Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 13.07.2018 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 13.07.2018
ЧЛЕН СИНОДУ ВСЕЛЕНСЬКО╥ ПАТР╤АРХ╤╥: МОСКОВСЬКА ЦЕРКВА ╢ НЕ МАТ╤Р'Ю, А ДОЧКОЮ УКРА╥НСЬКО╥

Як рос╕йський ресурс "Православие и мир" виклав на кремл╕вський смак ╕нтерв'ю ╕з грецьким прихильником укра╖нсько╖ автокефал╕╖
Церква Рос╕╖ розпочала кампан╕ю наклеп╕в на Вселенський патр╕архат...

К╕лька дн╕в тому рос╕йське видання «Православие и мир» надрукувало на сво╖х шпальтах ╕нтерв'ю ╕з впливовим грецьким ╕╓рархом, ст╕йким прихильником укра╖нсько╖ автокефал╕╖, членом Синоду Вселенсько╖ патр╕арх╕╖ Елп╕дофором.
Увагу «Укр╕нформу» привернуло те, що ╕нтерв'ю пода╓ться не в стандартн╕й форм╕ питання-в╕дпов╕д╕, а у форм╕ цитат, а сам╕ запитання журнал╕ст╕в звучать, як коментар╕. Та й в ц╕лому коментування видання зайняло б╕льше м╕сця, н╕ж в╕дпов╕д╕ сп╕кера. Ми вже згадували про це тут.
Оск╕льки текст м╕стив посилання на грецький довол╕ розлогий ориг╕нал розмови, ми вир╕шили уважн╕ше придивитися, як╕ саме цитати не потрапили до тексту у рос╕йському виданн╕.  Агентство замовило переклад на укра╖нську мову грецького ориг╕налу. ╤ ми про це не пожалкували. Першоджерело виявилося куди красномовн╕шим за московську редактуру!
Отже,  пода╓мо цитати ╕нтерв'ю, як╕ не ув╕йшли до московсько╖ верс╕╖ розмови. Ми у свою чергу скоротили запитання журнал╕ста. По ходу я би хот╕ла запитати (не звинуватити - лише запитати) московських «колег»,  чи випадково у них  використову╓ться слово «дез╕нформац╕я» зам╕сть слова «шантаж» (шантажем Вселенського Елп╕дофор назвав повед╕нку Московсько╖ церкви), а також зв╕дки з'явилися слова на кшталт «руки Порошенко обагрены кровью»... У нашому переклад╕ таких вираз╕в не було.  Але перейдемо до найц╕кав╕шо╖ частини розмови.

ВСЕЛЕНСЬКА ПАТР╤АРХ╤Я НЕ ПОВИННА УВ╤ЧНЮВАТИ УКРА╥НСЬКУ ПРОБЛЕМУ, ЯКУ ПОСТ╤ЙНО В╤ДКЛАДА╢ МОСКВА
В╕дпов╕дь на запитання журнал╕ста про ситуац╕ю «сумнозв╕сно╖ укра╖нсько╖ автокефал╕╖»...
«Див╕ться, надання автокефал╕╖ пом╕сн╕й церкв╕ належить виключно до юрисдикц╕╖ та в╕дпов╕дальност╕ Вселенського Патр╕архата ╕ Синоду Константинопольського. Але для отримання пом╕сною церквою статусу автокефально╖ ╕снують певн╕ умови, об'╓ктивн╕, документально оформлен╕ упродовж ╕стор╕╖ церкви ╕ дуже конкретн╕. Щоб стати автокефальною, за церковною традиц╕╓ю, церква ма╓ бути в кра╖н╕, яка здобула незалежн╕сть, стала незалежною кра╖ною, необх╕дно, аби про автокефал╕ю звернулися з проханням ╕ держава, ╕ пом╕сна церква. Тобто, ма╓ бути оф╕ц╕йне звернення державних орган╕в влади та церковно╖ влади до Вселенського Патр╕арха, який оц╕нить ц╕ обидва звернення ╕ прийме р╕шення надавати автокефал╕ю чи в╕дхилити звернення, тому що не ╓ очевидним, що Патр╕архат затверджу╓ кожен запит на автокефал╕ю…
Окр╕м наведених двох критер╕╖в Патр╕архат визначатиме, чи ця пом╕сна церква ╓ зр╕лою орган╕зац╕йно, духовно, з богословського, адм╕н╕стративного погляду, аби стати з ус╕ма православними Церквами, мати п╕дтримку, як автокефальна церква, ╕ бути представленою у всеправославному т╕л╕. Такою ╓ канон╕чна процедура надання церкв╕ статусу автокефал╕╖. Тепер щодо Укра╖нсько╖ церкви; як в╕домо, Укра╖на як держава стала незалежною державою вже к╕лька десятил╕ть тому, однак пом╕сна церква там потерпа╓ в╕д розколу, який також трива╓ десятил╕ттями ╕ турбу╓ й в╕рян, ╕ сьогодн╕ настав час, коли ╓ м╕льйони православних християн, як╕ вважаються схизматиками ╕ перебувають поза сп╕льнотою православно╖ церкви. Ми не вважа╓мо, що як Патр╕архат ма╓мо нин╕ розк╕ш ув╕чнювати цю ситуац╕ю на невизначений час. Я, перебуваючи у Патр╕архат╕ з 1994 року, можу стверджувати, що знаю про те, що Патр╕архат пост╕йно прагне до в╕дкритого сп╕лкування, пошуку канал╕в ╕ д╕алогу для вир╕шення проблеми Укра╖ни, Укра╖нсько╖ церкви. Те, в чому ми переконалися вже майже три десятил╕ття, в╕дколи ╕сну╓ проблема, що церква Москви в╕дхиля╓, в╕дклада╓, уника╓ д╕алогу, ╕, як результат, ув╕чню╓ться ця неприйнятна ситуац╕я, яка ╓ ганьбою для православ'я, особливо у цей критичний час, коли ми вижива╓мо як православн╕ в усьому св╕т╕. Ми не ма╓мо розкош╕, щоб втратити ╕ тримати м╕льйони людей поза православною сп╕льнотою…
╤ ми, як Вселенський патр╕архат, ма╓мо в╕дпов╕дальн╕сть, тому що наша роль - не лише головувати, керувати чи гордо виступати, якщо можна так висловитися, на л╕тург╕ях чи зборах для поклон╕ння, але й час в╕д часу, засукавши рукави, працювати й руками, щоб прибирати тод╕, коли виникають важк╕ ситуац╕╖, складн╕ ситуац╕╖, небезпечн╕ ситуац╕╖, так╕ як сьогодн╕ в Укра╖н╕. Це завдання ╕ обов'язок Вселенського Патр╕архату в церковн╕й систем╕ православ'я - управл╕ння та вир╕шення таких проблем».

ПАТР╤АРХАТ РОС╤╥, РУМУН╤╥, БОЛГАР╤╥, СЕРБ╤╥, ГРУЗ╤╥, ВС╤ Ц╤ ЦЕРКВИ ПРИЙНЯЛИ ВЛАСНУ АВТОКЕФАЛ╤Ю ╤ ПАТР╤АРХАЛЬНИЙ СТАТУС В╤Д ВСЕЛЕНСЬКОГО
В╕дпов╕дь на запитання про те, хто ма╓ б╕льше прав на надання автокефал╕╖... ╤ чи повинн╕ брати участь у р╕шенн╕ пом╕сн╕ церкви?
«...Р╕шення про надання автокефал╕╖ належить виключно Вселенському Патр╕арху ╕ Синоду Константинопольському, як це в╕дбувалося з ус╕ма патр╕архатами. Патр╕архат Рос╕╖, Румун╕╖, Болгар╕╖, Серб╕╖, Груз╕╖, вс╕ ц╕ церкви прийняли власну автокефал╕ю ╕ патр╕архальний статус в╕д ВП, не було сп╕вп╕дпис╕в ╕нших церков, не було н╕якого сп╕льного прийняття р╕шень. Однак, з ц╕╓╖ точки зору, не можна робити висновок, що Патр╕архат може ╕гнорувати  ╕нш╕ церкви, тому що будь-яка автокефальна церква, яку проголосить ВП, ма╓ бути визнана також ╕ншими церквами, вона ма╓ налагодити комун╕кац╕ю, листування, ╖╖ мають поставити в диптихи, зрештою, вона ма╓ ув╕йти до системи православних церков. Вселенський Патр╕архат не ма╓ права, незважаючи на те, що ма╓ виключне право одноос╕бного присудження автокефал╕╖, ╕гнорувати ╕нш╕ церкви, та й не хоче ╖х ╕гнорувати, тому, як було зазначено в прес-рел╕з╕, Вселенський Патр╕архат вир╕шив ╕нформувати ╖х про те, що робить. Тому що, як ви вже мали б знати ╕з ЗМ╤, церква Рос╕╖ розпочала кампан╕ю з ╕нформування ╕нших церков, по сут╕, це кампан╕я наклеп╕в на Вселенський Патр╕архат, кампан╕я, як би це точн╕ше сказати, шантажу, мовляв, якщо Вселенський Патр╕архат зробить так, то станеться се, станеться те, в╕дбудеться схизма, прийде к╕нець, стане друге пришестя, ╕ так╕ под╕бн╕ реч╕, намагаючись залякати ╕ в╕длякати ╕нш╕ православн╕ церкви, прагнучи наск╕льки може вплинути будь-яким чином, пол╕тично чи ╕накшим в╕домим ╖й способом, вплинути на церкви, щоб т╕ не визнавали можливе проголошення автокефал╕╖ церкви Укра╖ни. Власне, саме через таку д╕яльн╕сть Рос╕йсько╖ церкви Патр╕архат вир╕шив створити представницьку ком╕с╕ю з арх╕╓ре╖в ВП, делегац╕я яко╖ в╕дв╕да╓ православн╕ церкви по всьому св╕ту, щоб ╕нформувати ╖х про реальн╕ факти, про реальн╕ нам╕ри, про реальний стан речей стосовно вир╕шення проблеми Укра╖ни, щоб розв╕нчати неправдиву ╕нформац╕ю, що вводить в оману, та перекручен╕ пов╕домлення, як╕ розповсюджуються церквою Рос╕╖.»
В╕дпов╕дь на уточнююче запитання журнал╕ста про розб╕жност╕ у поглядах на те, хто повинен давати автокефал╕ю, ╕ що рос╕йська церква ╓ для Укра╖ни материнською...
«...Див╕ться, хтось може погоджуватися чи не погоджуватися з процедурою надання  автокефал╕╖, яка ╕сну╓ в православн╕й церкв╕, але не може заперечувати реал╕╖ ╕сторично утверджен╕, в╕дпов╕дно до яких станом на сьогодн╕шн╕й день ус╕ ц╕ 2000 рок╕в, поки ╕сну╓ християнська церква у цьому св╕т╕, надання автокефал╕╖ зд╕йсню╓ться ВП. Все - крапка. Такими ╓ факти, так ╕ рос╕йська церква отримала автокефал╕ю, так ╕ вс╕ ╕нш╕ церкви отримали, про як╕ я згадав. Тому комусь може й не подобатися процедура, але це не означа╓, що це не реальн╕сть. Це реальн╕сть. Тепер - стосовно поняття материнсько╖ церкви; знову ж, якщо церква ╓ мат╕р'ю ╕ншо╖ церкви, це не да╓ ╖й права надавати т╕й автокефал╕ю. Внутр╕шня автоном╕я може бути, але автокефал╕я - н╕, надання автокефал╕╖ належить виключно до юрисдикц╕╖ ВП, це - перше. По-друге, зокрема, у випадку з укра╖нською церквою, принаймн╕ парадоксальним ╕ викривленим ╓ твердження будь-кого про те, що Церква в Москв╕ ╓ мат╕р'ю церкви Укра╖ни. Якраз навпаки. Московська церква ╓ дочкою укра╖нсько╖ церкви, яка - укра╖нська церква - ╓ дочкою Вселенського Патр╕архату. Зна╓те, що християн╕зац╕я (хрещення) Рус╕ (рос╕в), не рос╕ян, бо як в╕домо, Ки╖вська Русь - це ╕нше, тобто сьогодн╕шн╕х укра╖нц╕в, в╕дбулася при Володимир╕, з його наверненням. Отож, юрисдикц╕я Вселенського Патр╕архату - це Укра╖на, це Ки╖в, а отже ╕ мати-церква...»
На уточнення журнал╕ста, що тод╕ не було Укра╖ни...
«Була; територ╕я може називатися по-р╕зному, але земля та ж сама, нас не ц╕кавить назва, територ╕я, нас ц╕кавить канон╕чн╕сть. Можливо, називалася по-╕ншому, але ми говоримо про ту ж саму землю, принаймн╕ про ту ж географ╕чну територ╕ю. Так, укра╖нськ╕й церкв╕ ╓ мат╕р'ю церква в Константинопол╕, а московськ╕й церкв╕ ╓ мат╕р'ю церква в Ки╓в╕. М╕ж ╕ншим, це було визнано ╕ сказав сам Московський патр╕арх Кирило, перебуваючи з оф╕ц╕йним в╕зитом в Константинопол╕, що для нас Ки╖в ╓ наша батьк╕вщина, ╓ наша мати. То ж, як бачите, реч╕ з ╕ншо╖ точки зору викладено, ╕ сьогодн╕ н╕хто не може стверджувати, що московська церква ╓ материнською церквою для Укра╖ни. Це - ╕сторично ╕ канон╕чно, ╕ в ус╕х в╕дношеннях парадоксально стверджувати щось под╕бне».
Дал╕ журнал╕ст проводить аналог╕ю: можливо, для сьогодн╕шн╕х рос╕ян, а в╕дтак ╕ для церкви Рос╕╖ ╕, можливо, для ╕нших, хто спостер╕га╓, не маючи якихось абсолютних теолог╕чних п╕дход╕в, «в╕дх╕д» Укра╖ни (в лапках), в╕дд╕лення, точн╕ше сказати про те, що сталося, з пол╕тично╖ точки зору, це - як би Пелопоннес в╕д╕йшов в╕д Грец╕╖. Тобто втрача╓ться м╕сце, зв╕дки почалася сучасна держава. «Я кажу так про нас, оск╕льки ми розум╕╓мо, що означа╓ Грец╕я».
«…Як ╕ у випадку з Церквою Грец╕╖ та Вселенського Патр╕архату. Чи не так само сталося? Оск╕льки Грец╕я стала незалежною державою, грецька церква в╕докремилася в╕д Вселенського Патр╕архату. Чи можна уявити грецьку нац╕ю, в╕докремлену в╕д Вселенського Патр╕архату? Емоц╕йно сказати або з точки зору нац╕онально╖, як вам до вподоби, але це сталося. ╤ це природно, бо як т╕льки виника╓ незалежна держава,  природним насл╕дком для не╖ ╓ створення сво╓╖ незалежно╖ церкви.
Однак чи не варто зараз знову повернутися до попереднього питання ╕ розказати, чому Москва бореться з ╕де╓ю створення незалежно╖ церкви в Укра╖н╕ з того часу, коли укра╖нська нац╕я згуртувалася в незалежн╕й держав╕? Чи не бачить, що така в╕дмова московсько╖ церкви визнати реальн╕сть ╓ по сут╕ причиною розколу в Укра╖н╕? Ось це справжня причина розколу в Укра╖н╕. Йдеться не про повед╕нку деяких арх╕╓ре╖в або, можливо, про як╕сь бажання деяких людей, це - в╕дмова Москви побачити ╕ прийняти реальн╕сть. Укра╖на - незалежна, вона не повинна бути п╕длеглою, ╕ до не╖ не може бути застосоване будь-яким способом п╕дпорядкування ╕ залежн╕сть в╕д ╕ншо╖ держави.
Незважаючи на те, як би це не було бажаним з геостратег╕чних, енергетичних, нац╕ональних, пол╕тичних м╕ркувань для Рос╕йсько╖ Федерац╕╖; ╕ я не хочу заглиблюватися в анал╕з цих причин, але повторюю: Укра╖на ╓ незалежною державою ╕ хоче мати незалежну церкву. Запоб╕га╓ цьому вс╕ма засобами, як╕ ╓ в ╖╖ розпорядженн╕, Москва - духовними, пол╕тичними, економ╕чними, в╕йськовими, якими хочете, в результат╕ чого розд╕лю╓ться нац╕я ╕ вся церква стражда╓. Це - реальн╕сть. Тобто, ╕ я повинен зм╕нити запитання. Чому Москва перешкоджа╓ церкв╕ розкр╕пачитися ╕, особливо, церкв╕, як╕й церква московська ма╓ завдячувати усьому, ╕ повинна була б в╕дноситися до не╖ з б╕льшою вдячн╕стю ╕ любов'ю ╕ турботою про ╓дн╕сть ╕ стаб╕льн╕сть, а не розд╕ляти ╖╖ сво╖ми такими д╕ями?»
На низку запитань журнал╕ста, що автокефал╕я не на час╕, що вона пог╕ршить ситуац╕ю ╕ що президент - найб╕льш суперечливий за вс╕х попередн╕х...
«20 рок╕в, пане Авгер╕не (╕м'я журнал╕ста), 20 рок╕в ми це затриму╓мо... Перед╕ мною - представник держави, який плюс до ╕нших представник╕в т╕╓╖ ж держави, як╕ в останн╕ десятил╕ття посл╕довно ╕ наполегливо звертаються до нас з╕ сво╖м проханням. Порошенко не ╓диний, хто подав це звернення, пам'ята╓те, наск╕льки близькими до цього 10 рок╕в тому ми були з Ющенком, аби досягти вир╕шення укра╖нського питання... Поки розкол продовжу╓ться, доти все гостр╕шими будуть пристраст╕. Завершиться розкол - буде закрито цю главу розд╕лення укра╖нсько╖ церкви ╕ буде засновано церкву в Укра╖н╕ для вс╕х православних укра╖нц╕в, отод╕, я думаю, це допоможе заспоко╖ти дух ╕ примирити людей один з одним».
П╕дготувала Лана Самохвалова

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 13.07.2018 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20177

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков