Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 18.05.2018 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 18.05.2018
УКРА╥НСЬКА ВИШИВАНКА П╤ДКОРЮ╢ СВ╤Т

Укра╖нська вишиванка ма╓ р╕зн╕ орнаменти - в╕д Закарпаття й до Луганщини, але ╓ символом всього укра╖нського народу. Про це заявив Президент Петро Порошенко, виступаючи у Дн╕пр╕ на флешмоб╕ з нагоди Дня вишиванки, пов╕домля╓ кореспондент «Укр╕нформу».
“╢ символи укра╖нсько╖ нац╕╖ й укра╖нського народу, як╕ не г╕рше за герб, за г╕мн, за прапор характеризують Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. Це ╓ наша укра╖нська вишиванка. Р╕зн╕ орнаменти — в╕д Закарпаття до Луганщини, але вона ╓ одна”, - сказав Порошенко.
В╕н подякував Дн╕пру - м╕сту, яке, за його словами, стало форпостом Укра╖ни з 2014 року, не дало розповсюдитись “сепаратистськ╕й отрут╕”, за “фантастичний флешмоб” до Дня вишиванки.
Президент висловив спод╕вання, що надал╕ укра╖нц╕в ставатиме все б╕льше, повернеться мир, ╕ вся кра╖на стане “надзвичайно об’╓днана”.
Водночас глава держави п╕дкреслив, що функц╕ю об’╓днання викону╓ ╕ вишиванка.
П╕сля промови учасники флешмобу на м╕сцевому майдан╕ п╕дн╕мали над головами р╕знокольоров╕ таблички таким чином, що з висоти загальна картинка складалася в орнаменти. Зм╕нювалися таблички - зм╕нювалися й орнаменти. Тим часом ведучий акц╕╖ оголошував, якому рег╕ону притаманний той чи ╕нший орнамент.
П╕зн╕ше до флешмобу долучився ╕ Президент, за участю якого було створено ф╕нальне зображення - карти Укра╖ни ╕з зображенням герба.
***
17 травня в Укра╖н╕ в╕дзначили День вишиванки. Етн╕чне вбрання популярне в Укра╖н╕, але укра╖нськ╕ дизайнери ще й усп╕шно його експортують за кордон. Чому ж ╕ноземцям подоба╓ться укра╖нська вишиванка?
Засновниця укра╖нського бренду FOBERINI ╤рина Лимаренко в розмов╕ з BBC News Укра╖на вважа╓, що вишивка буде актуальною ще багато рок╕в, ╕ це - не якийсь тимчасовий тренд.
"Наша вишиванка - це послання, в якому легко можна простежити розма╖ття барв укра╖нсько╖ природи, а вишит╕ в╕зерунки, що утворюють автентичний орнамент, м╕стять в соб╕ силу оберега", - каже вона.
Важливо, аби на вишиванц╕ були саме укра╖нськ╕ орнаменти, а не вигадан╕ художниками, зазнача╓ вона.
"Ми сп╕впрацю╓мо з музейними фондами, з приватними колекц╕ями, вс╕ в╕зерунки п╕дпису╓мо - з якого села та району, в якому роц╕ знайшли цю схему", - поясню╓ авторка бренду.
За словами ╤рини, укра╖нськ╕ вишиванку купують в р╕зних кра╖нах ╕, таким чином, люди д╕знаються б╕льше про Укра╖ну.
"Я багато подорожувала, але в кожн╕й кра╖н╕ я звертала увагу саме на нац╕ональне надбання. Мене дуже вразила ╤спан╕я - те, як вони люблять ╕ шанують св╕й костюм, Швейцар╕я, а найб╕льше - ╤рак", - розпов╕да╓ засновниця FOBERINI.
"Мен╕ при╓мно, що укра╖нськ╕ вироби дарують ╕ноземцям. Вони знайшли шанувальник╕в в кра╖нах Близького Сходу", - дода╓ вона.
╤рина Лимаренко розпов╕да╓, що вишиванки часто замовляють в Америц╕ та Канад╕.
"В ╢вроп╕ - це переважно Лазурний берег", - каже вона.
Кр╕м того, багато замовлень з Близького Сходу.
"Наприклад, для ж╕нок з╕ сх╕дних кра╖н ма╓ бути вишиванка з закритими плечима та з рукавами. Ще в╕дпов╕дно╖ довжини. Ми адапту╓мо, проте збер╕га╓мо основн╕ елементи - широк╕ пишн╕ рукави та автентичний малюнок", - дода╓ пан╕ Лимаренко.
╤нша дизайнерка вишиванок Юл╕я Магдич так поясню╓ популярн╕сть вишиванки у св╕т╕:
"Укра╖нська вишивка ╓ в╕дголосом вишивки та етн╕чно╖ культури як тако╖. А укра╖нська вишиванка ╓ символом повернення до кор╕ння та традиц╕й у всьому св╕т╕", - каже вона.
"В мене ╓ багато кл╕╓нт╕в за кордоном, як╕ говорять: "Це так схоже на нашу нац╕ональну вишивку!".
Також, на думку Юл╕╖ Магдич, вишиванка ╓ популярною, оск╕льки це ун╕версальний одяг. "Тобто це одяг, котрий пасу╓ вс╕м. Нема╓ людини, як╕й би не пасувала вишиванка", - поясню╓ вона.
Окр╕м того, за ╖╖ словами, останн╕ чотири роки увага всього св╕ту продовжу╓ бути прикута до Укра╖ни, а вишиванка стала "в╕зуальним кодом" ц╕╓╖ уваги, другим прапором".
Дизайнерка каже, що ╖╖ вишиванки добре продаються в Америц╕, ╢вроп╕ на Близькому Сход╕. Кл╕╓нти - найр╕зноман╕тн╕ш╕.
Сво╓ ставлення до вишиванки Юл╕я Магдич опису╓ так: "Для мене це, в першу чергу, символ мо╓╖ родини та любов╕ в н╕й. Адже першу вишиванку мен╕ вишила сво╖ми руками мама - це символ укра╖нсько╖ традиц╕╖, турботи, с╕мейно╖ ╓дност╕", - каже вона.
Засновниця укра╖нського бренду одягу в етно-стил╕ Varenyky Fashion Оксана Лебед╓ва розпов╕да╓: "Для мене вишиванка - це д╕йсно дуже емоц╕йний одяг. Одягаючи ╖╖, я себе в╕дчуваю впевнен╕ше".
За ╖╖ словами, вишиванка - це не т╕льки красива сукня, це "одяг, який захища╓ душу".
"Однозначно, вишиванка серед вс╕х дизайнерських продукт╕в, як╕ робить Укра╖на, це продукт номер один. Це 100%". - поясню╓ вона BBC News Укра╖на.
Вт╕м, на думку дизайнерки, останн╕м часом ╕нтерес у св╕т╕ до укра╖нсько╖ вишиванки дещо знизився.
За словами модель╓рки Оксани Каравансько╖, ун╕кальн╕сть укра╖нсько╖ вишивки в тому, що вона дуже р╕зна: кожна укра╖нська м╕сцев╕сть ма╓ св╕й орнамент.
"Укра╖на - це ╓дина кра╖на в св╕т╕, де в кожному сел╕ ╓ св╕й авторський почерк", - поясню╓ вона.
"Б╕льш розма╖то╖ ручно╖ творчост╕ я н╕де у св╕т╕ не зустр╕чала".
"У мене ╓ дуже красива вишиванка прабабц╕, в як╕й вона брала шлюб. Пот╕м вона передала вишиванку бабц╕, я ╖╖ залишила для себе, перешила для сво╓╖ доньки. Тому для мене це саме ця емоц╕я - спогади про родину", - розпов╕да╓ дизайнерка.
В укра╖нському м╕н╕стерств╕ економ╕ки стверджують, що мода на вишиванки "made ╕n Ukraine" у св╕т╕ почалася з 2014 року
"Експорт товар╕в легко╖ промисловост╕, куди входять ╕ вишиванки, у 2017 роц╕ склав 1,1 млрд долар╕в. Це на 13,4% б╕льше н╕ж у 2016 роц╕", - розпов╕да╓ BBC News Укра╖на торговий представник Натал╕я Микольська.
За ╖╖ словами, вишит╕ сукн╕ та сорочки в╕д укра╖нських дизайнер╕в купують св╕тов╕ з╕рки.
Зокрема, в етн╕чному одяз╕ укра╖нських дизайнер╕в на публ╕ц╕ з'являлися французька актриса Мелан╕ Ть╓рр╕, модель Клауд╕я Шиффер та в╕дома модниця, редакторка японского Vogue Анна Делло Руссо.
А голл╕вудська з╕рка Дем╕ Мур одягнула вишиванку укра╖нського бренду для зйомок в новому ф╕льм╕ "Сл╕пий".
"Укра╖нська вишиванка... прода╓ться на експортних ринках багатьох кра╖н ╢С ╕ св╕ту. Це - Франц╕я, Велика Британ╕я, ╤тал╕я, Н╕меччина, Рос╕я, Канада, США ╕ нав╕ть в Непал", - дода╓ пан╕ Микольська. ╤ зазнача╓, що ╖╖ власна с╕м'я також ма╓ багато вишиванок - в╕д старовинних, як╕ "передаються з покол╕ння в покол╕ння", до сучасних.
Люблять одягатися у вишиванки й деяк╕ ╕ноземн╕ пол╕тики. Зокрема, неодноразово ф╕ксували в цьому одяз╕ представник╕в канадського уряду.
https://zik.ua
***
На фото з арх╕ву «Кримсько╖ св╕тлиц╕»: кв╕тень 2014 року, учасники дитячого фольклорного ансамблю «Св╕тлиця» Республ╕кансько╖ академ╕╖ вокалу п╕д кер╕вництвом ╤нги Михайлевсько╖ виступають в Кримському етнограф╕чному музе╖ у С╕мферопол╕

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 18.05.2018 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19972

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков