Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 01.06.2018 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 01.06.2018
ЧИ ╢ В УКРА╥Н╤ ЕКОНОМ╤ЧНИЙ НАЦ╤ОНАЛ╤ЗМ?

 25 травня 2018 року в столичн╕й книгарн╕ «╢» в╕дбулася друга розмова з циклу «Актуальн╕ виклики» на тему «Доба економ╕чного нац╕онал╕зму. Вчора чи сьогодн╕?» Розмовляли голова Донецько╖ в╕йськово-цив╕льно╖ адм╕н╕страц╕╖ Павло Жебр╕вський ╕ економ╕чний оглядач журналу «Укра╖нський тиждень» Олександр Крамар.
 Експерт Крамар звернув увагу, що в св╕тов╕й економ╕ц╕ зростають нов╕ гравц╕ (Китай, кра╖ни П╕вденно-Сх╕дно╖ Аз╕╖), як╕ т╕снять св╕тов╕ потуги. Укра╖на ╓ дуже експортоор╕╓нтованою кра╖ною. Особливо велика залежн╕сть в╕д експорту в металург╕╖ ╕ машинобудуванн╕. Трохи менше, але все-таки понад половину продукц╕╖ деревообробно╖ ╕ меблево╖ галузей ╕де на експорт. Б╕льше 30-35 в╕дсотк╕в видобутку кам╕ння теж ╕де на експорт. Укра╖н╕ необх╕дно виростити укра╖нський нац╕ональний б╕знес. Протягом 1990-х – 2000-тисячних рок╕в в наш╕й кра╖н╕ сформувався ол╕гарх╕чний б╕знес. Укра╖на нарощувала ╕мпорт товар╕в споживання, а власне виробництво скорочувалось. Б╕льш╕сть кра╖н ╕мпортують товари, як╕ не можуть виробляти сам╕, або дешев╕. Нам потр╕бно використовувати ╕нструмент тарифних обмежень ╕мпорту.
 Павло Жебр╕вський заявив, що елементи економ╕чного нац╕онал╕зму в Укра╖н╕ т╕льки починаються. «У нас, м’яко кажучи, недорозвинута економ╕ка», - зауважив голова в╕йськово-цив╕льно╖ адм╕н╕страц╕╖. Наприклад, ц╕лком знищена укра╖нська порцелянова промислов╕сть. Це насл╕док китайського ╕мпорту, який можна було б стримати. В китайськ╕й порцелян╕ використано шк╕дливий елемент, тому ╖╖ не повинн╕ були пропустити в Укра╖ну. Але пропустили. Павло Жебр╕вський наголосив на великому значенн╕ машинобудування. Одне робоче м╕сце в ц╕й галуз╕ да╓ десять робочих м╕сць у сум╕жних галузях. Ц╕каво, що Укра╖на випуска╓ с╕льськогосподарську продукц╕ю, але не ма╓ свого виробництва с╕льськогосподарських машин. У нашому господарств╕ не визначено пр╕оритет╕в. Народним депутатам вид╕лили для використання в сво╖х округах п’ять м╕льярд╕в гривень. «Ну, побуду╓ народний депутат в сво╓му окруз╕ дитячий майданчик», - говорить Жебр╕вський. Голова в╕йськово-цив╕льно╖ адм╕н╕страц╕╖ ╕н╕ц╕ював програму «Укра╖нський донецький куркуль». Вже ╓ 136 «куркул╕в». Але не вс╕ грош╕ використано. 93% жител╕в Донеччини ╓ патернал╕стами за сво╓ю суттю. Тобто, вони звикли, що про них дба╓ держава. ╤ не люблять «куркул╕в». Одна багатод╕тна мати взяла грош╕ ╕ купила кор╕в. Коли голова адм╕н╕страц╕╖ при╖хав подивитися, як вона живе ╕ працю╓, приб╕гло чимало ж╕нок, як╕ почали доказувати, що ц╕й людин╕ можна залишити т╕льки одну корову, бо вона викосила всю траву. Проте п╕вм╕льйона гривень витрачених на розвиток малого б╕знесу, окуповують себе за два роки. А людина, яка ма╓ власну справу, н╕коли не по╖де за кордон доглядати старих ╕тал╕йок чи в Польщу щось там робити. Однак Жебр╕вський застер╕га╓, що внасл╕док заборон ╕мпорту ми можемо отримати сильний удар у в╕дпов╕дь. Тому спочатку сл╕д добитися зростання економ╕ки, а вже пот╕м використовувати пол╕тику тарифних обмежень.
 Олександр Крамар зазначив, що будь-яке виробництво залежить в╕д ринку збуту. Наприклад, у нас ╓ л╕такобуд╕вна галузь. А хто купуватиме укра╖нськ╕ л╕таки? В США, ╢вроп╕, нав╕ть у Бразил╕╖ купують свою продукц╕ю.
 Павло Жебр╕вський назвав менеджмент укра╖нського л╕такобудування н╕кчемним. Укра╖нськими л╕таками перевозять вантаж╕ для НАТО ╕ цим задовольняються. Хоча ╓ два б╕знес-проекти, як запустити виробництво укра╖нських л╕так╕в.
 83 в╕дсотки валового продукту С╕нгапуру да╓ сфера послуг. У нас лише близько 10%. «Куркул╕» можуть заповнити цю н╕шу.
 О. Крамар звернув увагу, що 45% китайського ╕мпорту становить продукц╕я машинобудування. Ми постача╓мо Китаю продукти харчування (зерно, сою тощо) на два м╕льярди долар╕в. Китаю ц╕ товари потр╕бн╕. А нам ╖хня машинобуд╕вна продукц╕я не дуже треба. Така ж сама ситуац╕я в торг╕вл╕ з В’╓тнамом. Ми могли б зам╕стити ц╕ товари власним виробництвом, не боячись, що Китай ╕ В’╓тнам припинять купувати нашу продукц╕ю. ╢вросоюз ╕ США купують нашу готову продукц╕ю б╕льше, н╕ж Аз╕я ╕ Африка. Нам потр╕бн╕ союзники. Тому з геопол╕тичних м╕ркувань тарифн╕ обмеження не повинн╕ поширюватися на торг╕влю ╕з Заходом. Можна обмежити торг╕влю ╕з Рос╕╓ю. Ми отриму╓мо енергоресурси ╕ сировину ╕з Рос╕╖. Але сп╕вв╕дношення готово╖ продукц╕╖ в наш╕й торг╕вл╕ становить 1:1. Ск╕льки експорту╓мо, ст╕льки й ╕мпорту╓мо. Тому не треба боятися. Коли Дональд Трамп запровадив обмеження на торг╕влю з Кита╓м, то китайц╕ п╕шли на переговори з американцями.
 П. Жебр╕вський п╕дкреслив, що до вс╕х процес╕в сл╕д залучати молодь. Вона р╕шуч╕ша. Але потр╕бен ╕ досв╕д. Необх╕дне по╓днання осв╕ти ╕ житт╓вого досв╕ду. Сл╕д б╕льше покладатися на власн╕ сили. Якщо наш╕ кер╕вники робитиме ставку т╕льки на отримання грант╕в з-за кордону, то вони н╕коли не стануть економ╕чними нац╕онал╕стами.

Анатол╕й ЗБОРОВСЬКИЙ
На фото (зл╕ва направо): Олександр Крамар ╕ Павло Жебр╕вський

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 01.06.2018 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20042

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков