Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…


НАШ╤Й ╢ВРОП╤ ПОТР╤БНА РЕАЛЬНА ОБОРОННА САМОДОСТАТН╤СТЬ
Виступ Президента Укра╖ни на зас╕данн╕ ╢вропейсько╖ ради.


У ДЕНЬ УКРА╥НСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ МИ ДЯКУ╢МО КОЖНОМУ Й КОЖН╤Й, ХТО СТАВ НА ЗАХИСТ УКРА╥НСЬКО╥ ДЕРЖАВИ ТА СУСП╤ЛЬСТВА
Президент вручив нагороди во╖нам…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ПОГОДИВ КАНДИДАТУРУ ЗАЛУЖНОГО НА ПОСАДУ ПОСЛА У БРИТАН╤╥
Про це йдеться у пов╕домленн╕ М╕н╕стерства закордонних справ Укра╖ни…


БУДЕ ДЕНЬ, КОЛИ ╤ ШВЕЦ╤Я ЗМОЖЕ ПРИВ╤ТАТИ УКРА╥НУ З╤ ВСТУПОМ В АЛЬЯНС
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 05.10.2018 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 05.10.2018
РАДА УХВАЛИЛА У ПЕРШОМУ ЧИТАНН╤ ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО УКРА╥НСЬКУ МОВУ

Верховна рада ухвалила в першому читанн╕ законопроект #5670-д «Про забезпечення функц╕онування укра╖нсько╖ мови як державно╖».
Документом пропону╓ться створити Нац╕ональну ком╕с╕ю з╕ стандарт╕в державно╖ мови та ╕нститут Уповноваженого ╕з захисту державно╖ мови. 
Це р╕шення п╕дтримав 261 депутат, пов╕домля╓ кореспондент «Укр╕нформу».
Представляючи законопроект, голова Ком╕тету ВР з питань культури та духовност╕ Микола Княжицький пов╕домив, що ком╕тет на зас╕данн╕ 3 жовтня прив╕в документ у в╕дпов╕дн╕сть до прийнятих п╕сля його ре╓страц╕╖ закон╕в, зокрема "Про осв╕ту" та "Про телебачення ╕ рад╕омовлення". В╕н зачитав п╕д стенограму зм╕ни до законопроекту, як╕ були п╕дтриман╕ депутатами при голосуванн╕ за законопроект. 
Зокрема, ╕з законопроекту вилучен╕ вс╕ згадки про Центр укра╖нсько╖ мови та Терм╕нолог╕чний центр укра╖нсько╖ мови. "Тобто, ми зменшу╓мо к╕льк╕сть регулюючих орган╕в, залишаючи уповноваженого ╕ Нац╕ональну ком╕с╕ю", - зазначив Княжицький.
Також була вилучена стаття 51 щодо створення Служби мовних ╕нспектор╕в та вс╕ згадки про не╖ у текст╕ законопроекту.
Окр╕м того, за рекомендац╕╓ю Ком╕тету з питань свободи слова та ╕нформац╕╖ стаття законопроекту про державну мову у телебаченн╕ ╕ рад╕омовленн╕ викладено в редакц╕╖ чинно╖ статт╕ 10 закону "Про телебачення ╕ рад╕омовлення". "Оск╕льки 13 жовтня вступа╓ в силу новий закон, ╕ вже бачите, як багато телеканал╕в перекладають сво╖ ╕ншомовн╕ програми укра╖нською", - сказав голова ком╕тету.
Статтю 17 законопроекту про державну мову в осв╕т╕ пропону╓ться викласти в редакц╕╖ ст. 7 закону "Про осв╕ту" з певними доповненнями. "Те, чого нема╓ в закон╕ про осв╕ту, що ми вводимо, - обов’язкове складання зовн╕шнього незалежного оц╕нювання виключно укра╖нською мовою. Але розум╕ючи, що не запрацював повн╕стю цей закон, ми в╕дтерм╕ну╓мо цю норму до 2025 року, як рекомендувала Венец╕йська ком╕с╕я", - пояснив депутат.
Окр╕м того, ╕з законопроекту депутати виключили положення стосовно того, що статус укра╖нсько╖ мови як ╓дино╖ державно╖ мови не може бути п╕дставою для заперечення мовних прав ╕ потреб ос╕б, що належать до нац╕ональних меншин. "Це якраз той пункт, на якому багато хто спекулював, говорячи, що цей закон, н╕бито, (б╕льше) ╕нш╕ мови захища╓, н╕ж укра╖нську. Цю статтю ми з цього закону вилуча╓мо", - наголосив Княжицький.
У проект╕ передбача╓ться, що з метою сприяння функц╕онуванню укра╖нсько╖ мови як державно╖ в ус╕х сферах сусп╕льного життя на вс╕й територ╕╖ Укра╖ни д╕╓ уповноважений ╕з захисту державно╖ мови, якого признача╓ на посаду та зв╕льня╓ Каб╕нет м╕н╕стр╕в.
В╕дпов╕дно до законопроекту опрацювання та утвердження стандарт╕в укра╖нсько╖ мови як державно╖ зд╕йсню╓ Нац╕ональна ком╕с╕я з╕ стандарт╕в державно╖ мови. ╥╖ завданням ╓ збереження, розвиток та захист державно╖ мови через встановлення стандарт╕в ╕ метод╕в перев╕ряння р╕вня волод╕ння державною мовою, необх╕дного для набуття громадянства та зайняття визначених законами Укра╖ни посад. Ком╕с╕я ╓ державним колег╕альним органом. 
Законопроектом визнача╓ться, що ╓диним документом, який п╕дтверджу╓ р╕вень волод╕ння укра╖нською мовою, ╓ Державний сертиф╕кат ╕з безстроковим терм╕ном д╕╖, який вида╓ Центр укра╖нсько╖ мови за результатами ╕спиту. ╤спит на р╕вень волод╕ння укра╖нською мовою орган╕зову╓ та проводить Центр укра╖нсько╖ мови. 
Вище кер╕вництво державою, депутати, оф╕цери, прац╕вники центральних орган╕в влади, навчальних та медичних установ тощо зобов’язуються в╕льно волод╕ти укра╖нською мовою.
У статт╕ 21 проекту передбача╓ться зд╕йснювати видання державною мовою друкованих засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖, заре╓строваних в Укра╖н╕. Окр╕м того, визнача╓ться, що видавець, внесений до в╕дпов╕дного Державного ре╓стру, зобов’язаний видавати державною мовою не менше половини в╕д ус╕х назв книжкових видань, випущених ним упродовж в╕дпов╕дного календарного року.
Окр╕м того передбача╓ться, що держава може обмежувати ввезення в Укра╖ну книжкових видань ╕ншими мовами.
Як пов╕домлялося, Конституц╕йний Суд Укра╖ни 28 лютого 2018 року визнав неконституц╕йним закон "Про основи державно╖ мовно╖ пол╕тики" в╕д 3 липня 2012 року (так званий закон Колесн╕ченка-К╕валова) через порушення народними депутатами процедури його ухвалення. Закон, зокрема, передбачав можлив╕сть оф╕ц╕йно╖ двомовност╕ в рег╕онах, де чисельн╕сть нац╕ональних меншин перевищу╓ 10%.
9 червня 2017 року був заре╓стрований законопроект 5670-д "Про забезпечення функц╕онування укра╖нсько╖ мови як державно╖", п╕дписи п╕д яким поставили 76 депутат╕в.

ЗА ПУБЛ╤ЧНЕ ПРИНИЖЕННЯ УКРА╥НСЬКО╥ МОВИ «СВ╤ТИТЬ» ДО 3 РОК╤В ЗА ╫РАТАМИ

Публ╕чне приниження чи зневажання державно╖ мови може бути прир╕вняне до наруги над державними символами, може передбачати покарання арештом до 6-ти м╕сяц╕в або позбавленням вол╕ до 3-х рок╕в.
Про це йдеться в ухваленому в першому читанн╕ законопроект╕ № 5670-д «Про забезпечення функц╕онування укра╖нсько╖ мови як державно╖», пов╕домля╓ кореспондент «Укр╕нформу».
В╕дпов╕дним законопроектом пропону╓ться внести зм╕ни у статтю 338 Крим╕нального кодексу Укра╖ни та встановити, що публ╕чне приниження та зневажання державно╖ мови кара╓ться штрафом до 50-ти неоподатковуваних м╕н╕мум╕в доход╕в громадян або арештом на строк до 6-ти м╕сяц╕в, або позбавленням вол╕ на строк до 3-х рок╕в.
Кр╕м того, законопроектом передбачен╕ зм╕ни до Кодексу про адм╕н╕стративн╕ правопорушення. Ними пропону╓ться встановити, що за порушення вимог щодо обов'язкового застосування укра╖нсько╖ мови п╕д час зас╕дань, заход╕в, зустр╕чей в органах державно╖ влади, м╕сцевого самоврядування, на державних п╕дпри╓мствах, установах та орган╕зац╕ях тягне за собою накладання штрафу в╕д 200 до 400 неоподатковуваних м╕н╕мум╕в або 3400-6800 гривень.
За порушення вимог щодо застосування укра╖нсько╖ мови у сфер╕ осв╕ти, науки, культури, книговидання, ╕нформац╕╖ тощо тягне за собою штраф в╕д 200 до 300 неоподатковуваних м╕н╕мум╕в.
За порушення таких вимог на телебаченн╕ та п╕д час рад╕омовлення пропону╓ться карати штрафом в╕д 500 до 600 неоподатковуваних м╕н╕мум╕в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 05.10.2018 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20440

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков