Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3239)
З потоку життя (6464)
Душі криниця (3517)
Українці мої... (1465)
Резонанс (1508)
Урок української (990)
"Білі плями" історії (1675)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СЕРГ╤Й ГАЙДУК: ПОВЕРНУТИ УКРА╥Н╤ СТАТУС МОРСЬКО╥ ДЕРЖАВИ
Ще минулого тижня «КС» отримала згоду екс-командувача ВМС Укра╖ни в╕це-адм╕рала...


У «СЛУЗ╤ НАРОДУ» ХОЧУТЬ СКАСУВАТИ ДЕПУТАТСЬКУ НЕДОТОРКАНН╤СТЬ ТА РОЗШИРИТИ ПЕРЕЛ╤К П╤ДСТАВ ДЛЯ ДОСТРОКОВОГО ЗВ╤ЛЬНЕННЯ НАРДЕП╤В
про це на бриф╕нгу заявив представника президента у Верховн╕й Рад╕, член парт╕╖ «Слуга...


СУД ЗОБОВ’ЯЗАВ НАБУ В╤ДКРИТИ СПРАВУ ПРОТИ ЛУЦЕНКА ЩОДО МОЖЛИВОГО ЗЛОВЖИВАННЯ ВЛАДОЮ
Заявник 13 жовтня 2018 року звернувся до голови Верховно╖ Ради Укра╖ни Андр╕я Паруб╕я про...


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ГОТОВИЙ СТВОРЮВАТИ КРИМСЬКОТАТАРСЬКУ АВТОНОМ╤Ю
Президент Володимир Зеленський на зустр╕ч╕ 9 серпня з л╕дером кримських татар Мустафою Джем╕л╓вим...


╤льм╕ Умеров:95% КРИМСЬКИХ ТАТАР У КРИМУ НЕ ВИЗНАЮТЬ ЮРИСДИКЦ╤╥ РОС╤╥, НАВ╤ТЬ ЯКЩО ВОНИ ПРО ЦЕ МОВЧАТЬ
З ╤льм╕ Умеровим ми говорили про природу репрес╕й ╕ протест╕в в окупованому Криму, про каральну...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 07.12.2018 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 07.12.2018
УКРА╥НА СКЛИКА╢ П╤ДПИСАНТ╤В БУДАПЕШТСЬКОГО МЕМОРАНДУМУ

Укра╖на звернулась до кра╖н-п╕дписант╕в Будапештського меморандуму з вимогою проведення терм╕нових консультац╕й. Про це йдеться у в╕дпов╕дн╕й заяв╕ МЗС Укра╖ни.
"Агрес╕я РФ та порушення умов в╕дмови Укра╖ни в╕д ядерно╖ збро╖ п╕дрива╓ м╕жнародний режим нерозповсюдження ╕ визначатиме майбутн╓ в╕дносин з кра╖нами, як╕ можуть обрати шлях розробки цього типу озбро╓ння. 27 листопада 2018 року М╕н╕стерство закордонних справ Укра╖ни, на п╕дстав╕ пункту 6 Меморандуму, звернулося до кра╖н-п╕дписант╕в Будапештського меморандуму з вимогою проведення терм╕нових консультац╕й з метою забезпечення повного дотримання зобов’язань та негайного припинення агрес╕╖ РФ проти Укра╖ни",  - йдеться у заяв╕.
В  МЗС зазначили, що Укра╖на розгляда╓ Будапештський меморандум "як важливий м╕жнародний ╕нструмент забезпечення безпеки Укра╖ни ╕ вимага╓ в╕д Рос╕╖ повною м╕рою дотримуватися взятих зобов’язань".
"24 роки тому Укра╖на в╕дмовилася в╕д ядерно╖ збро╖ в обм╕н на гарант╕╖ безпеки, що були закр╕плен╕ Великою Британ╕╓ю, Сполученими Штатами Америки та Рос╕йською Федерац╕╓ю у Будапештському Меморандум╕  у зв'язку з при╓днанням Укра╖ни до Договору про нерозповсюдження ядерно╖ збро╖ (ДНЯЗ). Зокрема, ц╕ держави зобов’язалися утримуватися в╕д загрози силою чи використання сили проти територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ або пол╕тично╖ незалежност╕ Укра╖ни", - наголосили у м╕н╕стерств╕.
В укра╖нському МЗС також нагадали, що держави-гаранти надали зобов’язання, що н╕яка ╖хня зброя н╕коли не буде використовуватися проти Укра╖ни.
Як пов╕домляв «Укр╕нформ», 2 грудня Президент Порошенко заявив, що президент РФ Пут╕н про╕гнорував його запит на телефонну розмову щодо нападу на укра╖нськ╕ корабл╕ в Азовському мор╕. 
Прикордонн╕ корабл╕ Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ 25 листопада вчинили агресивн╕ д╕╖ проти укра╖нських корабл╕в, як╕ зд╕йснювали плановий перех╕д з порту Одеса до порту Мар╕уполь. Рос╕йськ╕ спецпризначенц╕ обстр╕ляли й захопили три укра╖нськ╕ корабл╕ у Керченськ╕й протоц╕, а також 24 моряк╕в.
26 листопада Верховна Рада Укра╖ни ухвалила Закон "Про затвердження Указу Президента Укра╖ни "Про введення во╓нного стану в Укра╖н╕" на 30 дн╕в у десяти областях.

БЕЗПЕКА, ЯКО╥ НЕ БУЛО

5 грудня – 24 р╕чниця п╕дписання сумнозв╕сного Будапештського меморандуму
Укр╕нформ нагаду╓ к╕лька факт╕в, як╕ стосуються цього печально в╕домого документу, який так ╕ не запрацював. Хоча, один позитив Будапештський меморандум все-таки забезпечив, надавши промовисту сучасну ╕люстрац╕ю до вислову знаменитого н╕мецького канцлера Х╤Х стол╕ття Отто Б╕смарка: договори укладен╕ з Рос╕╓ю не варт╕ паперу, на якому вони написан╕. Отже:
* 5 грудня 1994 року, в Будапешт╕, м╕ж Укра╖ною, США, Рос╕╓ю та Великою Британ╕╓ю був п╕дписаний Меморандум про гарант╕╖ безпеки - так званий Будапештський меморандум. Водночас, Франц╕я ╕ Китай надали аналог╕чн╕ гарант╕╖, зробивши в╕дпов╕дн╕ заяви, але не поставили сво╖ п╕дписи п╕д цим документом.
* Будапештський меморандум був п╕дписаний у зв’язку з ухваленням закону «Про при╓днання Укра╖ни до Договору про нерозповсюдження ядерно╖ збро╖ в╕д 1 липня 1968 року», в прик╕нцевому положенн╕ якого сказано: «Цей Закон набира╓ чинност╕ п╕сля надання Укра╖н╕ ядерними державами гарант╕й безпеки, оформлених шляхом п╕дписання в╕дпов╕дного м╕жнародно-правового документа».
* Отже п╕дписанти Будапештського меморандуму зобов'язалися «поважати незалежн╕сть, суверен╕тет та ╕снуюч╕ кордони Укра╖ни», що «н╕яка ╖хня зброя н╕коли не буде використовуватися проти не╖», а також «утримуватись в╕д економ╕чного тиску, спрямованого на те, щоб п╕дкорити сво╖м власним ╕нтересам зд╕йснення Укра╖ною прав, притаманних ╖╖ суверен╕тету».
* Зг╕дно з цим документом, Укра╖на добров╕льно позбулася третього у св╕т╕ ядерного потенц╕алу ╕ стала без’ядерною державою. На час розпаду Радянського Союзу на територ╕╖ Укра╖ни розм╕щувалися м╕жконтинентальн╕ бал╕стичн╕ ракети, тактичн╕ ядерн╕ бо╓заряди, стратег╕чн╕ бомбардувальники, здатн╕ нести ядерну зброю, ядерн╕ бо╓заряди стратег╕чно╖ збро╖. Одразу п╕сля здобуття незалежност╕ Укра╖ни, США та Рос╕я почали переконувати тод╕шн╓ кер╕вництво нашо╖ держави якомога швидше позбутися ядерного статусу.
* Зрештою, у травн╕ 1992 року Укра╖на п╕дписала Л╕сабонський протокол про реал╕зац╕ю положень Договору про скорочення ╕ обмеження стратег╕чних наступальних озбро╓нь СРСР-США (СНО-1), а в грудн╕ 1994 – Будапештський меморандум.
* Ц╕каво, що жодна з кра╖н-п╕дписант╕в Меморандуму так ╕ не ратиф╕кувала цей документ, посилаючись на одне з його положень, за яким в╕н набував чинност╕ з моменту п╕дписання.
* Питання про статус Будапештського меморандуму як юридично обов’язкового для стор╕н документа, вперше виник в Укра╖н╕ у вересн╕ 2003 року в пер╕од рос╕йського-укра╖нського конфл╕кту за остр╕в Тузла. Згодом, за його перегляд виступав президент Ющенко, але м╕жнародна конференц╕я для п╕дготовки нового договору про гарант╕╖ безпеки ╕ зам╕ни Будапештського меморандуму так ╕ не була скликана.
* Саме цим скористалась Рос╕я, коли 1 березня 2014 року президент Пут╕н отримав в╕д Ради Федерац╕╖ дозв╕л на використання Збройних сил Рос╕╖ на територ╕╖ Укра╖ни. В╕дтак, п╕сля анекс╕╖ Криму ╕ в╕йни на Донбас╕ Ки╖в вважа╓, що Меморандум був порушений одним ╕з п╕дписант╕в - Рос╕╓ю. Окр╕м того, в Укра╖н╕ нер╕дко критикують ╕ те, як дотримуються сво╖х зобов'язань ╕нш╕ п╕дписанти Будапештського меморандуму.
P.S. На момент написання цього тексту з'явилася новина про те, що М╕н╕стерство закордонних справ Укра╖ни звернулося до кра╖н-п╕дписант╕в Будапештського меморандуму з вимогою провести "терм╕нов╕ консультац╕╖" п╕сля нападу Рос╕╖ на укра╖нськ╕ корабл╕ "з метою забезпечення повного дотримання зобов’язань та негайного припинення агрес╕╖ РФ проти Укра╖ни".

УКРА╥НА ЗВЕРНУЛАСЯ ДО М╤ЖНАРОДНО╥ МОРСЬКО╥ ОРГАН╤ЗАЦ╤╥ ЧЕРЕЗ АГРЕС╤Ю РФ

Укра╖на заявила протест у ком╕тет╕ з безпеки на мор╕ М╕жнародно╖ морсько╖ орган╕зац╕╖ (IМО) у зв'язку з╕ збройним нападом на укра╖нськ╕ в╕йськов╕ катери. 34 кра╖ни-члени IМО п╕дтримали позиц╕ю Укра╖ни. Про це пов╕домля╓ Посольство Укра╖ни у Велик╕й Британ╕╖.
"3 грудня ц.р. укра╖нська делегац╕я в Ком╕тет╕ з безпеки на мор╕ М╕жнародно╖ морсько╖ орган╕зац╕╖ (╤МО) висловила категоричний протест Рос╕йськ╕й Федерац╕╖ у зв’язку з╕ збройним нападом та захопленням у полон трьох укра╖нських в╕йськових катер╕в ╕ член╕в ╖хн╕х ек╕паж╕в", - йдеться у пов╕домленн╕.
Зазнача╓ться, що укра╖нська сторона засудила численн╕ факти дискрим╕нац╕йних перев╕рок суден, як╕ прямують до укра╖нських порт╕в, що ╓ порушенням Конвенц╕╖ ООН з морського права та двосторонн╕х укра╖нсько-рос╕йських угод.
"На п╕дтримку позиц╕╖ Укра╖ни висловилися делегац╕╖ 34 кра╖н-член╕в ╤МО, серед яких Австрал╕я, Велика Британ╕я, Груз╕я, Канада, ФРН, Франц╕я та США, як╕ п╕дтримали вимоги укра╖нсько╖ сторони та засудили черговий акт збройно╖ агрес╕╖ Рос╕╖ проти Укра╖ни", - пов╕домили у посольств╕.
https://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 07.12.2018 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20650

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков