Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.


ЗЕЛЕНСЬКИЙ: РОС╤Я ГОТУ╢ НОВИЙ НАСТУП
Нав╕ть завтра рос╕йськ╕ ракети можуть долет╕ти до будь-яко╖ держави…


╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 11.05.2018 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 11.05.2018
Л╕л╕я Шевцова, досл╕дник м╕жнародних в╕дносин, доктор ╕сторичних наук: КРЕМЛЬ СВО╥МИ Д╤ЯМИ ФАКТИЧНО МАРГ╤НАЛ╤ЗУВАВ РОС╤Ю

В ╕ндекс╕ цитування св╕товими ЗМ╤ Л╕л╕я Шевцова займа╓ одну з л╕дируючих позиц╕й. Найб╕льший фах╕вець з м╕жнародних в╕дносин, досл╕дник найпрестижн╕ших центр╕в в╕д Chatham House до Брук╕нга, Корол╕вського ╕нституту М╕жнародних в╕дносин Британ╕╖ та одного з досл╕дницьких центр╕в Гарварду, вона примудря╓ться в одн╕й авторськ╕й колонц╕ дати концентрат вс╕╓╖ св╕тово╖ пол╕тики. Наша розмова з Л╕л╕╓ю Шевцовою – про Рос╕ю та Аз╕ю, про сьогодення ╕ майбутн╓ ╕ про нас з вами.
- Л╕л╕╓ Федор╕вно, чи п╕шла Укра╖на з порядку денного США, ╢вропи?
- Звичайно ж н╕! Так, Зах╕д зайнятий сьогодн╕ власними проблемами. А ╖х безл╕ч. Це ╕ криза ╢вросоюзу, який втратив св╕й вектор. Це ╕ «революц╕я Трампа», яка п╕дрива╓ основи американсько╖ демократ╕╖. Додамо до цього ╕ св╕товий «головний б╕ль». Це ╕ п╕днесення Китаю, який заявив про глобальн╕ амб╕ц╕╖. Це ╕ в╕йна в Сир╕╖, яка втягнула безл╕ч гравц╕в ╕ загрожу╓ пост╕йною ескалац╕╓ю. Тому Укра╖на з╕йшла з першо╖ л╕н╕╖ зах╕дного порядку денного. Але Укра╖на залиша╓ться ключовим чинником, який викликав протистояння Рос╕╖ та Заходу. Зах╕дне сп╕втовариство усв╕домлю╓, що без вир╕шення «укра╖нського питання», тобто завершення в╕йськового конфл╕кту в Донбас╕ ╕ забезпечення гарант╕й суверен╕тету Укра╖ни, вих╕д з протистояння Заходу та Рос╕╖ неможливий. Проблема в тому, що поки що Зах╕д ╕ Рос╕я пропонують несум╕сн╕ вир╕шення конфл╕кту, який призв╕в до цього протистояння.
- Донедавна анал╕тики вважали, що рос╕йська пол╕тика щодо Заходу складалася з двох вза╓мовиключних мотив╕в: закр╕пити за собою роль велико╖ держави ╕ отримати визнання Заходом ц╕╓╖ рол╕. Але зда╓ться, що РФ зовс╕м розчарувалася останн╕ к╕лька рок╕в в ╕де╖ ╢вропи ╕ вир╕шила повернути на Сх╕д. Чи ╓ справедливою ця думка, як на ваш погляд?
- Рос╕я нав╕ть в пер╕од ╓льцинського правл╕ння намагалася закр╕пити за собою роль глобально╖ держави, яка ╓ «становим хребтом» Рос╕йсько╖ Системи. На етап╕ пут╕нського правл╕ння зм╕цнення державност╕ стало ключовою лег╕тимац╕╓ю ╓диновладдя – за в╕дсутност╕ ╕нших консол╕дуючих фактор╕в. Але зауважте: рос╕йське сусп╕льство розкололося щодо питання – як розум╕ти «Державн╕сть». 42% рос╕ян вважа╓, що роль «велико╖ держави» – у в╕йськов╕й переваз╕ ╕ сил╕ кулака. А ось 56% вважають, що «велика держава» повинна гарантувати добробут сво╖м громадянам. Тому в рос╕йському сусп╕льств╕ в╕дбува╓ться в╕дх╕д в╕д класично╖ агресивно╖ модел╕. Що, звичайно, буде п╕дривати ╕ силовий курс Кремля.
Щодо розчарування в ╢вроп╕ ╕ ╓вропейських ц╕нностях, то д╕йсно цей процес в рос╕йськ╕й сусп╕льн╕й св╕домост╕ в╕дбува╓ться. ╤ не дивно – телев╕з╕йний зомбоящик, зайнятий дискредитац╕╓ю ╓вропейських стандарт╕в, працю╓ без в╕дпочинку. Але врахуймо й те, що нав╕ть рос╕йська л╕беральна менш╕сть розчарована в ╢вроп╕ ╕ Заход╕ загалом. Адже зах╕дна ел╕та досить активно брала участь у процес╕ формування рос╕йсько╖ клептократ╕╖ та в╕дмиванн╕ вивезених з Рос╕╖ кап╕тал╕в. Тому ╢вропа давно втратила св╕й флер нав╕ть серед критик╕в Кремля...
Але ось ця мантра про поворот Рос╕╖ «на Сх╕д»... Це чергова вкинута в об╕г пустушка. Що ма╓ться на уваз╕? Поворот Рос╕╖ до Китаю? Але Китай виклика╓ у рос╕йсько╖ ел╕ти ц╕лком об╜рунтован╕ п╕дозри у прагненн╕ витиснути Рос╕ю з ╖╖ глобально╖ н╕ш╕. Навряд чи у колективного «Сходу» ╓ готовн╕сть визнати за Москвою роль центру ново╖ галактики... Тож розмова про поворот Рос╕╖ на «Сх╕д» схожа на голос╕ння кинуто╖ дружини, яка погрожу╓ п╕ти до нового коханця, який зовс╕м не чека╓ цього щастя. Та й вона т╕льки погрожу╓...
- У вас в останн╕й колонц╕ ╓ драматичний образ Рос╕╖, як кра╖ни з╕ зламаним хребтом. Як Рос╕я буде поводитися з╕ зламаним хребтом: пошук ╕ агресивне в╕дстоювання сфер впливу? Я ставила вам вже це запитання. Але минуло два роки ╕ хочу запитати ще раз: чи в╕рите ви у демократичн╕ зм╕ни в Рос╕╖?
- Я використовувала образ «зламаного хребта» для того, щоб пояснити, як╕ насл╕дки провал╕в Москви у зовн╕шн╕й пол╕тиц╕. Намагаючись зм╕цнити «державн╕сть» ╕ змусити св╕т ╖╖ визнати, Кремль сво╖ми д╕ями фактично марг╕нал╕зував Рос╕ю. Х╕ба держава, яка опинилася у св╕тов╕й ╕золяц╕╖, може претендувати на право бути шанованим членом св╕тового «Концерту»? А без цього – гр╕ш ц╕на всьому цьому скигленню про державн╕сть... М╕ж тим ╕м╕тац╕я державност╕ лама╓ «хребет» ус╕й систем╕ рос╕йського самодержавства.
Але чи означають нин╕шн╕ зовн╕шньопол╕тичн╕ проблеми Кремля його в╕дмову в╕д спроб зберегти сфери впливу та роль Спойлера на св╕тов╕й сцен╕? В жодному раз╕! Зовс╕м навпаки. Слабк╕сть часто ╓ небезпечн╕шою за силу. Скорочення ресурс╕в впливу змушу╓ Кремль вдаватися до тактики «асиметричного удару».
Про що йдеться? Про використання засоб╕в дез╕нформац╕╖, ╕нструмент╕в к╕берв╕йни. А також про шантаж ескалац╕╓ю та непередбачуван╕стю. Правда, сьогодн╕ з'явився ╕нший л╕дер, який дасть фору сво╓ю непередбачуван╕стю – Трамп. Кр╕м того, у Москви ╓ можлив╕сть (╕ вм╕ння) використовувати в сво╖х ╕нтересах розколи всередин╕ зах╕дного св╕ту. А також економ╕чний ╕нтерес зах╕дно╖ ел╕ти. ╤, звичайно, могутню лоб╕стську машину всередин╕ зах╕дно╖ ел╕ти, яка займа╓ться обслуговуванням ╕нтерес╕в авторитарних режим╕в.
Ел╕та Рос╕╖ продемонструвала повну нездатн╕сть називатися цим «терм╕ном»
А тепер про можлив╕сть демократичних зм╕н у Рос╕╖.
Звичайно, в╕ра в них може здатися на╖вн╕стю ╕ проявом необгрунтованого оптим╕зму. Сусп╕льство деморал╕зоване. Ел╕та продемонструвала повну нездатн╕сть називатися цим «терм╕ном». ╤ все ж... 70% рос╕ян говорять, що хочуть зм╕н. Р╕зних зм╕н – але тих, як╕ б забезпечили верховенство закону ╕ нормальне життя. Правда, т╕льки 6-8% готов╕ виходити на вулицю, щоб вимагати зм╕н. Але з'явля╓ться нове покол╕ння тих, хто не ма╓ генетичного страху перед владою. Так, нещодавно 10 000 москвич╕в виходили на площу вимагати свободи ╕нтернету. Т╕льки що сотн╕ ╕ тисяч╕ людей виходили на вулиц╕ р╕зних м╕ст Рос╕╖ п╕д гаслами «В╕н нам не цар». Зрозум╕ло, про кого йдеться... Тому у забетонованому простор╕ в╕дбуваються розломи. Проблема в тому, що влада залишила Рос╕╖ т╕льки одну можлив╕сть зм╕н – через вулицю...
- Ран╕ше вважалося, що зовн╕шня пол╕тика Заходу була обережною, але прийшов Трамп ╕ ус╕м почав погрожувати кийком, ╕ схоже, що ця брутальн╕сть з╕грала позитивну роль у випадку з Коре╓ю.
- Так, у випадку з П╕вн╕чною Коре╓ю та ╖╖ ядерним шантажем Трамп, судячи з усього, досяг усп╕ху – його жорстк╕сть змусила п╕вн╕чнокорейського л╕дера п╕ти на поступки. Але зараз почина╓ться гра в хованки. Навряд чи корейський Ин захоче розлучитися з ядерним щитом. Адже чим тод╕ в╕н стане шантажувати св╕т?
- Може, цей усп╕х породить спокусу част╕ше махати дубиною ╕ вир╕шувати вс╕ питання загрозою сили, чи не дестаб╕л╕зу╓ це систему ╕ чи не призведе до кризи в нашому рег╕он╕? Помахав дубиною в Коре╖, помахав у Сир╕╖ – обидва рази усп╕шно. А тут ╕ до нас недалеко. Страшнувато. Ви так не вважа╓те?
- У нашому рег╕он╕ система безпеки була зруйнована ще у 2014 роц╕. В╕дтак ми вже р╕к живемо, балансуючи на меж╕ гарячо╖ в╕йни. Б╕льш того, св╕товий порядок почав обвалюватися ще ран╕ше, коли м╕жнародн╕ ╕нститути врегулювання конфл╕кт╕в, у першу чергу Рада безпеки, втратили сво╓ значення. Президент Трамп сво╖м ковбойством т╕льки доламу╓ залишки св╕тового порядку. Зараз в╕н хоче в╕дмовитися в╕д ядерно╖ угоди з ╤раном. ╤ до чого це може призвести? Вже зараз ми сто╖мо перед загрозою масштабно╖ в╕йни ╤зра╖лю з ╤раном на територ╕╖ Сир╕╖.
Ще б╕льш загрозливим ╓ те, що колишн╕й режим контролю за ядерним озбро╓нням почина╓ розвалюватися. Виникли нов╕ види збро╖, як╕ не вписуються в старий режим контролю. Звичайно, страшнувато... Тим б╕льше, що вся св╕това ел╕та виявилася не на р╕вн╕ ╕ не здатна в╕дпов╕сти на нов╕ виклики...
╢дина вт╕ха – це потужне св╕тове громадянське сусп╕льство. Все ж у ц╕л╕й низц╕ кра╖н воно може чинити тиск на пол╕тичний клас...
Але поки збер╕га╓ться ситуац╕я, яку описав британський соц╕олог З╕гмунт Бауман, який п╕шов в╕д нас: «Ми опинилися в рол╕ пасажир╕в на ав╕алайнер╕, як╕, заглянувши в каб╕ну п╕лота, виявили, що там н╕кого нема╓. Але ми ще не зна╓мо, що аеропорт, куди ми пряму╓мо, ще не побудований».
Лана Самохвалова
(Укр╕нформ)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 11.05.2018 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19956

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков