Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 07.12.2018 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 07.12.2018
У КИ╢В╤ ПРЕЗЕНТУВАЛИ ВИПУСК ЧАСОПИСУ "╥", ПРИСВЯЧЕНИЙ ╤СТОР╤╥ КРИМСЬКИХ ТАТАР

В «Укр╕нформ╕» у в╕второк, презентували юв╕лейний, 90-й випуск культуролог╕чного часопису "╥", присвячений ╕стор╕╖ ╕ сьогоденню кримськотатарського народу. На заход╕ були присутн╕ посол Литви в Укра╖н╕ Марюс Янукон╕с, л╕дер кримськотатарського народу Мустафа Джем╕л╓в, перший заступник м╕н╕стра ╕нформац╕йно╖ пол╕тки Укра╖ни Ем╕не Джапарова та ╕нш╕, пов╕домля╓ кореспондент «Укр╕нформу.
"Ми презенту╓мо часопис, присвячений ╕стор╕╖, культур╕ кримськотатарського народу, його боротьб╕ за повернення. Прочитавши його, можна ч╕тко зрозум╕ти, що в╕дбува╓ться сьогодн╕, бо ╕нструменти репресивно╖ машини сьогодн╕ ╕ 200 рок╕в тому, починаючи з першо╖ анекс╕╖ 1783 року Катериною, а пот╕м стал╕нським режимом - вони незм╕нн╕", - наголосила Джапарова.
За ╖╖ словами, ╕н╕ц╕атором цього проекту виступила литовська громадська орган╕зац╕я “Сх╕дно╓вропейська кооперац╕я” (East European Cooperation), яку ф╕нансу╓ МЗС Литовсько╖ Республ╕ки. Заступник м╕н╕стра п╕дкреслила, що ця кра╖на завжди п╕дтриму╓ не т╕льки численн╕ проекти, пов’язан╕ ╕з кримськими татарами, а й ╕нш╕ укра╖нськ╕ ╕н╕ц╕ативи, наприклад, резолюц╕╖, як╕ голосуються в рамках ООН.
"Литва ╓ стратег╕чним партнером ╕ кра╖ною, яка прекрасно розум╕╓ те, що в╕дбува╓ться сьогодн╕ в Укра╖н╕, що це в╕йна (з Рос╕╓ю. - ред.) не т╕льки ф╕зична, а й ц╕нн╕сна, мета яко╖ — максимально в╕дмежуватися в╕д всього того, що ми назива╓мо радянським минулим, ╕ того, що ми не хочемо, щоб  стало частиною нашого майбутнього", - зазначила Джапарова.
Надзвичайний ╕ Повноважний Посол Литовсько╖ Республ╕ки в Укра╖н╕ Марюс Янукон╕с нагадав, що його кра╖на багато стол╕ть ма╓ зв'язки з кримськими татарами.
"З 14 стол╕ття вони (кримськ╕ татари. - ред.) ╓ традиц╕йною нац╕ональною меншиною Литви, мають самобутню культуру, сво╖ традиц╕йн╕ поселення ╕ внесли великий внесок у розвиток литовсько╖ держави. Доля литовц╕в ╕ кримських татар дуже схожа, бо ми пережили пересл╕дування окупац╕йних режим╕в. ╤ говорячи про депортац╕ю кримських татар, ми завжди згаду╓мо долю литовц╕в, сотн╕ тисяч яких були депортован╕ в Сиб╕р п╕сля радянсько╖ окупац╕╖ 1940 року", - зазначив посол.
╤сторик, кандидат пол╕тичних наук, член Укра╖нського ПЕН-центру Гульнара Бек╕рова розпов╕ла, що до видання тематичного випуску часопису "╥" долучилися в╕дом╕ кримськотатарськ╕, укра╖нськ╕ та ╓вропейськ╕ кримознавц╕. Кр╕м само╖ Бек╕рово╖ серед них - Олекса Гайворонський, Андр╕й ╤ванець, Адас Якубаускас, Генрик Янковський, Тетяна Бикова, Ал╕м Ал╕╓в, а також Уповноважений Президента Укра╖ни у справах кримськотатарського народу Мустафа Джем╕л╓в, який став автором передмови.
"Ми вс╕ зна╓мо Мустафу-ага як борця, але небагато зна╓мо про те, що перший терм╕н ув'язнення в╕н отримав за те, що писав ╕стор╕ограф╕ю свого народу. Тод╕, у 1960-т╕ роки, це було набагато б╕льшим крим╕налом, н╕ж якась ╕нша форма протесту", - зазначила ╕сторик.
Сам Джем╕л╓в високо оц╕нив зм╕ст часопису, але нар╕кнув, що наклад у тисячу прим╕рник╕в ╓ абсолютно недостатн╕м. На його думку, такого роду просв╕тництвом мусить займатися держава, ╕ робити це част╕ше ╕ в б╕льшому обсяз╕. Вт╕м, зазначив в╕н, охоч╕ можуть ознайомитися з матер╕алами часопису в ╤нтернет╕.
Член редколег╕╖, автор статт╕ про нин╕шню ситуац╕ю в Криму Ал╕м Ал╕╓в розпов╕в, що робота над часописом тривала к╕лька м╕сяц╕в. За його словами, головною метою, яку поставили перед собою укладач╕, - продемонструвати, як формувалися кримськотатарська суб'╓ктн╕сть, а головне - демократичн╕ ╕нституц╕╖.
"Якби так╕ книги виходили ран╕ше, багатьох м╕ф╕в ╕ стереотип╕в, як╕ нашаровувалися протягом десятил╕ть, просто не ╕снувало б. Важливо, щоб ц╕ дискурси потрапляли в нов╕ укра╖нськ╕ п╕дручники, ставали доступними для д╕тей, як╕ формуватимуть ел╕ту кра╖ни, в тому числ╕ пол╕тичну", - п╕дкреслив в╕н.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 07.12.2018 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20649

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков