Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 13.07.2018 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 13.07.2018
Алла ОСАДЧА. ╤СТОР╤Я ФЕОДОС╤ЙСЬКО╥ «ПРОСВ╤ТИ» (1989-2012)

(Продовження. Початок у «Кримськ╕й св╕тлиц╕» №23-27)

НАШ╤ ПУБЛ╤КАЦ╤╥ В ПРЕС╤
Перебуваючи в Ки╓в╕ в серпн╕ 2000 року, я лишила редакц╕╖ газети "Слово Просв╕ти" свою статтю-роздум про роботу Феодос╕йсько╖ "Просв╕ти", яку надрукували в ч.8 (74) п╕д заголовком
Яка "Просв╕та" потр╕бна Укра╖н╕ ╕ укра╖нцям?
Прощаючись з директором укра╖нсько╖ школи п╕сля довго╖ ╕ непри╓мно╖ розмови про вза╓мини м╕ж школою ╕ кер╕вниками шк╕льно╖ осв╕ти, кер╕вник, сумно дивлячись на п╕дшивку "Кримсько╖ св╕тлиц╕" з непри╓мними для не╖ статтями просв╕тян (невже ця п╕дшивка нарешт╕ з'явилась у м╕сцевому в╕дд╕л╕ осв╕ти?), раптом з╕ сльозами в голос╕ сказала: "Раньше я думала, что "Просв╕та" - это что-то святое"..
Почувши так╕ слова, я замислилась. Спочатку над тим, що, можливо, ми ╕ правда замутили св╕тлий образ "Просв╕ти" в очах певно╖ частини кримсько╖ громадськост╕? Можливо, ╕ справд╕ робимо щось не те? Збиралися б соб╕ десь тихенько в куточку (такий куточок нам давали на початку 90-их рок╕в у читальному зал╕ Будинку оф╕цер╕в), в╕дроджували б сам╕ для себе укра╖нську мову, читали б соб╕ "незалежн╕" газети, та ще й не дуже голосно, щоб не заважати прац╕вникам б╕бл╕отеки, бо укра╖нська мова р╕зала ╖хн╕ н╕жн╕ рос╕йськ╕ вуха.
Так ╕ було. ╤ збиралось нас тод╕ на зас╕дання чи збори багатенько, повний зал (чолов╕к 45). Найб╕льшу частину присутн╕х просв╕тян становили хлопц╕-галичани з нафтогазорозв╕дки. У 1993 роц╕ орган╕зували збори укра╖нсько╖ громади м╕ста, почали щороку в╕дзначати Шевченк╕вськ╕ дн╕ в березн╕ ╕ травн╕. Гарно в╕дзначали, з виставками вишиванок, хорошими концертами укра╖нських п╕сень (дякуючи ансамблю "Ятрань" та його кер╕вников╕ ╕ чудовому сп╕ваков╕ Тимоф╕ю Тимоф╕йовичу Копиленку, на жаль, нин╕ пок╕йному), з невеликими, але ц╕кавими ╕ зм╕стовними розпов╕дями нашого просв╕тянина Миколи ╤вановича Осацького про нашого укра╖нського Пророка.
А як перепл╕талися вони, Шевченков╕ поез╕╖, з сьогоденням, з под╕ями в багатостраждальн╕й Чечн╕-╤чкер╕╖!..
З першого ж року незалежност╕ в╕дзначали ми ╖╖ р╕чниц╕. Сам╕, без п╕дтримки, але й без спротиву м╕сцево╖ влади. ╤ так чотири роки, а на п'ятий з'явився указ чи розпорядження Президента про в╕дзначення Дня Незалежност╕, ╕ тод╕ до п╕дготовки долучилася м╕ська влада, а нас тихенько в╕дсунули вб╕к. Тод╕ мером був пан, чи то пак товариш ╢. Костюк - представник «славно╖ когорти» "розуму, чест╕ ╕ сов╕ст╕ епохи". ╤ хоч в╕н був ще й представником державно╖, тобто укра╖нсько╖ влади, та чомусь дуже боявся нашого герба-тризуба. Правда, на грошових знаках зарплати в╕н його не пом╕чав (а прац╕вники бюджетно╖ сфери ╖х, тобто грошей, при Костюку роками не бачили), а от с╕сти п╕д гербом не м╕г н╕як. Тому це велике свято ми в╕дзначали без герба. Отод╕ вже довелося воювати "Просв╕т╕" з кер╕вниками м╕ста, вимагаючи прикр╕пити над сценою герб. Добре пам'ятаю д╕алог з товаришкою Т. ╢жовою, заступницею мера:
Т.╢жова "У нас нет герба".
Я: "Так ось же в╕н", - тримаю великий герб, який стояв за кул╕сами ╕ яким ми весь час користувались.
Т.╢жова: "А, тризубец. Это - не герб. Он не утвержден Верховным Советом", - ╕ тика╓ мен╕ Конституц╕ю.
Що лишалось робити? Битися? Я п╕шла з╕ сцени, але у сво╖й сп╕вдопов╕д╕ таки розпов╕ла вс╕м присутн╕м, чому державне свято проходить без головного державного символу. Та наш мер тод╕ ╕ п╕д прапор не с╕в - сид╕в у зал╕, подал╕ в╕д гр╕ха.
Але загалом "Просв╕та" спочатку вела себе тихо ╕ мирно, тому, мабуть, ╕ створився в уяв╕ деяких наших "укра╖нолюбц╕в" св╕тлий чи нав╕ть святий образ ц╕╓╖ орган╕зац╕╖. На жаль, ми обманули вас, дорог╕ товариш╕. Мабуть, вчасно згадали Тарасове: "Учися, серденько, колись з нас будуть люде, - ти сказала. А я й послухав, ╕ учивсь. ╤ вивчився. А ти збрехала. Як╕ з нас люде?»
╤ справд╕, як╕? "Раби, п╕дножки, грязь Москви..."
╤ ось, коли основна маса просв╕тян мирно обговорювала укра╖нськ╕ проблеми, вивчала свою ╕стор╕ю, дехто з нас включився в боротьбу за справжн╓, а не на словах, в╕дродження р╕дного слова, р╕дно╖ мови, народних традиц╕й, нац╕онального виховання, - а все це можливе лише в умовах нац╕онально╖ укра╖нсько╖ школи.
А як ╖╖ в╕дкрити? Та дуже просто: збер╕ть заяви у батьк╕в. ╢ в╕с╕м заяв до одного класу - в╕дкривай! Еге ж, так ╕ в╕дкрили. Отой наказ про в╕с╕м заяв дуже довго ╕ дуже глибоко ховали в╕д неспок╕йно╖ (чи непок╕рно╖?) громадськост╕. ╤ ще. А кому потр╕бно подавати т╕ заяви? Та, звичайно, директоров╕ школи... рос╕йсько╖. А в╕н ╖х десь покладе та й забуде. Ну, десь загубилися, що зробиш, бува╓. Та не забуде послати до "заявителя" хорошого вчителя-прихильника ╓диного на весь св╕т "государств╓нного язика", ╕ в╕н терпеливо ╕ аргументовано пояснить: "А зач╓м вам етот укра╕нск╕й язик? Крым и вся Украина вот-вот в Россию перейдет. Все равно у хохлов ничего не получится." ╤ лише дуже впертий укра╖нець (не хохол) не п╕ддасться на умовляння.  
Нин╕ представниця М╕н╕стерства осв╕ти Криму, яка недавно там працю╓ ╕, можливо, не все зна╓ про створення укра╖нських шк╕л у Криму, заявля╓: "Ну, вашу же школу открыли без проблем?"
Якби ж то так. Тод╕ не було б заяв "Просв╕ти" та ╕нших громадських орган╕зац╕й, не було б к╕лькох звернень до Президента Укра╖ни, як до гаранта нашо╖ Конституц╕╖, до депутат╕в Верховно╖ Ради Укра╖ни, а пот╕м депутатських запит╕в у парламент╕, в Представництво Президента в Криму, в М╕н╕стерство осв╕ти ╕ науки Укра╖ни, де до нас з нашою справою побувала Слава Стецько (голова Конгресу Укра╖нських Нац╕онал╕ст╕в), численних наших по╖здок у М╕н╕стерство осв╕ти Криму, не було б наших п╕кет╕в на 14-му збор╕ ОУН у Ки╓в╕ в травн╕ 1997-го, заяви цього збору з вимогою в╕дкрити укра╖нську школу в Приморському, не стояв би в п╕кет╕ на сходах будинку, де проходив Всесв╕тн╕й форум укра╖нц╕в, ╤гор Багатов, ╕ не захищали б його ╕ноземн╕ журнал╕сти в╕д свавол╕ нашо╖ м╕л╕ц╕╖, яка хот╕ла заарештувати ╤горя, а там ╕ до смерт╕ забити могла б (згадайте ганебне побиття учасник╕в похорону патр╕арха Володимира в Ки╓в╕).
А десятки публ╕кац╕й у "Кримськ╕й св╕тлиц╕", "Укра╖нському слов╕", ╕нших газетах"? ╥х передрукували в США, Канад╕, Австрал╕╖, де укра╖нц╕ з тривогою ╕ над╕╓ю чекали: буде, нарешт╕, укра╖нська школа в Криму, чи н╕. А рад╕о- ╕ телепрограми наших кримських патр╕от╕в Укра╖ни Алли Петрово╖, Олександра Польченка?
То що, всього цього не було?
Школу в╕дкрили без проблем?!
А с╕м рок╕в боротьби нашо╖?
Спита╓те: проти кого боролись? Проти вс╕х, хто не хоче бачити Укра╖ну незалежною демократичною державою. Хто й тепер вважа╓ нас, укра╖нц╕в, бидлом, здатним лише танцювати гопака та сп╕вати "Розпрягайте, хлопц╕, коней", ╖сти сало ╕ гнути спини перед "старшим братом".  
Та про ц╕ с╕м довгих рок╕в боротьби, скор╕ше не проти, а за: за школу, за г╕дн╕сть, за честь я писала (╕ не т╕льки я) багато раз╕в. Досить переглянути п╕дшивки "Кримсько╖ св╕тлиц╕" за 1995-2000 роки.
Якщо ж ╕ справд╕ "без проблем" в╕дкрили у Приморському укра╖нську школу, то чому ж дос╕ нема державно╖ укра╖нсько╖ школи в сам╕й Феодос╕╖, в Керч╕, ╢впатор╕╖, Лен╕но, К╕ровському, Джанко╖ ╕ в багатьох ╕нших м╕стах ╕ селах Криму? Що, лише в Приморському з╕бралося ст╕льки укра╖нц╕в, що вчаться в укра╖нськ╕й школ╕ №20 б╕льш як дв╕ст╕ д╕тей? А в ╕нших м╕стах укра╖нц╕в нема? Не хочуть батьки, д╕ти? А може, бояться, що, як напишуть таку заяву, то ╕ школу не в╕дкриють, ╕ до дитини будуть ставитись упереджено?
Можливо, н╕хто не береться пояснити батькам, що, посилаючи д╕тей в рос╕йськ╕ (саме в рос╕йськ╕, а не рос╕йськомовн╕) школи, вони ускладнюють ╖хн╓ подальше життя, можлив╕сть працевлаштування в Укра╖н╕ (в ус╕х установах Укра╖ни ╕ у нас, в Криму, вимага╓ться знання державно╖ мови, та ╕накше в цив╕л╕зованому св╕т╕ ╕ бути не може); важко буде ╕ в вузах навчатись, де викладання поступово переводиться на укра╖нську. Важко п╕вроку-р╕к, а пот╕м звикнуть до мови, освоять терм╕нолог╕ю ╕ все буде гаразд. Знаю це з власного досв╕ду: зак╕нчивши укра╖нську школу ╕ вступивши на математичний факультет Льв╕вського (не Луганського чи Харк╕вського) ун╕верситету, першу сес╕ю склала на "тр╕йки", бо освоювала нову для себе рос╕йську терм╕нолог╕ю (погодьтесь, що не дуже схож╕ слова: доданки-слага╓ми╓, добуток-про╕зв╓д╓н╕╓, дотична-касат╓льная, пох╕дна-про╕зводная ╕ т.д.), ╕ це при тому, що рос╕йську мову я знала непогано, багато читала книжок рос╕йською ще з дошк╕льного в╕ку, а розмовляти не могла.
Наш╕ ж кримськ╕ д╕ти укра╖нську чують лише по рад╕о, телебаченню ╕ на уроках укра╖нсько╖ мови, тож хорошо╖ розмовно╖ практики в наших д╕тей нема зовс╕м. Та ще й така б╕да: батьки удовбують ╖м у голови, що укра╖нську мову треба ненавид╕ти. (Дитина-першокласниця сказала мен╕: "Я н╓нав╕жу етот укра╕нск╕й язик". За що? Хто ╖й це сказав? Хто навчив? Мама? Бабуся? Сус╕дка?)
Посилаючи д╕тей в рос╕йськ╕ школи, ми закрива╓мо перед ними ц╕лий св╕т -чар╕вний св╕т прекрасно╖, барвисто╖, багато╖, сп╕вучо╖, солов'╖но╖ укра╖нсько╖ мови. Можливо, ╕ справд╕ варто було б "Просв╕т╕" част╕ше виступати з лекц╕ями про нашу мову ╕ культуру. Укра╖нське рад╕о говорить на так╕ теми. Однак цього мало. Мало, бо потр╕бно не одне покол╕ння виховувати, щоб повернути все населення Укра╖ни лицем до сво╓╖ Батьк╕вщини, навчити любити р╕дну землю, ту, на як╕й живеш. (А то живуть на укра╖нськ╕й земл╕, а люблять Сиб╕р чи Поволжя, хоч повертатися туди не хочуть).
Укра╖нська земля протягом б╕льш як трьох стол╕ть страждала п╕д ярмом держав-поневолювач╕в. Вони забороняли нашу мову, культуру, намагаючись частково винищити, частково асим╕лювати нас, щоб не були ми укра╖нцями, а в╕дчували себе малоросами, хохлами з комплексом меншовартост╕. Наша ел╕та змушена була живити сво╖м талантом науку, культуру, мистецтво. нав╕ть мову п╕вн╕чного "брата", а т╕, що не скорялись, нещадно знищувались, особливо в останн╕ с╕мдесят три роки - роки радянсько╖ ╕мпер╕╖. "Н╕хто з категор╕╖, яка п╕длягала знищенню, не м╕г вижити. Через густеньке ситечко було пропущено - прошарок за прошарком - усе населення. Унасл╕док цього було знищено найкращу, найактивн╕шу, найосв╕чен╕шу, найпродуктивн╕шу його частину. На розпл╕д залишили пок╕рних "плохих овець", яких "схрещували" з привезеним агресивним, безбожним, "матоязичним нас╓л╓н╕╓м". Одного т╕льки 1934 року у виморен╕ голодом села сх╕дних областей Укра╖ни було переселено 240 тисяч с╕мей з Рос╕╖ - це називалось "допр╕с╓л╓н╕╓"." Це - з книги Серг╕я Б╕локоня "Масовий терор як зас╕б державного управл╕ння в СРСР (1917-1941рр.)". ╤ дал╕: зв'язок час╕в урвався. Багато рис нашого часу не випливають з попередньо╖ культури укра╖нського народу. Б╕льшовизм перервав ╕сторичн╕ зв'язки.
╤ як нам з недобитк╕в, з ц╕╓╖ людсько╖ маси не кращо╖ якост╕ вил╕пити сучасну ╓вропейську нац╕ю? На в╕дродження п╕де багато десятил╕ть. Господь нас вихопив з-над сам╕с╕нько╖ пр╕рви ╕ дав ще один шанс. Якби незалежн╕сть нам була дана через рок╕в 15-20, то вона була б уже н╕ до чого (як б╕лорусам). Тож, щоб в╕дродження в╕дбулося, потр╕бно надзусиль не одного покол╕ння укра╖нсько╖ ел╕ти, яка щойно почина╓ формуватись. ╤ "Просв╕ти". Ми не можемо спок╕йно чекати, поки хтось за нас збуду╓ для нас справд╕ укра╖нську Укра╖ну".
Так╕ роздуми викликали в мене два вислови: про свят╕сть "Просв╕ти" ╕ про безпроблемне в╕дкриття укра╖нсько╖ школи у Приморському, Феодос╕╖.

Алла Осадча,
м.Феодос╕я.
Газета "Слово Просв╕ти", серпень, ч.8 (74), 2000 р╕к
 
"Просв╕та" ╕ м╕ське рад╕о Феодос╕╖
Я вже писала про сп╕впрацю нашо╖ "Просв╕ти" з м╕ським рад╕о Феодос╕╖. Писала, як тод╕шня голова феодос╕йсько╖ "Просв╕ти" Зоя Михайл╕вна Богатова добилась вид╕лення наш╕й орган╕зац╕╖ 20 хвилин часу щотижня для наших передач. ╤ цей час надавав кримський ком╕тет рад╕омовлення не за рахунок часу м╕ського рад╕о.
Виховали ми й свого ведучого Альох╕на О.Г., а от в мене зовс╕м не було досв╕ду роботи з м╕крофоном, ╕ коли довелось одного разу провести рад╕опрограму сам╕й, дуже хвилювалась, записала ╖╖ в школ╕ селища Орджон╕к╕дзе, залучивши до розпов╕д╕ наших учн╕в.
З метою розширення рамок роботи "Просв╕ти" я познайомилась з прац╕вниками нашого м╕ського рад╕о:
Л╕д╕╓ю Скидан - головним редактором, Василем ╢жовим ╕ ╤риною Комаровою, подружилась з ними. З допомогою цих прекрасних людей я почала досить часто виступати по нашому м╕ському рад╕о, спочатку як голова феодос╕йсько╖ "Просв╕ти", а з 2001 року як голова феодос╕йсько╖ орган╕зац╕╖ Союзу Укра╖нок.
Були теми, як╕ стали традиц╕йними: День Соборност╕ Укра╖ни 22 с╕чня, день пам'ят╕ геро╖в Крут 29 с╕чня, день народження Тараса Шевченка 9 березня, День нашо╖ Конституц╕╖ 28 червня, День Незалежност╕ 24 серпня та ╕нш╕. Не завжди ц╕ передач╕ вела я сама, часом запрошувала школяр╕в з укра╖нсько╖ школи №20 ╕м. Олени Тел╕ги, чи з школи-колег╕уму "Ар╕адна". Пригаду╓ться дуже вдала передача-розпов╕дь про ╕стор╕ю створення нашого Г╕мну "Ще не вмерли Укра╖ни н╕ слава, н╕ воля", яку я прочитала в "Кримськ╕й св╕тлиц╕" ╕ не могла не под╕литись ц╕╓ю ╕стор╕╓ю з рад╕ослухачами.
Ц╕кавою була рад╕о-зустр╕ч з нашим просв╕тянином, талановитим самод╕яльним поетом ╤ваном Сургучем. Я розпов╕дала про нього, а в╕н читав сво╖ глибоко патр╕отичн╕ в╕рш╕, як╕ закликають наш народ п╕днятися з кол╕н, здобувати вже нин╕ щастя ╕ свободу, бо завтра може бути п╕зно, бо лишимося н╕ з чим.
Наш╕ рад╕опередач╕ знаходили в╕дгук в серцях наших слухач╕в, як╕ п╕сля передач, знайшовши м╕й номер телефону, дякували мен╕ за укра╖нське слово, яке пролунало нарешт╕ по нашому геть зрусиф╕кованому рад╕о.
Жаль, що п╕сля реформ, як╕ проводить влада парт╕╖ рег╕он╕в, зникло м╕сцеве рад╕о, ╕ ми можемо почути нашого улюбленого Василя ╢жова лише в коротеньк╕й програм╕ рег╕онального рад╕о один раз в тиждень. Зрозум╕ло, що для наших виступ╕в там часу нема...

(Продовження буде)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 13.07.2018 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20178

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков