Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 21.12.2018 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 21.12.2018
ПРИВАТНА АРМ╤Я НАШОГО НАРОДУ

Нещодавно харк╕вське видавництво «Фол╕о» випустило в св╕т книгу «Добровольч╕ батальйони». Це 2-е, доповнене ╕ перероблене видання. Автори (головний упорядник Артем Шевченко, журнал╕сти ╕ письменники Катерина Гладка, Дмитро Громаков, Верон╕ка Миронова, Ольга Плужник, Олег Покальчук, ╤гор Рудич ╕ Ввас╕л╕са Трофимович) опитали велику к╕льк╕сть ос╕б – добровольц╕в, орган╕затор╕в ╕ людей, причетних до створення добровольчих батальйон╕в. Вийшла велика картина самоорган╕зац╕╖ укра╖нського народу в надзвичайно небезпечний для Батьк╕вщини час. Окремий розд╕л присвячено анекс╕╖ Криму. Мустафа Джем╕л╓в говорить: «П╕д час захоплення Ради М╕н╕стр╕в ╕ парламенту 110 терористами розташована у 20 км, в П╕онерському, «Альфа», яка мала боротися з такими ситуац╕ями, жодним чином не в╕дреагувала. ╤ коли Рефат Чубаров (голова Меджл╕су кримськотатарського народу) запитав в одного з майор╕в, чому вони н╕чого не зробили, той в╕дпов╕в, що, по-перше, команди не було, а по-друге, ╖х головним завданням була боротьба з кримськими татарами, ╖х готували проти кримських татар».
Рос╕яни пов╕домили, що на так званий референдум про при╓днання Криму до Рос╕╖ прийшло 83 в╕дсотки виборц╕в. З них 96-97 в╕дсотк╕в проголосували за при╓днання. Мустафа Джем╕л╓в говорить, що нав╕ть п╕д час дуже бурхливих вибор╕в, м╕сцевих вибор╕в, частка участ╕ не перевищувала 60 в╕дсотк╕в. До того ж кримськ╕ татари, як╕ становлять 13 в╕дсотк╕в виборц╕в, бойкотували референдум. Фактично на виборч╕ д╕льниц╕ прийшло 32,4 в╕дсотка виборц╕в. Ця цифра - ╕з секретно╖ допов╕дно╖ записки ФСБ Криму сво╓му кер╕вництву. Допов╕дну пропонували продати кримським татарам, але заломили надто високу ц╕ну. Татари не мали таких грошей.
Найактивн╕шими борцями за незалежну Укра╖ну в Криму були кримськ╕ татари. Кримськ╕ укра╖нц╕ займали переважно пасивну позиц╕ю. Жодно╖ потужно╖ укра╖нсько╖ орган╕зац╕╖ в Криму не було.
Тиск на кримських татар посилю╓ться. Мустафа Джем╕л╓в розпов╕да╓: «За радянсько╖ влади, п╕сля 30-х рок╕в, не було зникнення людей, а зараз це вже практику╓ться. ╤ цей факт викрадення людей вони використовують як аргумент. На допитах, наприклад, людина г╕дно поводиться, ╕ вони тод╕ питають, чи не бо╖ться в╕н або вона зникнути раптово, чи д╕ти зникнуть. За радянсько╖ влади такого не було, зараз це робиться». Про майбутн╓ правозахисник Джем╕л╓в зазнача╓: «П╕д Рос╕╓ю у кримських татар перспектив нема╓, тобто вс╕ сили мають бути спрямован╕, аби зв╕льнитися в╕д не╖».
Створення пророс╕йських сепаратистських орган╕зац╕й розпочалося ще тод╕, коли СРСР розвалювався. У 1990 роц╕ в Донецьку виникло «Интердвижение Донбасса», а в Луганську – «Народное движение Луганщины». Згодом виникли ╕нш╕ под╕бн╕ орган╕зац╕╖. Але на референдум╕ за незалежн╕сть Укра╖ни проголосували у Донецьк╕й област╕ – 83,9 в╕дсотка, а в Луганськ╕й – 83,6 в╕дсотка виборц╕в. Однак покращення життя народу не сталося. М╕сцев╕ пол╕тики ╕ п╕дпри╓мц╕ у всьому звинувачували Ки╖в. Рос╕йська агентура розгорнула шалену антиукра╖нську пропаганду. ╤з Рос╕╖ завозили низькохудожню, але багатотиражну продукц╕ю п╕д маркою «науково╖ фантастики» чи «альтернативно╖ ╕стор╕╖». Наскр╕зним сюжетом цих книг була майбутня в╕йна з Укра╖ною або з США на укра╖нськ╕й територ╕╖. Тему «Великой Отечественной войны» використовували в ф╕льмах ╕ телесер╕алах для п╕дготовки населення до в╕дновлення Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ ╕ подальшо╖ в╕йни проти Заходу. Монастир╕ Московського патр╕архату стали осередками розповсюдження пророс╕йсько╖ та антиукра╖нсько╖ друковано╖ продукц╕╖. А згодом тут переховувалися рос╕йськ╕ диверсанти. Врешт╕-решт Укра╖нська православна церква Московського патр╕архату стала орган╕зовувати ╕ надихати маси в╕рян для блокування укра╖нських в╕йськових частин, колон техн╕ки та особового складу. ФСБ встановила контроль над контрабандистами в прикордонному краю. Пот╕м, на початковому етап╕ заколоту, ц╕ канали використовували для постачання збро╖, бо╓комплект╕в, аг╕тац╕йних матер╕ал╕в, гот╕вкових грошей. Для пропаганди також було використано рух реконструктор╕в – людей, як╕ в╕дтворюють во╓нн╕ под╕╖ минувшини. Все це подавалося п╕д виглядом гри у в╕йну проти фашизму. А фашистами оголошувалися вс╕, хто не хот╕в повернення до СРСР. Так промивалися м╕зки п╕дл╕ткам ╕ молод╕. А Ки╖в занедбав загальноукра╖нськ╕ ╕деолог╕чн╕ проблеми ╕ нав╕ть шк╕льну осв╕ту в т╕й частин╕, де йшлося про Укра╖ну. Рос╕йськ╕ агенти працювали з м╕сцевими бандитами. Донецька область л╕дирувала серед ╕нших областей Укра╖ни за к╕льк╕стю заре╓строваних злочин╕в. Крим╕нальник╕в заохочували до побиття ╕ вбивств укра╖нських патр╕от╕в. Сепаратисти л╕кв╕дували м╕сцевих наркод╕лк╕в, захопили ╖хн╕ лаборатор╕╖ ╕ змушували наркоман╕в чинити злочини проти мирного населення та йти в б╕й «за дозу». Харк╕вська орган╕зац╕я «Оплот» перетворилася з н╕бито спортклубу на реальну терористичну орган╕зац╕ю. Головним помножувачем ман╕пулятивних технолог╕й проти Укра╖ни було ╕ залиша╓ться рос╕йське телебачення. ╤ нин╕ з боку Рос╕╖ та окупованих район╕в Донецько╖ ╕ Лугансько╖ областей д╕╓ 25 р╕зних ╕нформац╕йних проект╕в, як╕ ╓ складовою рос╕йсько╖ окупац╕йно╖ пол╕тики.
Секретар РНБО Олександр Турчинов, який водночас виконував обов’язки Президента, в╕дзнача╓, що вже наприк╕нц╕ лютого 2014 року вздовж всього укра╖нсько-рос╕йського кордону посилювалася концентрац╕я рос╕йських десантних ╕ бронетанкових п╕дрозд╕л╕в. М╕н╕стр оборони Укра╖ни ╤гор Тенюх уточнив, що до агрес╕╖ проти нашо╖ кра╖ни п╕дготовлено 38 тисяч рос╕йських в╕йськовик╕в, понад дв╕ тисяч╕ броньованих машин, 761 одиницю танково╖ техн╕ки, 720 артилер╕йських систем залпового вогню, понад 100 вертольот╕в ╕ 90 л╕так╕в штурмово╖ ав╕ац╕╖. На бойове чергування в акватор╕╖ Чорного моря вийшло 80 в╕йськових корабл╕в Рос╕йсько╖ федерац╕╖. Укра╖на мала лише близько 5 тисяч в╕йськовослужбовц╕в, готових виконувати наказ. Голова Служби безпеки Укра╖ни Валентин Наливайченко св╕дчив: «Януковичем ╕ Якименком (зрадником ╕ дезертиром, колишн╕м головою СБУ) кадри Служби безпеки в ус╕х областях (а передус╕м у Донецьк╕й, Луганськ╕й ╕ в Криму) були сформован╕ винятково з представник╕в Донецького або Луганського рег╕он╕в ╕ т╕льки з ос╕б, як╕ стояли на антиукра╖нських позиц╕ях». На зас╕данн╕ РНБО Наливайченко ╕нформував: «╤ американц╕, ╕ н╕мц╕ просять не починати будь-як╕ активн╕ д╕╖, оск╕льки, за даними ╖х розв╕док, Пут╕н використа╓ це для початку широкомасштабного сухопутного вторгнення».
В цей час загони Самооборони, сформован╕ на Майдан╕, стали основою для добровольчих загон╕в. Колишн╕й командир батальйону патрульно╖ служби м╕л╕ц╕╖ спец╕ального призначення «Дн╕про-1», кер╕вник штабу нац╕онального захисту у Дн╕пропетровськ╕й област╕ Юр╕й Береза зробив висновок: «Найдурн╕ше у вс╕й ц╕й ╕стор╕╖ – недов╕ра до добровольц╕в. Якби тогочасне кер╕вництво держави звернулося по-простому до народу, що в Криму йде в╕йна, захоплення, вставай, кра╖но, п╕шли захищати свою територ╕ю, - цих под╕й на Донбас╕ зараз би не було. Нам потр╕бно було битися в Криму». Кримськ╕ татари були готов╕ допомагати укра╖нцям, якщо б розгорнулися бойов╕ д╕╖.
Велике значення мали настро╖ м╕сцевого населення. Голова Одесько╖ облради у 2014 роц╕ Олекс╕й Гончаренко зробив висновок: «Дн╕пропетровськ, Харк╕в, Одеса вибороли мир у сво╓му м╕ст╕ завдяки перес╕чним городянам ще на початку протистояння. А донецьким патр╕отам довелося вже брати до рук автомати, адже недостатньо категорична реакц╕я на перш╕ ж прояви сепаратизму в рег╕он╕ призвели до його окупац╕╖ та в╕йни».
На початку АТО колони наших в╕йськовослужбовц╕в блокували проплачен╕ ж╕нки з д╕тьми. Сепаратисти ховалися за ╖хн╕ми спинами. Арм╕я до такого розвитку под╕й не була готова. Донецький журнал╕ст Денис Казанський розпов╕да╓: «Я взагал╕ не знаю, якби все склалося, якби не стали стр╕ляти добробати. Валити сепаратист╕в почали першими в Слов’янську, «Правий сектор». Це вони п╕д’╖хали ╕ розмололи сепаратистський блокпост в район╕ села Билбас╕вка. У Красноарм╕йську вбили двох людей. Зайшов начебто батальйон «Дн╕про-1» або «Донбас». ╥х почали блокувати, вони почали стр╕ляти. Убили двох, ╕ моментально все заспоко╖лося, вс╕ розб╕глися, хто намагався ╖х блокувати».
12-13 кв╕тня банда «Стр╓лкова»-Г╕рк╕на за допомогою 100-200 м╕сцевих захопила Слов’янськ. Так розпочався новий етап агрес╕╖ Рос╕╖: пряме збройне вторгнення – на той час силами диверс╕йних груп на Донбас╕ з метою знищення укра╖нсько╖ незалежност╕. Коли укра╖нц╕ почали оточувати Слов’янськ, у н╕ч з 4 на 5 липня банда Г╕рк╕на на бронетехн╕ц╕ втекла ╕з м╕ста. Куратор батальйону «Ки╖в-1» ╢вген Дейдей згаду╓: «Весь Слов’янськ був зам╕нований, починаючи в╕д шк╕л та дитсадк╕в. Скр╕зь, де були позиц╕╖ сепаратист╕в, все було зам╕новано. Вс╕ снайперськ╕ схованки та ╕нш╕ позиц╕╖, опорн╕ пункти були вкрит╕ шаром шприц╕в. У м╕ст╕ було дуже важко знаходитись, адже все було просто вс╕яне трупами бойовик╕в, ╖хн╕ пошматован╕ т╕ла лежали прямо посеред вулиць, ╕ це було дуже важко як морально, так ╕ ф╕зично, адже стояв шалений смор╕д».
2 березня 2014 року головою Дн╕пропетровсько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖ було призначено ╤горя Коломойського. В╕н з╕ сво╓ю командою та ╕ншими громадянами не допустили поширення «рос╕йсько╖ весни» на Дн╕пропетровщину. Водночас довелося займатися переселенцями.
М╕ський голова Дн╕пра Борис Ф╕латов згаду╓: «Перш╕ переселенц╕ п╕шли з Криму. Людей 30, проукра╖нськ╕ громадяни, яких зв╕дти видавлювали. Хтось все кинув ╕ по╖хав, у когось були родич╕ тут. Пам’ятаю на перших зустр╕чах д╕вчинку з-п╕д Керч╕. ╤нструктор з к╕нного спорту. Каже: «Як же я знайду роботу?» Пот╕м пропала. Виявилося, знайшла молодого чолов╕ка, у них любов, влаштувала сво╓ особисте життя. Був хлопець, який ╕ дос╕ продовжу╓ ╖здити до Криму, бо там залишилися вс╕ родич╕, брати. А в╕н тут ще й воював за Укра╖ну. В╕н вив╕з сюди с╕м’ю, йому допомага╓ в тому числ╕ ╕ батальйон «Дн╕про». За мо╖ми даними, зараз у м╕ст╕ 76 тисяч переселенц╕в».
Переселенц╕ р╕зн╕. Радник голови Дн╕пропетровсько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖ Вадим Шебанов згаду╓: «При╖жджа╓ молода д╕вчина з дитиною ╕ каже: розм╕ст╕ть нас тут, поки наш╕ мужики хохл╕в перестр╕ляють. Що з нею робити? Дати б ляпаса! Але розум╕╓ш – у людини в голов╕ те, що ╖й нав’язали. Ми знайшли д╕вчат-психолог╕в, близько 30 ос╕б. Вони з ними працювали. Пот╕м екскурс╕╖ м╕стом водили по середах, показували, що д╕тей не ╖мо. ╤ через певний час т╕ розум╕ли, що ╖х жорстоко обдурили. У п╕дсумку ставали волонтерами ╕ вже сам╕ «витягували» сво╖х колишн╕х земляк╕в».
Важливе значення мало визволення Мар╕уполя добровольчим батальйоном «Азов». Штурму передувала ╜рунтовна п╕дготовка. Радник м╕н╕стра внутр╕шн╕х справ Антон Геращенко розпов╕да╓: «Насамперед була важлива робота розв╕дки. Величезна к╕льк╕сть м╕сцевих передавала «азовцям» ╕нформац╕ю - для прикладу, на момент планування операц╕╖ «Азов» мав в╕део вс╕х укр╕плень ворога зсередини т╕льки тому, що деяк╕ патр╕оти з Мар╕уполя брали участь у буд╕вництв╕ цих споруд для ДНР, пост╕йно роблячи в╕деозйомку ╕, безумовно, ризикуючи власним життям. Таких приклад╕в багато. Саме завдяки ц╕й допомоз╕ «азовц╕» мали детальну ╕нформац╕ю про к╕льк╕сть сил противника, к╕льк╕сть озбро╓ння, розташування позиц╕й техн╕ки, моральний стан ворога».
Зв╕льнення Мар╕уполя справило великий вплив на арм╕йських оф╕цер╕в: «Багато оф╕цер╕в подумали: «Як так? Як ц╕ пацани, як╕ без року тиждень тримають зброю в руках, ╕ вони змогли п╕ти ╕ зв╕льнити центр Мар╕уполя, а ми, оф╕цери спецназу, цього не зробили». Це був переломний психолог╕чний момент.
Зрадники Батьк╕вщини на Донбас╕ були приречен╕. Але почалася пряма агрес╕я збройних сил Рос╕╖. На той час укра╖нська арм╕я ╕ Нацгвард╕я зазнали тяжких втрат у жив╕й сил╕ ╕ техн╕ц╕ внасл╕док ╕нтенсивних артилер╕йських ╕ ракетних обстр╕л╕в ╕з територ╕╖ Рос╕╖, через що мусили залишити райони уздовж державного кордону, куди були введен╕ для його прикриття.
П╕д час ╤ловайсько╖ операц╕╖ п╕д Амврос╕╖вкою були вперше захоплен╕ та продемонстрован╕ всьому св╕тов╕ рос╕йськ╕ в╕йськовополонен╕. Однак сили були надто нер╕вн╕. Методи ведення в╕йни укра╖нц╕в ╕ рос╕ян дуже р╕зн╕. Командир батальйону «Донбас» В’ячеслав Власенко зробив висновок: «Трагед╕я ╤ловайська поляга╓ в одному: рос╕янину пов╕рити – себе обдурити». Рос╕яни пооб╕цяли випустити укра╖нських в╕йськових ╕з оточення, а пот╕м розстр╕лювали наш╕ колони з артилер╕╖. Командувач сектора «Д» сил АТО Руслан Хомчак згаду╓: «Будь-яка в╕йна – це вбивство, але пораненому треба надати допомогу. У нас теж були поранен╕ з того боку, ми ╖м надавали допомогу. Вивозили, в╕ддавали, не знущалися над ними. А що таке добити пораненого? Це було як з боку рос╕йських в╕йськ, так ╕ з боку ополченц╕в так званих. Багато хлопц╕в, як╕ загинули при виход╕ з ╤ловайська, вони могли залишитися живими. ╥х добили».
П╕д час оборони Мар╕уполя проти рос╕йсько╖ арм╕╖ для буд╕вництва дот╕в, за ╕де╓ю Серг╕я Тарути, було використано сляби – листи стал╕ товщиною 200-300 м╕л╕метр╕в. В наш╕ захисн╕ споруди було близько 250 влучань, але вони витримали. Рос╕йськ╕ атаки було в╕дбито.
У книз╕ зазнача╓ться: «Б╕йц╕ добровольчих п╕дрозд╕л╕в були справжн╕м цв╕том укра╖нсько╖ нац╕╖. Адже майже вс╕ вони мали одну ╕ б╕льше вищу осв╕ту. ╤ на момент вступу до лав добровольц╕в багато хто з них мав усп╕шний б╕знес та власну справу. Насамперед добровольцями ставали люди, як╕ знали укра╖нську мову досконально, а також в╕льно волод╕ли рос╕йською, англ╕йською та ╕ншими мовами. Це люди, для яких зароб╕тня плата ╕ соц╕альний пакет мали другорядне значення. Саме через це вони не прид╕ляли достатньо╖ уваги сво╖й легал╕зац╕╖ та документальному п╕дтвердженню сво╓╖ участ╕ в АТО».
Юр╕й Береза на звинувачення, що полк «Дн╕про-1» - це приватна арм╕я Коломойського чи Порошенка, в╕дпов╕в: «Ми – приватна арм╕я народу». Це стосу╓ться вс╕х добровольчих батальйон╕в.
У книз╕ не прихову╓ться, що траплялися й порушення закону. На жаль, не лише патр╕оти йдуть захищати Батьк╕вщину. Це в╕йна.
Автори книги «Добровольч╕ батальйони» пишуть: «Под╕╖ на сход╕ Укра╖ни – це не просто в╕йна м╕ж Рос╕╓ю та Укра╖ною, це в╕йна м╕ж св╕тоглядами. Це не в╕йна м╕ж нац╕ями, не в╕йна м╕ж укра╖нцями ╕ рос╕янами. Це в╕йна м╕ж моделями мислення, м╕ж минулим ╕ майбутн╕м. ╤ яскравим п╕дтвердженням тому ╓ наявн╕сть ╕ноземц╕в, як╕ воюють у склад╕ укра╖нських добровольчих батальйон╕в. Серед них ╓ представники р╕зних кра╖н – шведи, рос╕яни, грузини, б╕лоруси, греки, чеченц╕». До реч╕, чеченський батальйон ╕мен╕ Джохара Дуда╓ва при виход╕ ╕з ╤ловайського котла зазнав набагато менших втрат, н╕ж ╕нш╕ батальйони. Чеченц╕ «це пояснили тим, що допом╕г досв╕д багатор╕чно╖ «дружби» з Рос╕╓ю – якщо рос╕яни роблять «коридор», то це т╕льки для того, щоб його розстр╕ляти». Ам╕на Оку╓ва говорила: «Це в╕йна з несправедлив╕стю, яку явля╓ собою рос╕йська ╕мпер╕я». Бо╓ць батальйону «Карпатська С╕ч», рос╕янин ╕з Владивостока Олег Жданов заявив прес╕, що йому ╕ його товаришев╕ ╤лл╕ Богданову пост╕йно надходили листи ╕ запити в╕д багатьох рос╕ян, як╕ хочуть воювати на Донбас╕ на боц╕ укра╖нц╕в.
Радник голови Нац╕онально╖ пол╕ц╕╖ Укра╖ни В╕ктор Чалаван упевнений: «Свого часу нам доведеться знову брати ╤ловайськ. Доведеться брати Торез, Сн╕жне, Донецьк, Луганськ, зачищати нашу територ╕ю в╕д вс╕╓╖ наволоч╕…».

Анатол╕й Зборовський
м. ╤рп╕нь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 21.12.2018 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20690

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков