Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3304)
З потоку життя (6538)
Душі криниця (3539)
Українці мої... (1473)
Резонанс (1510)
Урок української (992)
"Білі плями" історії (1684)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УЧАСНИКИ В╤ЧА НА МАЙДАН╤ УХВАЛИЛИ ЗВЕРНЕННЯ ДО ПРЕЗИДЕНТА ╤ РАДИ
Минуло╖ нед╕л╕ на Майдан╕ Незалежност╕ у Ки╓в╕ пройшло в╕че проти погодження укра╖нською владою...


У КРИМУ БЛОКУЮТЬ УКР╤НФОРМ ╤ ЩЕ 17 УКРА╥НСЬКИХ ╤НФОРМАЦ╤ЙНИХ САЙТ╤В
Про це св╕дчать результати мон╕торингу Кримсько╖ правозахисно╖ групи (КПГ), який було проведено у...


СУД ЗААРЕШТУВАВ ПАШИНСЬКОГО
Сам Пашинський та його адвокат Андр╕й Федур заявили, що оскаржуватимуть ухвалу в апеляц╕йному...


РОС╤Я ДОС╤ НЕ ПУСТИЛА М╤С╤Ю ООН В ОКУПОВАНИЙ КРИМ
В окупованому Рос╕╓ю Криму к╕льк╕сть обшук╕в ╕ рейд╕в проти кримських татар зб╕льшилася вдв╕ч╕...


«СУД» В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ АРЕШТУВАВ УКРА╥НСЬКОГО АКТИВ╤СТА
Так званий "суд" в окупованому Рос╕╓ю Криму обрав запоб╕жний зах╕д укра╖нцю Олегу Приходько -...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 09.11.2018 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 09.11.2018
Д╤ТИ КРИМУ: КОЛИ ОКУПАНТИ В╤Д╤БРАЛИ БАТЬК╤В

Як орган╕зову╓ться сусп╕льна допомога д╕тям Криму, батьки яких постраждали в╕д рос╕йсько╖ окупац╕йно╖ влади

«Наш╕ д╕ти» – так говорять в Криму про д╕тей убитого окупантами Решата Аметова, про с╕м'ю укра╖нського пол╕тв'язня Олега Сенцова, про тих, хто чека╓ з в'язниц╕ сво╖х батьк╕в, ╕ тих, кому вже нема кого чекати, але обов'язково треба вижити.
Для того, щоб зрозум╕ти, чим сьогодн╕ живе Крим, достатньо поспостер╕гати – навколо чого люди об'╓днуються, яким ╕деям сп╕вчувають ╕ як╕ сп╕льноти створюють.

Д╤ТИ СМ╤ЛИВИХ БАТЬК╤В
Громадський рух "Б╕з╕м баллар" ("Наш╕ д╕ти") утворився б╕льше двох рок╕в тому, у червн╕ 2016 року, з метою надання допомоги д╕тям пол╕тв'язн╕в, чи╖ батьки виявилися неугодними нов╕й окупац╕йн╕й влад╕. Хто або пропав без в╕ст╕, або арештований за см╕лив╕сть мати свою думку, або засуджений, як злочинець – одним словом, вони кинут╕ в топку рос╕йсько╖ пропагандистсько╖ машини, яка несамовито бореться з "тероризмом", "екстрем╕змом", а насправд╕ – з╕ спробами протистояти рос╕йському режиму.
Сьогодн╕ кримських д╕тей, у яких цей режим забрав батьк╕в – 113, ╕, як правило, вс╕ вони ростуть у багатод╕тних с╕м'ях, яким дуже важко залишатися без годувальника.
╤н╕ц╕атори та орган╕затори нового громадського руху – кримська журнал╕стка Л╕л╕я Буджурова ╕ гендиректор компан╕╖ "Кара Ден╕з Продакшн" Ельзара ╤слямова – звернулися до вс╕х кримських татар ╕з закликом п╕дтримати тих, кому сьогодн╕ найважче. Вони взяли на себе м╕с╕ю з╕ збору та розпод╕лу ф╕нансових кошт╕в для цих с╕мей.
Грош╕ стали надходити на рахунки благод╕йного фонду, завдяки чому кожна дитина щом╕сяця почала отримувати ф╕ксовану суму в розм╕р╕ 5 тисяч рубл╕в (2,3 тис. грн). Кр╕м того, для д╕тей, змушених доросл╕шати передчасно, влаштовують свята, щоб подарувати ╖м жменю щастя. Актив╕сти збирають реч╕ та ╕грашки, займаються орган╕зац╕╓ю в╕дпочинку та л╕кування д╕тей, психолог╕чною реаб╕л╕тац╕╓ю, допомогою по господарству.
"З╕ вс╕х куточк╕в Криму та р╕зних кра╖н св╕ту люди передають грош╕ через родич╕в, друз╕в, знайомих. Щом╕сяця ми отриму╓мо ц╕ кошти, збира╓мо, розпод╕ля╓мо. Ми визначили ф╕ксовану суму ╕ прагнемо до не╖ дотягуватися – це 5000 (близько 2300 гривень – КР) рубл╕в на м╕сяць на одну дитину. Але перед школою ми виплачу╓мо б╕льше, щоб батьки могли п╕дготувати д╕тей до навчання", – пов╕домляють на оф╕ц╕йн╕й стор╕нц╕ орган╕зац╕╖ ╖╖ ╕н╕ц╕атори.
Вони з╕зналися, що в╕д самого початку не мали великих ╕люз╕й щодо того, що джерело благод╕йност╕, яке почало бити, перетвориться на широку р╕чку – сьогодн╕ вс╕м важко в Криму. Але допомога до сьогодн╕ надходить. ╤нод╕ затриму╓ться, але надходить – ╕нод╕ зв╕дти, зв╕дки ╖╖ найменше чека╓ш.
Оп╕кунська рада орган╕зац╕╖, членами яко╖ ╓ люди, що користуються авторитетом ╕ повагою в народ╕, регулярно зв╕ту╓ про надходження кошт╕в ╕ знаходить потр╕бн╕ слова для того, щоб рука допомоги народу не зубож╕ла.
"Фонд «Б╕з╕м балалар» («Наш╕ д╕ти») т╕льки за перш╕ п╕втора року роботи з╕брав близько 7,7 м╕льйона рубл╕в (3,150 млн грн). ╤ ми продовжу╓мо зб╕р, тому що нашим д╕тям пост╕йно потр╕бна п╕дтримка, ╕ н╕хто не може цього зробити, окр╕м нас!" – говориться у черговому зв╕т╕.

ЦЕ ДОПОМОГА ╤ САМИМ СОБ╤
Розпов╕даючи про гарних, прив╕тних ╕ невинних створ╕нь, демонструючи ╖хн╕ фото, орган╕затори руху переконують укра╖нц╕в у необх╕дност╕ допомогу тим, хто ╖╖ одержу╓, ╕ тим, хто ╖╖ да╓.
"Це не т╕льки наша допомога тим, хто ╖╖ потребу╓. Це допомога самим соб╕, тому що благод╕йн╕сть очища╓ душу, яку п╕дпиту╓ лише красата добро. А д╕лячись сво╖м добром, ми зб╕льшу╓мо його к╕льк╕сть у цьому св╕т╕", – вважа╓ Л╕л╕я Буджурова.
Вона заклика╓ допомагати, хто чим може – молитвою, сп╕вчуттям, словом.
"Ц╕ д╕ти не винн╕ в тому, що живуть на територ╕╖, де бути мусульманином – означа╓ вважатися терористом. До того ж, просто так, адже в Криму, слава Аллаху, не було жодного теракту. Тепер кожен шматок хл╕ба, який дадуть цим д╕тям ╖хн╕ матер╕, буде з╕ смаком сл╕з. Але ╖м потр╕бен, щоб вижити, вирости ╕ стати на ноги, хоча б такий хл╕б. Вони чекають нашо╖ допомоги – молитвою, сп╕вчуттям, словом п╕дтримки, бажанням под╕литися з ними хл╕бом, – вважа╓ журнал╕стка.
В день, коли вона писала ц╕ рядки, теракт╕в в Криму д╕йсно не було, а того, що трапилося у Керч╕ 17 жовтня, н╕хто не м╕г припустити нав╕ть у найстрашн╕шому сн╕. Але, як видно, справжн╕х терорист╕в "влад╕" та ╖╖ силовикам в╕дстежувати було н╕коли, тому що "робота кип╕ла" з пошуку надуманих, м╕ф╕чних ╕ ф╕ктивних терорист╕в. Судячи з контингенту заарештованих, у ФСБ були впевнен╕, що доказом терористичних нам╕р╕в ╓ не зброя, не патрони, не схеми виготовлення вибух╕вки, а молитва, книга ╕ слово, крим╕нальн╕сть яких "доводили" секретн╕ св╕дки та сумн╕вн╕ експерти.
Так, ╕з завзят╕стю, г╕дною кращого застосування, з'являлися крим╕нальн╕ справи. Заарештовуючи одного "терориста", спецслужби залишали без батька в╕дразу дек╕лькох д╕тей. А одного разу список таких д╕тей поповнився в╕дразу на 27 ос╕б.
"Страшно вимовляти це, але "Наших д╕тей" тепер р╕вно 100. (В╕рн╕ше, 99 п╕сля того, як Ахтем Чийгоз опинився на вол╕). Ще на початку жовтня, п╕сля арешту Рената Сулейманова та Арсена Кубед╕нова, список громадсько╖ ╕н╕ц╕ативи «Б╕з╕м балалар», яка п╕дтриму╓ з допомогою народу д╕тей ув'язнених кримських татар, поповнився до 73. Тепер до них додалося ще 27 д╕тей, у яких забрали батьк╕в. Сьогодн╕ суд заарештував на 2 м╕сяц╕ (а сумна практика показу╓, що це т╕льки початок) 6 кримських татар з Бахчисарая. У вс╕х – неповнол╕тн╕ д╕ти. У Сулеймана (Марлена) Асанова, Сейрана Сал╕╓ва, Тимура ╤браг╕мова – по четверо д╕тей, у Ернеста Аметова – дво╓, у Мемета Б╓лялова – 1 дитина. А от Сервер Зекер'я╓в – батько 12-ти д╕тей, ╕ його дружина чека╓ на 13-у дитину", – пов╕домила Буджурова.
Цифра 100 у списку д╕тей, як╕ потребують допомоги, протрималася недовго. У жовтн╕ 2017 заарештували другу бахчисарайсько╖ групу у справ╕ "Х╕зб ут-Тахр╕р", тому з вол╕ рос╕йського кривосуддя ще тро╓ кримськотатарських д╕тей залишилися без батьк╕всько╖ оп╕ки. Ще тро╓ д╕тей поповнили список орган╕зац╕╖ п╕сля арешту у травн╕ 2018 року актив╕ста та громадянського журнал╕ста Нар╕мана Мемедем╕нова. Суд, за клопотанням ФСБ, заарештував його за н╕бито екстрем╕стськ╕ висловлювання, виявлен╕ на в╕део в YouTube у 2012-13 роках.
Кр╕м д╕тей Нар╕мана, до списку ув╕йшли новонароджена 13-а дитина Сервера Зекер'я╓ва ╕ 11-р╕чна Мав╕ле, батько яко╖, Кязим Аметов, був заарештований у листопад╕ 2017 року ╕ проходить у справ╕ Ведж╕╓ Кашка».
Сп╕взасновники орган╕зац╕╖ не т╕льки пост╕йно розпов╕дають про нов╕ с╕м'╖, в яких д╕ти залишаються без батьк╕в, але ╕ дякують тим, хто допомага╓ цим д╕тям мати все те, що ╓ у решти д╕тей – нормальне харчування, одяг, умови для розвитку та навчання.
"Сьогодн╕ с╕м'╖ ув'язнених ╕ зниклих без вести мусульман знову отримали по 5 тис. руб. на кожну дитину в╕д громадського об'╓днання «Б╕з╕м балалар». Ця допомога продовжу╓ться завдяки тому, що не вичерпу╓ться милосердя нашого народу (╕ не т╕льки нашого, але й людей ╕нших нац╕ональностей)... Допомога продовжу╓ надходити. Не боячись гучних сл╕в, скажу – це якийсь соц╕альний геро╖зм нашого народу. Адже в наш╕ дн╕ справжн╕й геро╖зм – не в тому, щоб закрити якусь амбразуру, а щодня збер╕гати свою г╕дн╕сть, просто залишатися порядною людиною... Дякую вам за ваше милосердя!", – дякують засновники орган╕зац╕╖.
Зб╕р допомоги вда╓ться проводити завдяки обов'язков╕й серед в╕руючих кримських татар традиц╕╖ жертвувати, особливо в дн╕, як╕ передують святам Курбан-байрам (свято жертвопринесення) ╕ Ораза-байрам (свято розгов╕ння), – на користь б╕дних, хворих ╕ самотн╕х людей. Вт╕м, ╕ сам богоугодний проект був запущений у 2016 роц╕ в дн╕ священного м╕сяця Рамадан.
Вважа╓ться, що пожертвування в Рамадан зв╕льня╓ в╕д др╕бних гр╕х╕в, ско╓них людиною протягом усього м╕сяця, коли мусульманам приписано постити.

КОЖЕН ШМАТОК ХЛ╤БА БУДЕ З╤ СМАКОМ СЛ╤З, АЛЕ ЩОБ ВИЖИТИ ╤ ВИРОСТИ, ╥М ПОТР╤БЕН ХОЧА Б ТАКИЙ
"Збираючись в╕ддати ф╕тр-садака (милостиню), не забудьте наших з вами д╕тей, д╕тей вс╕╓╖ нашо╖ велико╖ кримськотатарсько╖ с╕м'╖, батьки яких, без вини винуват╕, сидять у тюрмах", – нагаду╓ оф╕ц╕йний сайт орган╕зац╕╖.
Ще одн╕╓ю особлив╕стю орган╕зац╕╖ ╓ те, що ╕н╕ц╕атива, народжена ╕ п╕дтримана у кримськотатарському народ╕, поширю╓ться на д╕тей будь-яко╖ нац╕ональност╕, батьки яких пропали безв╕сти або змушен╕ одягти робу арештант╕в через те, що не догодили нов╕й "адм╕н╕страц╕╖" в Криму. З 2016 року допомога благод╕йно╖ орган╕зац╕╖ "Б╕з╕м балалар" нар╕вн╕ з д╕тьми кримськотатарських ф╕гурант╕в ялтинсько╖ справи "Х╕зб ут-Тахр╕р" отримують ╕ д╕ти Вадима С╕рука. А у травн╕ 2018 року списки громадсько╖ ╕н╕ц╕ативи поповнилися ще одн╕╓ю дитиною, розлученою з╕ сво╖м батьком – 14-р╕чною Ганною, дочкою ╤горя Мовенка, засудженого за "екстрем╕зм".
Допомогу доводиться надавати найр╕зноман╕тн╕шу, адже рос╕йська влада не т╕льки позбавля╓свободи годувальник╕в с╕мей, але ╕ вс╕ляко обмежу╓ ╖хн╕х близьких у можливост╕, наприклад, оформити дов╕рен╕сть на землю або ╕ншу власн╕сть, а також перешкоджа╓ отриманню належно╖ ╖м допомоги. Також ╖м не дають дозволу на побачення з╕ сво╖ми чолов╕ками через ╖хню в╕дмову сп╕впрацювати з╕ сл╕дством. Але об'╓днавшись, так╕ кримськ╕ с╕м'╖ можуть допомагати один одному у вир╕шенн╕ загальних проблем.
З громадською ╕н╕ц╕ативою «Б╕з╕м балалар» у Криму т╕сно сп╕впрацюють так╕ орган╕зац╕╖, як "Кримська сол╕дарн╕сть". Вона в╕дома тим, що ╖╖ актив╕сти виконують на п╕востров╕ роль громадських журнал╕ст╕в, як╕ оперативно ╕нформують про обшуки, суди, арешти ╕ нав╕ть спроби викрадення людей. Як правило, вони ведуть прям╕ репортаж╕ з м╕сць под╕й, розпов╕даючи про актив╕ст╕в, мусульман чи просто небайдужих людей, як╕ стали м╕шенню ФСБ.
Орган╕зац╕╓ю в╕дпочинку д╕тей пол╕тв'язн╕в допомага╓ займатися "Кримське дитинство".
Нещодавно в Криму запрацював ╕ сайт "Правозахисний рух Криму", що став ╕нформац╕йним ресурсом для захисту ╕нтерес╕в актив╕ст╕в "Кримсько╖ сол╕дарност╕" ╕ адвокат╕в, як╕ працюють в окупованому Криму. Вони, як правило, теж потребують адвокац╕╖, оск╕льки захищають тих, кого пересл╕ду╓ окупац╕йний режим у Криму.
Кр╕м того, "Кримська правозахисна група" нада╓ експертну оц╕нку багатьом неправом╕рним судовим р╕шенням ╕ д╕ям окупац╕йно╖ влади. Вс╕ разом вони не просто чинять оп╕р режиму, а намагаються в╕дновити ту елементарну захищен╕сть, злагоджен╕сть ╕ ц╕л╕сн╕сть сп╕льноти, без яких не можуть вижити незахищен╕ в Криму с╕м'╖ з д╕тьми.
На материков╕й Укра╖н╕ проект "Б╕з╕м балалар" активно п╕дтримують к╕лька громадських орган╕зац╕й – "Кримська батьк╕вщина", «КрымЅОЅ», «Всеукра╖нська асоц╕ац╕я «Альра╕д», "Тавр╕йська гуман╕тарна платформа".
Наприклад, "Кримська батьк╕вщина" орган╕зувала к╕лька благод╕йних ярмарк╕в, п╕д час яких кошти, виручен╕ в╕д продажу книг, сувен╕р╕в, дитячих вироб╕в та ╕нших вироб╕в, в╕дправлялися кримським д╕тям.
Орган╕затором багатьох заход╕в ╓ Меджл╕с кримськотатарського народу. Нещодавно, зокрема, ним були п╕дведен╕ п╕дсумки конкурсу твор╕в серед д╕тей пол╕тв'язн╕в на тему "М╕й батько – герой".
У Духовному управл╕нн╕ мусульман Укра╖ни «Умма», як правило, встановлюють ╕ оголошують суму "ф╕тр-садака" – обов'язково╖ для в╕руючих допомоги малозабезпеченим, а також надають допомогу у збор╕ кошт╕в.
Державна орган╕зац╕я "Кримський д╕м" теж не залиша╓ться осторонь.
Так, тиждень тому "Кримський д╕м" пров╕в у Ки╓в╕ благод╕йний концерт, у якому взяли участь кримськотатарськ╕ з╕рки сцени – музыкат, г╕тарист-в╕ртуоз Енвер ╤змайлов, джазова виконавиця Айсель Балич, а також композитор ╕ п╕ан╕ст Усе╕н Бек╕ров. Вх╕д на концерт для поц╕новувач╕в як╕сно╖ музики, яка звучала у блискучому виконанн╕ кращих кримськотатарських музикант╕в, був безкоштовний. Артисти сп╕вали ╕ грали у рамках фестивалю "Кримський д╕м об'╓дну╓ серця" заради благод╕йних внеск╕в для д╕тей кримських пол╕тв'язн╕в.
Г╕тариста ╤змайлова, якого в ╢вроп╕ часто називають "╤ѕ my love", овац╕ями та тривалими оплесками не в╕дпускали з╕ сцени. У сво╓р╕дн╕й ╕ властив╕й лише цьому музиканту обробц╕ звучали в його виконанн╕ поряд з р╕дною «Хайтармою» ╕мпров╕зац╕╖ в╕домих музичних х╕т╕в – «Щедрика», «Хава наг╕ли», композиц╕й з репертуару британсько╖ групи Pink Floyd ╕ австрал╕йсько╖ AC/DC.
На концерт╕ у супровод╕ групи музиканта Усе╕на Бек╕рова, який активно гастролю╓ в Укра╖н╕, виступила кримськотатарська сп╕вачка, що ма╓ яскравий та сильний голос д╕апазоном в 4 октави – Айсель Балич. При╓мним сюрпризом для глядач╕в стало побачити та почути за пов╕тряно-легкою та "зеф╕рною" зовн╕шн╕стю кримсько╖ джаз-д╕ви високий артистизм ╕ музичну вишукан╕сть п╕д час виконання як народних п╕сень, так ╕ джазових композиц╕й.
Загалом вс╕ музиканти, як╕ виступили на благод╕йному концерт╕ на користь д╕тей кримських пол╕тв'язн╕в, слухалися ╕ виглядали дуже гармон╕йно, а овац╕╖ були адресован╕ не т╕льки ╖хньому музичного таланту, але й громадянськ╕й позиц╕╖.
За словами програмного директора "Кримського дому" Ал╕ма Ал╕╓ва, благод╕йний концерт "Кримський д╕м об'╓дну╓ серця" з╕брав 25208 гривень, 200 ╓вро ╕ 100 долар╕в.
За його словами, вс╕ ц╕ кошти в╕дправлен╕ в Крим.
"Ми щиро вдячн╕ ╕ артистам, ╕ глядачам, як╕ брали участь у благод╕йному концерт╕ «Кримський д╕м об'╓дну╓ серця», – зазначив Ал╕╓в.
Акц╕╖ на допомогу орган╕зац╕╖ "Б╕з╕м балалар" проводять не т╕льки у Ки╓в╕.
У Львов╕ скриньки для збору кошт╕в та банк╕вськ╕ рахунки для допомоги д╕тям пол╕тв'язн╕в з'явилися напередодн╕ третьо╖ р╕чниц╕ анекс╕╖ Криму у 2017 роц╕.
"Наш╕ д╕ти", – так говорять у Криму ╕ далеко за його межами про д╕тей убитого окупантами героя Укра╖ни Решата Аметова, про с╕м'ю укра╖нського пол╕тв'язня Олега Сенцова, про тих, хто чека╓ з в'язниц╕ сво╖х батьк╕в, ╕ тих, кому вже нема кого чекати, але обов'язково треба вижити.

Зера Аширова
https://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 09.11.2018 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20549

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков