Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3389)
З потоку життя (6609)
Душі криниця (3572)
Українці мої... (1473)
Резонанс (1519)
Урок української (993)
"Білі плями" історії (1689)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЧУБАРОВ — ПРО «НОРМАНД╤»: У ФОРМУЛ╤ НА ЗВ╤ЛЬНЕННЯ «ВС╤Х НА ВС╤Х» НЕМА╢ КРИМСЬКИХ ТАТАР
Про це в╕н висловився на сво╖й стор╕нц╕ у Facebook.


ТРЕБА В╤ДДАТИ НАЛЕЖНЕ ФРАУ МЕРКЕЛЬ, ЯКА НАГОЛОШУВАЛА НА БЕЗГЛУЗДОСТ╤ ПЕРЕДАЧ╤ КОНТРОЛЮ НАД КОРДОНОМ П╤СЛЯ ВИБОР╤В
Меркель акцентувала увагу ще на к╕лькох важливих моментах.


МЗС ВИСЛОВЛЮ╢ ПРОТЕСТ ЧЕРЕЗ В╤ЗИТ «ПРЕДСТАВНИК╤В АДМ╤Н╤СТРАЦ╤╥ КРИМУ» ДО СЕРБ╤╥
11.12.2019 для висловлення протесту до МЗС Укра╖ни була запрошена Тимчасова пов╕рена у справах...


КУЛЕБА: РОС╤Я БО╥ТЬСЯ ВЕСТИ ПЕРЕГОВОРИ ЩОДО КРИМУ
Питання деокупац╕╖ й повернення Криму залиша╓ться в пр╕оритет╕ для Укра╖ни у переговорах на...


КОМЮН╤КЕ «НОРМАНДСЬКОГО САМ╤ТУ»
Л╕дери кра╖н "нормандського формату" за результатами сам╕ту 9 грудня у Париж╕ д╕йшли...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 22.06.2018 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 22.06.2018
Леон╕д ╢МЕЦЬ: ПОСИД╤ТИ В ТЮРМ╤ – БЕЗ ЯХТ ╤ РЕСТОРАН╤В – ЦЕ ДЛЯ ДЕПУТАТ╤В АРГУМЕНТ

Нардеп в╕д фракц╕╖ "Народний фронт" та сп╕вавтор проекту Виборчого кодексу пропону╓ саджати народних депутат╕в на 3-7 рок╕в за кнопкодавство.

З Леон╕дом ╢мцем ми сп╕лку╓мося, прогулюючись у парку б╕ля ком╕тет╕в Верховно╖ Ради. В╕н – у крос╕вках, джинсах, сорочц╕ та п╕джаку – зовс╕м не схожий на народного депутата.
╢мець вважа╓ добрим знаком, що 7 червня парламент ухвалив закон про антикорупц╕йний суд. Адже це означа╓, що депутати, хоч ╕ п╕д тиском сусп╕льства та м╕жнародних партнер╕в, але можуть ухвалювати гарн╕ ╕н╕ц╕ативи.
Тож парламентар, який сп╕льно з Андр╕╓м Паруб╕╓м та депутатом Олександром Черненком ╓ автором проекту Виборчого кодексу, спод╕ва╓ться, що наступною перемогою парламенту стане зм╕на виборчо╖ системи. А саме – скасування мажоритарки та перех╕д на пропорц╕йну систему з в╕дкритими рег╕ональними списками.
На днях Леон╕д запропонував ще одну ╕н╕ц╕ативу – саджати депутат╕в у в'язницю за кнопкодавство (неособисте голосування).
Тож ми поц╕кавилися у ╢мця, чому в╕н пропону╓ наст╕льки радикальн╕ санкц╕╖ для колег, чому штрафи нардепам не страшн╕ ╕ як╕ зараз настро╖ у Верховно╖ Ради щодо виборчо╖ реформи.
– Нещодавно ви заре╓стрували законопроект, який передбача╓ крим╕нальну в╕дпов╕дальн╕сть за кнопкодавство. Чому така жорстока санкц╕я?
– Депутати йшли в парламент, об╕цяючи скасувати кнопкодавство як ганебний спадок старого режиму. На жаль, це вже не спадок. Це абсолютно робочий ╕нструмент сьогодн╕шнього парламенту. Це ганебно ╕ з морально╖ точки зору, ╕ з юридично╖.
Кнопкодавство ╓ також шк╕дливим. Конституц╕йний суд уже в двох сво╖х р╕шеннях – щодо мовного закону "К╕валова-Колесн╕ченка" ╕ закону про всеукра╖нський референдум – визнав ╖х неконституц╕йними саме через порушення процедури голосування ╕ неособисте голосування.
Тобто той закон, який прийма╓ться з кнопкодавством, насправд╕ не вартий нав╕ть того паперу, на якому його надрукують, бо рано чи п╕зно в╕н буде скасований. Кр╕м прямих збитк╕в – його публ╕кац╕╖, оприлюднення ╕ реал╕зац╕╖, – ╓ ще збитки опосередкован╕, бо якийсь час держава буде жити за законом, який ╓ фейковим, ╕ який, зрештою, буде скасований.
Тому треба зупиняти цю практику.
– Ск╕льки рок╕в "св╕титиме" депутату-кнопкодаву, якщо законопроект ухвалять?
– У нас ╓ пряма заборона кнопкодавства – прописана в Конституц╕╖ (стаття 84 – УП). Але нема╓ в╕дпов╕дальност╕. Тобто кнопкодава ми виявили, сусп╕льно засудили – ╕ все.
Якщо це депутати, як╕ обираються купуючи соб╕ мандати, ╖м ф╕олетово – засудило ╖х сусп╕льство чи н╕. А от крим╕нальна в╕дпов╕дальн╕сть – це вже зовс╕м ╕нша ╕стор╕я.
У мо╓му законопроект╕ за неособисте голосування пропону╓ться покарання в╕д 3 до 7 рок╕в позбавлення вол╕ плюс штраф.
Крим╕нальна в╕дпов╕дальн╕сть – це не занадто, бо ми живемо за законами, як╕ приймаються кнопкодавами. ╤ часто ц╕ кнопкодави нав╕ть не в курс╕, як╕ закони вони прокнопкодавили.
– Чому б не карати депутат╕в, наприклад, великими штрафами?
– Поясню. Я як депутат, коли отримую зарплату, ставлю п╕дпис про це в спец╕альн╕й книжц╕. А в нас ╓ обранц╕, як╕ за 2-3 роки свого депутатства н╕ разу не забрали свою зарплату. Якими штрафами ╖х можна обмежити?
Деяк╕ депутати витрачають в╕д 2 до 5 м╕льйон╕в долар╕в на передвиборчу кампан╕ю, а ви хочете ╖х штрафами залякати? Нав╕ть якщо це буде 20-50 тисяч гривень. Та вони нав╕ть не почухаються на так╕ штрафи. А от посид╕ти в тюрм╕, без яхт, без ресторан╕в та ╕нших розкошей – це для таких депутат╕в аргумент.
– Як вважа╓те, колеги п╕дтримають ваш законопроект?
– Програма максимум – ухвалити закон ╕ припинити кнопкодавство.
Програма м╕н╕мум – д╕знатися по пр╕звищах хто за те, щоб у нас реально позбулися кнопкодавства, а хто просто дурить людей, розпов╕даючи на еф╕рах про важлив╕сть скасування цього явища.
– Ви також ╓ сп╕вавтором проекту Виборчого кодексу, який передбача╓ скасування мажоритарки ╕ перех╕д на пропорц╕йну виборчу систему з в╕дкритими списками. Як╕ зараз настро╖ в депутат╕в, вони готов╕ до виборчо╖ реформи?
– Т╕, хто ран╕ше см╕ялися над ╕де╓ю зм╕ни виборчого законодавства, зараз набагато серйозн╕ше ставляться до того, що очевидно прийдеться це законодавство м╕няти. Це ╓ у вс╕х фракц╕ях.
Але наш╕ народн╕ обранц╕ впевнен╕, що в них усе буде добре ╕ незалежно в╕д того, як вони виконують свою роботу, ╖х знову оберуть у парламент. Вони не ходять на роботу, у ком╕тети. Але без них, на жаль, голосувати за реформу неможливо, бо треба 226 голос╕в.
Сусп╕льство побачило, що для того, щоб цей парламент приймав правильн╕ закони, депутат╕в потр╕бно, як стадо, зганяти ╕ силувати щось робити.
– Хто у Верховн╕ Рад╕ проти скасування мажоритарки ╕ в╕дкритих виборчих списк╕в?
– Проблема в тому, що парт╕йному кер╕вництву не дуже подоба╓ться цей закон. Адже в╕н позбавля╓ ╖х ╕нструмент╕в впливу на майбутн╕й список ╕ на майбутню фракц╕ю. Та й саме парт╕йне кер╕вництво може бути далеко не першими за результатами вибор╕в.
Тож вони не в захват╕. Хоча й об╕цяли виборчу реформу ╕ розум╕ють, що це сусп╕льна вимога. Та якщо буде можлив╕сть з’╖хати з цього питання, то вони нею скористаються.
Те ж саме з депутатами. Мажоритарники, як╕ зв╕тують перед сво╖ми виборцями, готов╕ зм╕нити виборче законодавство. Але ╓ т╕ мажоритарники, як╕ не зв╕тують. Вони просто купили сво╖ мандати ╕ категорично будуть проти реформи.
На жаль, цей прошарок найпотужн╕ший ╕ найбагатший у парламент╕. Вони будуть шукати можливост╕ "збити" цей закон.
– Нараз╕ Виборчий кодекс опрацьову╓ться в ком╕тет╕ з питань правово╖ пол╕тики та правосуддя. Ск╕льки правок подано до законопроекту ╕ ск╕льки з них уже розглянули?
– Заре╓стровано 4400 правок. З них опрацьовано нин╕ десь 25%. Найпроблемн╕ш╕ питання залишено на ф╕нал.
Приблизно 10-15% ус╕х правок варт╕ уваги ╕ мають намагання д╕йсно пол╕пшити закон. А 70-80% – це замилювання процесу, щоб зробити його довгим, тягучим.
Цей документ не ╓ простим. В╕н складний, бо це Виборчий кодекс. Якби депутати п╕дтримали той законопроект, який ми з В╕ктором Чумаком робили (проект закону "Про вибори народних депутат╕в Укра╖ни" №1068-2), то було б набагато прост╕ше.
Добре, що над кодексом працю╓ робоча група. У них ╓ вс╕ важел╕ та можливост╕ доопрацювати цей закон так, як вони вважають за потр╕бне. Головне, щоб збер╕галася система в╕дкритих виборчих списк╕в ╕ скасування мажоритарки.
– Що саме депутати пропонують зм╕нити у Виборчому кодекс╕?
– На жаль, у нас правки в основному не для того, щоб пол╕пшити законопроект, а щоб проп╕аритися на них або збити процес.
╢ так╕ правки, як╕ взагал╕ повертають 100% мажоритарку. ╢ так╕, як╕ роблять закрит╕ списки. Правок наст╕льки багато, що з них можна зл╕пити 20 абсолютно ╕нших, кардинально р╕зних закон╕в.
– Ск╕льки народних депутат╕в реально п╕дтримують виборчу реформу?
– Думаю, 40% парламентар╕в готов╕ п╕дтримати нове виборче законодавство. Ще як м╕н╕мум 10% нам треба переконати.
У принцип╕, 90% депутат╕в об╕цяли укра╖нцям зм╕ну виборчого законодавства. Не об╕цяв т╕льки "Опозиц╕йний блок". Вс╕ решта казали, що проведуть виборчу реформу, прописали це в коал╕ц╕йн╕й угод╕.
Тому треба тиснути якраз цими аргументами – об╕цяли, то виконуйте. Або визнайте, що ви брехуни, як╕ не збираються реал╕зовувати сво╖ об╕цянки.
– А ск╕льки депутат╕в сумн╕ваються?
– Думаю, 20%. Але сумн╕ваються вони поки що не на користь реформи – ╖х треба переконати.
– Чим виборча реформа може бути виг╕дна депутатам?
– Вона виг╕дна тим, хто представля╓ сво╖х виборц╕в. Бо укра╖нському народу всл╕д за антикорупц╕йним судом потр╕бен антикорупц╕йний парламент.
У тому вигляд╕, у якому це ╓ зараз – що можна стати депутатом, купивши соб╕ мандат через гречку або купивши м╕сце в парт╕йному списку,  – це корупц╕йний парламент. Бо пот╕м т╕ грош╕ вони починають компенсовувати у Верховн╕й Рад╕ через в╕дпов╕дн╕ зм╕ни до закону. А пот╕м ц╕ закони, за якими живе вся кра╖на, несуть цю корупц╕ю в наше життя.
Цей корупц╕йний парламент надзвичайно шк╕дливий для Укра╖ни ╕ ╖╖ майбутнього. Тому т╕ депутати, хто зац╕кавлений, щоб ми жили в ╓вропейськ╕й держав╕, таких 100-150 точно ╓, зац╕кавлен╕ в тому, щоб виборча реформа була проведена.
– Коли буде наступна битва за Виборчий кодекс?
– Друге читання ми отрима╓мо десь восени.
Сусп╕льство все голосн╕ше вимагатиме в╕д парламенту виконання ц╕╓╖ об╕цянки – запровадження в╕дкритих виборчих списк╕в ╕ скасування мажоритарки. М╕тинг, який в╕дбувся перед парламентом, уже показав, що ╓ сотн╕ ╕ тисяч╕ людей, як╕ не за грош╕, а заради майбутнього свого ╕ сво╖х д╕тей готов╕ виходити ╕ вимагати в╕д депутат╕в виконання пол╕тичних об╕цянок.
Думаю, що ближче до вибор╕в, то гучн╕шою буде ця сусп╕льна вимога. Прогнозую на початок вересня м╕тинги, акц╕╖, мед╕йн╕ проекти, як╕ мають спонукати парламент зм╕нити виборче законодавство.
Дарина РОГАЧУК
http://vybory.pravda.com.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 22.06.2018 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20105

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков