Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4464)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4142)
Українці мої... (1669)
Резонанс (2145)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1083)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (341)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (214)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я ХОЧЕ ЗНИЩИТИ УКРА╥НЦ╤В ТА П╤Д╤РВАТИ СВ╤ТОВИЙ ПОРЯДОК
╤рина Мудра - п╕д час слухань ╢СПЛ щодо порушень РФ прав людини на окупованих територ╕ях…


МИ МА╢МО ЗРОБИТИ ВСЕ МОЖЛИВЕ Й НЕМОЖЛИВЕ…
Виступ Володимира Зеленського на Ukraine Recovery Conference 2024.


"МИ НЕ П╤ДЕМО" В╤Д УКРА╥НИ:
Байден зробив важливу заяву у Норманд╕╖…


МАКРОН ПОДЯКУВАВ УКРА╥НСЬКОМУ НАРОДУ ЗА ХОРОБР╤СТЬ ╤ ПООБ╤ЦЯВ ПРОДОВЖИТИ П╤ДТРИМКУ
В╕н закликав протистояти тим, хто намага╓ться силою зм╕нити кордони…


«ДЕНЬ Д» ДЛЯ УКРА╥НИ
Президент ╕ перша лед╕ взяли участь у церемон╕╖ в╕дзначення 80-р╕ччя висадки союзник╕в у...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 19.10.2018 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 19.10.2018
14 ЖОВТНЯ – НАЙБ╤ЛЬШ УКРА╥НСЬКИЙ ДЕНЬ

На 14 жовтня припада╓ одразу чотири свята – Покрова Пресвято╖ Богородиц╕, День захисника Укра╖ни, День укра╖нського козацтва та День Укра╖нсько╖ повстансько╖ арм╕╖.
Таке сп╕впад╕ння, мабуть, робить його найб╕льш укра╖нським днем у роц╕, справжн╕м симфон╕чним святом Укра╖ни!
Водночас в╕дчуваю, що мало обмежитися простими прив╕таннями. Хот╕лося б глибше замислитися над сутн╕стю цього "комплексного" свята, справжн╓ значення якого ми, зда╓ться, ще не повн╕стю усв╕домили.
Укра╖нц╕ завжди з особливою шаною та любов’ю ставилися до Покрови, але з приуроченням до не╖ Дня захисника Укра╖ни просто на наших очах утворився новий духовний фактор, в якому сконденсована нев╕рог╕дна потуга, причому потуга нац╕онально забарвлена.
Виникла нова точка сили, де небесне по╓дну╓ться з земним, загальнолюдське з укра╖нським, де змикаються р╕зн╕ в╕ки нашо╖ ╕стор╕╖, де пл╕ч-о-пл╕ч стають вс╕ оборонц╕ Батьк╕вщини вс╕х покол╕нь – во╖ни Рус╕-Укра╖ни, козаки-запорожц╕, б╕йц╕ УНР ╕ ЗУНР, солдати Друго╖ св╕тово╖, вояки УПА й т╕ геро╖, як╕ сьогодн╕ в╕дбивають агрес╕ю Рос╕╖.
Основу ц╕╓╖ духовно╖ сили ц╕лком лог╕чно творить рел╕г╕йне свято Покрова Пресвято╖ Богородиц╕. Хоча у ц╕й лог╕чност╕ ╓ й загадковий, м╕стичний елемент.
Чому давн╕ укра╖нц╕ сприйняли свято з нагоди чудесного порятунку Константинополя як одне з найр╕дн╕ших, так, наче врятовано було не Константинополь а Ки╖в?
Можливо, тому, що йдеться про Божу Мат╕р, а культ матер╕, як ╕ культ ж╕нки взагал╕, в нас споконв╕ку був надзвичайно сильним. Укра╖на – кра╖на ж╕ночого начала, то ж не випадково, що безл╕ч храм╕в, присвячених Мар╕╖ та ╖╖ Покров╕, зведен╕ по вс╕й наш╕й земл╕.
А можливо, свою роль з╕грала й легенда про те, що "винуватцем" чуда був ки╖вський князь Аскольд, який з╕ сво╓ю дружиною оточив Константинополь.
Не факт, що це правда, ╓ ще к╕лька легенд, як╕ називають ╕нш╕ язичницьк╕ племена. Але легенди та м╕фи теж ╓ важливою частиною нац╕онального коду, тож нам, укра╖нцям, сл╕д пам’ятати "наш" вар╕ант ц╕╓╖ ╕стор╕╖.
Тим б╕льше, що зг╕дно з ним вражений чудом Аскольд зняв облогу ╕ разом ╕з сво╖ми во╖нами прийняв хрещення. У такому раз╕ це була перша зустр╕ч ╕ перший благотворний вплив Покрови на укра╖нський м╕л╕тарний дух.
Те що Пресвята Богородиця була покровителькою запорозького козацтва, що козаки особливо шанували свято Покрови, ╕ що головним храмом на С╕ч╕ була саме Покровська церква, вже не красива легенда, а ╕сторичний факт.
Фактом ╓, отже, ╕ те, що Божа Мати та Покрова справили величезний вплив на формування християнського духу, лицарського кодексу чест╕, ╕деал╕в та моральних ц╕нностей козацтва, включаючи так╕ чесноти, як в╕ддан╕сть Богу та В╕тчизн╕, волелюбн╕сть, мужн╕сть та жертовн╕сть.
А оск╕льки козаки стали ядром формування ново╖ укра╖нсько╖ нац╕╖, укра╖нсько╖ ментальност╕, то ма╓мо визнати, що культ Богородиц╕ та Покрови лежить в основ╕ нашого нац╕онального духу, передус╕м його бойово╖, лицарсько-козацько╖ реал╕зац╕╖.
Тому природно, що вже в сучасн╕й незалежн╕й Укра╖н╕ 14 жовтня з 1999 року в╕дзнача╓ться ╕ як День укра╖нського козацтва.
Проте першими в нов╕тн╕ часи т╕сний зв'язок Покрови з укра╖нською в╕йськовою та визвольною традиц╕╓ю розп╕знали ╕ вт╕лили б╕йц╕ Укра╖нсько╖ повстансько╖ арм╕╖.
УПА невипадково була заснована 1942 року саме 14 жовтня, а в 1947 роц╕ цей день став оф╕ц╕йним святом повстанц╕в.
Уп╕вц╕, безперечно, знали, що робили. Вони налагодили м╕цний духовний зв’язок з такими ж, як ╕ вони, во╖нами Укра╖ни попередн╕х, а як тепер виявилося, ╕ майбутн╕х стол╕ть та покол╕нь.
У такому по╓днанн╕ ╖хня боротьба переставала бути безнад╕йною, набувала вищого сенсу й у к╕нцевому рахунку вела до перемоги. ╤ вони виявилися прав╕, адже "великий ╕ могутн╕й" СССР зрештою розпався, а на його ру╖нах постала незалежна Укра╖на, за яку во╖ни УПА в╕ддали життя.
Вони в╕рили в Бога ╕ в Укра╖ну, а тому знали про зв'язок покол╕нь ╕ спадков╕сть духу щось таке, що ми, пострадянськ╕ ╕ постате╖стичн╕ укра╖нц╕, почина╓мо усв╕домлювати т╕льки тепер.
Довг╕ роки радянська пропаганда досить усп╕шно використовувала фальсиф╕кати про УПА, щоб розколоти укра╖нське сусп╕льство, протиставити Зах╕дну Укра╖ну решт╕ рег╕он╕в.
Проте обман не може тривати в╕чно. Ми сам╕ стали св╕дками того, як п╕д час Майдану 2014 року, а особливо з початком рос╕йсько╖ агрес╕╖ Степан Бандера як символ укра╖нсько╖ боротьби нарешт╕ перетнув меж╕ Галичини й рушив у пох╕д по вс╕й Укра╖н╕.
Переконаний, що УПА ма╓ стати ╕ обов’язково стане об’╓днавчим ╕ консол╕дуючим нац╕ональним чинником.
Б╕льше того, я впевнений, що якби не було Голодомору й стал╕нських репрес╕й, то загони УПА, причому м╕сцев╕ загони, воювали б проти нацист╕в ╕ сов╕т╕в по вс╕й Укра╖н╕.
Очевидно, лише зараз наша нац╕я регенерувалася наст╕льки, щоб пам'ять про геро╖в УПА могла стати сво╓ю в ус╕х рег╕онах.
Нарешт╕, завершу╓ композиц╕ю з чотирьох орган╕чно пов’язаних м╕ж собою нац╕ональних свят День захисника Укра╖ни.
У 1999 роц╕ Президент Леон╕д Кучма запровадив в Укра╖н╕ День захисника В╕тчизни, який припадав на 23 лютого.
З самого початку це було якимось абсурдним святом-франкенштейном, скро╓ним ╕з комун╕стичного Дня Радянсько╖ арм╕╖ та рос╕йського Дня защитника отечества.
З геть незрозум╕лих причин ми мусили в╕дзначати ворожу б╕льшовицьку "перемогу", н╕бито здобуту 23 лютого 1918 року п╕д Нарвою над н╕мцями, як╕ саме в той час були союзниками УНР.
Тим б╕льше, що в 1999 роц╕ вс╕м уже було в╕домо, що н╕яко╖ тако╖ перемоги насправд╕ не було ╕ що червон╕ пропагандисти просто висмоктали ╖╖ з пальця.
У 2014 роц╕ з початком рос╕йсько╖ агрес╕╖ проти Укра╖ни таке "свято" стало не просто абсурдним, а неприйнятним ╕ принизливим.
Сумн╕в╕в щодо дати, на яку сл╕д призначити сво╓ власне свято, н╕ в кого не виникало, адже 14 жовтня по сут╕ вже давно було справжн╕м Днем захисника Укра╖ни.
Ми пережива╓мо цей день з особливо щирими ╕ глибокими почуттями, адже для нас в╕н стосу╓ться в першу чергу нашого часу ╕ наших сучасник╕в, друз╕в, родич╕в, як╕ з╕ збро╓ю в руках боронять Укра╖ну в╕д рос╕йського окупанта, ветеран╕в, як╕ з честю виконали св╕й обов’язок, геро╖в, як╕ загинули в боротьб╕.
Так на наших очах в╕ков╕чне свято Покрови перетворилося на нове укра╖нське свято, ун╕кальне в сво╖й орган╕чност╕, щирост╕ ╕ народност╕.
Воно за сво╓ю природою вже ╓ могутн╕м фактором консол╕дац╕╖ нац╕╖, гартування ╖╖ духу, утвердження лицарських традиц╕й захисту Батьк╕вщини.
Ма╓мо бути св╕дом╕ його величезно╖ духовно╖ снаги. Наснажуймо його вс╕ма силами сво╖х душ, ╕ тод╕ воно наснажить нас!
Павло Кл╕мк╕н,
м╕н╕стр закордонних справ Укра╖ни
www.pravda.com.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 19.10.2018 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20480

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков