Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3677)
З потоку життя (6894)
Душі криниця (3705)
Українці мої... (1510)
Резонанс (1606)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я «ПЕДАЛЮ╢» ПИТАННЯ ВОДИ В КРИМУ, ЩОБ ЗМ╤НИТИ ╤НФОРМАЦ╤ЙНИЙ ФОКУС
Про це заявив заступник м╕н╕стра з питань ре╕нтеграц╕╖ тимчасово окупованих територ╕й ╤гор Яременко


РОС╤Я СТВОРЮ╢ В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ ГУМАН╤ТАРНУ КАТАСТРОФУ
Про це заявив кримський громадський актив╕ст, редактор онлайн-видання «╤нжир» Михайло...


НОВ╤ ЗАВДАННЯ У ПОРЯДКУ ДЕННОМУ ДЕОКУПАЦ╤╥ КРИМУ
19 жовтня в╕домий Левада-центр оприлюднив загальнорос╕йське опитування "Горд╕сть та ╕дентичн╕сть".


ВИДАВНИЦТВО VIVAT НАДРУКУ╢ ЩЕ 15 ТИСЯЧ ПРИМ╤РНИК╤В КНИГИ ПРО СТУСА
директор Vivat Катеринa Аврамчук додала, що замовлення на книгу продовжують надходити, ╕ не...


УЧАСНИКИ МАРШУ НА ЧЕСТЬ ДНЯ ЗАХИСНИК╤В ПРИЙШЛИ П╤Д ОП ╤ ОГОЛОСИЛИ ВИМОГИ
Б╕ля буд╕вл╕ Оф╕су президента перебували дек╕лька тисяч учасник╕в маршу. Вони скандують "Слава...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 14.09.2018 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 14.09.2018
ЧИ В╤ДМОВЛЯТЬСЯ РОС╤ЯНИ БУТИ «НОВОЮ НАФТОЮ» ДЛЯ СВО╥Х ПАН╤В?

Що б не казала з цього приводу рос╕йська влада, Навальному ╕ його команд╕ вда╓ться проводити в Рос╕╖ акц╕╖ протесту, як╕ стають пом╕тним явищем. Масова акц╕я протесту проти п╕двищення пенс╕йного в╕ку, призначена на 9 вересня, прокотилася по вс╕й Рос╕╖ ╕ викликала небачене дос╕ обурення людей жорсток╕стю пол╕ц╕╖ ╕ непропорц╕йним застосуванням сили до демонстрант╕в.

ОГОЛОШЕНИЙ ПРОТЕСТ: НАПЕРЕДОДН╤
Насамперед, дуже точно й правильно будо вибрано день – всерос╕йський ╓диний день голосування 9 вересня. В╕н був позначений тим, що голосування проходило в центр╕ в рамках «вибор╕в» мера Москви ╕ губернатора Московсько╖ област╕. Ця обставина, як ╕ досить умовний характер самих вибор╕в, створювало чудовий ╕нформац╕йний фон для акц╕й протесту. До того ж, будь-як╕ невдач╕ й поразки представник╕в «╢дино╖ Рос╕╖» на цих виборах, легко прогнозован╕, неминуче п╕дсилювали б ефект протестних акц╕й. Так, загалом, ╕ сталося.
Оф╕ц╕йна влада серйозно, якщо не сказати – нервово, поставилася до оголошено╖ Навальний акц╕╖. Найпом╕тн╕шою ознакою цього було те, що за к╕лька дн╕в до ╖╖ проведення генпрокуратура Рос╕╖ винесла застереження про «неприпустим╕сть втручання в рос╕йськ╕ вибори» не кому-небудь, а Google! До претенз╕й прокуратури при╓дналися Центрвиборчком ╕ Роскомнадзор, у сво╖х листах до Google оф╕ц╕йно звинуватили його в «реклам╕ незаконних акц╕й у день вибор╕в».
Рос╕йськ╕ в╕домства мали на уваз╕ YouTube-канали рос╕йсько╖ опозиц╕╖, в першу чергу, Навальний-Live, як╕ в ╓диний день вибор╕в закликали рос╕ян до масових акц╕й проти п╕двищення пенс╕йного в╕ку.
Але самими лише погрозами влади не обмежилися. Напередодн╕ оголошено╖ «пенс╕йно╖» акц╕╖ репресивними органами був затриманий ╕ сам Олекс╕й Навальний, який отримав 30 д╕б арешту за... давню вже, с╕чневу акц╕ю протесту. Це досить яскраво в╕добража╓ тотал╕тарну суть ╕ залежн╕сть ус╕╓╖ системи рос╕йського правосуддя. Воно, правосуддя, не соромиться згадувати «справи» давно минул╕, в╕льно тлумачити рос╕йськ╕ закони ╕ застосовувати ╖х виб╕рково до неугодних, який посм╕в п╕дняти голос проти свав╕лля рос╕йсько╖ влади.
Сл╕дом за цим затриманням л╕дера протесту по вс╕й кра╖н╕ прокотилася хвиля тиску на штаби Навального, ╖х кер╕вник╕в та актив╕ст╕в. Затримання актив╕ст╕в, р╕зн╕ вар╕анти пол╕цейського тиску були в╕дзначен╕ в Челяб╕нську, Краснодар╕, Кемеров╕, Новосиб╕рську, Сургут╕, Томську, Б╕лгород╕...
Особливою км╕тлив╕стю в╕дзначилися петербурзьк╕ чиновники. Тут акц╕ю спочатку було дозволено. Але пот╕м в╕дбувся (або був орган╕зований) прорив труби за дек╕лька квартал╕в в╕д передбачуваного маршруту руху протестувальник╕в. ╤ тут-таки на проведення заходу було накладено заборону.
У п╕дсумку, оф╕ц╕йний дозв╕л на проведення акц╕╖ отримали лише чотири рос╕йських м╕ста: три центри суб'╓кт╕в федерац╕╖ – К╕ров, Курган, Чебоксари, а також Березники (Пермська область).
Ось ╕з таким багажем ╕ з таким творчим доробком сторони неухильно наближалися до нам╕чено╖ дати проведення протесту.

АКЦ╤Я 9 ВЕРЕСНЯ: НОВАЦ╤╥
Минулий день рос╕йських протест╕в привн╕с нов╕ елементи в пол╕тичну пал╕тру вс╕╓╖ кра╖ни. Цього разу Москва не була головним «хедлайнером» ╕ «ньюсмейкером», кажучи по-рос╕йськи – укотре поступилася роллю пол╕тичного л╕дера. Куди пом╕тн╕шим п╕д час описуваних под╕й був, наприклад, Петербург. Склада╓ться враження, що ця «колиска трьох революц╕й» дедал╕ б╕льше перетворю╓ться на реальну столицю рос╕йського протесту.
Досить згадати регулярн╕ масов╕ акц╕╖ ╕ п╕кети, наприклад, на п╕дтримку кримських татар, щом╕сячн╕ п╕кети «Стратег╕╖ 18», в пам'ять про дату ╖хньо╖ депортац╕╖ 18 травня 1944 року, – п╕терц╕ продовжують ц╕ акц╕╖ вже близько року.
При цьому дуже важливо, що в м╕ському парламент╕, який тут назива╓ться Законодавч╕ збори (ЗакС), ╓ демократична фракц╕я, про можливост╕ ╕снування яко╖, скаж╕мо, в Мосм╕ськдум╕ вже давно забули. Депутати в╕д демократичних сил сво╖ми регулярними запитами не т╕льки тримають м╕ську владу бодай у  якомусь тонус╕, але й намагаються захищати права людей, затриманих п╕д час акц╕й протесту.
Громадяни Укра╖ни, зда╓ться, добре пам'ятають, яким важливим був такий парламентський чинник п╕д час Евромайдану й пов'язаних ╕з ним под╕й, з поправкою на те, що вже тод╕ в Укра╖н╕ демократично ор╕╓нтованих депутат╕в було на порядок б╕льше, н╕ж зараз у будь-якому рос╕йському представницькому орган╕.
Ось ╕ цього разу, петербуржц╕, незважаючи на заборону, сформували досить потужну, численну колону ╕ п╕шли з нею по в╕домому силовикам маршруту. Вони, зв╕сно ж, були жорстко зустр╕нут╕ «силовиками». За словами депутата ЗакСа «яблучника» Бориса Вишневського, який особисто об'╖здив районн╕ в╕дд╕лки пол╕ц╕╖, на веч╕р нед╕л╕ затриманих було не менше 600 ос╕б.
На ранок понед╕лка, за даними правозахисного порталу ОВС-╕нфо, який оперативно мониторив ситуац╕ю по вс╕й Рос╕╖, у в╕дд╕лках пол╕ц╕╖ Петербурга залишалося понад 450 ос╕б.
На другому м╕сц╕ за к╕льк╕стю затриманих опинився ╢катеринбург – понад 180 ос╕б. В Укра╖н╕ про це м╕сто част╕ше згадують у зв'язку з загибеллю Миколи II ╕ з д╕яльн╕стю «православно╖» секти «царебожник╕в», що кучкуюються довкола сакральних м╕сць, де вбили царя ╕ його близьких.
М╕ж тим, ╢бург, як багато хто назива╓ його скорочено, також ма╓ ст╕йк╕ опозиц╕йн╕ традиц╕╖. Досить сказати, що тут к╕лька рок╕в тому, незважаючи на вс╕ перепони влади, було обрано демократичного мера – ╢вгена Ройзмана. Вт╕м, справжньою перемогою це не стало. Незабаром суто бюрократичними методами в╕н, залишаючись на посад╕, був усунений в╕д можливост╕ щось вир╕шувати в м╕ст╕. А п╕сля того, як до м╕ського статуту почали вносити поправки про скасування прямих вибор╕в у м╕ст╕, мер п╕шов у в╕дставку. ╤, що важливо, на акц╕╖ 9 вересня Ройзмана також було затримано.
Характерно, що останн╕м часом культовим твором у Рос╕╖ стали «Пригоди Цибул╕но», в якому можна знайти чимало актуальних для РФ цитат: «– Отже, потрапити до в'язниц╕ – це велика честь? – Виходить, що так. В'язниц╕ побудован╕ для тих, хто краде ╕ вбива╓, але у принца Лимона все навпаки: злод╕╖ ╕ вбивц╕ у нього в палац╕, а в тюрм╕ сидять чесн╕ громадяни».

АКЦ╤Я 9 ВЕРЕСНЯ: БАТЬКИ ╤ Д╤ТИ
В╕к протестувальник╕в проти п╕двищення пенс╕йного в╕ку став ще одн╕╓ю особлив╕стю нин╕шн╕х протест╕в. Н╕, це були зовс╕м не «батьки ╕ д╕ди», як можна було б оч╕кувати. У боротьбу за сво╖ права вступили, швидше, «батьки й д╕ти», тобто люди середнього та молодшого в╕ку. Серед них було багато студент╕в ╕ школяр╕в – все та сама, яка вже проявила себе в акц╕ях в╕д 26 березня 2017 року, навальненська «школота». Той факт, що пом╕тна частина молод╕ йде у в╕дкриту опозиц╕йн╕сть, як ╕ ран╕ше, ╓ дуже тривожним для оф╕ц╕йно╖ влади.
Жахлив╕ картини того, як потужн╕, закут╕ в лати, квадратн╕ омон╕вц╕ ╕ росгвард╕йц╕ жорстоко б'ють т╕нейджер╕в або «пакують» до автозак╕в д╕тей, викликали хвил╕ обурення не т╕льки в Рос╕╖, але й за кордоном. Одну з таких фотограф╕й опубл╕кував ╕з коментарем у Twitter глава МЗС Литви Л╕нас Л╕нкяв╕чюс.
На цю тему було чимало фотожаб, де нин╕шн╕ кадри монтувалися з ╕люстрац╕ями вже до ╕ншо╖ дитячо╖ книжки – пол╕цейськими затриманнями «Незнайка на М╕сяц╕». До реч╕, неспод╕вана актуальн╕сть ╕люстрац╕й дитячо╖ л╕тератури в сьогодн╕шн╕й Рос╕╖ – це теж симптом, який св╕дчить про кричущу абсурдн╕сть.
К╕лька сл╕в про Москву. Вже з'явилися судження про те, що акц╕я тут провалилася. Скептики ╜рунтують сво╖ висновки на суто статистичному п╕дход╕ до к╕лькост╕ затриманих. Краснодар — 60. Москва й Омськ — по 43 особи. Перм — 23. Казань — 22. Твер — 20. Уфа — 17. Хабаровськ — 15 . Томськ ╕ Б╓лгород — по 13. Челяб╕нськ ╕ Липецьк — по 12 ос╕б. Новосиб╕рськ – 10 тощо. Тобто, у ц╕лому по Рос╕╖ за к╕льк╕стю затриманих Москва залиша╓ться лише на 4-5 м╕сц╕ (якщо така перш╕сть взагал╕ доречна), що д╕йсно дещо незвичний факт для величезного мегапол╕су.
Ут╕м, под╕бн╕ висновки не враховують одразу к╕лька фактор╕в. По-перше, в Москв╕ й Московськ╕й област╕ 9 вересня проходили «вибори», а це означа╓, що частина активних громадян п╕шла в спостер╕гач╕. Зрозум╕ло, що там, за великим рахунком, не було за чим стежити, адже жодно╖ бодай на поз╕р пристойно╖ людини до «вибор╕в» не допустили. Але! Наступного року будуть вибори до Мосм╕ськдуми. ╤ ось тут на хвил╕ нин╕шн╕х протест╕в ╓ над╕я провести хоч якихось демократичних кандидат╕в. А отже, демократичним силам треба "тренувати м'язи", зокрема й у робот╕ спостер╕гачами.
Кр╕м того, в Москв╕ протестувальники обрали ╕ншу тактику, ╕ д╕яли не так, як учасники акц╕й у Петербурз╕. П╕сля зустр╕ч╕ з перешкодою у вигляд╕ вишикуваних у бойов╕ лави силовик╕в, москвич╕ розосереджувалися по м╕сту невеликими групками ╕ розчинялися серед учасник╕в неск╕нченних собянинських свят. При цьому вони досить активно «св╕тилися» в м╕ст╕, але, завдяки обран╕й тактиц╕, затримань було менше, н╕ж можна було б оч╕кувати. Що не виключа╓ того, що затримання, як╕ в╕дбулися, також були п╕дкреслено жорсткими ╕ нав╕ть жорстокими, ╕ в╕дбувалися на очах у численно╖ публ╕ки ╕ роззяв ╕з р╕зних район╕в Москви.
╤ ще один важливий фактор – московська молодь знову спробувала розпочати акц╕ю "безстрокового протесту» в самому центр╕ м╕ста – на Страсному бульвар╕. ╤ просид╕ла всю н╕ч б╕ля пам'ятника Твардовскому. А п╕сля ранкового затримання першо╖ групи – б╕ля пам'ятника Рахман╕нову (друга група була затримана в понед╕лок увечер╕). Так, цього разу акц╕ю знову припинили. Але з часом, рано чи п╕зно настане такий момент, коли людей прийде так багато, що влада не наважиться або не зможе под╕бним чином роз╕гнати так╕ акц╕╖. Коли протестувальники зможуть «протриматися» б╕льше одн╕╓╖ ноч╕, ось тод╕-то й можуть початися масштабн╕ под╕╖.
П╕дсумки протест╕в, що прокотилися у Рос╕╖ минуло╖ нед╕л╕, досить значн╕. Понад тисячу затриманих, багато молод╕ серед учасник╕в, залучення до акц╕╖ б╕льше тридцяти м╕ст Рос╕╖ – це все серйозно. Однак переб╕льшувати те, що в╕дбувалося, й пор╕внювати 9 вересня 2018 року з 9-м с╕чня 1905 року (як це робить той-таки Ройзман) все ж не сл╕д. Масштаб ╕нший, ╕ ╕нш╕ насл╕дки.
Парадокс нин╕шн╕х акц╕й протесту в тому, що до них поки не при╓дналися люди, по ╕нтересах яких рос╕йська пенс╕йна реформа б'╓ насамперед. Це багатотисячна арм╕я людей передпенс╕йного в╕ку, яка поки ще не усв╕домила, яку загрозу особисто для кожного з них несе нова ситуац╕я. Кр╕м того, на в╕дм╕ну в╕д «нелуплено╖ молод╕», ц╕ люди пам'ятають ще радянську репресивну машину, вони проводять очевидн╕ аналог╕╖. Вони дос╕ бояться, дос╕ уникають активних д╕й, вважаючи, що ╖м ╓ що втрачати. Але в раз╕ подальшого пог╕ршення економ╕чно╖ ситуац╕╖, зниження р╕вня життя, прих╕д саме цих людей у протест може стати вир╕шальним фактором.

ПРОТЕСТ ╤ МАЙБУТН╢
М╕ж тим, невдоволення д╕ями рос╕йсько╖ влади, яке визр╕ва╓ в народних масах, ста╓ дедал╕ пом╕тн╕шим.
Рег╕ональн╕ вибори 9 вересня, звичайно ж, були ман╕пулятивними, адже перебували п╕д повним контролем «╢дино╖ Рос╕╖». Але ╕ в цих умовах ЕдРо не скр╕зь зум╕ло перемогти. «╢дина Рос╕я» поступилася першим м╕сцем КПРФ на виборах до законодавчих збор╕в трьох рег╕он╕в — в ╤ркутськ╕й област╕, Хакас╕╖ ╕ Ульяновськ╕й област╕. Кр╕м того, у чотирьох рег╕онах — Хакас╕╖, Приморському та Хабаровському краях, а також у Владимирськ╕й област╕ — кандидати в губернатори, яких п╕дтримувала «╢дина Рос╕я», не змогли перемогти в першому тур╕. У столиц╕ Якут╕╖ кандидат в╕д «парт╕╖ влади» програв на виборах мера. Сл╕д розум╕ти, що нав╕ть ц╕ результати ╕стотно «п╕дкоригован╕». В Рос╕╖ такого масштабного провалу ЕдРа, яка трима╓ все п╕д контролем, ран╕ше не було.
Зрозум╕ло, що КПРФ – це ще та «опозиц╕я», але за в╕дсутност╕ кращого... Можна не сумн╕ватися, що за подальшого пог╕ршення ситуац╕╖ в Рос╕╖ вся ця «системна опозиц╕я», КПРФ, ЛДПР, «Справедлива Рос╕я» швиденько перефарбу╓ться ╕ кричатиме, що в душ╕ вони завжди були проти злочинного режиму Пут╕на.
Але такого роду ситуац╕я ще повинна визр╕ти. М╕ж тим, центральна влада в Москв╕, схоже, дедал╕ б╕льше втрача╓ адекватн╕сть, ╕ сама сприя╓ розвитку протесту. При цьому Кремль АБСОЛЮТНО впевнений, що в найближчому майбутньому здатен контролювати ситуац╕ю в кра╖н╕.

ЗАМ╤СТЬ П╤СЛЯМОВИ. «ДВОРЯНСЬКЕ ГН╤ЗДО»
Задля повноти картини пропону╓мо познайомитися з «╕нсайдом» в╕д рос╕йського анал╕тика, професора Валер╕я Солов'я. За його ╕нформац╕╓ю, зараз десь у владних надрах розробля╓ться концепц╕я ╕ програма переходу Рос╕╖ в╕д нин╕шньо╖ ╕м╕тац╕╖ псевдодемократично╖ держави до б╕льш кланового, ╕╓рарх╕чного, з под╕лом на пан╕в ╕ холоп╕в. Даруйте за довгу цитату, але в н╕й нема╓ н╕чого зайвого.
«Перех╕д до в╕дкритого класового панування?
(Резюме обговорень, що ╕нтенсивно в╕дбуваютьтся останн╕м часом)
1. Нерв майбутнього п'ятир╕ччя – транзит системи "Рос╕я" до нового стану. Головне в ход╕ транзиту – зберегти становище, прив╕ле╖ та активи ключово╖ групи ел╕ти.
2. Трансфер верховно╖ влади не самоц╕ль, а ╕нструмент (хоч ╕ ключовий) усп╕шного транзиту. Важлив╕ не особистост╕, а конф╕гурац╕я державно╖ влади, яка забезпечить транзит.
3. Позаяк транзит в╕дбува╓ться в умовах наростання деф╕циту ресурс╕в, посилення зовн╕шнього тиску й зростання внутр╕шньо╖ напруги, то може бути досить жорстким.
4. Тим б╕льше, що в ход╕ транзиту повинна бути вир╕шена задача перетворення сусп╕льства на "нову нафту" – джерело ресурс╕в для ел╕ти. Пенс╕йна реформа – перший важливий крок у цьому напрямку.
5. Нав╕ть ╕м╕тац╕йна демократ╕я ста╓ надм╕рною, непотр╕бною ╕ загрожу╓ ризиками. На зм╕ну ╖й ма╓ прийти система "служивих людей".
6. Прискориться перетворення владно╖ групи на стан – закритий, який знаходиться поза д╕ючою правово. системою.
7. ╤мператив зовн╕шнього протистояння (яке може тривати як м╕н╕мум п'ятир╕ччя, а швидше за все – довше) потребу╓ централ╕зац╕╖ ╕ одержавлення економ╕ки.
8. Для зручност╕ управл╕ння необх╕дно в к╕лька раз╕в скоротити число суб'╓кт╕в федерац╕╖ шляхом ╖хнього об'╓днання, а для контролю над сусп╕льством ввести державну ╕деолог╕ю.
9. Пан╕вна ел╕та упевнена у сво╖й спроможност╕ зберегти контроль над сусп╕льством ╕ не допустити виклику з його боку.
10. Активна фаза транзиту почнеться в 2020-2021 роках».
К╕нець цитати.
Висновок очевидний. Так╕ плани «ел╕ти» не об╕цяють Рос╕╖ н╕чого доброго. Ут╕м, ╕ сама Рос╕я не наст╕льки дика кра╖на, щоб спок╕йно перенести розвертання хай в╕д ╕м╕тац╕йно╖, але демократ╕╖ до станово-╕╓рарх╕чного авторитарного сусп╕льства. Так╕ плани можуть виношувати лише безумц╕, як╕ не думають про насл╕дки. Там, куди вони ведуть Рос╕ю, ця кра╖на вже була, ╕ чим усе зак╕нчилося – добре в╕домо.
P. P. S. Може, хтось дума╓, що все це Укра╖ни не стосу╓ться?

Олег Кудр╕н
https://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 14.09.2018 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20380

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков