Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 05.10.2018 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 05.10.2018
«РЕАКЦ╤Я УГОРЩИНИ АБСОЛЮТНО НЕАДЕКВАТНА»…

М╕н╕стр закордонних справ Укра╖ни Павло Кл╕мк╕н вважа╓ фундаментально неадекватною реакц╕ю Угорщини на оголошення персоною нон грата консула Угорщини у м╕ст╕ Берегове. Про це оч╕льник укра╖нського МЗС написав у Facebook. "Реакц╕я Угорщини ╓ абсолютно ╕ фундаментально неадекватною. Ми не порушу╓мо м╕жнародного права, угорських закон╕в, ╕ взагал╕ д╕╓мо як ╕ належить дипломатам. А нашого дипломата влашту╓мо у Представництв╕ МЗС в Ужгород╕, ╖м там точно потр╕бно п╕дсилення", - зазначив Кл╕мк╕н.
Як пов╕домляв УН╤АН, 4 жовтня консула Угорщини у м╕ст╕ Берегове оголошено персоною нон грата. В╕н ма╓ залишити територ╕ю Укра╖ни впродовж наступних 72 годин. У в╕дпов╕дь на це Угорщина заявила про вислання укра╖нського консула у Будапешт╕. Нещодавно в ╕нтернет╕ з'явилося в╕део того, як укра╖нцям надають угорське громадянство з проханням не пов╕домляти про це влад╕. Люди на в╕део на тл╕ угорського прапора зачитують текст присяги громадянина Угорщини. Пот╕м угорський дипломат заклика╓ ╖х приховувати в╕д державних структур Укра╖ни факт отримання угорського громадянства. М╕н╕стр закордонних справ Укра╖ни Павло Кл╕мк╕н заявив, що надання угорського громадянства суперечить В╕денськ╕й конвенц╕╖ про консульськ╕ зносини. За його словами, Укра╖на в╕дреагу╓ на видачу угорських паспорт╕в.

Тим часом…
МАЙЖЕ 70% ВИПУСКНИК╤В ШК╤Л У М╤СЦЯХ ПРОЖИВАННЯ УГОРСЬКО╥ ГРОМАДИ НЕ СКЛАЛИ ЗНО З УКРА╥НСЬКО╥ МОВИ

М╕н╕стр осв╕ти та науки Л╕л╕я Гриневич заявила, що у 2018 роц╕ понад 67% випускник╕в шк╕л у м╕сцях компактного проживання угорсько╖ громади та 63% випускник╕в у м╕сцях проживання румунсько╖ громади не змогли набрати м╕н╕мальний тестовий бал ╕з зовн╕шнього незалежного оц╕нювання з укра╖нсько╖ мови та л╕тератури. Як переда╓ кореспондент УН╤АН, про це Гриневич пов╕домила п╕д час розгляду Конституц╕йним судом у форм╕ усного провадження справи за конституц╕йним поданням 48 народних депутат╕в Укра╖ни щодо в╕дпов╕дност╕ укра╖нськ╕й Конституц╕╖ Закону «Про осв╕ту» в╕д 5 вересня 2017 року № 2145–VIII. «Сьогодн╕ в укра╖нських школах навча╓ться 385 тисяч д╕тей, для яких укра╖нська мова не ╓ р╕дною. Мовою нац╕ональних меншин, станом до прийняття закону про осв╕ту, надавали дошк╕льну, шк╕льну осв╕ту. Профес╕йно-техн╕чна та вища осв╕та зд╕йсню╓ться в Укра╖н╕ державною мовою», - заявила вона. За ╖╖ словами, в Укра╖н╕ у 623 школах в ус╕х класах навчання повн╕стю ведеться недержавною мовою, ще ╓ 661 школа, в яких ╓ класи ╕з навчанням укра╖нською мовою та мовами нац╕ональних меншин. «В тих класах, де навчання йде мовою нац╕ональних меншин, укра╖нська мова вивча╓ться виключно як предмет. Ми ма╓мо 72 школи з навчанням угорською мовою, 72 школи з навчанням румунською мовою, 471 школу ╕з навчанням рос╕йською мовою, 3 школи з навчанням молдовською мовою, 5 шк╕л з навчанням польською мовою. Болгарською, словацькою та кримськотатарською мовами д╕ти навчаються в окремих класах у школах, в яких навчання ведеться ╕ укра╖нською мовою також», - розпов╕ла вона.
За словами м╕н╕стра осв╕ти, гагаузьку, н╕мецьку, новогрецьку мову та ╕врит вивчають як предмет в укра╖номовних школах. «Це та картинка, яка ╓ на даний час ╕ яка була ╕ до прийняття закону», - зауважила вона. Гриневич зазначила, що учн╕ тих шк╕л, де д╕ти навчаються з 1 по 11 клас виключно мовою нац╕онально╖ меншини ╕ вс╕ предмети, окр╕м укра╖нсько╖ мови та л╕тератури, вивчаються мовою нац╕онально╖ меншини, переважно проживають в мовному середовищ╕, де в основному вс╕ сп╕лкуються т╕льки р╕дною мовою. М╕н╕стр наголосила, що державна мова - укра╖нська - для цих д╕тей фактично в╕дсутня як зас╕б сп╕лкування. «Вивчення укра╖нсько╖ мови лише як навчального предмета обмежу╓ можливост╕ д╕тей щодо побудови ╖хньо╖ осв╕тньо╖ та профес╕йно╖ тра╓ктор╕╖ та не забезпечу╓ волод╕ння державною мовою на р╕вн╕, достатньому для реал╕зац╕╖ ╖хн╕х конституц╕йних прав на вс╕й територ╕╖ Укра╖ни», - додала м╕н╕стр.
За ╖╖ словами, результати ЗНО в школах нац╕ональних меншин, де навчання ведеться виключно р╕дною мовою, а державна мова вивча╓ться лише як предмет, ╓ «вкрай тривожними». «За ╕нформац╕╓ю Укра╖нського центру оц╕нювання якост╕ осв╕ти у 2018 роц╕ 63% учн╕в шк╕л, розташованих у м╕сцях компактного проживання румунсько╖ громади, не склали тест з укра╖нсько╖ мови та л╕тератури, 67,5% учн╕в шк╕л, розташованих у м╕сцях проживання угорсько╖ громади, не склали цей тест, при цьому 77,5% випускник╕в шк╕л Берег╕вського району, де компактно прожива╓ угорська громада, не склали тест», - сказала м╕н╕стр. На переконання Гриневич, це означа╓, що ц╕ д╕ти не мають можливост╕ вступити до заклад╕в вищо╖ осв╕ти в Укра╖н╕, не можуть будувати свою профес╕йну кар’╓ру в будь-якому рег╕он╕ кра╖ни. «Така ситуац╕я ╕золю╓ ╖х лише в м╕сц╕ компактного проживання або виштовху╓ за меж╕ Укра╖ни у ╖хн╓ мовне середовище», - додала вона. За словами м╕н╕стра, запропонован╕ у статт╕ 7 закону про осв╕ту положення розширюють можливост╕ учн╕в шк╕л, як╕ зможуть добре волод╕ти як р╕дною, так ╕ державною мовами, ╕ розширюють обсяг конституц╕йних прав, якими вони можуть скористатися. «Мова йде не про асим╕ляц╕ю, в жодному раз╕, ми за збереження нац╕онально╖ ╕дентичност╕, ╕ тому там будуть ╕ предмети, ╕ вивчення р╕дно╖ мови у цих школах. Мова йде про ╕нтеграц╕ю сусп╕льства ╕ про повноц╕нну реал╕зац╕ю у р╕дн╕й кра╖н╕ представник╕в нацменшин», - резюмувала Гриневич.
Як пов╕домляв УН╤АН, у жовтн╕ 2017 року парт╕я ”Опозиц╕йний блок” з╕брала п╕дписи 48 депутат╕в ╕ направила до КС подання про скасування закону «Про осв╕ту» в╕д 5 вересня 2017 року № 2145–VIII. 5 липня 2018 року Велика палата Конституц╕йного суду оголосила перерву в розгляд╕ справи за зазначеним конституц╕йним поданням у зв’язку з неявкою представника президента Укра╖ни на пленарне зас╕дання суду. Новим законом «Про осв╕ту», який набув чинност╕ 28 вересня 2017 року, в Укра╖н╕ вводиться 12-р╕чна середня осв╕та, мовою осв╕тнього процесу в навчальних закладах ╓ державна мова – укра╖нська. Право ос╕б, як╕ належать до нац╕ональних меншин, на навчання р╕дною мовою реал╕зу╓ться через класи (групи) з навчанням мовою в╕дпов╕дно╖ нацменшини поряд з державною мовою. Мовн╕ положення закону (ст. 7) викликали занепоко╓ння Польщ╕, Румун╕╖, Угорщини, Грец╕╖, Болгар╕╖. Зг╕дно з висновком Венец╕ансько╖ ком╕с╕╖, оприлюдненим 8 грудня 2017 року, укра╖нськ╕й влад╕ рекомендовано збалансувати положення мовно╖ статт╕. 14 лютого 2018 року Каб╕нет м╕н╕стр╕в схвалив законопроект (№ 8046), яким передбача╓ться продовжити перех╕дний пер╕од ╕мплементац╕╖ мовно╖ статт╕ закону «Про осв╕ту» до 2023 року. 29 травня Угорщина запропонувала Укра╖н╕ створити м╕журядову робочу групу з метою спостереження для виконання рекомендац╕й Венец╕ансько╖ ком╕с╕╖ щодо мов в осв╕т╕ нац╕ональних меншин в Укра╖н╕.
www.unian.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 05.10.2018 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20448

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков