона також ╓ неодм╕нним атрибутом вертепу - ц╕кавого театрал╕зованого д╕йства.
Пославши свого Сина на землю, Бог-Отець показав людству свою любов до кожного з нас. Тож дуже давньою ╓ традиц╕я в укра╖нц╕в ще напередодн╕ Святого вечора ╕ Р╕здва Христового миритися один з одним, прощати гр╕хи «вольн╕ ╕ невольн╕».
У деяких етнограф╕чних рег╕онах Укра╖ни колядувати починали в╕д 6 с╕чня (Святого вечора), у деяких - в╕д Р╕здва Христового. А дехто коляду╓ ще в╕д свята Миколая (19 грудня). Це - не гр╕х! Але гурти колядник╕в починали ходити, збираючи грош╕ для потреб храму, ввечер╕ 8 с╕чня, коли у церквах в╕дправили Собор Пресвято╖ Богородиц╕.
Прогностичн╕ прикмети стверджують:
- Якщо на Р╕здво Христове висок╕ сн╕гову кучугури - р╕к буде гарний.
- Якщо цього дня в╕длига, то це в╕щу╓ ранню теплу весну.
П╕дготував Тарас ЛЕХМАН


 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 04.01.2019 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20730

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков