Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 29.06.2018 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 29.06.2018
ДЕНЬ КОНСТИТУЦ╤╥ УКРА╥НИ

В нин╕шньому роц╕ укра╖нц╕ в╕дзначають 22 р╕чницю прийняття Конституц╕╖ незалежно╖ Укра╖ни. День Конституц╕╖ – 28 червня, зг╕дно з текстом основного закону Укра╖ни, ╓ державним святом. УН╤АН з╕брав факти про один з найважлив╕ших дн╕в в нов╕тн╕й ╕стор╕╖ кра╖ни.
Укра╖на може похвалитися багатов╕ковою ╕стор╕╓ю конституц╕йного процесу. Знаменита Конституц╕я укра╖нського гетьмана Пилипа Орлика була опубл╕кована ще на початку XVIII стол╕ття – в 1710 роц╕. Документ встановлював права та обов'язки член╕в В╕йська Запорозького, ╕ за оц╕нками ╕сторик╕в, став одн╕╓ю з перших ╓вропейських конституц╕й Нового часу. Чинност╕  конституц╕я Орлика, однак, так ╕ не набула.
З розпадом Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ Укра╖на отримала шанс на незалежн╕сть, який спробувала реал╕зувати, в тому числ╕, ╕ прийняттям власного основного закону. Центральна Рада УНР затвердила Конституц╕ю 29 кв╕тня 1918 року. Цей день, на жаль, став останн╕м днем ╕снування Центрально╖ Ради – вона була повалена гетьманом Укра╖нсько╖ Держави Павлом Скоропадським. Апарат Скоропадського, в свою чергу, опубл╕кував «Закон про тимчасовий державний устр╕й Укра╖ни» – установчий документ, в якому закладалися основи укра╖нсько╖ державност╕.
З приходом радянсько╖ влади конституц╕йний процес незалежно╖ Укра╖ни припинився. Конституц╕╖ УРСР публ╕кувалися в 1919, 1929, 1937 ╕ 1978 роц╕. Лише розпад Радянського Союзу дозволив кра╖н╕ в╕дновити розробку власного основного закону ╕ затвердити його у 1996 роц╕.
Нова укра╖нська Конституц╕я народжувалася в лог╕ц╕ складних пол╕тичних ╕гор ╕ подолання правових проблем, пов'язаних з╕ становленням молодо╖ держави. З моменту здобуття незалежност╕ Укра╖на користувалася радянською конституц╕╓ю, що д╕сталася ╖й "у спадок", ╕ яка, незважаючи на глибок╕ зм╕ни, не в╕дпов╕дала сучасним вимогам. Робота над новим основним законом почалася в╕дразу п╕сля здобуття кра╖ною незалежност╕, але пост╕йно страждала в╕д пол╕тичних ╕ особист╕сних конфл╕кт╕в. Серйозним кроком до Конституц╕╖ став Конституц╕йний догов╕р, п╕дписаний 8 червня 1995 року президентом Леон╕дом Кучмою та сп╕кером Ради Олександром Морозом. Документ передбачав ухвалення ново╖ Конституц╕╖ протягом року п╕сля його п╕дписання. П╕сля цього робота актив╕зувалася: Конституц╕йна ком╕с╕я, що склада╓ться з експерт╕в-правознавц╕в, науковц╕в ╕ юрист╕в, представила перш╕ напрацювання майбутньо╖ Конституц╕╖ вже в листопад╕ того ж року.
Перш╕ положення Конституц╕╖, представлен╕ на суд народних депутат╕в, стали активно п╕ддаватися критиц╕ ╕ «доопрацюванню» з боку парламентських фракц╕й ╕ груп. Паралельно, правки в документ вносила ╕ Конституц╕йна ком╕с╕я, а м╕ж президентом Кучмою та сп╕кером Ради Морозом виникли серйозн╕ протир╕ччя. Робота над новою Конституц╕╓ю могла затягнутися на роки.
Як згаду╓ у сво╓му матер╕ал╕ для УН╤АН Юр╕й Кул╕ков, коли в червн╕ 1996 року процес знову зайшов у глухий кут, Кучма прийняв р╕шення винести сп╕рн╕ статт╕ проекту Конституц╕╖ на загальнонац╕ональний референдум. Рад╕ було поставлено ультиматум: або депутати знаходять консенсус ╕ голосують кожну статтю Конституц╕╖, або р╕шення в╕дда╓ться електорату. Результати такого голосування складно було прогнозувати через полярност╕ позиц╕й основних пол╕тсил та посилення протид╕╖ Рос╕╖.
Н╕ч з 27 на 28 червня стала ╕сторичною – Верховна Рада, незважаючи на вс╕ суперечност╕, приступила до обговорення та прийняття Основного закону, розглядаючи одну статтю за ╕ншою. Головний допов╕дач Михайло Сирота пров╕в на парламентськ╕й трибун╕ 23 години. О 9 годин╕ 18 хвилин 28 червня Конституц╕я Укра╖ни була прийнята – в ╖╖ п╕дтримку проголосували 321 депутат, при 45 голосах проти ╕ 12 тих, хто утримався.
Укра╖на прийняла свою Конституц╕ю останньою серед ус╕х пострадянських кра╖н ╕ прожила «без конституц╕╖» п'ять рок╕в. В цей пер╕од д╕яла стара конституц╕я УРСР 1978 року, в як╕й були припинен╕ ц╕л╕ розд╕ли та додан╕ важлив╕ положення. М╕жнародне сп╕втовариство визнавала укра╖нську Конституц╕ю одн╕╓ю з найдемократичн╕ших у св╕т╕. З 1990 по 1996 роки було запропоновано б╕льше десятка проект╕в Конституц╕╖ Укра╖ни. Авторами виступали пол╕тичн╕ парт╕╖, вчен╕, спец╕альна Конституц╕йна ком╕с╕я. Так, Конгрес укра╖нських нац╕онал╕ст╕в пропонував позбавити Крим автоном╕╖, а комун╕сти – зберегти радянську назву Укра╖ни (УРСР) ╕ повернути владу радам. Конституц╕йна ком╕с╕я працювала над основним законом Укра╖ни в авральному режим╕ – протягом трьох м╕сяц╕в у автор╕в не було вих╕дних, а робочий день починався о 9 ранку ╕ зак╕нчувався приблизно в 10 вечора.
www.unian.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 29.06.2018 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20124

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков