Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 14.05.2004 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 14.05.2004
Гіркої пам'яті слід...
Підготував Віктор ХОМЕНКО.

 18 травня — у скорботний День пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу, у всіх містах і селах півострова традиційно приспускають прапори з траурними стрічками, люди збираються на траурні мітинги. Цього дня, який сприймається всіма кримчанами як спільна трагедія, 60 років тому з Криму сталінські поплічники насильно виселили кримських татар, а потім в червні вірменів, болгар і греків. Кримських німців вивезли на схід ще влітку 1941 року.
 Нині відзначають всі: конкретні кроки влади України і її автономії спрямовані на вирішення посутніх проблем депортованих, дають підставу сподіватися на торжество справедливості, вирішення національного питання, допомагають згуртуватися численним етносам півострова. Дух взаємоповаги, взаємоспівчуття, який панує цього дня, потрібно перенести на все кримське співтовариство. Тоді стане ближчою наша спільна мета - загальне примирення і гармонія в міжнаціональних стосунках. Незважаючи на серйозні політичні й соціально-економічні проблеми становлення національної державності, Україна на основі  суворого дотримання норм міжнародного права крок за кроком здійснює цілий комплекс заходів, спрямованих на політико-правову, соціально-економічну і етнокультурну інтеграцію репатріантів в українське суспільство.

ЗАДЛЯ ЄДНАННЯ ЕТНОСІВ
 Голова Верховної Ради автономії Борис Дейч:
 - Процес облаштування і соціальної адаптації ще далекий від завершення. Потребують додаткового фінансування вирішення проблем водопостачання, газифікації, будівництва доріг у селищах компактного проживання кримських татар, забезпечення їх житлом, робочими місцями, розвитку культури і освіти рідною мовою. Маємо активніше продовжити роботу по виділенню земельних ділянок, зокрема на Південнобережжі. Це тривала і нелегка праця, що вимагає послідовності і взаєморозуміння. Та кримчани і вся Україна знають: головним скарбом півострова є його національна різноманітність. І кожний етнос, представлений на нашому невеличкому півострові, може зберегти свою мову, культуру і звичаї лише за умови єдності цього розмаїття.
 Зараз чимало мудрих людей працюють над створенням Міжнаціональної асамблеї при ВР АРК, яка, безсумнівно, посприяє єднанню всіх, кому дорогий наш спільний дім - Крим. Вона стане органом єднання всіх національно-культурних общин і громадських організацій для погодження і вироблення загальних принципів і положень в міжнаціональних стосунках, що відповідають інтересам усіх кримчан.

Щоб меншало проблем репатріантів
Голова Ради міністрів автономії
 Сергій Куницин:
 - Соціально-культурна адаптація й інтеграція репатріантів в українське суспільство буде тривалою, оскільки повернення на історичну батьківщину цілого народу в умовах гострої економічної кризи початку-середини 90-х років ще більше загострило соціальну напругу і створило ґрунт для конфліктів на етнічній основі. Чимало питань політико-правового, соціально-економічного і гуманітарного характеру, пов'язані з облаштуванням, адаптацією й інтеграцією депортованих, вимагають більшої уваги. Особливою гостротою характеризується ситуація, пов'язана з наділенням кримських татар землею під забудову і господарську діяльність на Південному березі півострова, де тільки ціною значних зусиль вдалося запобігти назріваючому конфлікту.
Проте і сьогодні його складові повністю не врегульовано. Разом з тим існують фактори, що позитивно впливають на міжетнічну ситуацію на півострові, і вони мають тенденцію до розширення. Це й розвиток міжетнічного діалогу в різних формах, і ріст представництва кримських татар в органах виконавчої влади й депутатського корпусу, і підтримка цих процесів з боку міжнародних організацій та фондів, і, нарешті, спільне проведення чи співучасть в різних соціально-культурних заходах, спільне навчання тощо. З метою забезпечення стабільності і міжнаціональної злагоди в регіоні потрібне подальше вдосконалення нормативно-правової бази, що визначає розвиток етнонаціональних і етноконфесійних відносин та регламентує процес облаштування, адаптації й інтеграції депортованих, і передусім прийняття Закону України «Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою».

Де ефективне самоврядування?
 Заступник міністра уряду АРК Юрій Городничий:
 - Прохання про необхідність створення поряд з меджлісами - системою органів національного самоврядування, законно обраних сільських  і селищних Рад, територіальних громад і виконкомів усе настійніше звучать під час зустрічей з кримськими татарами у районах їх компактного проживання. Люди переконані: механізм діалогу між різними органами влади і органами місцевого самоврядування, зміцнення влади на місцях прискорить газифікацію, телефонізацію, прокладання доріг з твердим покриттям, забезпечення водопостачання, медичного обслуговування, появу шкіл і магазинів, вирішення земельних та інших життєво важливих питань. Інтеграція новобудов у загальноприйняту в Україні систему адміністративного влаштування створить  правовий механізм для найефективнішого вирішення всіх соціально-побутових проблем репатріантів, зміцнить систему взаємостосунків населення і органів влади. А меджліс на державному рівні має пройти шлях правової легалізації. Єдність і злагода - запорука благополуччя нашого спільного кримського дому.

Міжнаціональний конфлікт — ЦЕ НОНСЕНС!
 Заступник голови Ради представників кримськотатарського народу при Президенті України Ремзі Ільясов:

- На півострові найяскравішою протестуючою силою, що виступає проти корупції і безправ'я, є кримські татари, один з найне-благополучніших сегментів кримського співтовариства. Недосконалість законодавчої бази, покликаної забезпечувати реалізацію прав репатріантів, і зловживання призвели до того, що лідери національного руху кримських татар виступають з активнішими вимогами про надання їм статусу корінного народу Криму, створення національної автономії, визнання Меджлісу кримськотатарського народу як представницького органу кримських татар, встановлення квот на представництво в органах влади, в тому числі й у Верховній Раді автономії. Гадаю, сьогодні є соціально-політичний конфлікт між суспільством і владою, який охопив усю Україну. І ще один - суто кримський конфлікт вузьких інтересів. У ньому задіяні окремі радикально налаштовані політичні сили, які намагаються взяти
 політичний реванш.  Їм і потрібна штучна розкрутка міжнаціонального конфлікту, дестабілізація обстановки. Наша Рада не займається політичними іграми. Всі її сили кинуто на вирішення найактуальніших проблем повернення в Крим співвітчизників. Ми налаштовані на те, щоб в автономії збереглася стабільність і не були втрачені умови для діалогу з регіональною владою.

Ми корінний НАРОД УКРАЇНИ!
 Експерт ООН з прав людини, керівник правового управління Меджлісу, секретар Ради представників кримськотатарського народу при Президенті України Надір Бекіров:
 - Рівень розробленого Держкомнацем України Закону України «Про статус корінних (автохтонних) народів України» викликає співчуття до його авторів. На мій погляд, це достатньо слабка компіляція Декларації прав національностей і діючого закону про нацменшини України. За цим проектом корінні автохтонні народи мають менше прав ніж національні меншини. Сприймаю документ як спробу відійти від вирішення проблем кримськотатарського, караїмського, кримчацького народів, які реально мають і статус (в рамках міжнародного права), й історичне обґрунтування для того, щоб розглядатися як корінні народи. Та сподіваюся,  важелі влади вже невдовзі будуть доступні і корінним народам, які не дозволять  маніпулювати природними багатствами, соціально-політичною ситуацією, статусом Криму за забаганкою більшості і тих, хто виступає від їх імені. Наша доля - консенсус між різними національними групами і народами, які складають державну націю України.

«Різновагова» репатріація
 Політолог, керівник відділу сходознавства Кримського центру гуманітарних досліджень Василь Григорьянц:

 - Віддаю належне далекоглядності лідерів національного руху кримських татар. Розроблена ними стратегія переселення свого народу з місць депортації увінчалася успіхом. Масовий характер повернення на землю предків, висока згуртованість і організованість, наполегливість  у подоланні неймовірних труднощів, привели до демографічного результату - понад 12% населення Криму. Це та «критична маса», навколо якої стала реальною консолідація всього розкиданого у світах кримськотатарського народу-вигнанця. Для реалізації національної мети керівництво меджлісу блискуче використало й інтернаціоналізацію кримськотатарської проблеми, заручилося підтримкою цілого ряду країн і міжнародних організацій. Прикрість у тому, що «в тіні кримських татар» у зовсім іншому становищі опинилися інші етнічні групи депортованих: вірмени, болгари, греки і німці. Їх концепція передбачала не стихійний потік людей, що повертаються, а організовану репатріацію по мірі будівництва житла, необхідної інфраструктури і створення робочих місць. Насправді такий зважений шлях став лише високим політико-адміністративним бар'єром, подолати який перелічені етнічні групи виявилися не в змозі. Те, що для основної маси згаданих чотирьох етнічних груп вигнанців з Криму і їх нащадків повернення на батьківщину так і не відбулося, констатує й експертна оцінка Міжнародного фонду «Відродження». Тож постійне вживання нашими чиновниками і представниками міжнародних організацій терміну «репатріація» в широкому сенсі, що включає всі перелічені етноси, у той час, коли цей процес практично охоплює лише кримських татар, є некоректним. Пора відмовитися від уніфікованого підходу до процесу репатріації, коли питання потенціального повернення вірмен, болгар, греків і німців розглядається у якості меншовартісного і другорядного відлуння у проблемі репатріації кримських татар. Давно назріла потреба нової автономної концепції повернення в Крим  представників цих чотирьох народів, незалежної від процесу репатріації кримських татар як в організаційному, так і в фінансовому відношенні. Бо досі з одинадцяти тисяч депортованих моїх земляків — вірменів у Крим повернулося... менше двох десятків.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 14.05.2004 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2006

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков