Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3440)
З потоку життя (6674)
Душі криниця (3607)
Українці мої... (1481)
Резонанс (1539)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1717)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВАЛЕНТИН БУТ: ╤НФОРМАЦ╤ЙНА В╤ЙНА - ФАРИСЕЙСТВО, НА ЯКЕ В╤ДПОВ╤ДА╢МО ЗАПОБ╤ГЛИВ╤СТЮ?
Те, що москов╕йськ╕ ЗМ╤ згодовують на внутр╕шньому ринку в╕дверто перекручене уявлення про реал╕╖...


ВАЛЕНТИН БУТ: ВЛАДА МА╢ ЗНАЧЕННЯ-2
В парадоксальному мор╕ нашо╖ пол╕тики, все навпаки. ╤ чого б то?


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: КРИВАВ╤ БРИЗКИ НА Б╤ЛИХ ПАЛЬТАХ
П╕д тиском несприятливих обставин ╕ реально╖ загрози втратити державу, укра╖нц╕ починають потрохи...


«ЩО ТО ЗНАЧИТЬ – В ЧОРН╤Й ПРИЗМ╤ ЗРАДИ ХОЧ БИ РАЗ СЕБЕ ПЕРЕЛАМАТЬ…»
Вже 10 л╕т промайнуло в╕дтод╕, як на початку 2010 року на прес-конференц╕╖ в прямому еф╕р╕...


ВЛАДА МА╢ ЗНАЧЕННЯ
Не усв╕домивши причини хвороби, чи можна спод╕ватися вил╕кувати ╖╖? Чи можна вир╕шити проблему,...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 21.09.2018 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 21.09.2018
ЯК "КРИМСЬКА СВ╤ТЛИЦЯ" ЦЬКУ╢ ГЕРО╥В ╤ ДИСКРЕДИТУ╢ УКРА╥НСЬКУ ПРЕСУ

Роздуми п╕сля ╕нтерв'ю

18 вересня у виданн╕ Детектор Мед╕а було опубл╕коване ╕нтерв'ю пан╕ Олени Холоденко  з в╕домими кримськими журнал╕стами – Валентиною Самар, Гаяною Юксель, Володимиром Притулою – як╕, внасл╕док окупац╕╖, були змушен╕ залишити п╕востр╕в ╕ вс╕ ц╕ роки активно працюють в укра╖нському м╕д╕а-простор╕ (див.: https://detector.media/community/article/141072/2018-09-18-yak-mi-mozhemo-chiniti-opir-okupantam-do-ostannogo-zalishatisya-zhiti-v-krimu/). Гарне ╕нтерв'ю. Читаючи, слухаючи, дивлячись його, не раз ловив себе на думц╕, що гендерна диспропорц╕я в наш╕й влад╕ ╓ таки непростимо великим злом.
 Заворожував сам заголовок ╕нтерв’ю, взятий з╕ сл╕в Валентини Самар:
«Як ми можемо чинити оп╕р окупантам? До останнього залишатися жити в Криму».
- Господи, це ж про нас, - подумалось. Пам'ята╓те катрен з╕ Св╕тлично╖ заставки:

«На ц╕й згорьован╕й земл╕
Стояти м╕цно, до останку,
Щоб наближать прих╕д св╕танку
Пл╕ч-о-пл╕ч з братом-к'иримли.»?

Проте, прочитавши ╕нтерв’ю раз ╕ вдруге, зрозум╕в, що утриматись в╕д певних зауважень, буде просто неможливо. ╤ то, не лише через те, що про "Кримську Св╕тлицю" там згадали всього раз ╕ то, якось дивно. Так, наче вона ... роздво╖лася, чи що. Роздво╖лася... Отако╖! Ну, хай в Криму ма╓мо десь езоповою мовою послуговуватися, але ж на материку нащо?
Непри╓мно вразило, що голова поважного м╕д╕аголдингу Крим.Реал╕╖ нав╕ть в цьому невинному ╕нтерв'ю дозволя╓ соб╕, м'яко кажучи, перекручувати от╕ сам╕ реал╕╖. На жаль, неодноразово. Так, в╕н напрочуд впевнено мовить про те, що неп╕дконтрольних Кремлю м╕д╕а на п╕востров╕ не лишилося. Ну, х╕ба що як╕сь там писульки в╕д пан╕ Буджурово╖ та "Кримський Терен", як╕ п╕д ЗМ╤ явно не п╕дпадають. Що ж, голов╕ аж ц╕лого м╕д╕аголдину видн╕ше, що називати справжньою газетою. Але правда в т╕м, що т╕ писульки не десь там, а таки в Криму, що т╕, хто ╖х пише, не зача╖лись, не мовчать. При тому, не сп╕вають диф╕рамби сьогодн╕шн╕й кримськ╕й влад╕. Пишуть про ╕стор╕ю, культуру, кухню? ╤ що? Пишуть про те, про що мають можлив╕сть писати в умовах сьогодн╕шнього Криму. Це що - кида╓ якусь т╕нь на пан╕ Буджурову? Хтось ма╓ сумн╕ви в ╖╖ профес╕йност╕?
Не втрачати контакт з мешканцями Криму, продовжувати п╕дтримувати ╖х в ╖х непростому сьогоденн╕ - ось що важливо. ╤ формати тут можуть бути р╕зними. Фах╕вець, нав╕ть рецептом приготування плову чи, скаж╕мо, Кримського ╤нжиру, багато чого може сказати.
А х╕ба ж не т╕ сам╕ теми на стор╕нках кримсько-ки╖вського листка, який вида╓ себе за "Кримську Св╕тлицю"? Дивно, в╕дтак, що пана Притулу не розчарову╓ коли т.зв. головред начебто кримсько╖ ки╖всько╖ св╕тлиц╕, в╕дпов╕даючи на питання кореспондента Крим.Реал╕й пана Максима Кошел╓ва каже: "Коли газету перевели на материк, зм╕нилася сама мета видання. Тепер там менше матер╕ал╕в пол╕тичного проф╕лю. Культура, спорт - так." (див. https://ua.krymr.com/a/28193824.html ) Але ж, базуючись на материку, можна було б ╕ не б╕гати в╕д тем пол╕тики. Х╕ба н╕? Чи то така пол╕тика, щоб уникнути звинувачень у дискредитац╕╖ ЗМ╤? Кримська Св╕тлиця, принаймн╕, не уника╓ тем, як╕ хвилюють ╖╖ читача.
Щодо згаданого "переведення". На жаль, гост╕ шановно╖ пан╕ Олени якось так об╕йшли сво╓ю увагою (чи ж вперше!) ганебну  ╕стор╕ю з ╓диною державницькою укра╖нськомовною газетою Криму "Кримська Св╕тлиця", яку на третьому роц╕ окупац╕╖ моя люба влада, поперед спецслужб окупанта, спробувала було викорчувати з Криму. Власне, зробила для того все: в╕д наказ╕в, виконати як╕ не було н╕яко╖ можливост╕ (до прикладу, пан гендиректор ДП НГЖВ, не перере╓струвавши газету, наказував власкору "КС", окр╕м як на електронну пошту нев╕домо╖ йому дами, пересилати кореспонденц╕╖ з Криму до Ки╖ва ще й засобами звичайно╖ пошти, по сут╕, через ст╕л московських спецслужб), аж до зв╕льнення кримсько╖ редакц╕╖ п╕д облудн╕ заяви про ╖╖ пере╖зд до столиц╕.
Не з чуток знаючи реал╕╖ ╕ стверджуючи при тому, що на п╕востров╕ нема╓ незалежних в╕д кремл╕всько╖ влади ЗМ╤, пан Притула бере на свою душу чималий гр╕х. Тим не менш, попри небажання бачити цю, чомусь непри╓мну йому реальн╕сть, справжня "Кримська Св╕тлиця" ╕ дал╕ продовжу╓ ╕снувати в ╕нформац╕йному пол╕ Криму, Укра╖ни ╕ не лише. При тому, попри кримоцентричн╕сть ╖╖ матер╕ал╕в, ╖╖ кругоз╕р не обмежу╓ться виключно Кримом. Ключову увагу "КС" прид╕ля╓ процесам, як╕ в╕дбуваються в Укра╖н╕. На наш погляд, саме в╕д них залежить майбутн╓ Укра╖ни ╕ перспективи п╕вострова. Але наш тижневик не пропуска╓ й того, що в╕дбува╓ться в св╕т╕. Так, саме "КС", чи не першою в Укра╖н╕ (2 серпня 2016), задовго до заяв пана Лещенка, подала статтю Ст╕вена Л╕ Майерса та Ендрю Е. Крамера щодо скандально╖ справи Пола Менафорта, опубл╕ковану в New York Times (31 липня 2016) .(див.: http://svitlytsia.crimea.ua/index.php?section=article&artID=17320 ). А матер╕ал про Марш Ж╕нок, згаданий в КС в час╕ його проведення, отримав тепл╕ в╕дгуки в╕д к╕лькох його учасниць, зокрема, в╕д колеги-письменниц╕ Джоанни Дж. Кендр╕к. В подальшому "КС" публ╕кувала над╕слан╕ нею матер╕али щодо можливо╖ дотичност╕ план╕в одн╕╓╖ надто в╕домо╖ американсько╖ компан╕╖ до окупац╕╖ Криму. Джоанна ц╕кавилась, чи звернула увагу на ту публ╕кац╕ю укра╖нська публ╕ка, укра╖нська влада. Не звернула. 
Останн╕ми роками матер╕али "Кримсько╖ Св╕тлиц╕" можна знайти виключно в Мереж╕, адже газета ма╓ лише укра╖нську ре╓страц╕ю (до слова, створений паном Щекуном ки╖вський клон "КС",  внасл╕док невиконання ним ст. 20 закону Укра╖ну "Про друкован╕ засоби масово╖ ╕нформац╕╖", в цьому сенс╕ взагал╕ перебува╓ поза законом). Але х╕ба те хвилю╓ пана Притулу? Для нього, як видно, та газетка повноц╕нне ЗМ╤, адже окр╕м перманентних вимог п╕двищення зарплат, команда пана Щекуна н╕як не критику╓ владу, а отже, й не дискредиту╓ правильну, в баченн╕ пана Володимира, укра╖нську пресу. Порушено закон, кажете? Ну, що ви! На фон╕ порушень базових закон╕в з боку перших ос╕б держави, то так╕ др╕бниц╕!
Зв╕сно, до якост╕ Кримсько╖ Св╕тлиц╕, що вида╓ться в Криму може бути чимало претенз╕й.Причина тому - ряд як об'╓ктивних так ╕ суб'╓ктивних причин Тут ╕  окупац╕я,  ╕ припинення з весни 2014 року ф╕нансово╖ п╕дтримки газети (п╕сля зв╕льнення редакц╕╖ в 2016 роц╕, будь-якого ф╕нансування взагал╕) з боку держави, ╕ те, що, як насл╕док, випуски газети, зам╕сть повноц╕нно╖ редакц╕╖, готу╓ вкрай обмежене число ос╕б. Зв╕дси, неможлив╕сть для кореспондента безпосереднього збору ╕нформац╕╖ для публ╕кац╕й, неможлив╕сть ви╖зду на м╕сце под╕й ╕ т.п. Тим не менш, попри вс╕ т╕ вади, Кримська Св╕тлиця залиша╓ться незалежним виданням, яке окр╕м л╕тературних тем (лише за останн╕ три роки в газет╕ публ╕кували сво╖ твори б╕льш н╕ж тридцять сучасних укра╖нських  письменник╕в з Укра╖ни, ╤спан╕╖, Сполучених Штат╕в, Тун╕су), не закрива╓ оч╕ на те, що в╕дбува╓ться в Криму, в Укра╖н╕, в св╕т╕. 
Саме тому, з великим подивом прочитав коментар пана Притули на ФБ стор╕нц╕ пан╕ Л╕гачово╖ про те, що зв╕льнений паном Щекуном головред "КС" пан Качула  "дискредиту╓ укра╖нську пресу". Це ж чим в╕н ╖╖ дискредиту╓, пане Володимире? Тим, що не перебрався до безпечного Ки╖ва, кинувши свого читача, для якого, власне ╕ створювалася газета? Нагадаю, принаг╕дно, що в той час як Кримська Св╕тлиця, попри всю скруту, в як╕й опинилася,  продовжувала виходити щотижнево, неперере╓стрована газета пана Щекуна з поцупленим в КС ╕м'ям в сво╓му паперовому вар╕ант╕ для кримського читача недоступна, в Укра╖н╕ виходить м╕зерним накладом, з числом передплатник╕в у к╕лька сотень, а в Мереж╕, принаймн╕ до к╕нця 2017 року, вона з'являлась раз на к╕лька м╕сяц╕в, паками по 4-8 номер╕в. В╕дтак, в сенс╕ засобу масово╖ ╕нформац╕╖ була ц╕лковито ╕мпотентною.
Щось не те, ╕ не так, панове. Якась тут г╕бридн╕сть, ╖й-бо… Бо коли залишки качулинських недобитк╕в в Криму з останн╕х сил впираються, виконуючи заф╕ксован╕ в Св╕доцтв╕ про ре╓страц╕ю "Кримсько╖ Св╕тлиц╕" приписи ╖╖ програмних ц╕лей, а саме: "╕нформування населення Автономно╖ республ╕ки Крим та вс╕╓╖ держави про под╕╖ в Криму та в Укра╖н╕, сприяння розбудов╕ державност╕ та в╕дстоювання засобом друкованого слова державницьких позиц╕й в Автономн╕й республ╕ц╕ Крим, сприяння в╕дродженню та поширенню на п╕востров╕ державно╖ мови, укра╖нсько╖ культури та духовност╕", а оч╕льник Крим.Реал╕й пан Притула сприйма╓ те не ╕накше як дискредитац╕ю укра╖нсько╖ преси, то виника╓ аж надто багато питань. Скаж╕мо, про те чи пан Притула всерйоз вважа╓, що пол╕тика  закривання очей на помилки нашо╖ влади (чи й одн╕ лише помилки?!), як╕  дозволили агресивному сус╕дов╕ розв'язати в╕йну, загарбати величезн╕ територ╕╖, зам╕сть критики ╖╖ незугарних д╕й ╕ ╓ завданням патр╕отично╖ преси. Невже в╕н в╕рить в те, що одн╕╓ю лише критикою кремл╕вського режиму його можна довести до самол╕кв╕дац╕╖? Невже ╓ над╕я на те, що одним лише голос╕нням про проблеми, як╕ мають укра╖нськ╕ громадяни Криму, тих проблем можна позбутися? Н╕, пане Володимире, наших проблем за нас не вир╕шить н╕хто. Ма╓мо не чекати доки прийде рудий Ганс з волохатими руками ╕ вир╕шить ╖х за нас, а братися за них сам╕. Тод╕ ╕ партнери поводитимуться зовс╕м ╕накше, ╕ допомога буде належною. Але ж вони й дос╕ в транс╕ в╕д повед╕нки нашо╖ влади. Ну, х╕ба справа ╕ноземного посла, сенатора втирати носа мо╖й влад╕, прямим текстом кажучи про необх╕дн╕сть зм╕ни генпрокурора? Х╕ба справа МВФ вимагати очищення структур влади в╕д корупц╕╖? Яко╖ допомоги чека╓мо, коли ╕ноземн╕ експерти шокован╕ тим, що маючи ╕нфраструктуру, потужност╕, фах╕вц╕в, аби самим збудувати соб╕ маринарку, продовжу╓мо нищити все те, побира╓мося натом╕сть по св╕тах, та й то про людське око (див.: https://apostrophe.ua/ua/article/politics/2018-08-26/ukraina-pokazyivaet-ssha-chto-ne-hochet-zaschischat-svoyu-territoriyu--amerikanskiy-ekspert/20176)? Ми потребу╓мо як╕сно ново╖ влади, згуртованого, мислячого, д╕яльного сусп╕льства. Але для ╖х формування формула "все-зло-в╕д-диявола-свою-владу-ч╕пати-н╕ззя" вигляда╓ вочевидь малопридатною. Саме тому я переконаний, що справа порятунку Краю, найперше, в наших власних руках. Саме тому я вважаю, що дискредитац╕╓ю укра╖нсько╖ преси ╓ не критика нездарно╖ влади з боку некерованих качул, а угодницька позиц╕я притул.
Н╕, я розум╕ю, що для "картинки", за якою полюють справжн╕, добре оплачуван╕, добре продаван╕ (боюся й використати слово "продажн╕") ЗМ╤ було б значно виграшн╕шим, якби той Качула, пошивши рекордно╖ величини жовто-блакитний стяг, видерся з ним на годинникову вежу вже п'ятий р╕к летаргуючого зал╕зничного вокзалу навпроти свого колишнього оф╕су ╕, будучи заарештованим за статею 205 КК РФ за збер╕ганн╕ в задн╕й кишен╕ штан╕в ракетного комплексу ╤скандер, долучився б в результат╕ того подвигу до числа голодуючих нин╕ за гратками кримчан. Але тут все аж надто складно. Справа нав╕ть не в тому, що статки пана Качули навряд чи дозволять йому нашкребти на б╕льш-менш пом╕тний прапор (за ╤скандерами, думаю, затримки не було б). Справа в тому, що з пана  Качули руфер - як з горобця пава.
Тож, боюсь, ╓диний вих╕д покласти край безсов╕сним цькуванням геро╖в ╕ дискредитац╕╖ укра╖нсько╖ преси з боку вищезгаданого пана ╕ його кримсько╖ банди - то написати листа на вулицю Ки╖вську, в╕дправити його при тому, не лише електронною, але й за допомогою звичайно╖ пошти. . З одного боку,  вже ╓ почин з паном Тумго╓вим. З ╕ншого, й  М╕н'юст Москов╕╖ затвердив нещодавно наказ МВС про виплату за таку допомогу в╕дпов╕дного числа ср╕бняк╕в. Слава Укра╖н╕!

20 вересня 2018 р.
Валентин БУТ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 21.09.2018 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20390

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков