Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3656)
З потоку життя (6876)
Душі криниця (3699)
Українці мої... (1507)
Резонанс (1600)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1755)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ТЕМА КРИМУ НЕДОСТАТНЬО ВИСВ╤ТЛЮ╢ТЬСЯ В УКРА╥НСЬКИХ ЗМ╤
Про це заявили учасники досл╕дження «Крим: поза зоною досяжност╕?» з Школи пол╕тично╖...


С╤МФЕРОПОЛЬЦ╤ ЖАЛ╤ЮТЬСЯ НА ЧОРНУ ВОДУ З КРАН╤В
У анексованому Рос╕╓ю С╕мферопол╕ у квартирах з кран╕в почала текти чорна вода.


СИТУАЦ╤Я З КОРОНАВ╤РУСОМ В УКРА╥Н╤ ТА СВ╤Т╤
Загалом з початку еп╕дем╕╖ коронав╕русу в Укра╖н╕ п╕дтвердили 188 106 випадк╕в зараження...


ПОНАД 70% УКРА╥НЦ╤В ХОЧУТЬ, ЩОБ ╥ХН╤ Д╤ТИ ТА ОНУКИ ЗАЛИШИЛИСЯ ЖИТИ В УКРА╥Н╤
Щодо проживання у сво╓му м╕ст╕ та сел╕, то 61% хот╕ли б, щоб ╖хн╕ нащадки продовжували жити в ц╕й...


ОКУПАЦ╤Я КРИМУ РОС╤╢Ю ПРИЗВЕЛА ДО ВТРАТИ 70% МОРСЬКИХ АКТИВ╤В УКРА╥НИ
За п╕дтримки м╕жнародних партнер╕в Укра╖на в╕дновлю╓ в╕йськовий флот, зокрема шляхом буд╕вництва...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 11.05.2018 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 11.05.2018
«БЕЗСМЕРТНИЙ ПОЛК» ПО-КИ╥ВСЬКИ: ПОМ╤РКОВАН╤ РУСОФ╤ЛИ, «СТАРОСТИЛЬНИКИ» ТА ОПОБЛОК

Репортаж з альтернативного святкування 9 травня…

“Враховуючи ск╕льки грошей у це вклада╓ться, то “Безсмертний полк” ма╓ стати фрагментом зникаючого “Русского м╕ра”, - думала я, шукаючи анонс цього заходу в Ки╓в╕. ╤нтернет м╕стив сотн╕ посилань на ход╕ння полку в р╕зних куточках Рос╕╖ та пострадянського простору. В Укра╖н╕, де об’╓ктивно ╕сторично-переможна тематика - це оголений нерв, до заходу об╕цяли «долучитися» ╕ радикали, ╕ члени молод╕жних рух╕в. Тому для безпеки ходи було вжито безпрецедентн╕ кроки. Охорони було мало не по дв╕ особи на кожного учасника. На перехрест╕ б╕ля “Арсенально╖” з боку Грушевського було встановлено висок╕ зал╕зн╕ паркани, тож потрапити на вулицю Мазепи, зв╕дки починалася хода Безсмертного полку, можна було або через пункти пропуску, або з вулиц╕ Московсько╖ (╖╖ ось-ось мають перейменувати ╕м’ям героя Рос╕йсько-укра╖нсько╖ в╕йни Дмитра Годзенка).
Я пробралась на вулицю Мазепи за п╕вгодини до початку ходи.
Тут вже стояв перший ряд учасник╕в ╕з фото сво╖х р╕дних (за традиц╕╓ю сюди приходять з фотограф╕ями родич╕в – учасник╕в в╕йни). Прив╕тавши з╕ святом одного чолов╕ка з портретами двох д╕д╕в, запитую:
- Чому ви вир╕шили святкувати Перемогу саме тут, адже на Пагорб╕ Слави завжди, вс╕ роки, за допомогою райадм╕н╕страц╕й автобусами привозять ветеран╕в з╕ всього Ки╓ва, там урочистост╕, в╕йськов╕, влада, кв╕ти, ╓ де розгулятися.
- А ви коли святку╓те? – запиту╓ у в╕дпов╕дь киянин ╤ван Брижко (в╕н охоче говорить та легко представля╓ться).
- 8 травня. Я святкую День перемоги та примирення разом з ╢вропою.
- А ви зна╓те, коли була п╕дписана кап╕туляц╕я? – допитливо продовжу╓ в╕н.
- 8 травня ввечер╕ вона вступила в силу.
- П╕сля 23 години, у Москв╕ вже було 9 травня, - рад╕сно каже в╕н.
- То ви за старий стиль? Тобто старостильник?
- А ви чому проти? – знову запиту╓ в╕н.
- Нещодавно була пров╕дна (поминальна) нед╕ля у сел╕. Там багато св╕жих могил хлопц╕в, вбитих з рос╕йсько╖ збро╖. Тому я не хочу святкувати з Москвою, - я не планувала заходити так далеко у дискус╕╖, просто досл╕джувала настро╖ та контингент (з “Безсмертним полком” я йшла вперше).
- А ви скаж╕ть соб╕, що це Москва з╕ мною святку╓, а не я з нею.
Я не встигла в╕дпов╕сти, що Москва заявила, що перемогла би ╕ без Укра╖ни, бо якийсь д╕д поряд з╕ мною почав несхвально дивитися та широко хреститися. А т╕тоньки з портретами - кричати, позаяк в мене н╕хто не воював (насправд╕ воював), то я ╕ не розум╕ю.
Я п╕д╕йшла до ╕ншо╖ ж╕ночки. Галини Степан╕вни Овчар. Почула, що вона говорить укра╖нською.
- Чому ви святку╓те тут, а не разом з ветеранами на Пагорб╕ Слави? Там же б╕льш урочисто.
- Розум╕╓те, зараз модно святкувати 8 травня. А м╕й тато завжди ходив на 9 травня. Я н╕який не “Безсмертний полк”, чи як вони… монарх╕сти, да? Н╕, я нормальна людина. Я проти Пут╕на, ╕ я за перемогу, але знала саме про цю ходу. ╤ мен╕ подоба╓ться йти з портретом батька. В╕н починав воювати з 1939 року. Ну, вони як спочатку воювали, нападали – сам╕ зна╓те, то на Польщу та на Ф╕нлянд╕ю, а пот╕м вже боронили нас в╕д фашист╕в. Я батька дуже любила.
Почали п╕дходити стареньк╕ учасниц╕. Великий телеканал, який любить показувати радянськ╕ ф╕льми та транслювати радянськ╕ настро╖, вибрав найб╕льш колоритних учасниць у чепчиках та г╕мнастерках, таких гротескних, поставив ╖х у шеренгу. Та почекавши, коли вони почнуть сп╕вати “Катюшу”, став зн╕мати. Взагал╕ звуковий супров╕д тут - окрема тема. Для учасник╕в ходи найняли оркестр. Хлопц╕ там були з гумором, п╕сля в╕йськово-патр╕отично╖ п╕сн╕ вони починали грати “Гей, наливаймо” чи ╕нш╕ козацьк╕ марш╕. Так ось, коли лунала нерадянська п╕сня в групах колон, люди д╕ставали сво╖ моб╕лки та програвач╕ ╕ вмикали “Ой туманы мои, растуманы”, “Белеет ли в поле пороша”, “Осенний вальс”, “Смуглянку”.
Йдучи колоною, я розум╕ла, що тут з╕бран╕ не так╕ вже упорот╕ москвоф╕ли, просто т╕, кому неблизька парадигма Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, хто звик називати ╖╖ “Велика В╕тчизняна”, хто любить лише стар╕ п╕сн╕, ╕ частково т╕, хто не прийма╓ владу. Вт╕м, це не був марг╕нальний марш, як минул╕ рази - з “цар╓божн╕ками”. При розумному п╕дход╕ ╖х можна було теж очолити, але не на р╕вн╕ першо╖ особи, а так - радники, заступники м╕н╕стр╕в. Вт╕м, цей електорат на п╕вдороги очолили Вадим Нов╕нський та Нестор Шуфрич. Сказати, щоб народ сильно зрад╕в – не скажеш. Просто (з╕знаймося) наявн╕сть оф╕ц╕йно╖ особи дода╓ урочистост╕. Без ╕нтриги не об╕йшлося. Охорона заблокувала парочку нац╕онал╕ст╕в та виставила вояк╕в перед ц╕лою шеренгою молод╕, яка принесла портрети геро╖в роман╕в фентез╕. Молодь з портретами чудовиськ та геро╖в стояла на тротуар╕, а колона, побачивши ╖х, почала скандувати: «Фашизм не пройде».
Вздовж колони йшов Кирил Кул╕ков в окулярах та футболц╕ з портретом Броз Т╕то (диктатора Югослав╕╖, який п╕д час Друго╖ св╕тово╖ був л╕дером партизан). В╕н виявив пожвавлення, коли побачив Нов╕нського.
- Кириле Борисовичу, а чому ви тут, а не на Пагорб╕ слави? – запитую його.
- Я всюди був, - суворо каже в╕н.
Ох, як╕ т╕льки люди не очолювали укра╖нський ╤нтерпол.
Колона оц╕ дв╕ст╕ метр╕в - в╕д Арсенально╖ до Парку Слави - йшла близько двох годин. Час в╕д часу я розмовляла з учасниками.
Вони були р╕зн╕. Одна голосно та демонстративно казала, що ╖╖ онук вважа╓, що “п╕дл╕ америкоси, як╕ у 1945 дали нам х╕ба що тушонку, також воювали”. ╤нш╕ жал╕лися, що “╕стор╕ю так переписують, аж сили нема, бо ╢вропа вся здалася Г╕тлеру”. А були абсолютно здоров╕, укра╖номовн╕ неагресивн╕ люди у вишиванках, як╕ казали: для нас головне, аби люди не забували про перемогу.
- Ми святку╓мо ╕ День примирення, який прийшов з ╓вропейськими ц╕нностями, ╕ День перемоги. Можна по╓днувати ╕ День перемоги у Велик╕й В╕тчизнян╕й ╕ перемогу у Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕, яка п╕зн╕ше зак╕нчувалася, - розпов╕да╓ Анатол╕й Кубраченко, який очолю╓ профсп╕лку машиноприладобуд╕вник╕в, - ця дата не повинна стати точкою розд╕лення. Це не комун╕стичне свято, це свято Велико╖ Перемоги. Цю ходу я б не називав “Безсмертний полк”, бо полк не може бути безсмертним. Та й б╕льш╕сть людей тут не в курс╕, що це “Безсмертний полк”, просто вони про це д╕знались ╕ ╖м сподобався формат – прийти з портретами р╕дних.
Вздовж дороги продавалися маки (нов╕тн╕й символ в╕йни, покликаний зам╕стити георг╕╖вськ╕ стр╕чки). ╤ головне - ╖х купували. Також пом╕тила, що половина народу була з конвал╕ями, а не гвоздиками – тобто не мала на мет╕ опонувати оф╕ц╕йному святкуванню.
Так мирно, хоч ╕ дуже повол╕ колона п╕д╕йшла до Парку Слави. На самому вход╕ присутн╕м роздавали листки з текстом п╕сн╕ “Вставай, страна огромная» та «Я люблю тебя, жизнь» (Марка Бернеса). Щоправда, засп╕вати ми не встигли. Перед пам’ятником вс╕х присутн╕х прив╕тав голова яко╖сь ветерансько╖ орган╕зац╕╖. Люди почали класти кв╕ти.
- А що, сто грам╕в нема? - розчаровано запитав л╕тн╕й учасник, якщо ╕ не ветеран, то дитина в╕йни.
Мен╕ дуже хот╕лося сказати, що “бойов╕ сто грам╕в” наливають вс╕м на Пагорб╕ Слави, разом з в╕йськовими та ветеранами на оф╕ц╕йних урочистостях, а тут - не той формат.
Але промовчала. Все ж День Перемоги.
Лана Самохвалова
(Укр╕нформ)

РОС╤Я ВИКОРИСТОВУ╢ «БЕЗСМЕРТНИЙ ПОЛК» ЯК ЕЛЕМЕНТ Г╤БРИДНО╥ В╤ЙНИ

Президент Укра╖ни Петро Порошенко переконаний, що Рос╕я розгляда╓ "Безсмертний полк" наче справжн╕й п╕дрозд╕л сучасних збройних сил у "г╕бридн╕й в╕йн╕" проти Укра╖ни та кра╖н Заходу. Як переда╓ кореспондент УН╤АН, про це Порошенко заявив п╕д час акц╕╖ "Перша хвилина миру" у Нац╕ональному музе╖ ╕стор╕╖ Укра╖ни у Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕. "Нав╕ть "Безсмертний полк" Рос╕я розгляда╓ наче справжн╕й п╕дрозд╕л сучасних збройних сил Рос╕╖. Його м╕с╕я - участь у "г╕бридн╕й в╕йн╕", яку Москва веде р╕зними методами не лише проти Укра╖ни, але й проти ╢вропейського Союзу, Сполучених Штат╕в, ╕нших кра╖н, всього св╕ту", - заявив в╕н.
При цьому президент зазначив, що добре розум╕╓ почуття укра╖нц╕в, котр╕ хочуть вшанувати пам’ять д╕д╕в та прад╕д╕в, як╕ вибороли перемогу у Друг╕й св╕тов╕й. "Але мушу ще раз застерегти ту частину сп╕вв╕тчизник╕в, яка не до к╕нця ще роз╕бралася в ус╕х нюансах лукаво╖ московсько╖ пол╕тики, ту частину, яка ще ведеться на рос╕йську пропаганду та ╖╖ п╕дсп╕вувач╕в з п’ято╖ колони р╕зних пол╕тичних сил, як╕ ╓ в середин╕ кра╖ни, в середин╕ парламенту та за його межами. Вони думають не про вас ╕ вашу горд╕сть, вашу глибоку ╕ вдячну син╕вську любов до ваших геро╖чних предк╕в, а про сво╖ геопол╕тичн╕ ╕мперськ╕ агресивн╕ ц╕л╕", - зазначив П. Порошенко. Президент зауважив, що "кремл╕вськ╕ психологи" вм╕ють грати на природних емоц╕ях людей. "Будьте, прошу, обережн╕ ╕ не давайте себе використовувати", - застер╕г президент.
Дов╕дка. З ╕н╕ц╕ативи рос╕йсько╖ влади 9 травня в Рос╕╖ ╕ за кордоном вже в одинадцятий раз в╕дбувалася громадська акц╕я "Безсмертний полк". Це хода, п╕д час яко╖ люди несуть фотограф╕╖ сво╖х родич╕в, як╕ брали участь у Велик╕й В╕тчизнян╕й в╕йн╕. Так╕ заходи за межами Рос╕╖ орган╕зовуються, здеб╕льшого, за сприяння рос╕йських сп╕вв╕тчизник╕в ╕ закордонних представництв. В акц╕╖ беруть участь не т╕льки вих╕дц╕ з Рос╕╖ ╕ кра╖н СНД, а й м╕сцев╕ жител╕.
https://www.unian.ua

***
В акц╕╖ "Безсмертний полк" у Ки╓в╕ взяли участь близько 2 тисяч ос╕б, ╕ це менше, н╕ж тор╕к. Про це п╕д час бриф╕нгу заявив перший заступник м╕н╕стра внутр╕шн╕х справ Серг╕й Яровий, переда╓ кореспондент «Укр╕нформу».
***
П╕д час масових заход╕в до Дня перемоги над нацизмом у Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕, як╕ проходили в Укра╖н╕, за використання заборонено╖ символ╕ки затриман╕ семеро людей. Про це йдеться в пов╕домленн╕ М╕н╕стерства внутр╕шн╕х справ Укра╖ни в м╕кроблоз╕ Twitter. «Станом на 11 годину 7 ос╕б в Укра╖н╕ затриман╕ за використання заборонено╖ символ╕ки комун╕стичного тотал╕тарного режиму», - йдеться у пов╕домленн╕. Як пов╕домляв УН╤АН, на вул. ╤вана Мазепи у Ки╓в╕ нев╕дом╕ намагалися прорвати кордон пол╕ц╕я, внасл╕док ╕нциденту було  затримано учасника нац╕онал╕стичного руху, голову броварського осередку "Монол╕т". Також пов╕домлялося про затриманого чолов╕ка, який намагався пронести рушницю, та ж╕нку, на яку склали адм╕нпротокол через георг╕╖вську стр╕чку.


 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 11.05.2018 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19945

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков