Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4464)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4142)
Українці мої... (1669)
Резонанс (2145)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1083)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (341)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (214)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 12.10.2018 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 12.10.2018
ВИБУХ АРСЕНАЛУ №6: РОЗ╤БРАТИСЯ ТРЕБА, АЛЕ ╤ В╤ДПОВ╤СТИ – ТЕЖ

***
М╕н╕стр оборони Укра╖ни Степан Полторак припуска╓, що могла бути закладена вибух╕вка для п╕дриву сховищ на 6 арсенал╕ поблизу м╕ста ╤чня Черн╕г╕всько╖ област╕. Про це в╕н заявив п╕д час зас╕дання уряду у середу, пов╕домля╓ кореспондент «Укр╕нформу».
«На наш погляд, вибухи в╕дбувалися таким чином, що спочатку був хлопок, пот╕м заграва, п╕сля цього два хлопки ╕ вже вибух бо╓припаса. Це св╕дчить про те, що ймов╕рно, був закладний бо╓припас для п╕дриву наших сховищ. Чому не вдалося зберегти? Я думаю, все-таки тому, що недостатн╕м було обладнання периметра - це перша позиц╕я», - зазначив Полторак.
Разом з тим, на переконання м╕н╕стра, над╕йно зберегти запаси вдасться тод╕, «коли ми побуду╓мо закрит╕ зал╕зобетонн╕ конструкц╕╖, як╕ над╕йно забезпечать охорону, тому що якщо ╓ бо╓припас на грунт╕, то його зберегти в╕д диверс╕йно╖ групи чи нав╕ть недбалост╕ неможливо».
За наведеними ним даними, перш╕ вибухи на арсенал╕ в╕дбулися в н╕ч проти 9 жовтня о 3:20.
«Вони були одночасн╕, в╕дразу на трьох сховищах. П╕сля цього о 3:45 в╕дбулись ще ш╕сть на р╕зних сховищах, причому це в╕дбулося по всьому периметру, практично в ус╕х кутках ╕ в центр╕», - уточнив Полторак.
Також кер╕вник в╕тчизняного оборонного в╕домства пов╕домив, що на 6 арсенал цього року було вид╕лено 13 млн грн, проф╕нансовано 9,6 млн.
Ран╕ше пов╕домлялося, що у район надзвичайно╖ ситуац╕╖ залучено сили ╕ засоби загальною чисельн╕стю понад 1 тис. ос╕б та 212 одиниць техн╕ки, у тому числ╕ в╕д: ДСНС - 257 ос╕б та 74 одиниць техн╕ки.
Для координац╕╖ сил та надання допомоги населенню розгорнуто штаб з л╕кв╕дац╕╖ насл╕дк╕в надзвичайно╖ ситуац╕╖ та оперативна група ДСНС Укра╖ни.
╤з 16-ти к╕лометрово╖ зони можливого ураження (м. ╤чня та 30 прилеглих населених пункт╕в) евакуйовано понад 12,5 тисяч ос╕б. ╤з них через розгорнут╕ евакуац╕йн╕ пункти вивезено 4 тис. 300 ос╕б, понад 8 тис. 200 ос╕б ви╖хали самост╕йно. З ╤чнянсько╖ центрально╖ районно╖ л╕карн╕ евакуйовано 163 хворих до л╕кувального закладу смт Параф╕╖вка.
У 11 пунктах прийому евакуйованих громадян орган╕зовано гаряче харчування, нада╓ться медична та психолог╕чна допомога.
Для запоб╕гання надзвичайним ситуац╕ям в╕дключено 11 населених пункт╕в в╕д газопостачання та 7 в╕д електропостачання. Тимчасово припинено рух потяг╕в через станц╕ю ╤чня. Спрямовано автомоб╕льний транспорт в об'╖зд зони надзвичайно╖ ситуац╕╖, закрито пов╕тряний прост╕р у рад╕ус╕ 30 км.
П╕дрозд╕ли ДСНС врятували 16 ос╕б, з них 2 д╕тей, з 5-к╕лометрово╖ зони ураження (с. Август╕вка). П╕ротехн╕чн╕ п╕дрозд╕ли в╕дпрацювали 37 заявок в╕д м╕сцевого населення. Роботи продовжуються.
***
ВИБУХИ П╤Д ╤ЧНЕЮ: ОСНОВНА ВЕРС╤Я ПОЛ╤Ц╤╥ - ЦЕ ДИВЕРС╤Я РФ
Тимчасово виконуючий обов'язки голови Нац╕онально╖ пол╕ц╕╖ Укра╖ни В'ячеслав Аброськ╕н заявля╓, що основною верс╕╓ю пожеж╕ та вибух╕в на складах бо╓припас╕в у Черн╕г╕вськ╕й област╕ ╓ д╕╖ диверс╕йних груп Рос╕йсько╖ Федерац╕╖.
Про це в╕н заявив п╕д час координац╕йно╖ наради з питань л╕кв╕дац╕╖ насл╕дк╕в под╕╖ в м. ╤чня Черн╕г╕всько╖ област╕, ╕нформу╓ департамент комун╕кац╕╖ Нац╕онально╖ пол╕ц╕╖ Укра╖ни.
«Основна верс╕я причин вибух╕в у Черн╕г╕вськ╕й област╕ - диверс╕йн╕ д╕╖ груп РФ», - заявив Аброськ╕н.
В╕н зазначив, що в зон╕ надзвичайно╖ ситуац╕╖ працюють прац╕вники р╕зних п╕дрозд╕л╕в, зокрема - сп╕вроб╕тники ДСНС, в╕йськовослужбовц╕ Нацгвард╕╖ та пол╕цейськ╕.
«Наше головне завдання - не допустити факт╕в мародерства, а також належна орган╕зац╕я охорони порядку та надання допомоги людям. В╕дтак пол╕ц╕я працю╓ в посиленому режим╕. Координац╕я м╕ж вс╕ма правоохоронними в╕домствами узгоджена та злагоджена», - наголосив Аброськ╕н.
Водночас заступник голови Нацпол╕ц╕╖ Олександр Фацевич, допов╕даючи про ситуац╕ю з м╕сця под╕╖, зазначив, що нараз╕ до пол╕ц╕╖ над╕йшло 54 пов╕домлення, 6 ╕з яких стосувалися пошкодження будинк╕в, 11 - факт╕в виявлення бо╓припас╕в, ще 5 - звернення через мародерства, як╕ у результат╕ перев╕рки не п╕дтвердилися.
«Для протид╕╖ мародерству зад╕ян╕ наряди особового складу в 12 населених пунктах, мешканц╕ яких евакуйован╕. Кр╕м того, працюють моб╕льн╕ групи та блокпости, як╕ обмежують доступ до зони ураження - так звано╖ 16-к╕лометрово╖ зони. Налагоджена вза╓мод╕я з ДСНС та органами м╕сцевого самоврядування. Пол╕ц╕я продовжу╓ евакуац╕ю громадян», - пов╕домив Фацевич.
В╕н додав, що зараз в╕дбува╓ться розстановка сил ╕ засоб╕в для посиленого несення служби у н╕чний пер╕од. Ситуац╕я нараз╕ ╓ контрольованою.
Як пов╕домлялося, в н╕ч на 9 жовтня сталася пожежа поблизу селища Дружба ╤чнянського району на територ╕╖ складських прим╕щень в/ч А1479 Збройних сил Укра╖ни.
Прокуратура в╕дкрила крим╕нальне провадження за статтею про недбальство. Досудове розсл╕дування доручено Управл╕нню СБУ в Черн╕г╕вськ╕й област╕.
За даними СБУ, нин╕ розгляда╓ться три верс╕╖ причин надзвичайно╖ под╕╖, основна з яких - вчинення диверс╕╖ з проникненням на територ╕ю склад╕в диверс╕йно╖ групи, друга – порушення правил пожежно╖ безпеки чи збер╕гання бо╓припас╕в ╕ третя – навмисний п╕дпал чи п╕дрив з метою приховування нестач╕ бойових припас╕в.
https://www.ukrinform.ua
***
ЛУЦЕНКО ПРО ПОЖЕЖУ НА ╤ЧНЯНСЬКОМУ АРСЕНАЛ╤: ВЕРС╤Я «НЕДБАЛ╤СТЬ» В╤ДПАЛА
Головною верс╕╓ю сл╕дства у справ╕, порушен╕й за фактом пожеж╕ на 6-у арсенал╕ у м╕ст╕ ╤чня Черн╕г╕всько╖ област╕, ╓ диверс╕я. Про це заявив у коментар╕ журнал╕стам у середу генпрокурор Юр╕й Луценко, пов╕домля╓ «Укр╕нформ».
"Практично у вс╕х випадках основною верс╕╓ю сл╕дства у под╕ях у Харк╕вськ╕й област╕, у В╕нницьк╕й област╕, а в╕д учора - у Черн╕г╕вськ╕й област╕ ╓ диверс╕я", - сказав Луценко.
В╕н зазначив, що перша верс╕я сл╕дства про недбал╕сть на 6-у арсенал╕ в╕дпала п╕сля показ╕в в╕йськовослужбовц╕в.
"У нас ╓ п╕дстави говорити, що найв╕рог╕дн╕шою верс╕╓ю ╓ диверс╕я. Ми знаходимося у стан╕ в╕йни ╕ знищення в╕йськових баз ╓ одн╕╓ю з ц╕лей ворога", - додав генпрокурор.
В╕н також по╕нформував, що на 6 арсенал╕ б╕льш╕сть снаряд╕в були перенесен╕ до п╕дземного сховища, а тому вц╕л╕ли.
***
За приблизними п╕драхунками «Укр╕нформу», загальн╕ втрати в╕д вибух╕в на в╕йськових складах в останн╕ 15 рок╕в (як прям╕ збитки в╕д втрати в╕йськового та цив╕льного майна, так ╕ в╕дшкодування) склали б╕льше 25 млрд грн. За нин╕шн╕м курсом – близько $900 млн.
Для пор╕вняння, це 30% загальних видатк╕в М╕н╕стерства оборони на 2018 р╕к. Це 208 танк╕в “Оплот” за ц╕нами 2017 року.
Основний вклад “вн╕с” арсенал у Калин╕вц╕ В╕нницьк╕й област╕, де було знищено найб╕льше бо╓припас╕в на загальну суму 16,8 млрд грн. ╕ близько 50 млн витрачено з держбюджету на в╕дновлення м╕сцево╖ ╕нфраструктури.
На другому м╕сц╕ за ф╕нансовими втратами йде Новобогдан╕вка Запор╕зько╖ област╕, де склади гор╕ли трич╕. Прим╕рна варт╕сть втраченого там в╕йськового майна – 3,7 млрд грн. та близько 300 млн грн довелося в╕дшкодовувати м╕сцевим жителям з держбюджету на в╕дновлення.
На третьому “призовому” м╕сц╕ – склади в Лозов╕й Харк╕всько╖ област╕, де загалом втрати оц╕нюються в 3 млрд грн.
«Укр╕нформ» поставив в╕йськовим експертам два питання: що це – диверс╕я чи недбальство, а також, яка, на ╖хню думку, ступ╕нь в╕дпов╕дальност╕ тих чи ╕нших посадових ос╕б?
Дмитро Тимчук, голова Центру в╕йськово-пол╕тичних досл╕джень, народний депутат в╕д “Народного Фронту”:
“Р╕вно р╕к тому Ком╕тет ВР з питань нац╕онально╖ безпеки та оборони вивчав ситуац╕ю на арсеналах та складах збер╕гання бо╓припас╕в ЗСУ (в контекст╕ вибух╕в на складах у Калин╕вц╕ В╕нницько╖ обл.). Тод╕ за дорученням Ком╕тету ВР я разом з Тетяною Чорнов╕л в╕дв╕дав цей 6-й арсенал. Там було виявлено низку недол╕к╕в, в тому числ╕ досить сутт╓вих. Таких, як╕ не могли бути усунен╕ силами колективу арсеналу, а потребували втручання та допомоги М╕ноборони та Генштабу. За результатами ц╕╓╖ по╖здки я над╕слав депутатське звернення на адресу оч╕льник╕в МО та ГШ ЗСУ, в якому перерахував виявлен╕ недол╕ки з проханням втрутитися у ситуац╕ю та вир╕шити наявн╕ проблеми. На жаль, я не можу опубл╕кувати текст звернення, як ╕ в╕дпов╕дей, через те, що ц╕ документи мають гриф та╓мност╕. Можу лише сказати, що виявлен╕ недол╕ки стосувалися облаштування техн╕чно╖ територ╕╖ арсеналу, умов збер╕гання бо╓припас╕в, удосконалення системи охорони, проведення низки орган╕зац╕йних заход╕в. В╕дпов╕д╕ МО ╕ ГШ були написан╕ «п╕д кальку», та мали ц╕лком «заспок╕йливий» характер: мовляв, усе зна╓мо, усе робиться.
Зрозум╕ло, що зараз, до проведення оф╕ц╕йного розсл╕дування, зарано говорити про причини нин╕шн╕х под╕й на 6-му арсенал╕. Але впевнений, що за умови не «паперового», а реального усунення недол╕к╕в та вир╕шення проблем, нин╕шн╕х под╕й можна було б уникнути. Тим б╕льше, що тод╕, р╕к тому, Ком╕тет ВР з питань нац╕онально╖ безпеки та оборони одностайно п╕дтримав запит М╕ноборони на ф╕нансування в╕дпов╕дних заход╕в по вс╕х арсеналах. Також зараз вкрай важливо, аби були виявлен╕ та покаран╕ справжн╕ винуватц╕ под╕й – на найвищому р╕вн╕ в╕дпов╕дальних, а не знайшли чергового «цапа-в╕дбувайла» з персоналу арсеналу. Без цього, як св╕дчать численн╕ под╕бн╕ под╕╖ протягом останн╕х рок╕в, ми так ╕ будемо регулярно бути св╕дками чергових вибух╕в на наших складах бо╓припас╕в.
…Сватове, Новоянисоль, Балакл╕я, Калин╕вка, зараз ╤чня – це вже д╕агноз. ╤ з цим потр╕бно щось робити. Негайно та кардинальними засобами”.
Микола Маломуж, колишн╕й Голова Служби зовн╕шньо╖ розв╕дки Укра╖ни:
“Нараз╕ ╓ три основних верс╕╖: це недбал╕сть, п╕дпал ╕ диверс╕я. Котра з них основна, говорити поки що рано. Ц╕ три напрямки п╕длягають терм╕новому розсл╕дуванню. Але скажу б╕льше – та модель, яка в╕дпрацьовувалася на колег╕╖ РНБО, в Генштаб╕ щодо усунення недол╕к╕в стосовно облаштування техн╕чно╖ територ╕╖ арсеналу, умов збер╕гання бо╓припас╕в ╕ так дал╕, детальн╕ше не можу сказати через гриф та╓мност╕, вона не спрацювала. В╕дтак у черговий раз ма╓мо так╕ насл╕дки. П╕дрив системний. 78 тисяч тонн – це надзвичайно потужно, на секунду, нав╕ть б╕льше н╕ж у Калин╕вц╕. Щодо ступеня в╕дпов╕дальност╕. Думаю, стр╕лочниками тут вже не в╕дбудуться. Тому що було р╕шення РНБО з конкретними заходами з боку колег╕╖ М╕ноборони ╕ Генштабу, але н╕чого з того не виконано. У нормальних кра╖нах в таких ситуац╕ях в╕дпов╕дн╕ посадов╕ особи йдуть у в╕дставку”.
Юр╕й Радковець, генерал-лейтенант запасу:
“В будь-якому випадку це недбал╕сть. Нав╕ть якщо ╕ була диверс╕я, прим╕ром, за допомогою тих же безп╕лотник╕в скинули бомбу в найб╕льш уразливе м╕сце ╕ воно загор╕лося. Але. Ск╕льки таке можна допускати, чому п╕сля ст╕лькох ╕нцидент╕в з╕ складами бо╓припас╕в, паливно-мастильних матер╕ал╕в тощо, кер╕вники Генштабу ╕ М╕ноборони завжди виходять сухими з води? Адже грошей на це вид╕ля╓ться чимало, а толку, як не було, так ╕ нема. ╤ це тод╕, коли п’ятий р╕к кра╖на вою╓? Мен╕, як в╕йськовому з 43-р╕чним стажем, з яких 26 рок╕в – це служба в лавах укра╖нсько╖ арм╕╖ – соромно. Думаю, знову вс╕ посилатимуться на якусь ворожу змову, покарають якогось прапорщика або л╕кв╕датора, котрий при утил╕зац╕╖ допустився помилки, але нехай не обманюють. Не вм╕ють працювати – хай ╕дуть зв╕дти. Невже за цей час н╕чого не можна було зробити? Якщо не приймуть в╕дпов╕дне р╕шення по кер╕вництву М╕ноборони ╕ Генштабу, ╖х заступниках, котр╕ несуть за це пряму в╕дпов╕дальн╕сть, то под╕бн╕ реч╕ в╕дбуватимуться й надал╕».
╤гор Романенко, генерал-лейтенант запасу:
“На бриф╕нгу М╕ноборони говорили про те, що вноч╕ майже одночасно, в р╕зних м╕сцях в╕дбулися п╕дриви. Х╕ба ж це недбальство? Я так не думаю. В г╕ршому випадку для персоналу це те, що хтось, використавши ситуац╕ю, пробрався на склад, а вартовий цього не пом╕тив. Але це все одно диверс╕я. Питання т╕льки – чия? ╤ нав╕ть якщо зд╕йснена безпосередньо персоналом або м╕сцевими громадянами, то не без допомоги рос╕ян. Чому? А тому що п╕дриваються не просто склади, яких в нас немало, а п╕дриваються найб╕льш╕ з них, завда╓ться серйозний збиток. До реч╕, у попередн╕х випадках, ╕ це доведено, як в╕йськовою прокуратурою, так ╕ генпрокуратурою, також була диверс╕я. Прим╕ром, у Калин╕вц╕ – вс╕ ознаки наземно╖ операц╕╖, а в Балакл╕╖ – використовувалися безп╕лотн╕ л╕тальн╕ апарати. Я до того, що мета ворога – знищити в╕йськов╕ припаси, котр╕ нам конче необх╕дн╕. Стосовно ступеня в╕дпов╕дальност╕ можна говорити т╕льки тод╕, коли буде проведене розсл╕дування. Я не прихильник таких п╕дход╕в, що поки гаряче – треба швиденько призначити винних, зд╕йняти пан╕ку, а ще б╕льше – використати це все в якихось пол╕тичних ╕нтересах. Безумовно, це зона в╕дпов╕дальност╕ сектору оборони, але це не означа╓, що вже зараз треба призначати винних”.
Олег Жданов, в╕йськовий експерт:
“Диверс╕ю одразу виключаю, тому що не в╕рю в те, що розказують про як╕сь безп╕лотники. Чому? Та все просто. Якщо це малий БПЛА, то таких потр╕бно як м╕н╕мум з десяток, плюс – запалювальн╕ речовини треба закласти в точно визначен╕ м╕сця. Кр╕м того, дальн╕сть польоту таких безп╕лотник╕в дуже мала – 10-20 к╕лометр╕в максимум. П╕сля Балакл╕╖ теж розпов╕дали про безп╕лотники. Так що, б╕ля арсенал╕в не стоять на бойовому чергуванн╕ в╕дпов╕дн╕ засоби? ╢ указ Президента, яким введено в д╕ю р╕шення РНБО в╕д грудня 2015 року п╕сля пожеж╕ у Сватовому. Цим указом головам силових в╕домств поставлено конкретн╕ завдання щодо п╕двищення живучост╕ та недопущення под╕бних випадк╕в у м╕сцях збер╕гання бо╓припас╕в. Це перше. Друге – ╓ кер╕вн╕ документи, як╕ регламентують порядок збереження бо╓припас╕в. Нов╕ закони нам писати не потр╕бно. Просто бери ╕нструкц╕ю ╕ дивись на м╕сцев╕сть: в╕дпов╕да╓ нормам чи не в╕дпов╕да╓. Тим не менш, пост╕йно повторюються одн╕ й т╕ ж сам╕ випадки... До реч╕, в╕це-сп╕кер парламенту Оксана Сиро╖д ще минулого року на регламентному ком╕тет╕ наголошувала саме про арсенал в ╤чн╕: якщо буде наступна пожежа, то вона буде на Черн╕г╕вщин╕, де на територ╕╖ склад╕в м╕сцев╕ жител╕ ходять гриби збирати. В╕дтак сьогодн╕ треба ставити питання профпридатност╕ кер╕вництва Генштабу щодо орган╕зац╕╖, збереження та безпеки наших склад╕в аж до крим╕нально╖ в╕дпов╕дальност╕. Чи понесе ╖╖ хтось? Ну, може начальник складу або вартовий. Але вищ╕ посадов╕ особи – навряд чи. У нас кругова порука, ╕ це треба нарешт╕ визнати”.
***
Каб╕нет м╕н╕стр╕в вид╕лив 100 м╕льйон╕в гривень на подолання насл╕дк╕в пожеж╕ на територ╕╖ в╕йськового складу М╕ноборони в ╤чнянському район╕ Черн╕г╕всько╖ област╕. Про це пов╕домля╓ прес-служба уряду.
"Ми прийма╓мо р╕шення вид╕лити 100 м╕льйон╕в гривень. М╕н╕стерству ф╕нанс╕в – швидко скоординуватися з областю (кер╕вництвом Черн╕г╕всько╖ ОДА), аби швидко вир╕шити вс╕ бюрократичн╕ питання", - сказав прем’╓р-м╕н╕стр Володимир Гройсман.
В╕н пооб╕цяв, що допоможуть ус╕м постраждалим. "Ми наведемо порядок, все в╕дновимо ╕ н╕кого не залишимо сам на сам з проблемою. Так ми працювали в Балакле╖, так працювали в Калин╕вц╕. Те ж зробимо для мешканц╕в ╤чн╕ ╕ прилеглих населених пункт╕в. Буду тримати ситуац╕ю на контрол╕", - запевнив Гройсман.
***
Дов╕дка «Укр╕нформу»
ЩО ДЕ В УКРА╥Н╤ ВИБУХАЛО, ДО ЧОГО ЦЕ ПРИЗВЕЛО, ХТО ╤ ЯК В╤ДПОВ╤В
10 жовтня 2003 року. Артем╕вськ (нин╕ — Бахмут), Донецька обл.
Склади 6-го арм╕йського корпусу П╕вденного оперативного командування Сухопутних в╕йськ ЗСУ
Причина: в╕йськовослужбовц╕ р╕зали складськ╕ металоконструкц╕╖ на продаж в 0,4 метра в╕д ящик╕в з бо╓припасами.
Втрати в╕йськового майна - 10 з 17 склад╕в, близько 3 тисяч тонн снаряд╕в.
Травмовано 2 людини
Кого покарали: майор Володимир Бевз, що був кер╕вником служби ракетно-артилер╕йських озбро╓нь, ╕ Валер╕й Ботнар, що був кер╕вником складу №14, з якого ╕ почалася пожежа.
2004, 2005, 2006 та 2007 роки. Новобогдан╕вка, Запор╕зька обл.
Артилер╕йськ╕ склади в Новобогдан╕вц╕.
Причини: в 2004 роц╕ – недопалок, кинутий неподал╕к в╕д м╕сця збер╕гання снаряд╕в. Зд╕йнялось полум’я 300 метр╕в заввишки, а снаряди розл╕талися в рад╕ус╕ 40 к╕лометр╕в. В 2005 роц╕ – через високу температуру пов╕тря самозапалилась димова м╕на. В 2007 роц╕ – п╕д час знищення бо╓припас╕в вибухнуло к╕лька одиниць, пошкоджених п╕д час минулих пожеж.
Втрати в╕йськового майна: заряди до таких вид╕в артилер╕йських озбро╓нь, як системи реактивного залпового вогню "Смерч" ╕ "Ураган", дальн╕сть польоту яких сяга╓ 70 к╕лометр╕в.
Сума загальних збитк╕в – 3 млрд 752 млн грн.
Людськ╕ жертви: 2004 р╕к – загинули 5 ос╕б, 81 особа була госп╕тал╕зована, 2005 р╕к – 5 ос╕б травмовано, 2006 р╕к – травмовано 4 особи, 2007 р╕к – 2 особи загинуло, 1 травмований.
Кого покарали: начальник Генштабу ЗСУ Олександр Затинайко та головнокомандувач Сухопутними в╕йськами Петро Шуляк були зв╕льнен╕ з посад. В 2008 роц╕ суд дав 6 рок╕в ув’язнення для колишнього начальника Новобогдан╕всько╖ в╕йськово╖ частини Серг╕я Л╕лова та рядового Олега Сел╕на. Кр╕м того, засудили до 2,5 рок╕в ув’язнення ╕ представника корпорац╕╖, яка займалась утил╕зац╕╓ю бо╓припас╕в — Бориса Курбатова.
27 серпня 2008 року. Лозова, Харк╕вська обл.
Склад бо╓припас╕в, де ╖х збер╕галось майже 95 тис тонн.
Пожежа тривала 3 дн╕, вибухи лунали майже 2 тижн╕, а на повну л╕кв╕дац╕ю насл╕дк╕в – розм╕нування “вц╕л╕лих” двох третин арсеналу, знадобилось к╕лька рок╕в.
Причина: зайнялось см╕тт╓звалище б╕ля склад╕в. Полум’я поширилось ╕ на склади.
Кого покарали: командира частини Олекс╕я Полякова ╕ його заступника Олександра За╖ку через те, що вони не розпорядились прибрати см╕тт╓звалище б╕ля складу, на як╕й ╕ почалася пожежа. Але вс╕ винн╕ до 2009 року вийшли на волю за амн╕ст╕╓ю.
29 жовтня 2015 року. Сватове, Луганська обл.
Арсенал поблизу м. Сватове
Причина: прокуратура обмежилась калькою про службову недбал╕сть.
Втрати в╕йськового майна: вибухнуло 3500 одиниць снаряд╕в.
Пошкоджено понад 200 будинк╕в. На л╕кв╕дац╕ю насл╕дк╕в уряд вид╕лив понад 53 млн грн.
Людськ╕ жертви: загинуло щонайменше 5 ос╕б,
Кого покарали: в 2016 роц╕, суд визнав винним майора, в╕дпов╕дального за збер╕гання бо╓припас╕в, який отримав 8 м╕сяц╕в тримання в дисципл╕нарному батальйон╕, але за “Законом Савченко” в╕н вийшов на волю одразу п╕сля оголошення вироку суду.
23 березня 2017 року. Балакл╕я, Харк╕вська обл.
Найб╕льший арсенал бо╓припас╕в в Укра╖н╕
Причина: Служба безпеки Укра╖ни розц╕нила НП як диверс╕ю, згодом м╕н╕стр внутр╕шн╕х справ Арсен Аваков назвав те, що сталось спланованим терактом.
На склад╕ збер╕галось до 150 тисяч тонн бо╓припас╕в в╕д малого кал╕бру до зен╕тних ракет, 70% арсеналу було зруйновано. Голова парламентського ком╕тету з питань безпеки та оборони Серг╕й Пашинський заявив, що Укра╖на втратила бо╓припас╕в на 1 млрд долар╕в.
З м╕ста довелось евакуювати понад 20 тисяч ос╕б.
Людськ╕ жертви: загинули 2 особи ╕ ще тро╓ зазнали поранень.
Кого покарали: було зв╕льнено п╕дполковника, що в╕дпов╕дав за збер╕гання бо╓припас╕в. Проте 9 жовтня 2018 року, в день вибух╕в на склад╕ в ╤чн╕ (!), з’явилась новина, що Харк╕вський апеляц╕йний адм╕н╕стративний суд поновив його на посад╕ з виплатою середнього зароб╕тку за увесь пер╕од з моменту його зв╕льнення.
26 вересня 2017 року. Калин╕вка, В╕нницька обл.
Арсенал в м╕стечку Калин╕вка.
Причини: Точна причина вибух╕в дос╕ нев╕дома. Були верс╕╖ про зовн╕шню причину, тобто про диверс╕ю з боку рос╕йських спецслужб. ╥╖ називав ╕ Генпрокурор Юр╕й Луценко. Також перед вибухами м╕сцев╕ мешканц╕ н╕бито бачили безп╕лотник, що л╕тав над складами. Водночас, в╕йськова прокуратура розгляда╓ верс╕ю про “проникнення на територ╕ю арсеналу сторонн╕х ос╕б та умисне ╕н╕ц╕ювання останн╕ми детонац╕╖ бо╓припас╕в”.
Втрати в╕йськового майна: усього на склад╕ збер╕галось близько 188 тисяч тонн бо╓припас╕в. Член парламентського ком╕тету з питань безпеки ╕ оборони ╤ван В╕нник, оц╕нюючи втрати бо╓припас╕в, спричинен╕ вибухами, назвав цифру в 800 м╕льйон╕в долар╕в.
З Калин╕вки було евакуйовано до В╕нниц╕ понад 24 тисяч╕ мешканц╕в, а Укрзал╕зниця зм╕нила маршрути 47 пасажирських по╖зд╕в, як╕ мали прямувати через Калин╕вку.
Кого покарали: нараз╕ сл╕дство ще не завершене – трива╓ комплексна експертиза, яку проводять спец╕ал╕сти з Ки╖вського науково-досл╕дного ╕нституту судових експертиз М╕н╕стерства юстиц╕╖ Укра╖ни.
П╕дготували Оксана Пол╕щук, Мирослав Л╕скович, Микола Романюк

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 12.10.2018 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20454

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков